Ajateenijate keeleoskus

Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Ajateenijate keeleoskus

Postitus Postitas Martin Herem »

No mis seal siis ikka. Äkki on siin minust targemaid. Kuid ei maksa rääkida, et olid teised ajad ...
Ma uurin järgi, kuid mul on tunne, et eesti keele õpetamine toimub siiani.
Ka Kirde KRK korraldatud õpe ei võtnud aega SBKst, vaid see toimus õhtuti vabast ajast. See et nüüd on laskuri kursus 7 nädalat, ei vähenda võimalusi.
Mina kujutan küll et sellise otsuse saab ka täna teha, ilma meediat või ressursipuudust kartmata.
Aga ma uurin järgi.
Taolist järeleaitamist ehk vajavad ka need, kes ei kipu üle KV füüsilise jõudluse lati hüppama. Niiet mitte ainult keeleõppeks, vaid ka kehaliseks kasvatuseks.

Mingit lisafüüsilist ettevalmistust ei ole vaja! See tuleb tavapärase rezhiimiga - tõestatud.
Leino
Liige
Postitusi: 179
Liitunud: 18 Aug, 2008 17:59
Kontakt:

Re: Ajateenijate keeleoskus

Postitus Postitas Leino »

Spordivarustusest (eeldan, et siinkohal käib jutt jõusaali varustusest) on vähe kasu, kui puudub know-how. Võid seda kangi suruda üles-alla terve õhtu, kuid see ei anna täit treeningut.
nimetu
Liige
Postitusi: 7574
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Ajateenijate keeleoskus

Postitus Postitas nimetu »

Võid seda kangi suruda üles-alla terve õhtu, kuid see ei anna täit treeningut.
Tegelikult kui täiesti võhikuna rahmeldama kukkuda, siis võib vabalt ka ennast vigastada. See selleks.
Mina igatahes probleemi ei näe kui korraldatakse mingisugune n-ö järeleaitamise tund sõdurite vabast ajast. Ilmselgelt tuleb see vähemalt mingilgi määral õppijatele kasuks. Ka väljas põrgates teeb see ehk asjad veidike lihtsamaks. Kui sõdurid on selleks motiveeritud, siis lasku käia.
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Ajateenijate keeleoskus

Postitus Postitas Martin Herem »

zephys kirjutas:Eks aeg ja ruum olid siis heas mõttes natukene teistsugused.
Praegu, kus KV-s on võetud suund VÕ ühtlustamise ja standartimise poole, on mul oma vähese kogemuse pagasiga küllaltki raske ettekujutada, kuidas (pool)vabatahtlik riigikeele õpe kodanikele mahub näiteks uue SBK-d asendava laskurikursuse ülikitsasse ajaraami. Mille arvelt?
Veel vähem suudan ma jällegi isikliku kogemuse põhjal ette kujutada (väeosa)ülemat, kes tänapäeva sõduriõiguste keskeks keskkonnas sellise algatuse kas elluviib või kooskõlastab.
Ning lõpetuseks ei näe ma tänapäeval väeosas võimalust valimikujundamiseks, kuna kõigile tegemiseks ei jätku ressurssi ning ringi koomale tõmmates tekkib alati hunnik kiunu, mis läheb (läbi vanemate) õiguste piiramise või hirmsa piinamise tähe all meediasse või õigusvahemeheni välja.
Seega küsimus, mida selliste "kergelt kodanikega" ajateenistuses teha on minu silmis endisel lahtine.
Arendame veidi kujutlusvõimet :)
Veidi uurimist ja - Jõhvis ja Paldiskis toimub alates LKst, Tapal planeeritakse. 2x nädalas, pärast tunde. Kes tahab see areneb.
Kergelt kodanikud tehakse raskemalt kodanikeks. Ja ei mingit õiguste piiramist.
KüVJs ja Kupis ei toimu klassikalist keeleõpet.

Ahjaa ... KV meistritiitel ... mida siis ikkagi hangiti. Kas tõesti selliseid vahendeid, mis ajateenijate keskmise nii kõrgele tõstsid, et karikas ära tuli?
zephys
Liige
Postitusi: 69
Liitunud: 28 Apr, 2015 14:49
Kontakt:

Re: Ajateenijate keeleoskus

Postitus Postitas zephys »

Martin Herem kirjutas:Veidi uurimist ja - Jõhvis ja Paldiskis toimub alates LKst, Tapal planeeritakse. 2x nädalas, pärast tunde. Kes tahab see areneb.
Aga kui see tundub nii lihtne ja iseenest mõistetav tegevus, mille kasutegurit on raske alahinnata, siis miks kõik nimetatud väeosad maadlevad omas mahlas?
Ometigi on probleem juba üle kümne aasta üleval olnud.
Kus on ühtne metoodika, õppekava ja väljaõppe juhised või vähemalt suunitlus probleemiga tegelemiseks natuke kõrgemalt tasemelt?
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Ajateenijate keeleoskus

Postitus Postitas Martin Herem »

No ainuüksi selle foorumi põhjal võib öelda, et ei ole kerge hinnata.
Täna peab seda otstarbekaks vaid 1.brigaad ja ... mina.
Veiko Palm
Liige
Postitusi: 1016
Liitunud: 10 Okt, 2014 9:23
Kontakt:

Re: Ajateenijate keeleoskus

Postitus Postitas Veiko Palm »

zephys kirjutas:Aga kui see tundub nii lihtne ja iseenest mõistetav tegevus, mille kasutegurit on raske alahinnata, siis miks kõik nimetatud väeosad maadlevad omas mahlas?
Ometigi on probleem juba üle kümne aasta üleval olnud.
Kus on ühtne metoodika, õppekava ja väljaõppe juhised või vähemalt suunitlus probleemiga tegelemiseks natuke kõrgemalt tasemelt?
Mina brigadiülemana ei "maadelnud sellega omas mahlas", vaid see oli loomulik väljaõppe osa. Ei ole kunagi seda kahtluse alla seadnud. Mis oli selle kasutegur? Kuidas kunagi ja alati seotud konkreetse õppuriga. Ja tõenäoliselt ka seetõttu puudub ühtne metoodika ja muu säärane, sest eks seda õpet kohandatigi õppuritele.

Ning ka Borja kommentaaridest ei saa lõpuni aru - mida tõepoolest siis konkreetset ostsid? Aga ega ma niiväga seda vastust ei ootagi, järelikult pidas väeosa ülem seda asja tähtsaks.
kuido20
Liige
Postitusi: 3325
Liitunud: 06 Jaan, 2004 10:56
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Ajateenijate keeleoskus

Postitus Postitas kuido20 »

Narva koolilapsed sportisid ja "sõdisid". Küsitluste järgi umbes 25% venekeelseid on väga eestimeelsed.
https://rus.err.ee/862324/v-narve-shkol ... -i-voevali
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Ajateenijate keeleoskus

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Mina brigadiülemana ei "maadelnud sellega omas mahlas", vaid see oli loomulik väljaõppe osa.
Brigaadiülemal on tegelikult õigus (või lausa kohustus) keskenduda oma sõjalise produkti loomisele ja oodata, et väeosa väravasse ei tarnitaks seltskonda, kes ei saa isegi eestikeelsetest käsklustest aru. Meil on miskipärast väga iseenesestmõistetavaks saanud asjaolu, et KV peab tegelema kodu/kooli/ühiskonna vigadeparandusega (mitte ainult keeleõppes), aga kunagi võiks see KRA ka hakata kvaliteeti andma. Seniks, kuni prioriteet on aga halduskulude kokkuhoid ja puudub selle produkti eest vastutus, ei muutu ka midagi paremaks (ja ega KV kisa seda ka paranda).

Loomulikult, olukorras, kus puudulik riigikeele oskus takistab teenistuskohustuste täitmist (nt ei saada käskudest aru) on keeleõppe tegemine väeosades hädavajadus, kuid kui järgi mõelda, siis tegemist on puhtakujulise tegemata töö ärategemisega. See, et täna tuleb üldharidusest seltskonda, kes ei oska kõrgtasemel eesti keelt, on iseenesest kurioosne (ja küsimus ka kellegi vastutusest). Ise küsimus on muidugi veel, et mis toimub selle seltskonna kupli all, kes 15 aastaga pole suutnud riigikeelt omandada ja kui palju paremad kodanikud neist selle napi 8 kuuga ikka saavad.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Ajateenijate keeleoskus

Postitus Postitas Kriku »

See on üldise ajateenistuskohustuse vältimatu pahupool, et kohustus teenima tulla on ka igasugustel... sellistel... noormeestel :)
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Ajateenijate keeleoskus

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Mitte keegi ei keela ju seadmaks ajateenistusse asumisel keelenõuet X ja seda keeletestiga kontrollimast.
Nii nagu on teatud minimaalsed nõuded tervisele, haridusele ja kindlasti veel millelegi, mida ma ei tea.
Kui väeosa väravast tuleb sisse seltskond, kes ei suuda kahte lauset eesti keeles öelda, on iseenesest probleem.
Jutust aru saamine on sama tähtis kui keeleoskus, me ju ei võta eelkutsesse nt nooremallohvitseri kandidaate, kel on raskusi kirjutamisega (ei suudaks 5 punkti käsku koostada) ja hakka neile siis eesti keele grammatikat õpetama - eeldame, et see töö on koolis juba tehtud. Vastupidi, me tahame, et antud seltskond oleks vähemalt keskharidusega (ja muidu kõrgema laubaga).
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Walter2
Liige
Postitusi: 3979
Liitunud: 27 Okt, 2012 22:11
Asukoht: Phuket
Kontakt:

Re: Ajateenijate keeleoskus

Postitus Postitas Walter2 »

Keeleoskusega ei tegeleta lihtsalt seepärast et tegu on EV kodanikega ning kellegi arvates kuskil instantsides on seega asi korras, võib linnukese panna. Mis tegelik olukord on ja kuidas kohtadel hakkama saadakse ei huvita tundub et kedagi.
Elu on liiga lühike et raisata seda lollide peale tõestamaks et nad on lollid /道德经 (Dàodéjīng)/
Parem olla tark ja rikas kui loll ja vaene...
Veiko Palm
Liige
Postitusi: 1016
Liitunud: 10 Okt, 2014 9:23
Kontakt:

Re: Ajateenijate keeleoskus

Postitus Postitas Veiko Palm »

Kapten Trumm kirjutas:Mitte keegi ei keela ju seadmaks ajateenistusse asumisel keelenõuet X ja seda keeletestiga kontrollimast.
Sa saad ju ise ka aru, et see on ummiktee. Mis keelab siis inimesel deklareerimast, et ei oska keelt? Ja kohe vabastus kohustusest! Sunduslik keeletest? Kuidas? Selline noue toob endaga kaasa suure koguse muid seaduseid.
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Ajateenijate keeleoskus

Postitus Postitas Z03 »

Kapten Trumm kirjutas:Ise küsimus on muidugi veel, et mis toimub selle seltskonna kupli all, kes 15 aastaga pole suutnud riigikeelt omandada ja kui palju paremad kodanikud neist selle napi 8 kuuga ikka saavad.
Ega 8 kuuga ei õpigi eesti keelt selgeks, kui pole varem 15 aasta jooksul selgeks saanud. Sõjaväes riigikeeleõppe mõte on natuke milleski muus kui keele selgeks saamises. Näidata, et Kaitseväel pole muukeelesetest sõduritest ükskõik, vaid neist hoolitakse piisavalt, et aidata ka keelt õppida. Kui ikka sõdur on kogu elu elanud Narvas või Sillamäel, kus saab edukalt hakkama vene keelega, eesti keelt valdamata, siis kus mujal ta ikka õpiks, kui eesti keele keskkonnas, mis Kaitsevägi ju on? Loodetavasti ei hakka rühmaülemad jt juhid umbkeelsete sõduritega mingit eesti-vene segakeelt rääkima nagu tavaliselt kombeks, vaid ikka "keelekümbluse" põhimõttel eesti keel. Noh, nagu lasteaias, eksole.

Miks ei võiks sõjavägi olla midagi enamat kui püssiga mööda metsa rändamine, mis ju nagunii ei toimu 24/7? Miks ei võiks sõjavägi olla parim osa riigist ja miks ei võiks sellest osa saada ka muukeelsed sõdurid? Eks see on sama mõtteviis, et kui võõrad lapsed teevad tänaval lollusi, siis keegi ei sekku, sest "pole minu töö" ja "ega ma kellegi tegemata tööd ära ei tee" vms. Ühiskonnas toimuv võiks olla kõigi asi ikkagi.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Ajateenijate keeleoskus

Postitus Postitas Kriku »

Veiko Palm kirjutas:
Kapten Trumm kirjutas:Mitte keegi ei keela ju seadmaks ajateenistusse asumisel keelenõuet X ja seda keeletestiga kontrollimast.
Sa saad ju ise ka aru, et see on ummiktee. Mis keelab siis inimesel deklareerimast, et ei oska keelt? Ja kohe vabastus kohustusest!
Just täpselt, sel juhul poleks meil enam üldist ajateenistuskohustust. Iga šlang võib keeletestis 8% tulemust saada.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 12 külalist