Genf-49

Muljeid teenistusest. Nii Eesti väeosades, N Liidus, luures või vastuluures, või hoopis partisanide juures. Kuidas kellelgi juhtunud on.
Kapral Karu
Moderaator
Postitusi: 1133
Liitunud: 14 Dets, 2004 13:44
Kontakt:

Genf-49

Postitus Postitas Kapral Karu »

Genf-49 kohta meil siin eraldi teemat ei ole, kuigi vist vääriks? Küllaltki paljudel peaks olema selle kohta isiklikke mälestusi.

Aga ma küsiksin alustuseks hoopis ühe küsimuse. Siin http://et.wikipedia.org/wiki/Vastupanutegevus_ENSVs on selline jutt:
1989. aastal moodustati liikumine Genf 49, mis propageeris Eesti elanike keeldumist asuma ajateenistusse NSV Liidu relvajõududesse, kui Eestit okupeeriva riigi teenistusse. Liikumisega kaasaläninud ajateenistuskohuslasi oli ca 8 000 meest.
Kas teate juhtumisi, kust see arv pärineb? Artiklist viidet ei leidnud.
Kasutaja avatar
Jalutu
Liige
Postitusi: 772
Liitunud: 29 Dets, 2012 19:55
Kontakt:

Re: Genf-49

Postitus Postitas Jalutu »

Nad vist korjasid kokku sellise hulga dokumente NA-sse mitteminna soovijatelt, eks sealt ka number.
[i]Aga lapsed on Teil toredad![/i]
Kapral Karu
Moderaator
Postitusi: 1133
Liitunud: 14 Dets, 2004 13:44
Kontakt:

Re: Genf-49

Postitus Postitas Kapral Karu »

On see number mõnes trükises avaldatud?

Ja millal üldse see liikumine loodi? Siin http://lounaleht.ee/index.php?page=1&id=2307&type=2 väidetakse, et see oli olemas juba juunis 1988 ("Juunis /1988/ osaleti Tallinnas esimesel üle-eestilisel sõltumatul noortefoorumil. Liituti Genf-49 üleskutsega Eesti poistel mitte minna okupeeriva Nõukogude armee teenistusse; osaleti piketis, kui Põlvas peeti kohut armeeteenistusest keeldunud Erkki Luige üle, ning demonstreeriti sõjakomissariaadi ees, kus nõuti repressiooni korras sõjaväkke saadetud noormeeste tagasisaatmist ja rahvusväeosade moodustamist."), siin http://www.parnupostimees.ee/2367479/li ... ares-kaia/ aga, et juba 1987.a ("1987. aastal pani küll liikumine “Genf 49” vana silla juures ühele torule ajutiselt puhvaika ette ja see toru on alles tänaseni").
Kasutaja avatar
kalleb
Liige
Postitusi: 5343
Liitunud: 27 Mai, 2005 22:55
Kontakt:

Re: Genf-49

Postitus Postitas kalleb »

äkki oli mingi Ameerika Hääle väljamõeldud põrandaalune organisatsioon
mutionu
Liige
Postitusi: 1467
Liitunud: 08 Nov, 2005 15:52
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Re: Genf-49

Postitus Postitas mutionu »

kalleb kirjutas:äkki oli mingi Ameerika Hääle väljamõeldud põrandaalune organisatsioon
Ei olnud. Täitsa olid olemas. Isegi andsin neile oma sõjaväepileti.
Pärnus korjasid avaldusi(või tegid reklaami) bussijaama juures, kui mälu ei peta.

PS!
Google otsing "genf-49" site:.ee annab päris palju infoallikaid.
heits
Liige
Postitusi: 300
Liitunud: 24 Nov, 2007 21:05
Asukoht: Lõuna-Eesti
Kontakt:

Re: Genf-49

Postitus Postitas heits »

Ka mina olen selle Genf-49 abiga vene kroonust pääsenud.Kolm aastat kodukoha majandis tööd,10 rutsi igakuisest palgast ja olingi reservväelane :D
Täispuidust uksed-aknad.20 aastane valmistamise kogemus.
Kasutaja avatar
kalleb
Liige
Postitusi: 5343
Liitunud: 27 Mai, 2005 22:55
Kontakt:

Re: Genf-49

Postitus Postitas kalleb »

njah , 87 aastal polnud sul erilist valikut - kas armija või tjurma , korjati ära peale 1 kursust TPI-s
heits
Liige
Postitusi: 300
Liitunud: 24 Nov, 2007 21:05
Asukoht: Lõuna-Eesti
Kontakt:

Re: Genf-49

Postitus Postitas heits »

Minu kokkupuude selle Genf-49 oli 1990 aasta kevadel.
Täispuidust uksed-aknad.20 aastane valmistamise kogemus.
Kasutaja avatar
kalleb
Liige
Postitusi: 5343
Liitunud: 27 Mai, 2005 22:55
Kontakt:

Re: Genf-49

Postitus Postitas kalleb »

jah 90 aastal olid asjad vähe teisiti kui 87
vanahalb
Liige
Postitusi: 2629
Liitunud: 21 Juun, 2009 18:48
Kontakt:

Re: Genf-49

Postitus Postitas vanahalb »

kalleb kirjutas:njah , 87 aastal polnud sul erilist valikut - kas armija või tjurma , korjati ära peale 1 kursust TPI-s
Hea õnne korral oleks hullumajas samuti löögile pääsenud. Ma tahtsin hirmsasti autojuhiluba, aga kuskil arvelolemisega oleks sellel kriips peal olnud ja isegi ei üritanud.
Siis olid veel mõned ettevõtted. Üks mitu aastat vanem tuttav oskas paar aastat venitada, lõpetas kutsekooli ära ja sai "Dvigateli" treialiks. Muhe tubane töö, minumeelest küll sundajaga kuid pealinna värk ja armeesse ei tahetud. Hiljem kollitati kordusõppustega kuid siis kukkus riigivõim kokku.

Ei tea kas Genf-49 sõjaväepileteid üldse kokku loetigi. Üks aktsioon tollal oli ka ÜLKNÜ-st (komsomolist) väljaastumine. Ma kirjutasin ka avalduse stiilis, et " leninlik komsomol on minetanud oma verega väljavõideldud au ning väärikuse ja minu südametunnistus enam osaleda ei luba. Kas siis selle eest valasid meie isad esiisade verd?" Öeldi, et ahah ja tõmmati nimekirjast maha. Pileti võis endale jätta. Liikmemaksu kahte kopikat enam ei küsitud. Aga kaks kopikat, seltsimehed, oli tollal mõnes mõttes suur raha.
Mulle jäi küll mulje, et sellised avaldused oma rakukesest kuhugi kaugemale ei jõudnudki.

Lugesin kunagi , nii diagonaalis, Ülemnõukogu ja Riigikogu stenogramme neist aastatest. Genf-49-ga oleks nagu asjatanud Katrin Linde - võib ju küsida kui jutule saab.
Tarmo Männard
Liige
Postitusi: 1238
Liitunud: 08 Sept, 2005 0:35
Asukoht: Tallinn, Õismäe
Kontakt:

Re: Genf-49

Postitus Postitas Tarmo Männard »

1993 aastal käisin Roheliste partei peamajas Doomi ja Wolfensteini mängimas. Ühel heal päevalmärkasin, et arvutilaua all vedelesid pappkastid ja võtsid vaid jalaruumi vähemaks.
Minu küsimise peale seletasid kaasparteilased, et need on Genf 49 tagastatud sõjaväepiletid.
Olidki.
Mis neist edasi sai, on minule teadmata. Kas kasutas keegi kuiva paberit-pappi lõkkematerjalina või viidi need pappkastid muuseumisse....minevõtakinni. Kahtlustan pigem esimest varianti.

Olgu veel öeldud, et kui olid toonased parlamendivalimised, tuldi minu käest küsima, et kas tahaksin kah parlamenti?
Muidugi ma tahtsin.
Ja kolmekuningapäeval tehti mulle Toompea lossis ettepanek, millest oli veel raskem keelduda- ehk tahaksin ma saada peaminsitriks!
Kuna lootused saada see tähtis ametikoht olid võrdsed nulliga, siis nõustusin.

Olingi mõnda aega peaministrikandidaat.
Aga vat kui tuli minna teledebatile vaidlema Kallase, Savisaare ja teiste isakestega, sai minu julgus otsa. Sest eks oleks ju mul olnud ainult kaks võimalust. Kas hoida pudrumulk täiesti ja 100% kinni.
Või ajada mingit seesugust kamarat, millepeale oponendid oleks vaid silmi pungitanud.
Pärast vaagimist-kaalumist otsustasin siiski häbiväärse põõsasredutamise kasuks.
Aga muidu kujutasin ette, kuidas mõnel matkal mustade ülikondadega mornid päikeseprillistatud mehed minu-peaministri telki valvavad...
Kasutaja avatar
kalleb
Liige
Postitusi: 5343
Liitunud: 27 Mai, 2005 22:55
Kontakt:

Re: Genf-49

Postitus Postitas kalleb »

aga varsti ju pannakse uus peaminister pukki, ega pole kaalunud taaskandideerimist?
Kapral Karu
Moderaator
Postitusi: 1133
Liitunud: 14 Dets, 2004 13:44
Kontakt:

Re: Genf-49

Postitus Postitas Kapral Karu »

Tarmo Männard kirjutas:arvutilaua all vedelesid pappkastid ja võtsid vaid jalaruumi vähemaks.
Minu küsimise peale seletasid kaasparteilased, et need on Genf 49 tagastatud sõjaväepiletid.
Kui palju neid seal umbes oli, mahu poolest? Mahu järgi arvu saab ligikaudselt välja arvestada.
mutionu
Liige
Postitusi: 1467
Liitunud: 08 Nov, 2005 15:52
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Re: Genf-49

Postitus Postitas mutionu »

Kapral Karu kirjutas:
Tarmo Männard kirjutas:arvutilaua all vedelesid pappkastid ja võtsid vaid jalaruumi vähemaks.
Minu küsimise peale seletasid kaasparteilased, et need on Genf 49 tagastatud sõjaväepiletid.
Kui palju neid seal umbes oli, mahu poolest? Mahu järgi arvu saab ligikaudselt välja arvestada.
Mingid arvud on, minu mälu järgi, kuskilt ajakirjandusest läbi jooksnud. Piina Googlit natuke.
Jaanus2
Liige
Postitusi: 3831
Liitunud: 31 Mai, 2007 13:17
Kontakt:

Re: Genf-49

Postitus Postitas Jaanus2 »

Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist