www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 02 Dets, 2021 13:25

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Tee uus teema Vasta teemale  [ 7 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Landeswehri / Landesveeri sõda
PostitusPostitatud: 21 Mär, 2013 19:17 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 18 Mär, 2006 2:59
Postitusi: 1790
Asukoht: Eesti Kuningriik
Venelase nägemus Landesveeri sõjast. Mida need pahad eestlased kõik vaeste parunite ja Vene valgetega ära tegid (siin on tegu mingi kummalise vene saksa-lembusega). Olime lisaks suured kommunistide sõbrad pealekauba. :dont_know:

http://www.proza.ru/2008/01/02/41

Mis puutub vene valgete suurde suremusse Eesti intern. laagrites, siis pole siin midagi imestamisväärset. I maailmasõjas suri vististi 1/3 mehi haigutesse, mitte lahingus. Mida Eesti olekski saanud nende heaks rohkemat teha? Päästsime nad niigi punaste käest. Esmane mure oli ikka oma sõjaväelaste ja elanike tervis. Pealegi kui valgete juhid oleks Eesti iseseisvust aktsepteerinud, oleks ühisest tegutsemisest isegi asja saanud.

See selleks...


Landesveeri sõjast. Rauddiviislased olnud väidetavalt pahased, sest neid olevat petetud ja bolševike asemel eestlaste vastu saadetud. Üldse see Rauddiviisi osa Landesveeri sõjas on üsna segane. Lätis toimus sel ajal tõeline "pudru-ja-kapsad". Mis formatsioonid ja korraldused olid ametlikud, mis jällegi paramilitaarsete või isehakanute omalooming. Ja kuidas see sõda tegelikult üldse algas? Väga segane lugu. Eesti keeles eriti kirjandust pole vastaste seisukohtadest, Goltzi raamat on ka paras propaganda ja enese õigustamine. Tema jaurab mingist Ida-Preisimaa piiride kaitsmisest kommunistide eest jne...

See sõda oli väga verine, eestlasid tasusid parunitele "700 aastase orjapõlve eest". Vangi seal eriti ei võetud. Ka Landeswehr ei võtnud näiteks punaseid vangi - lasti välikohtu otsusega kohe maha. Eks see suhtumine oli ka eestlaste juures.

Siin väike ülevaade: http://www.hot.ee/vabadussoda/ajalugu_6.html

Kogu see sõda/lahing vajaks põhjalikku uurimist!


Manused:
Faili kommentaar: Landeswehri Peastaabi pitsat. Huvitav mida need nooled sümboliseerivad?
landeswehr.PNG
landeswehr.PNG [ 135.21 KB | Vaadatud 9565 korda ]
Faili kommentaar: Stosstrupp 1a Riga ehk siis Landesveeri Rünnakrühm 1918. a. Selline huvitava sümboolikaga üksus siis.
Stosstrupp 1a Riga 1918..png
Stosstrupp 1a Riga 1918..png [ 72.45 KB | Vaadatud 9565 korda ]

_________________
* Otsin pilte ja infot Aegna merekindluses teeninutest, eriti aastatest 1930-34 *
Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Landeswehri / Landesveeri sõda
PostitusPostitatud: 13 Jaan, 2016 18:38 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 18 Mär, 2006 2:59
Postitusi: 1790
Asukoht: Eesti Kuningriik
T r i s t a n M a t j u s. Landeswehr’i sõda: Historiograafilis bibliograafiline käsitlus http://dspace.ut.ee/bitstream/handle/10 ... sequence=1
Victor Obeti koostatud materjalide kogumik "Landesveeri sõda ja Kindral Krahv R. von der Goltz'i jätkusõda venelase Bermont-Avalov'i sildi all" (üle 700 lk) http://www.ra.ee/dgs/explorer.php?tid=2 ... 2059a2cab4

Sõja põhjused?

1) See oli Saksa valitsuse plaanitud sõda
2) See oli von der Goltzi eraviisiline soolo
3) Hoopis eestlaste provokatsioon, kes ei soovinud Läti okupeerimist lõpetada
4) Sõda algas hoopis sakslaste juurest eestlaste juurde jooksnud hobuste pärast
...

Pilt
Vangistatud paljasjalgne Landeswehri sõdur/kämbu Ropažis. 27.06.1919

Pilt
Sama trofee?
Tsiteeri:
"Teise roodu ühe koorma peal oli mootorratas. Meie küsisime koorma peal istuva sõduri käest, kust ratas saadud. Mees rääkis, et hommikul, enne kui sakslased peale tungima hakanud, sõitnud kaks sakslast meie posti juurde ja teine tõusnud ratta kõrval olevast istekorvist püsti ja ütelnud: “Matsid, mis teie ka sõdite, teil pole õigeid riideidki seljas, andke ilusti alla ja teile ei tehta kedagi!”

Tema (koorma peal istuv sõdur – toim) kui posti peal olija tõmmanud püssi laega sakslasele pähe, kes sinna paika jäänud. [Mootorratta] Juht näinud seda, pannud ratta kohe käima, aga tema tõmmanud püssiga kaks pauku tagant järele ja kuul trehvanud juhti surmavalt, ratas jooksnud kraavi, ja nii langes ratas meile soomuseks.” (Märt Mõrd)Muide Landeswehri sõda kasutas oma propagandas ära ka Nõukogude Liit. Sõja ajal avaldati ajakirjanduses artikleid Landeswehri sõjast, näit Rahva Hääles punaarmeelase mälestusi sellest ajast. Propagandaks kõlbas küll, kuigi tegu oli ju valgetega, kontrevolutsionääridega, seega ka N Liidu vastastega.

Kui juriidiliselt korrektne olla, siis Landesveeri sõda oli hoopiski sõda Eesti ja Läti vahel.


Manused:
Rahva Hääl  21. juuni 1944 Võnnu lahingust.png
Rahva Hääl 21. juuni 1944 Võnnu lahingust.png [ 812.85 KB | Vaadatud 8172 korda ]
Rahva Hääl 23. juuni 1944.png
Rahva Hääl 23. juuni 1944.png [ 648.82 KB | Vaadatud 8172 korda ]

_________________
* Otsin pilte ja infot Aegna merekindluses teeninutest, eriti aastatest 1930-34 *
Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Landeswehri / Landesveeri sõda
PostitusPostitatud: 12 Nov, 2016 2:10 
Eemal
Liige

Liitunud: 17 Apr, 2004 16:07
Postitusi: 322
krizz kirjutas:
See sõda oli väga verine, eestlasid tasusid parunitele "700 aastase orjapõlve eest". Vangi seal eriti ei võetud.Kas on mingit ametlikku numbrit, palju siis ka sakslasi vangi langes eestlaste kätte? Arvestades, et maamehed tungisid peale ja parunid punusid Riia poole..


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Landeswehri / Landesveeri sõda
PostitusPostitatud: 24 Nov, 2016 14:13 
Eemal
Liige

Liitunud: 04 Juun, 2014 9:48
Postitusi: 1915
Mingi ülevaate saab siit. http://www.ksk.edu.ee/wp-content/upload ... d-suvi.pdf
Surnutest vähemalt. Vange eriti ei loetud. Lätlastel Landeswehri hulgas vast olid suuremad šansid jääda ellu. Vähemalt eestlaste kätte langenutena. Omad, meie läti üksustest, vast lasid nad aga kohe maha ja võimalik, et pigem säästsid sakslasi. Taaskord, kõik olenes, et kes kellele kätte jäi ja mis rahvusest ja mis väeosast ta pärines. Oli ta nn Landeswehri poolele sõdiv venelane või lätlane või riigisakslane (Rauddiviisist näiteks) või baltisakslane ja mis emotsioonidega sel hetkel vangistaja oli. Oli ta sellest üksusest, kus palju langenuid (sealhulgas vend või sõber), või alles rindele jõudnud täiendusüksusest, kes veristes arveteklaarimises ei osalenud. Oli ta rindel veedetud ajaga muutunud teatud mõttes stoilise rahuga veteraniks, kes ilmaasjata vastaste sõdureid tapnud (teatav solidaarsus vastaspoole nn kahuriliha suhtes) või vastupidi oli rindel oldud aeg toonud esile seni teatavad allasurutud verised iseloomujooned.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Landeswehri / Landesveeri sõda
PostitusPostitatud: 13 Nov, 2017 21:44 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 18 Mär, 2006 2:59
Postitusi: 1790
Asukoht: Eesti Kuningriik
Millise rahvusromantilise vihaga mindi Landesveeri vastu (Muidugi ka I maailmasõja ajal Venemaal käima pandud (balti)saksavastane propaganda mängis siin oma osa).:
Manus:
Saaga;_Kattai,_G.,_alamkapten_-_Operatsioon_Landeswehri vatu 1919...;_ERA.2124.3.jpg
Saaga;_Kattai,_G.,_alamkapten_-_Operatsioon_Landeswehri vatu 1919...;_ERA.2124.3.jpg [ 145.46 KB | Vaadatud 6446 korda ]

...mis omakorda viis mitmete sõjakuritegudeni (vähemat tänapäeva mõõdupuu järgi):
Manus:
Saaga;_Jakobson,_V.,_major_-_kirjutis_Vabadussõja_...;_ERA.2124.3.257;_24.11.jpg
Saaga;_Jakobson,_V.,_major_-_kirjutis_Vabadussõja_...;_ERA.2124.3.257;_24.11.jpg [ 56.49 KB | Vaadatud 6446 korda ]

Allikas: http://www.ra.ee/dgs/explorer.php?tid=1 ... b584d66a7c


Verine oli see sõda muidugi mõlemalt poolt ja vange samuti ei võtnud ei eestlased ega sakslased. Seda normaalse sõja mõttes. Millised Baltikumis sõdivad sakslaslased olid, on oma mälestustes kirjeldanud üks endine liige:
"We killed what fell into our hands, ... We saw red, we had nothing in the heart of human emotions ... what were earlier houses, were rubble, ash and smoldering beams, like festering sores in the bare field ... We had lit a bonfire, there was burning more than dead material, there also was burning our hopes, our desires, ... the laws and values of the civilized world ... We retreated, bragging, intoxicated, loaded with booty" -- Ernst von Salomon, The Outlaws

Reviewing The Vanquished: Why The First World War Failed to End, 1917-1923 by Robert Gerwarth in the Sunday Times (7 August, 2016), Max Hastings writes:
A german Freikorps soldier, Erich Balla, described almost gleefully in his memoirs how his Freikorps comrades roamed the streets of Riga killing teenage girls, “mostly beautiful things”, whom the murderers claimed “spent their nights in sexual orgies and their days in orgies of violence… They did not see their youth or their charm. They saw only the face of the devil as they were beating, shooting, stabbing them to death.” https://en.wikipedia.org/wiki/Freikorps_in_the_Baltic


Oleks on paha poiss aga Landeswehrist oleks võinud vabalt saada ka meie Balti rügemendi analoog, kui see persekukkunud politikaan Goltz poleks siin oma maailmapoliitikat tegema hakanud. Ta oleks võinud siin sama austatud olla kui Soomes, kui oleks punaste vastase sõjaga piirdunud.

_________________
* Otsin pilte ja infot Aegna merekindluses teeninutest, eriti aastatest 1930-34 *


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Landeswehri / Landesveeri sõda
PostitusPostitatud: 24 Mai, 2020 14:35 
Eemal
Liige

Liitunud: 15 Mär, 2013 18:37
Postitusi: 391
Kas eesti keeles on kunagi kusagil ilmunud Baltikumis 1918-1919 sõdinud sakslaste memuaare? Osta.ee-s on saadaval von der Goltzi mälestused("Minu missioon Soomes ja Baltikumis"), mida hoolimata krõbedavõit hinnast kibelen soetama. Aga Ernst von Salomoni või mõne teise autori eesti keelde tõlgitud teostest on kellelgi aimu?


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Landeswehri / Landesveeri sõda
PostitusPostitatud: 25 Juun, 2020 11:43 
Foorumil
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 10 Aug, 2010 19:55
Postitusi: 26848
Asukoht: Viljandimaa
Siim Õismaa Landesveerist: https://www.err.ee/1105045/siim-oismaa- ... eri-sojast

_________________
Miks Venemaa Ukrainas sõdib?
Kas Ukraina kaotab?
2015 jaanuari pealetung
Karmi käega valitsus Ukrainale?
Islamiterroristide hord tuleb?
Moskva jaoks ei võimutse separatistid mitte Donetskis ega Luganskis, vaid Kiievis.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 7 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Eestikeelne tõlge phpbb.ee poolt