Puhka rahus,Metallidetektor...

Kõiksugu militaarsuunitlusega väljakaevamised ja nendega seonduv.
Vasta
Kasutaja avatar
väints
Uudistaja
Postitusi: 27
Liitunud: 08 Okt, 2005 13:58
Asukoht: läänemaa
Kontakt:

Postitus Postitas väints »

Pole selles teemas küll varem sõna võtnud aga nüüd ei saa enam vaiki olla.
Lugedes siinseid kommentaare olen paljude asjadega nõus ja samas ka paljudega mitte.

Käed eemale muinaspärandist!!!
Seda lauset karjuvad viimasel ajal paljud.
Aga kelle käed sobravad kõige rohkem eesti muinaspärandis?
Kalmetel, vanadel linnustel, ohverdamispaikadel.
Arheoloogid, saan aru, et nad on õppinud ja teavad paljugi rohkem neist asjadest kui mina, tavaline inimene kellel on hobiks mööda põlde ja metsaaluseid ringi luusida, detektor kaelas.
Ja nüüd selle järgi võtta, et on tõesti mõned mehed kes käivadki kohe sihilikult kalmetel ja haudadel ei saa ju kõiki detektoriste ühte patta lüüa.
Siis saaks ju võtta sellise näite, et meie kallis päälinnas on tuhat pätti, suli ja kaabakat, üldistades on siis kõik päälinna elanikud samasugused pätid ja kaabakad.
Selle järgi mis teevad paar inimest ei saa sa ju ometigi kõiki pahadeks tembeldada.
Nüüd siis järgmise probleemi juurde.
Aga samas ei saa ma ikkagi aru, kes on andnud õiguse lahti kaevata meie esivanemate haudasid, rikkuda nende hauarahu, välja kaevata nendele kaasa pandud esemeid, et neid siis suure raha eest rahvale näidata?
Kas teile meeldiks kui mõni arheoloog kaevaks teie vanavanaisa haua lahti, võtaks seal kaasa esemed ja lükkaks mulla peale tagasi?
Mattes ei mõelnud ju keegi, et tuhat aastat hiljem kaevatakse välja hauapanused, kas arheoloogide või muude inimeste poolt, korjatakse kokku ja viiakse muusemitesse.
Sellega seoses kui räägitakse, et keelaks detektorid üldse ära siis võiks ka arheoloogid lõpetada oma kaevamised meie muinaspärandis.
Ja kui tahetakse viia lubade peale, siis olgu see vähemalt maakondlik.
Ja muidugi ka arheoloogid peaksid saama eesti rahva käest siis loa kaevamiseks.
Kas meie tahame, et meie esiisade haudasid rohkem lahti kaevatakse või mitte?
kummik
Uudistaja
Postitusi: 5
Liitunud: 26 Jaan, 2011 15:09
Kontakt:

Postitus Postitas kummik »

Kui keelavad isegi metsas otsimise niisama mingeid hülsse jne eks tuleb siis illegaalselt otsi ja olla valvas et õelad inimesed jaole ei saaks oma tobeda seadusega mis paberilipakule kirjutatud, saan aru väga hästi et ei tohiks kunagi hauarahu rikkuda ja riigi ajalugu peab kuuluma riigile.

Elage tunnete järgi mitte iga tobeda kirjutatud teksti järgi mis on ajuvaba.
Kasutaja avatar
kloss
Liige
Postitusi: 352
Liitunud: 31 Mai, 2004 19:51
Asukoht: Kuressaare
Kontakt:

Postitus Postitas kloss »

Aga samas ei saa ma ikkagi aru, kes on andnud õiguse lahti kaevata meie esivanemate haudasid, rikkuda nende hauarahu, välja kaevata nendele kaasa pandud esemeid, et neid siis suure raha eest rahvale näidata?
Üldiselt selline teemapüstitus on suhteliselt jabur. Samasuguse sarnasusega võiksime küsida, kes on andnud õiguse politseile, tuletõrjujatele, armeele ja jumal teab veel kellele. Kes vähegi ühiskondade toimimist jagab, saab aru, et need on ühiskondlikud vaikivad kokkulepped. Erinevates ühiskondades on need lepped erinevad, vahel vähem, vahel rohkemal määral. Praktikas võiksid need ühiskonnad meie mõistes olla riigid võibolla ka riikide ühendused.

Mismoodi näeb välja konkreetne tegevus mingis valdkonnas, teavad rääkida nende valdkondade esindajad, praeguses teemas siis arheoloogid.
Kasutaja avatar
väints
Uudistaja
Postitusi: 27
Liitunud: 08 Okt, 2005 13:58
Asukoht: läänemaa
Kontakt:

Postitus Postitas väints »

Teemapüstitus või ju üldiselt jabur olla, aga maha mattes ei mõelnud siis ega mõtle ju arvatavasti ka praegu keegi, et sinu hauda lahti kaevama tullakse.
Kas siis arheoloogide või tavaisikute poolt.
Politsei ja tuletõrjujad on inimestele eluks vajalikud.Isegi armee teinekord.
Või eksin ma nüüd?
Aga kui vajalik on näiteks kalme lahti kaevamine?
Kasutaja avatar
gnadenlose
Liige
Postitusi: 2160
Liitunud: 02 Mär, 2004 13:18
Asukoht: Kilulinn/Kardulavabariik
Kontakt:

Postitus Postitas gnadenlose »

väints kirjutas:Teemapüstitus või ju üldiselt jabur olla, aga maha mattes ei mõelnud siis ega mõtle ju arvatavasti ka praegu keegi, et sinu hauda lahti kaevama tullakse.
Kas siis arheoloogide või tavaisikute poolt.
Politsei ja tuletõrjujad on inimestele eluks vajalikud.Isegi armee teinekord.
Või eksin ma nüüd?
Aga kui vajalik on näiteks kalme lahti kaevamine?
Ega sulle loomulikult huvi ei paku, kuidas nägi välja meie esivanemate elu kirjaeelsel ajal.
Гив Ми Мани
Kasutaja avatar
Rügaja
Liige
Postitusi: 712
Liitunud: 01 Dets, 2008 3:07
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Rügaja »

Hauast elu otsida groteskne ei tundu? :?
Tapper
Liige
Postitusi: 708
Liitunud: 28 Juul, 2005 9:12
Asukoht: Ütsainus Mulgimaa
Kontakt:

Postitus Postitas Tapper »

Arheoloogia/arheoloogide juured peituvadki üsna tumedas minevikus.
Kui riikliku kaitse all teostati sellise ulatusega röövimist mida tänapäeval ei suuda järgi teha ükski detektorist. Sellse "väärika" röövarheoloogia kunnid olid muidugi inglased. Jah, Briti muuseum on ma arvan esikohal maailmas esemete poolest, mis on kontekstist välja rebitud ja seega väärtusetud Arusaamatul viisil käib seda väärtusetut kontekstist välja rebitud kräppi vaatamas tohutu palju inimesi ja isegi mingeid teadustöid kirjutatakse selle najal. Arusaadav mis on sellise töö väärtus mis põhineb kontekstist välja rebitud leidudel. See on ilmselt 0 nagu ma aru saan siin teemas korduvalt sõna võtnud teadjameestest.
Olen suht kindel, et saja aasta pärast vaadatakse praeguste arheoloogide tööd palju kriitilisema pilguga. Selles suhtes on muidugi õigus neil kes soovitavad üldse mitte kaevata, välja arvatud päästekaevamised.
Evolutsiooni kõrvalmõju, intelligentsus
Kasutaja avatar
Arheoloog
Liige
Postitusi: 802
Liitunud: 29 Veebr, 2008 19:34
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Arheoloog »

väints kirjutas:Teemapüstitus või ju üldiselt jabur olla, aga maha mattes ei mõelnud siis ega mõtle ju arvatavasti ka praegu keegi, et sinu hauda lahti kaevama tullakse.
Kas siis arheoloogide või tavaisikute poolt.
Politsei ja tuletõrjujad on inimestele eluks vajalikud.Isegi armee teinekord.
Või eksin ma nüüd?
Aga kui vajalik on näiteks kalme lahti kaevamine?
Sellest kõigest on siin teemas tegelikult juba piisavalt palju ka juttu olnud, aga hää küll...

Valdava osa tänapäeval teostatavatest arheoloogilistest kaevamistest moodustavad päästekaevamised. Probleemkaevamiste maht on võrreldes varasemate aastakümnetega kahanenud pea olematuks. St siis seda, et arheoloogid sõidavad kohale üldjuhul siis kui tee-, majaehituse vms seonduvalt on mingi objekt (kalme) päevavalgele tulnud. Seejuures on arheoloogidel õigus ja kohustus kaevata lahti üksnes see osa, mis läheb kinnitatud projekti/detailplaneeringu järgi nii või teisiti füüsilisele hävitamisele. Ülejäänud osa võetakse kaitse alla ja seda ei puutu keegi kui ei taheta just kriminaalkorras karistatud saada...Heaks näiteks võiks siinkohal tuua Kukruse kalme arheoloogilised päästekaevamised Ida-Virumaal...Alternatiiv oleks antud juhul siis umbes selline, et muinsuskaitseamet laseb kopameestel oma tööd jätkata, inimsäilmed purustatakse masinate poolt, paisatakse erinevatesse ilmakaartesse laiali ning pärast fikseeritakse kõikjal paljanduvate inimluude järgi, et ju oli vist kalmistuga tegemist. Niimoodi tahtsid võimud käituda Tartu mnt läbimurde puhul 2001. aastal. Õnneks võitis mõistus tookord "raha", vähemalt osaliselt...Huvitav, kumbat varianti kadunukesed ise eelistaksid: kas saada inimkäte poolt ümbermaetud või kopaga purustatud :wink:
Käed eemale muinaspärandist!!!

Rokas nost no pagātnes mantojuma !!!
Kasutaja avatar
väints
Uudistaja
Postitusi: 27
Liitunud: 08 Okt, 2005 13:58
Asukoht: läänemaa
Kontakt:

Postitus Postitas väints »

Ega sulle loomulikult huvi ei paku, kuidas nägi välja meie esivanemate elu kirjaeelsel ajal.

Ma olen täitsa kindel, et kalmetest me enam rohkem küll teada ei saa kui me juba teame.
Sest neid on piisavalt lahti kaevatud, et võrrelda ja uurida.
Nüüdseks ju teatakse juba suurem osa kõike mis teada saada on nendest.
Aga kas kondid metakse siis ümber ka hauapanustega?
Kahtlen millegipärast.
Need korjatakse ju ikka ära.
Kasutaja avatar
gnadenlose
Liige
Postitusi: 2160
Liitunud: 02 Mär, 2004 13:18
Asukoht: Kilulinn/Kardulavabariik
Kontakt:

Postitus Postitas gnadenlose »

Vat jah, mina jälle ei saa aru, miks raamatuid kirjutatakse, võiks juba aidata. Küll teisu, kesse neid loeb.
Гив Ми Мани
Kasutaja avatar
Arheoloog
Liige
Postitusi: 802
Liitunud: 29 Veebr, 2008 19:34
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Arheoloog »

väints kirjutas: Ma olen täitsa kindel, et kalmetest me enam rohkem küll teada ei saa kui me juba teame.
Selles osas julgen sulle küll vastu vaielda. Näiteks sattusin eelmisel sügisel juhatama ühtesid päästekaevamisi, kus magistraalkraavi kaevamisel oli päevavalgele tulnud üks senitundmatu muinasaja lõpust pärinev kalmevorm. Teatud põhjustel kohta avalikustada ei saa, kuid meie ettekujutust 12.-13. sajandi matusekommetest oluliselt täiendanud objekt säilib tulevaste põlvede tarvis. Säilib siis see osa, mis kopast puutumata jäi...
Käed eemale muinaspärandist!!!

Rokas nost no pagātnes mantojuma !!!
Kasutaja avatar
väints
Uudistaja
Postitusi: 27
Liitunud: 08 Okt, 2005 13:58
Asukoht: läänemaa
Kontakt:

Postitus Postitas väints »

Olgu nii, sellega ma siis nõustun, et võib olla tõesti satub mõni selline tundmatu variant kuskilt miskitmoodi ette.
Aga miks sa teisele küsimusele ühtegi vastust ei leidnud?
Seda võiks siis ju ka ikkagi mingil määral nimetada hauaröövimiseks.
Kasutaja avatar
Arheoloog
Liige
Postitusi: 802
Liitunud: 29 Veebr, 2008 19:34
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Arheoloog »

väints kirjutas: Aga miks sa teisele küsimusele ühtegi vastust ei leidnud?
Ju ei näinud siis põhjust vastuvaidlemiseks. Igal ühel ju oma arvamus :wink: . Aga jah, olen ka ise seda meelt, et varasematel aastakümnetel (tegelikult kogu 20. sajandi vältel) on Eesti arheoloogi olnud liialt kalmetekeskne ning tegelikult ei tea me tollasest eluolust suurt midagi. Viimasel aastakümnel on olukord õnneks küll mõnevõrra muutunud. Samas valitseb üldkäsitluste osas siiani nukker olukord, kuna uuemad uurimistulemused jõuavad nendesse nihkega kui üldse.
Käed eemale muinaspärandist!!!

Rokas nost no pagātnes mantojuma !!!
Tapper
Liige
Postitusi: 708
Liitunud: 28 Juul, 2005 9:12
Asukoht: Ütsainus Mulgimaa
Kontakt:

Postitus Postitas Tapper »

Enne ajamasina leiutamist, mis võimaldaks jälgida sündmusi laivis.
Pole olulist kvalitatiivset hüpet näha.

Mulle meenub see vene multikas kui kaugel kosmoses vaadati teleskoobiga maad ja sõltuvalt teleskoobi kaugusest oli võimalik jälgida kõike mis maal on toimunud.
Evolutsiooni kõrvalmõju, intelligentsus
Kasutaja avatar
marxionu
Liige
Postitusi: 310
Liitunud: 20 Sept, 2008 22:47
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Postitus Postitas marxionu »

Arheoloog kirjutas:
väints kirjutas: Aga miks sa teisele küsimusele ühtegi vastust ei leidnud?
Ju ei näinud siis põhjust vastuvaidlemiseks. Igal ühel ju oma arvamus :wink: . Aga jah, olen ka ise seda meelt, et varasematel aastakümnetel (tegelikult kogu 20. sajandi vältel) on Eesti arheoloogi olnud liialt kalmetekeskne ning tegelikult ei tea me tollasest eluolust suurt midagi. Viimasel aastakümnel on olukord õnneks küll mõnevõrra muutunud. Samas valitseb üldkäsitluste osas siiani nukker olukord, kuna uuemad uurimistulemused jõuavad nendesse nihkega kui üldse.
Vat oleks normaalse seaduse teinud, oleks ka teadma hakanud. Sama palju kui meie teame.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 9 külalist