www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 24 Jaan, 2022 23:33

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Tee uus teema Vasta teemale  [ 9472 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 627, 628, 629, 630, 631, 632  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Uued relvasüsteemid EKV-le
PostitusPostitatud: 28 Nov, 2021 19:36 
Eemal
Liige

Liitunud: 10 Okt, 2014 8:51
Postitusi: 2058
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Ärme nüüd siin teemas mereväe juurde jää.
Tsiteeri:
Miks mõelda välja? Eesti on esimene, kes miine ja laevatõrjet võimekusena looma hakkab? Mõistlikum oleks ehk toimivad lahendused, kasutuspõhimõtted jm taktikaline värk võtta üle arenenud riikidelt? Või on see natuke liiga ulme?


Meil on kindel plaan, kõike mida saab, seda võtta üle teistelt. Aga kõike ei saa.
Geograafiat ei saa, riigi korraldust ... ei saa, kõiki vahendeid ei saa jne.
Rakettidega on sama. Tehnilise poole saab teistelt. Taktikalise mingis osas ka. Aga edasi tuleb omal välja mõelda. Õigemini - mida edasi, seda suurem on oma osa.

Side ja juhtimine pole mite kunagi nii tähtis kui JV, TT, STV, ÕT vms ... väljaarvatud siis, kui nad ise sihtmärki ei näe :lol:


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Uued relvasüsteemid EKV-le
PostitusPostitatud: 30 Nov, 2021 14:35 
Eemal
Liige

Liitunud: 07 Sept, 2017 23:39
Postitusi: 1709
Niimoodi siis riigikaitsekomisjoni avanguga.
https://www.err.ee/1608420485/taitevvoim-ei-innustu-riigikogulaste-soovist-laenu-toel-ohutorjet-luua
Kummaline.
Lisatud hiljem. Kõlas kui poliitiline avaldus järelikult. Ma saan hr Kunnasest sel juhul aru, aga mida juttu puhuvad Reffi mehed, Eesmaa Enn, tont võtaks, Hepner, kes on eelmise kaitseministri erakonnast. Kuda nood mehed selgitavad "konsensust" ja komisjoni tõsiseltvõetavusust.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Uued relvasüsteemid EKV-le
PostitusPostitatud: 30 Nov, 2021 15:27 
Eemal
Liige

Liitunud: 11 Apr, 2010 10:21
Postitusi: 988
Asukoht: LÄÄNEMAA
Tsiteeri:
Kaitseväe juhataja Martin Herem ütles oktoobri lõpus Postimehes avaldatud artiklis riigikaitsekomisjonis ette valmistatavat pöördumist kommenteerides, et selles toodud summad ei kajasta kaitseväe hinnangul õhutõrjevõime ülalpidamiskulusid ega ilmselt ka tegelikke soetamiskulusid. "Kahetsusväärne on ka asjaolu, et ettepaneku koostamisel ei ole konsulteeritud minu ega mulle teadaolevalt ka kaitseministriga," märkis Herem.
Väidetavalt siis pole vaimustuses KVJ juhataja ise ka. Kuid siinsamas foorumis;
Martin Herem kirjutas:
Minu jaoks on olukord erinev sügisest või kevadest.

Tsiteeri:
Komisjon on seisukohal, et keskmaa õhutõrje võimet ei ole mõistlik luua olemasolevate võimete piiramise või kärpimise arvel. Seetõttu teeb riigikaitsekomisjon valitsusele ettepaneku planeerida keskmaa õhutõrje võime loomine riigikaitse arengukavas 2022-2031. Komisjoni ettepanek on täiendada arengukava Riigi eelarvestrateegia 2023-2026 protsessi raames kui planeeritavat kaitsekulutuste protsenti SKTst võrreldes praegu kehtiva eelarvestrateegiaga 2022-2025 on olulisel määral suurendatud. Seejuures tuleb kaitsekulu uus tase otsustada arengukava lõpuni (2031. aastani).


Enam ei ole nii, et keskmaa ÕT edestab ajaliselt või rahaliselt teisi ja prioriteetsemaid võimeid. Samuti on mõeldud ülelpidamisele. Samas lähevad järgmised aastad huvitavaks.

Laevatõrje ja miinid on uued asjad, mis tulevad relvastusse. Lisaks relvadele tuleb luua taristu, leida inimesed, need õpetada ja lõpuks mõelda välja taktikalised ja operatsioonilised kasutuspõhimõtted.

Loodetavasti jõuame järgmisel aastal MLRSide lepinguni. Jälle samad tegevused.

Et mereväel ikka põnev oleks, siis toimub rakettide ja miinidega enam vähem samaaegselt laevastike ühendamine. 2025 aastaks peab olema selge millised on uued laevad. Nii miinijahtijad, kui need mis MeV ja PV ülesandeid täitma hakkavad. Aga kahe osas peab pilt selge olema juba 2025ks.

Sellest aastast hakkavad oma ülesandeid täitma 2x M28 lennukit, mis peaks parandama olukorrateadlikkust. Lahendus tuleb leida ka tänaseni PPA all reostusseiret teinud lennuki staatusele.

Siis veel MeV ja PPA radarid + KL baasil arendatav merevaatlus.

ÕV peab ümber vaatama kogu oma seiresüsteemi seoses roheenergia arengu ja kompensatsioonradaritega.

Maakaitses tervikuna on vaja arendada maakaitse põhimõtteid ja tegevusi ning juhtimist. Mõne aasta jooksul tuleb välja vahetada 90mm TT kahur.

K9 liigub juba omas tempos. Just jõudis veel 6tk Eestisse.

Lahinguvalmiduse areng vajab väga palju väikeseid kuid olulisi muudatusi väljaõppest kuni logistika täiendamise ja "sõdiva taristu" loomiseni.

Sides ja juhtimises peab pikki samme tegema KOLT, TOORU, BRASS, Link16, FMN ... :shock:

Neid võiks nimetada "uuteks süsteemideks" mida näeme järgmise viie aasta jooksul.
Vast tulevad kommentaarid. :)

_________________
(Üli)koolitamata,aga lugeda kirjutada mõistan.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Uued relvasüsteemid EKV-le
PostitusPostitatud: 30 Nov, 2021 16:04 
Eemal
Liige

Liitunud: 10 Okt, 2014 8:51
Postitusi: 2058
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Artikkel vastas olukorrale. Varsti pärast seda toimusid kohtumised.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Uued relvasüsteemid EKV-le
PostitusPostitatud: 30 Nov, 2021 20:07 
Eemal
Liige

Liitunud: 20 Juul, 2005 14:35
Postitusi: 576
Asukoht: Kärdla
ERRi artikkel on paraku järjekordne ajakirjanduse imiteerimine. Üks ütles üht, teine teist, kolmas kolmandat ja ajakirjanikud lihtsalt vahendavad. Kõige rohkem meelehärmi teeb see, et tegelikult on eeltöö tehtud korralikult. Sellest oleks saanud artikli, mida poleks olnud piinlik ka paberlehe põhiloona ära trükkida (kui selline võrdlus veel tänapäeval maksab). Aga nüüd on tavaline kobarkäkk.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Uued relvasüsteemid EKV-le
PostitusPostitatud: 07 Dets, 2021 14:55 
Eemal
Liige

Liitunud: 14 Juun, 2005 0:55
Postitusi: 1740
strateegiline sõdur kirjutas:
Riigikaitse komisjon, kui üks osa seadusandliku võimust ja kus on esindatud kõik parlamendis olevad erakonnad, on teinud valitsusele, kui täidesaatvale võimuharule, üksmeelselt ettepaneku planeerida keskmaa õhutõrje loomine riigikaitse arengukavas tõstes selleks riigikaitse rahastamist. Konkreetsemalt tehakse ettepanek vajalik raha eraldada juba 2023-2026 riigieelarve strateegias.

Miks juhtum on oluline, peale keskmaa õhutõrje loomise kitsamat küsimust, peitub laiemalt kahe võimuharu omavahelistes rollides. Aasta-aastalt on Riigikogu roll pisitasa vähenenud, järjest rohkem on määravaks saanud valitsuse tasand. Üle pika aja üks juhtum, kus Riigikogu on teinud omapoolse initsiatiivi ja andnud märku valitsusele, et mida nad peavad tegema.

Ostan popkorni valmis ja jälgin põnevusega mis juhtub, kas valitsus ja valitsusele alluvad ministeeriumid ning valitsusasutused, sh kaitsevägi, võtavad Riigikogu ettepanekut kui intellektuaalselt huvitavat ideed või pigem rahvaesindajate selget suunist edasiseks käitumiseks. Kas valitsus vastab riigikaitsekomisjoni saadetud kirjale? Mida nad vastavad? Kas üldse vastavad? Kui valitsus ei vasta, kas seadusandjad kasutavad oma jõupositsiooni ja lükkavad nt valitsuse 2023. esitatava eelarveprojekti tagasi?


Mitte et mulle ei meeldiks, kui Riigikogu võtab endale (tagasi) suurema rolli Eesti elu oluliste küsimuste arutamisel ja otsustamisel, kuid mina antud juhul sellele Riigikogu riigikaitsekomisjoni „ühisele ja konsensuslikule“ ettepanekule väga suuri lootusi ei paneks.

Asi on selles, et ühe Riigikogu komisjoni ettepanekul, olgu see nii ühine ja konsensuslik kui tahes, ei ole meie õigusruumis ja valitsemissüsteemis erilist rolli või võimu. Jah, selle ettepaneku adressaadiks olev Vabariigi Valitsus peab komisjonile midagi vastama, kuid neil puudub kohustus midagi teha. Sest riigi eelarve strateegiaid koostab ja kinnitab valitsus, nagu ka Riigikaitse arengukava (tõsi, viimase „kuulates ära riigikaitsekomisjoni seisukoha“). Otsuseid saab (Riigikogu puhul) teha ikkagi Riigikogu tervikuna, oma täiskogu istungitel, kus ühe konkreetse komisjon-sisest konsensust enam ei pruugi olla. St antud juhul oleks kõva sõna ja reaalne tegu see, kui nt 2022. aasta sügisel, 2023. aasta riigieelarve menetlemisel Riigikogus hääletaks Riigikogu „suur saal“ järgmise aasta riigieelarve eelnõusse sisse nt täiendava kulurea kaitse-eelarvesse, nt 100 miljonit eurot keskmaa-õhutõrje välja-arendamise alustamiseks. Vaat see oleks reaalne ja Riigikogu poolt juriidiliselt siduv samm, mida keegi enam ignoreerida ei saa. Vaat siis saaks näha, kas selles küsimuses on tõesti olemas erakondade-ülene konsensus või vähemalt ülekaal, või piirdub see kõik vaid ühe temaatilise komisjoniga.

Eraldi – aga selle kõigega siiski pisut seotud teema – on see, et meie senine, tänaseks u 20 aastat kehtinud seadusruum ja riigikaitse planeerimise mudel ei näe ette seda, et Riigikogu tasanditel otsustataks või isegi kinnitataks seda, milliseid sõjalisi võimeid ja millises järjekorras arendama peab. Selles mõttes on kõik need EKRE jt keskmaa-õhutõrje ettepanekud üsna voluntaristlik tegevus ning kaitseväe juhataja pahameel põhjendatud. Riigikogu ei kinnita riigikaitse arengukava, veel vähem selles sõjalise kaitse peatükki, seda on alati teinud Vabariigi Valitsus. Viimane teeb ettepanekud kokkuvõttes nende prioriteetide pinnalt, mida kaitseväe juhataja on oma sõjalises nõuandes väljendanud.

St enne selliste ettepanekute tegemist peaks riigikaitsekomisjon algatama minimaalselt Riigikaitse seaduse muutmise, et seal fikseerida, et arengukavasid kinnitab Riigikogu.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Uued relvasüsteemid EKV-le
PostitusPostitatud: 08 Dets, 2021 16:18 
Eemal
Liige

Liitunud: 17 Mai, 2019 14:27
Postitusi: 289
Kui Leedu tegi Soome näitel vea ja hankis Nasamsi kas siis tõesti oleks arukas seda viga ise Leedu näitel Nasamsiga kordama hakata? Pealegi on Nasams vähemobiilne vägede kaitseks mitte eriti sobilik süsteem? Leedut motiveeris eelkõige see, et kasutatud Nasamsi seadmed saadi sümboolse sõbrahinnaga Norrast, samas meil sarnast kiusatust ei peaks Nasamsiga olema?

Kui keskmaa õhutõrjest jõud üle ei käi...äkki siis alustaks õhutõrje ülesehitamist hoopis klass madalamatest, lihtsamatest, mobiilsetest lühimaa õhutõrjekompleksidest? Crotale taolise kompleksi hind peaks jääma 8 miljoni euro juurde. CV90 baasil norra kered on samahästi kui olemas, jääb vaid vajadus need omavahel integreerida ja tulemuseks saaks olema Lõuna-Korea eeskujul mingisugune Chun Ma taoline asjandus?

Pilt


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Uued relvasüsteemid EKV-le
PostitusPostitatud: 08 Dets, 2021 21:01 
Eemal
Liige

Liitunud: 25 Mär, 2016 22:16
Postitusi: 6885
Ei ütleks, et Leedu tegi NASAMSit hankides vea, kuid selle riigikaitselist väärtust ei ole mõtet üle hinnata. Paar lahjat keskmaaõhutõrje patareid ei lahendaks meie õhukaitse probleeme. See ongi põhiline viga keskmaaõhutõrje hankimise avalikus arutelus. Asjast räägitakse nagu tegu oleks mingi võluvitsaga. Tegelikkuses on see vaid üks pisike komponent palju suuremas süsteemis.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Uued relvasüsteemid EKV-le
PostitusPostitatud: 09 Dets, 2021 12:14 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 28 Juul, 2005 16:35
Postitusi: 34350
Ma toon lihtsalt sellise kõneka võrdluse, NSVL perioodil valvas põhja-ja läänepiiri siin ca 40 keskmaa ja ca 5 kaugmaa ÕT süsteemi tuleulatusega 25-250 km.
Sellest oli suudetud teha enamvähem rahuldav kordon rannikule (v.a Hiiumaa) ja olulisemate objektide ümber (Tallinn, Tapa, Tartu-Võru).

See, mis Leedu või Soome teevad, on tänapäeva mõistes "point defence", isegi "area defence" tasemeni on tükk maad - lihtsalt piiratud laskekauguse tõttu.

_________________
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Uued relvasüsteemid EKV-le
PostitusPostitatud: 09 Dets, 2021 12:53 
Eemal
Liige

Liitunud: 25 Mär, 2016 22:16
Postitusi: 6885
Soomel on lisaks NASAMSile palju häid lühimaa relvi, pluss laevadele tulevad korralikud ÕT raketid, pluss hävitajad jne.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Uued relvasüsteemid EKV-le
PostitusPostitatud: 13 Dets, 2021 17:36 
Eemal
Liige

Liitunud: 06 Juul, 2005 16:48
Postitusi: 1429
Artikkel uuest arengukavast - kuna see on ERRi artikkel, siis ei hakka siia kopeerima tähtsamaid osasid.
https://www.err.ee/1608434180/riigikaitse-arengukava-kaitsevagi-saab-mitmikraketiheitjate-uksuse


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Uued relvasüsteemid EKV-le
PostitusPostitatud: 14 Dets, 2021 3:17 
Eemal
Liige

Liitunud: 19 Juul, 2014 19:18
Postitusi: 1129
paalberg kirjutas:
Kui keskmaa õhutõrjest jõud üle ei käi...äkki siis alustaks õhutõrje ülesehitamist hoopis klass madalamatest, lihtsamatest, mobiilsetest lühimaa õhutõrjekompleksidest? Crotale taolise kompleksi hind peaks jääma 8 miljoni euro juurde. CV90 baasil norra kered on samahästi kui olemas, jääb vaid vajadus need omavahel integreerida ja tulemuseks saaks olema Lõuna-Korea eeskujul mingisugune Chun Ma taoline asjandus?


CV90 peale ISE õhutõrje leiutamine on nagu ratta uuesti leiutamine. Naaberriigil on ju asi valmiskujul olemas.
http://www.military-today.com/artillery/lvkv_90.htm
https://www.youtube.com/watch?v=JxH-gXWZrLk


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Uued relvasüsteemid EKV-le
PostitusPostitatud: 14 Dets, 2021 5:50 
Eemal
Liige

Liitunud: 17 Mai, 2019 14:27
Postitusi: 289
Bofors L/70 ja Crotale on erineva klassi ja võimekusega süsteemid.
Boforsist võiks droonide vastu kasu olla, iseasi kas see radar neid seal avastada suudab või oleks mõistlik lasta hoopis olemasolevad Sergeid kaasaegsete sihtimisseadmetega ära moderniseerida?

Peamine mõte seisnes selles, et enne kui Nasamsi ja keskmaa õhutõrje kallale minna, tasuks õhutõrjes eelistada jõukohasemaid ja praktilisemaid lahendusi. Hankida näiteks mingisugune lühimaa süsteem, et Su-25 üksustele maastikul päris Süüriat teha ei saaks. Mistral pole nähtavasti võimeline seda efektiivselt takistama sest raketi lennukaugusest ja kõrgusest lihtsalt ei piisaks aga samas Mistrali ja Nasamsi vahepeal on ühte-teist veel.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Uued relvasüsteemid EKV-le
PostitusPostitatud: 14 Dets, 2021 9:27 
Eemal
Liige

Liitunud: 25 Mär, 2016 22:16
Postitusi: 6885
Tsiteeri:
CV90 peale ISE õhutõrje leiutamine on nagu ratta uuesti leiutamine. Naaberriigil on ju asi valmiskujul olemas.

Meie CV90-tega on muuseas harjutatud õhusihtmärkide laskmist. Paari kilomeetri kauguselt droonide ja helikopterite vastu enam-vähem aitab, kuid tõsisemaks tööks on vaja rakette ning selle jaoks valmis lahendust hetkel pole.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Uued relvasüsteemid EKV-le
PostitusPostitatud: 14 Dets, 2021 14:38 
Eemal
Liige

Liitunud: 04 Aug, 2010 13:33
Postitusi: 1931
Loogiline oleks alustada hoopis droonide avastamisega, mis annab aega ja võimaluse maastikul varjuda ja maskeeruda. Teiseks võiks ju EW-l baseeruv A2/AD olla, mis teeks droonide kasutamise üle-üldse keeruliseks ning, mis ei lubaks venelastel lihtsalt avatud uksest sisse tulla ja hakata meie sagedusspektris toimetama. Kineetiline nn.hardkill droonitõrje peaks järgnema alles peale seda.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 9472 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 627, 628, 629, 630, 631, 632  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Eestikeelne tõlge phpbb.ee poolt