Riigikaitse eelarve

Vasta
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Ma vaatan, et sellest "vähem on rohkem" tüüpi mölast on saanud juba miski ummamuudu debiilne narratiiv - mis läeb ajalukku ja jääbki (pallude muude asjade seas) iseloomustama meie kaasaega // tema poliitikuid :lol: :lol:

O tempora o mores..
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas Martin Herem »

Esiteks riigi SKP langeb. Kõigil vähendatakse eelarvet 2019 aasta majandusprognooside järgi planeeritust. Sitt päev, kellele kaebad.
Kas õige on lõigata võrdselt kõigil või mõnest kohast vähem ja siis jälle teisest kohast rohkem, on valitsuse otsus.
Militaar.neti liikmed ole rahul kaitseeelarvega, filmimehed kultuuri rahastamisega, sisejulgeolk oma rahastusega jne.
Ma ei tea kui hull on mujal. Kamin osas aga midagi tean.
Samas on see kõik üsna keeruline värk.

2022-24 saab Kamin valitsemisala suurusjärgus 20milj igal aastal vähem, kui aasta alguses neljaks aastaks planeeriti. See on siis veel kehtiva RKAK2026. 2025 on suurem kukkumine. Kuid on lootust, et majandus paraneb.
Töös olev RKAK2030 kavandas aga veel suuremaid arendusi. Seepärast sellest plaanist (samas pole seda kinnitatudki), saame juba 2024 aastal 50 milj vähem.
Kuid võrreldes sel aastal eelarves oleva rahaga, tuleb järgmine aasta rohkem. Ülejärgmine ka. Ja siis ... on juba kahtlane.

Veel kord: Raha võeti vähemaks plaanidest, mitte selle aasta eelarve suurusest.

Minu hinnangul saame vaatamata sellele:
1) Hoida 1.JvBri samal tasemel, viies ScP toetusmasinad CV90le.
2) Minna 2.JvBriga Siilile brigaadina, kus kõik allüksused tegutsevad oma funktsioonide järgi. Väiksemad puudused siiski jäävad.
3) Järgmise kolme aasta jooksul hangime siiski laevatõrjeraketid (46milj on sihtotstarbeliselt eelarves olemas) ja loome üksuse.
4) Samas perioodis hangime meremiine
5) Kasvatame ja arendame Maakaitset (KLi relvaga sõdiv osa)
6) Jätkame Põhjadiviisi arendust
7) Parendame sidesüsteeme maal, merel ja õhus
8 ) Võtame õhuväes kasutusele 2x M28 lennukit mereseireks
Mis veel ... Spiked on kohal, K9 alustavad väljaõppega ja liigume 2026ks 2x12 pataljonini, R20, laskemoon, luure.

Seda kõike peame me tegema kokkuhoiuga tänaste tegevuste arvelt.
Mis see täpselt on, seda ei saa ma veel öelda ega teagi täpselt. Mõnest asjast ei saa inimesed ehk arugi ja mõni asi paistab kaugele välja. Kusjuures "sääst" ei tule tingimata samas proportsioonis. Kindlasti arvab keegi, et vähendatakse täiesti valest kohast ja pannakse täiesti valesse kohta. Täpselt nagu RESi puhul.
Esialgne hinnang on, et plaanid miinus 20milj = saame hakkama. Sõltuvalt arvutuse algandmetest me päris 2%ni ei lange.
Tänane lootus on, et plaanid miinus 50mil 2024 või 2025 aastal, ei realiseeru ja majandusel läheb paremini.

Oluline on aga, et neid asju mis "teevad pauku" järgmise nelja aasta jooksul, tuleb juurde nende asjade arvelt mis toetavad "paugutamist" või mis hakkaksid "paukuma" alles 5-7 aasta pärast.
Runkel
Liige
Postitusi: 2816
Liitunud: 07 Sept, 2017 22:39
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas Runkel »

Nii Eesti Pank (2020 detsember) kui ka Rahandusministeerium (2021 kevadine prognoos) on SKP prognoosimisel optimistlikud, mõlemad pakuvad selleks ja järgmisteks aastateks kasvu: EP 2,9% RahMin 2,5%. 2022 aastaks EP juba 4,2% ja RahMin 4,8%. Nii et tuleb vähemalt sügiseni "vastu pidada", siis saab kinnitust prognooside paikapidavusele ja sealt edasi ka uute võimaluste avanemiseni.
https://www.rahandusministeerium.ee/et/riigieelarve-ja-majandus/majandusprognoosid
https://www.eestipank.ee/press/prognoos-majanduse-kriisieelne-tase-taastub-toenaoliselt-jargmise-aasta-teises-pooles-16122020
tuna
Liige
Postitusi: 600
Liitunud: 20 Juul, 2005 13:35
Asukoht: Kärdla
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas tuna »

Kui tuleb 3-4 kuud vastu pidada, siis milleks praegu lolli mängida? Milleks teha kärpedokument, millest juba esimesel lugemisel otse kargab silma, et koostajad ise seda tegelikult tõsiselt ei võta? Milleks kõik välja vihastada, kui mingit sisulist eesmärki peale Reformierakonna traditsiooniliste jutupunktide ei suudeta isegi mitte sõnastada? Milleks kasutada idiootliku "vähem on rohkem"-retoorikat, kui selle ainuke tulemus on peaministri ja tema erakonna tõsiseltvõetavuse kahjustamine?
Runkel
Liige
Postitusi: 2816
Liitunud: 07 Sept, 2017 22:39
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas Runkel »

tuna kirjutas:Milleks kasutada idiootliku "vähem on rohkem"-retoorikat, kui selle ainuke tulemus on peaministri ja tema erakonna tõsiseltvõetavuse kahjustamine?
Seda kasutad sina mingil põhjusel.
Kui koroonakriisi saame ohjesse, siis on kõigil väljavaated paremad. Kui majandus läheb tõusule, tuleb kõigil ka valikuid juurde. Kui sama koalitsioon jätkab, siis tuleb vahendeid kaitsesse juurde, aga see tuleb realiseerida. Loeb see, mis tegelikult tehakse.
Kasutaja avatar
Chupacabra
Liige
Postitusi: 3499
Liitunud: 25 Juun, 2014 15:25
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas Chupacabra »

Eelarvet tehes on juba arvestatud majanduskasvuga. Seega augu vähenemiseks peab majandus kasvama kiiremini oodatust. Seda ei oska vist keegi ette ennustada. Aga mingid märgid on õhus, et lust ja lillepidu ei kesta igavesti. USAs juba räägitakse lõdva rahapoliitika lõpust ja intressitõusust. Euroopa on USAst natuke taga (aasta?) aga peab mingi hetk järgi tulema. Kui raha ei ole enam tasuta, siis näeme kuidas see majandus suudab normaaltingimustes kasvada. Ma pakun, et eriti mitte.

Täna on Eestis aga muu probleem - kulud on üleval ja tulud on all. Vähemalt osa majanduskasvu toodab defitsiitne kulutamine. Kuuldavasti laenuleib ja laastutuli pikalt ei kesta.
tuna
Liige
Postitusi: 600
Liitunud: 20 Juul, 2005 13:35
Asukoht: Kärdla
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas tuna »

Runkel kirjutas:Loeb see, mis tegelikult tehakse.
Seda ma ju küsisingi. RES on tegu. Seda tehti tegelikult. Sellel on tegelikud tagajärjed. Isegi kui selle koostajad ise ei usu, et sellel eelarvelisi tagajärgi on, siis poliitilised tagajärjed on sellel ometi. See kujundab poliitilist maastikku ümber. Harva on meil selliseid sündmusi, mille peale kogu ülejäänud poliitilises spektris pead vangutatakse. Mingit väljaspoolt pealesurutud vajadust sellise teo järele ei olnud.
Runkel
Liige
Postitusi: 2816
Liitunud: 07 Sept, 2017 22:39
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas Runkel »

Ma olen sinuga, akf Chupacabra täiesti nõus.
Lõdva eelarve- ja rahapoliitika muutus või vajadus muutuseks on tegelikult hea uudis. Interesse tõstetakse, et hoida inflatsiooni ohjes, inflatsioonisurve on majanduskasvuga kaasas käiv nähtus (trükimasina vastutustundetu kasutus muidugi ka).
Runkel
Liige
Postitusi: 2816
Liitunud: 07 Sept, 2017 22:39
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas Runkel »

tuna kirjutas: RES on tegu. Seda tehti tegelikult. Sellel on tegelikud tagajärjed.
Kui koalitsioon, kes teeb hea RESi nt kaitsekulude vaates ja ei suuda seda teoks teha (lähevad enne laiali), siis nad on luuserid. Muidugi on tagajärjed.
tuna
Liige
Postitusi: 600
Liitunud: 20 Juul, 2005 13:35
Asukoht: Kärdla
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas tuna »

Runkel kirjutas:Kui koalitsioon, kes teeb hea RESi nt kaitsekulude vaates ja ei suuda seda teoks teha (lähevad enne laiali), siis nad on luuserid.
Mida oligi tarvis tõestada. Muidugi tuleb asjale vaadata puhtparteilisest vaatevinklist. Küsimus on ju selles, kes on Liivimaa kõige kõvem ratsutaja. Ah, jätame selle, nagu EKRE kohalikust algorganisatsioonist siin küllalt ei saanud.
Runkel
Liige
Postitusi: 2816
Liitunud: 07 Sept, 2017 22:39
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas Runkel »

Mu meelest saab seda hästi vaadata ka mitteparteilisest vaatest.
Küllap peame foorumlastena kaitsest rohkem kui "tavaline" Eesti elanik.
nimetu
Liige
Postitusi: 7574
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas nimetu »

Laaneots tegi ka lõpuks suu lahti:
https://www.postimees.ee/7241216/ants-l ... ies-kolonn
Paistab, et ta pole rahul. Ja selle betooni valamise mõte praegusel ajajärgul jääb ka mulle arusaamatuks.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Kui Herem selle ära teeb, mis ta kirjutab, siis lipp kätte, mina mingeid suuri probleeme ei näe.
Pigem ei meeldiks mulle näiteks see, tänane, juba elumärke omav maakaitse satuks mingite kärpekääride alla ja tulemuseks on tagasi kukkumine kuskile 2013. aastasse, kus õppusteks pole raha ja üksused komplekteerimata.

Praegu Ukrainas toimuvat vaadates ei saa selgelt see kokkuhoid tulla lahinguvalmiduse vähendamise hinnaga.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
ElrikThunderson
Liige
Postitusi: 1688
Liitunud: 30 Dets, 2012 22:01
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas ElrikThunderson »

Kultuuriteemaline kõrvalepõige liikus esialgu siia: viewtopic.php?f=25&t=40974&start=407
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15550
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas Fucs »

nimetu kirjutas:Laaneots tegi ka lõpuks suu lahti:
https://www.postimees.ee/7241216/ants-l ... ies-kolonn
Paistab, et ta pole rahul. Ja selle betooni valamise mõte praegusel ajajärgul jääb ka mulle arusaamatuks.



Postimees kirjutas: Peaminister kohtus teisipäeval kaitseväe juhataja Kalle Laanetiga

:shock:
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 16 külalist