Kas inglased pommitasid Tallinna?

Eestlased ning eestlastest koosnevad üksused, relvad, lahingud, varustus, autasud jne jne...
Kasutaja avatar
7,62
Liige
Postitusi: 70
Liitunud: 05 Dets, 2004 21:01
Asukoht: Siin ja vahest ka seal
Kontakt:

Kas inglased pommitasid Tallinna?

Postitus Postitas 7,62 »

Netis surfates sattusin Kesnädalas ilmunud lugudele Tallinna pommitamset. Mõistagi olid ajalehes endas ilmunud lugude kommentaarid üsnagi vastakad. Mida teavad asjast Foorumlased?
Lugu ise kolmes osas erinevates ajalehtedes.

I osa: http://www.disneylandparis.com//?aid=1252
IIosa: http://www.disneylandparis.com//?aid=1287
IIIosa http://www.disneylandparis.com//?aid=1305
Kasutaja avatar
FW Anton
Liige
Postitusi: 1831
Liitunud: 01 Jaan, 2005 20:06
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas FW Anton »

Tallinna pommitamisel tulistati alla ühtkokku 33-35 lennukit (erinevad andmed). Õhutõrjel õnnestus vist alla tulistada 5 masinat. Ülejäänud jäävad öiste hävitajate üksuse NJG-100 salkade kontosse. Vene lennukeid jälitati kuni Venemaa avarusteni ja koksati ka seal alla (nii lähtun NJG 100 klaimlistist). Artikklite kirjutaja Jüri Liim eksib, kui väidab, et venelased kasutasid siin lendliisina saadud Mosquitosid. Ametlikult netis avaldatud lendliisi andmetel (on olnud ka siin foorumis kuskil) anti venelastele üle 1 Mosquito ja seda ei kasutaud teps mitte siin Tallinna pommitamisel. 9. märtsi pommitamisel olid kasutusel: Pe-2, IL-4, Li-2 (ümber ehitatud), Tu-2, Douglas A-20G Havoc ja B-25 Mitchel. Üks A-20 kukkus Harku mõisa juurde talumaadele, kus selle allatulistanud saksa lendur ka seda järgmisel päeval vaatamas käis (taluperemehe sõnutsi). Lendurid olid hädamaandumisel otsa lõpnud. Üks talumees oli piloodil kuldhambad suust välja löönud. Teine vedas omale koju mingi luugi (nüüd Lagedi sõjamuuseumis) ja mootori (jupid veelgi talus alles aga ära ei anna). Peale sõda käisid ALMAVÜ mehed ka seda varkki (ja mõnda teist veel) rüüstamas. Minu vanamees tõi koju mitmeid elektrimoodoreid ja mõned mõõteriistad (nüüdseks Lagedi sõjamuuseumis). Muu kosu lohistati lõpuks minema kuhugi.
Aga kandakast naisinstruktor oli tõsi, see võeti tõesti vangi.
Ja veel lendliisiga saadud pommilennukid üldse:
A-20 Havoc - 2908 tk
B-25 Mitchel - 862 tk
B-24 - 1 tk
Hampden - 23 tk
Albemark - 14 tk
Mocquito - 1 tk
Anton - horridoo!
Kasutaja avatar
7,62
Liige
Postitusi: 70
Liitunud: 05 Dets, 2004 21:01
Asukoht: Siin ja vahest ka seal
Kontakt:

Postitus Postitas 7,62 »

Andestame Liimile need väikesed faktivead.., aga pommitustrateegia siis ikkagi engelsmannide välja töötatud?
Igaljuhul tänud vastamast! :)
MOrav
Liige
Postitusi: 2150
Liitunud: 28 Dets, 2004 20:45
Kontakt:

Postitus Postitas MOrav »

"Üks talumees oli piloodil kuldhambad suust välja löönud."

Nojah. Kas see on tõestatav väide?
Kasutaja avatar
FW Anton
Liige
Postitusi: 1831
Liitunud: 01 Jaan, 2005 20:06
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas FW Anton »

Üks talumees oli piloodil kuldhambad suust välja löönud."

Nojah. Kas see on tõestatav väide?
Jah on küll. Olen neid kuldhambaid 2 aastat tagasi näinud samas talus kuhu lennuk maha tuli. On teada ka mehe nimi kes need välja lõi, kui kahjuks ei pannud kirja ja nüüd olen unustanud, aga oli Maardu tuntud tegelane hiljem. Vabandan eelmises postituse tehtud vea pärast :oops: Jutt käib Maardu mõisa talumaadest ja talumeestest. Maardu ja Harku kipuvad mul alatihti sassi minema.
Anton - horridoo!
Kasutaja avatar
FW Anton
Liige
Postitusi: 1831
Liitunud: 01 Jaan, 2005 20:06
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas FW Anton »

Andestame Liimile need väikesed faktivead.., aga pommitustrateegia siis ikkagi engelsmannide välja töötatud?
Igaljuhul tänud vastamast!
Lääne instruktorid võisid olla siin kahel põhjusel: 1.vandid ei osanud lendliisi lennukitega hakkama saada ja neid tuli treenida 2. Vantidele tuli õpetada ka lahingustrateegiat ja miks ka mitte jagada saksama linnade pommitamise kogemusi. Aga ei usu et, lääne piloote osales massiliselt Eesti Linnade pommitamisel, vähemalt ei ole selline teave pihku sattunud. Ilmselt piirduti ikka mõnede instruktoritega.
Anton - horridoo!
Kasutaja avatar
nublu
Liige
Postitusi: 926
Liitunud: 16 Dets, 2003 19:25
Kontakt:

Postitus Postitas nublu »

Hm, siin ma tahaks küll veidi vastu vaielda.

1. See Kanada naislendur. Kust selline kindlus, et selline tüüp üldse eksisteeris? Mina olen selle kohta kuulnud infi ainult kolmandast allikast. Kaks endist eestlastest SD ohvitseri rääkisid, et neile rääkis mingis SD infotunnis mingi kõrgem SD ohvitser, et selline frukt leidus. Mina küsin sellistel puhkudel tavaliselt - aga nimi, väeosa, auaste. Midagi sellist ei ole ma seni kohanud ning seetõttu suhtun ma sellesse kui SD poolt levitatud desinformatsiooni, mille eesmärgiks oli eestlaste silmis lääneliitlasi halvas valguses näidata.

2. Välismaised instruktorid vene lennuväes - mida pole olnud seda pole olnud. Ainukesed välismaised ohvitserid kelledest ma olen kuulnud, olid lennukitootjate tehnilised esindajad. Kes kogusid siin venelaste reklamatsioone ning küsimusi ning üritasid neile leida lahendusi. Kelledest mõned olid venelaste silmis isegi üsna kõrgelt hinnatud tänu tõesti kõrgele professionaalsusele ning kliendisõbralikule suhtumisele. Ja nad olid tõesti sõjaväelased ning ohvitserid, kuid suhtlesid otse lennukitehastega ning vahendasid probleemid sinna. Lisaks olid veel päris sõja alguses need paar brittide lennuüksust seal Murmanski lähedal ning hiljem ameeriklased Poltaava all. Aga mingeid instruktoreid - nagu juba öeldud - no mida polnud seda polnud.

3. Mingi eriliselt keeruline öise pommitamise tehnoloogia - ei olnud seal midagi keerulist. Ei olnud midagi originaalset. Kõigile teada teave ning kõik sõdivad pooled kasutasid seda. Nii inglased kui venelased kui sakslased...
Kasutaja avatar
FW Anton
Liige
Postitusi: 1831
Liitunud: 01 Jaan, 2005 20:06
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas FW Anton »

Eks siis ole ühe tõde teise tõe vastu. Sõjaja inimesed ütlevad, et jutt ja naise pilt oli ajalehes ilmunud peale pommitamist. Ka võib olla, et ei olnudki instruktor vaid mõni vabatahtlik aga sakslased kleepisid instruktori sildi külge.
Anton - horridoo!
riburabu
Liige
Postitusi: 56
Liitunud: 16 Veebr, 2004 13:15
Asukoht: viimsi
Kontakt:

Postitus Postitas riburabu »

...küll aga pommitasid Pärnut!
Kasutaja avatar
hugo1
Liige
Postitusi: 2238
Liitunud: 01 Veebr, 2005 15:29
Kontakt:

Postitus Postitas hugo1 »

Mina küll usun, et välismaised instruktorid vene lennuväes võisid olemas olla. USA ja Inglismaa olid väga huvitatud, et N.Liidul idarindel hästi läheks. Mida rohkem Ivan, Fritze hauda ajab, seda lihtsam liitlastel läänerindel. Minu arvates ei ole Inglastele ka suurt midagi ette heita, isegi kui Tallinnat pommitanud lennuväe kõik lendurid, 100% olid inglased.
Inglismaa ja Saksamaa sõdisid ju omavahel ja vaevalt, et eestlaste peale eriti mõeldi. Kui mõeldi, siis ennemini stiilis, et päästame Eesti ja eestlased Hitleri käest.
Ei teatud ju veel tolajal täpselt Stalini ja punaarmee hirmutegudest(aimati alles).
Mis sellesse Saksa linnade mõtetusse pommitamisse puutub, siis vähemasti Londoni kahjud olevat ka suured olnud, tänu Hitleri pommitajatele. Nii et eks seal tehti vorst, vorsti vastu. :wink:
See hilisem luurelugu aga oli küll väga inetu :cry: :cry: :cry:
MOrav
Liige
Postitusi: 2150
Liitunud: 28 Dets, 2004 20:45
Kontakt:

Postitus Postitas MOrav »

Tallinna pommitamisega seotud kuulujutud on siin lehel:
http://users.tkk.fi/~andres/m44/m44rum.htm

ja Loone Otsa artikkel "ON THE PROBLEM OF BIRTH OF AN ESCHATOLOGICAL MYTH: MEMORATES ON BOMBARDMENT OF TALLINN IN MARCH, 1944" siin:
http://haldjas.folklore.ee/rl/pubte/ee/cf/cf/22.html

Märtsis 1944 käisid Helsingit pommitamas B-25 "Mitchell"-id, mis paiknesid Novoduginos Maoskva lähedal.
http://users.tkk.fi/~andres/m44/m44types.htm

*
Hjalmar Mäe tekst on oletuslik: “Tallinna suurpommitus ei saanud minu arvamuse järele olla venelaste ettevõte, seda teostasid kas inglased oma lennukitega /---/ või siis teostasid seda venelased inglasist instruktorite abiga, igatahes jäi see ainulaadseks pommituseks. See teostati täiesti lääneliitlaste tava kohaselt Saksamaal: kõigepealt heitis juhtlennuk “jõulupuud” õhku, mis järgnevatele lennurünnakutele oli märgiks, kuhu massiliselt pilduda pomme ja tulesüütajaid, teiseks toimus see rünnak, nagu Saksamaal, kahe lainega.”

Mäe võinuks ju teada asjast lähemalt, või ei tahtnud ta oma uusi leivaisasid ärritada?

*

Vaata ka Vassili Rešetnikovi lugu
http://www.ekspress.ee/viewdoc/DA177367 ... 000056D733 :

"On veel üks legend. Tallinna pommitamist olevat juhtinud Inglise instruktorid.

“Kindlasti mitte!” hüüatab kindral kategooriliselt, ehk isegi solvunult. “Meil olid oma instruktorid. Ma ise olin instruktor. Mul oli isegi vastav tunnistus: lendur-instruktor.”"
Heiki
Liige
Postitusi: 179
Liitunud: 31 Dets, 2004 11:24
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Heiki »

Estoloog kirjutas:"Üks talumees oli piloodil kuldhambad suust välja löönud."

Nojah. Kas see on tõestatav väide?
Loomulikult ei tõesta see midagi. Kuid talumees hoiab seda kuldhammast nagu reliikviat, olen minagi seda näinud. Kuuri seina küljes ripuvad tänase päevani mootori või mingi ajami detailid.
Pilt
Lennuki allakukkumise koht on tähistatud lilla ringiga. Kel huvi võib metalliotsijaga minna, seal võib väiksemaid tükke leiduda.
Pilt
Front Line Eesti MTÜ
www.front-line.ee
2H
Liige
Postitusi: 92
Liitunud: 11 Veebr, 2005 7:57
Kontakt:

Postitus Postitas 2H »

Huvitav paljudel vene sõduritel kuldhambaid üldse oli?Need saadi vast ikka auväärses veteranieas suhu.See allatulistatu pidi küll mingit muud masti mees olema.
Kasutaja avatar
sammal.habe
Liige
Postitusi: 817
Liitunud: 30 Apr, 2004 19:49
Asukoht: 58°22'N 26°43'E
Kontakt:

Postitus Postitas sammal.habe »

vaat see on tase! isegi allatulistatud lenduri kuldhamba pilt! :D
Kasutaja avatar
hugo1
Liige
Postitusi: 2238
Liitunud: 01 Veebr, 2005 15:29
Kontakt:

Postitus Postitas hugo1 »

2H,
ma ei tea kuidas kulla hinnad Stalini aegsel Venemaal oli, aga hilisemas N-Liidus oli kuld ja hõbe ja ültse värvilised metallid suhteliselt odavad.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 6 külalist