Relvaseadus

Kõik relvadest, nii Eestis kasutatavatest kui muidu...
Vasta
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas vtl »

EOD kirjutas:
vtl kirjutas:Ütlen ausalt, mulle ei meeldiks, kui iga soss-sepp oma äranägemise ja kõhutunde järgi otsustaks lõhketöid korraldada.
Soss-sepad Toots ja Lible said igatahes kesapõllul sellega hakkama, nagu lugematud põlvkonnad talumehi enne ja pärast neid. Ja mitte oma äranägemise või kõhutunde järgi "pulli tehes", vaid vajadusest lähtuvalt. Põld oli vaja suurtest kividest puhastada.
Ja eks neid sai omajagu surma või viga ka selle käigus.
Tänapäeva tiheasustus on siiski midagi muud, kui Lutsu sajandivanune kirjatükk ja põldu ei künta ka enam härgade ja hobustega.
Mul on 860m2 krundikene Pirita eramajade rajoonis ja mul oleks vaja ka peenart puhastada? Toots võis, miks mina ei või?
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
mutionu
Liige
Postitusi: 1467
Liitunud: 08 Nov, 2005 15:52
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas mutionu »

vtl kirjutas: Ja eks neid sai omajagu surma või viga ka selle käigus.
Tänapäeva tiheasustus on siiski midagi muud, kui Lutsu sajandivanune kirjatükk ja põldu ei künta ka enam härgade ja hobustega.
Mul on 860m2 krundikene Pirita eramajade rajoonis ja mul oleks vaja ka peenart puhastada? Toots võis, miks mina ei või?
Arvan, et sa saad ise ka aru selle näite jaburusest.
101% on kindel see, et kõike, seaduste abil, reguleerida ei saa. Seadusloome kohalt keelatakse selle peale asi üldse ära.
Isiklikult pooldan pigem vabadust, mitte aga mööda nööri käimist.
tonu adrik
Liige
Postitusi: 433
Liitunud: 13 Veebr, 2007 12:30
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas tonu adrik »

Eestlaetava puhul ei ole isegi tegu relvaga (ReS §2 lg 2 mõistes), seega ei mahu selle tarbeks püssirohu soetamine ka ReS alla.
Tegelikult lähevad eestlaetavad RelS alla küll, aga tingimusel, et nende mudel ja modifikatsioon (kas siis originaalis või kaasaegse identse koopia näol) on pärit hilisemast aastast kui 1870. Ei tea hetkel, et keegi oleks endale sellise agregaadi hankinud enese ja vara kaitse loa peale, temal oleks siis otsene vajadus rohu ja sütikute hankimisele...

Tõnu
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas vtl »

mutionu kirjutas:
vtl kirjutas: Ja eks neid sai omajagu surma või viga ka selle käigus.
Tänapäeva tiheasustus on siiski midagi muud, kui Lutsu sajandivanune kirjatükk ja põldu ei künta ka enam härgade ja hobustega.
Mul on 860m2 krundikene Pirita eramajade rajoonis ja mul oleks vaja ka peenart puhastada? Toots võis, miks mina ei või?
Arvan, et sa saad ise ka aru selle näite jaburusest.
Ei, ma EI saa aru selle näite jaburusest. Seleta palun mulle ära, mitu puud on mets?
Ehk kui suurest krundist/põllust alates võiks talumees Sinu arvates iseseisvalt läbi viia lõhketöid?
Kuidas peaks lõhketööde alal väljaõpet mitteomav inimene hindama ohuala ning tagama enda ja teiste turvalisuse?
mutionu kirjutas:101% on kindel see, et kõike, seaduste abil, reguleerida ei saa. Seadusloome kohalt keelatakse selle peale asi üldse ära.
Isiklikult pooldan pigem vabadust, mitte aga mööda nööri käimist.
Kui keegi veel ikka aru ei saanud, siis tänane "vabadus", millest te siin jahute, on selline, kus püssirohtu (sh. musta püssirohu) müüakse ainult sportlasele või jahimehele ja alternatiivid on kas ise segada või althõlma hangeldada.

Mulle ei tundu see mingi "vabadusena", vaid pigem teadliku riskina, mille võtja võib muuhulgas riskida oma relvaloaga (laskemoona käitlemise nõuete rikkumine).
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
mutionu
Liige
Postitusi: 1467
Liitunud: 08 Nov, 2005 15:52
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas mutionu »

vtl kirjutas: Ei, ma EI saa aru selle näite jaburusest. Seleta palun mulle ära, mitu puud on mets?
Ehk kui suurest krundist/põllust alates võiks talumees Sinu arvates iseseisvalt läbi viia lõhketöid?
Kuidas peaks lõhketööde alal väljaõpet mitteomav inimene hindama ohuala ning tagama enda ja teiste turvalisuse?
Jaburduse all pidasin ma silmas sellist mõistet nagu common sense. Kui inimene ei suuda juhinduda kainest mõistusest ning vajab iga oma sammu kirjeldamiseks seaduslikku tuge siis kipub asi autismi ning sellest johtuvalt meditsiini valdkonda.
vtl kirjutas: Kui keegi veel ikka aru ei saanud, siis tänane "vabadus", millest te siin jahute, on selline, kus püssirohtu (sh. musta püssirohu) müüakse ainult sportlasele või jahimehele ja alternatiivid on kas ise segada või althõlma hangeldada.
Mulle ei tundu see mingi "vabadusena", vaid pigem teadliku riskina, mille võtja võib muuhulgas riskida oma relvaloaga (laskemoona käitlemise nõuete rikkumine).
Probleemipüstitus viitaks nagu sellele, et Eestis on ports inimesi, kelle huve praegune seadus riivab. Samas, ma pole sellekohast kurtmist kuulnud.
Tühja tuult pole ehk mõtet pööritada?
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas vtl »

mutionu kirjutas:Jaburduse all pidasin ma silmas sellist mõistet nagu common sense. Kui inimene ei suuda juhinduda kainest mõistusest ning vajab iga oma sammu kirjeldamiseks seaduslikku tuge siis kipub asi autismi ning sellest johtuvalt meditsiini valdkonda.
Lõhkematerjali, ohtlike kemikaalide, radioaktiivsete ainete jms. kõrgendatud ohutasemega asjade käitlemisel ei saa kahjuks common sense ja kaine mõistuse peale lootma jääda, kuna alati leidub indiviide, kes kipuvad lolluseid tegema.

Mida üldse tähendab common sense? See on "asjaolude elementaarne tajumine, aru saamine ja hindamine nii, nagu valdav enamus inimesi seda igapäevaselt teeb või mida võiks neilt mõistlikult oodata".

Kas tänasel päeval on mõtet tavainimeselt oodata üldse mingit ettekujutust, kuidas lõhkeaine käitub? Milline kogus viib näpud, milline lõhkab kivi ja kui kaugele lendavad killud? Inimesed ei tea isegi mitte sellist "pisiasja", mis juhtub, kui musta püssirohu asemel laadida oma eestlaetavat kaasaegse, suitsuta püssirohuga. Aga sellegipoolest laseksid mitmed siinkirjutajad põllumehi oma talupojamõistusega kive õhkima...
mutionu kirjutas:Probleemipüstitus viitaks nagu sellele, et Eestis on ports inimesi, kelle huve praegune seadus riivab. Samas, ma pole sellekohast kurtmist kuulnud. Tühja tuult pole ehk mõtet pööritada?
Valikuline kuulmine siis, kui pole kurtmist kuulnud. Pööra leht tagasi ja loe:

Madis: "Kas kaitseliidu relvaloa omanik võib osta musta püsirohtu?"
Tõnu: "Minu andmetel on kehtiva relvaseaduse alusel neid kahte komponenti võimalik osta vaid neil relvaomanikel, kellel on spordi- või jahirelva märge, sest vaid neile ei laiene padrunite valmistamisel tegevusloa nõue."
Tõnu: "...tuleneb kohe "organite poolt" küsimus - aga milleks te püssirohtu ja sütikuid ostate ?"
Oliver: "Seadus seaduseks aga eelmine nädal sai küll vara kaitseks 9x19 loaga musta rohtu osta."
Tõnu: "Seni kuni keegi ei hakka näpuga järge ajama (meie tingimustes - kuni pole mingit jama olnud) , läheb edasi nii nagu alati on olnud. Kui aga "sitt ventikasse lendab" ... eks siis saame teada asjade tegeliku seisu"

Asjaga edasi minnes, jah, Eestis on ilmselt hulk inimesi, kes fännavad piiramata käibes olevaid eestlaetavaid ajaloolisi relvi ja kes EI OLE jahimehed või laskesportlased. Nende jaoks on täna ainus võimalus nende relvade sihipäraseks kasutamiseks kas: a) kasutada kaupmehe teadmatust; b) jahimehest/sportlasest sõbra abi; c) hämaraid kanaleid; või d) segada ise. Korra või kaks võib ju pulli teha, aga ükski neist võimalustest ei ole pikemas perspektiivis jätkusuutlik tegevus.

PS. Ma ei kavatse rohkem neid elementaarseid tõdesid siin kordama hakata
PPS. Minul ON täna laskesportlase staatus, seega mind häirib/puudutab/ks see teema/regulatsiooni puudumine veel kõige vähem.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
EOD
Liige
Postitusi: 4694
Liitunud: 12 Jaan, 2006 15:57
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas EOD »

Põllukivide lõhkamist püssirohu või "kaaliga" õppisid talumehed teistelt, oskajatelt. Õppisid ka ohutusnõudeid, kuigi mingeid sertifikaate või litsentse tollal polnud. Loomulikult juhtus õnnetusi, nagu ka jalgrattasõidul või ratsutamisel. Mitte kunagi ei juhtu mitte midagi vaid sellega, kes mitte midagi ei tee.

Kui tõesti on piisav hulk huvilisi, saab asutada eestlaetavatest mustarohurelvadest laskmise klubi. Klubi liikmed omandavad laskesportlase litsentsi ja võivad igati seaduslikult musta püssirohtu ja süütekapsleid osta. Sütikuteks ma viimaseid ei nimetaks, sütik on siiski midagi muud, mis kuulub lahingumoona juurde.
Enne 1970. aastat toodetud relvade ja nende replikate kasutamise küsimus laskmise harrastamisel peaks olema lihtsalt lahendatav. Kuigi seadus ei nõua nende käsitlemist tulirelvana, ei keela seadus ka nende relvana registreerimist kui omanikul on soov sellist riista laskmiseks kasutada.
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas vtl »

EOD kirjutas:Kui tõesti on piisav hulk huvilisi, saab asutada eestlaetavatest mustarohurelvadest laskmise klubi. Klubi liikmed omandavad laskesportlase litsentsi ja võivad igati seaduslikult musta püssirohtu ja süütekapsleid osta.
Minuteada ei piisa laskesportlase litsentsi saamiseks suvalise klubi asutamisest, vaid tegu peab olema rahvusvaheliselt (vastava spordialaliidu poolt) tunnustatud spordialaga.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
mutionu
Liige
Postitusi: 1467
Liitunud: 08 Nov, 2005 15:52
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas mutionu »

vtl kirjutas: Mida üldse tähendab common sense? See on "asjaolude elementaarne tajumine, aru saamine ja hindamine nii, nagu valdav enamus inimesi seda igapäevaselt teeb või mida võiks neilt mõistlikult oodata".

Kas tänasel päeval on mõtet tavainimeselt oodata üldse mingit ettekujutust, kuidas lõhkeaine käitub? Milline kogus viib näpud, milline lõhkab kivi ja kui kaugele lendavad killud? Inimesed ei tea isegi mitte sellist "pisiasja", mis juhtub, kui musta püssirohu asemel laadida oma eestlaetavat kaasaegse, suitsuta püssirohuga. Aga sellegipoolest laseksid mitmed siinkirjutajad põllumehi oma talupojamõistusega kive õhkima...
Võibolla nüüd päris sofistikasse ei langeks?
Ma ei tea, milliste inimestega sa suhtled, kuid minu tutvusringkonnas ei kipu inimesed lõhkeainet näppima, just sellestsamast "common sense" -st lähtuvalt. Tutvusringkond, kui selline, on aga ainus, mille põhjal saab teha mingisuguselgi määral põhjendatud väiteid. See, et lakke vaadates ennustada, et on hulk inimesi, kes hakkavad oma aias kive paugutama, on lollus. Jah, üksikjuhte on, idioodid pole kuhugi kadunud. Seadustega seda aga reguleerida ei saa. Ma küll ei näe seadusepügalat, mis oleks ennetavalt nii kange, et naabrimehe relvakappi ei lubaks relakaga lõigata.
vtl kirjutas: Valikuline kuulmine siis, kui pole kurtmist kuulnud. Pööra leht tagasi ja loe:
Küsimus tingib automaatselt suurema grupi olemasolu, kelle õigused-kohustused on vaja seduseks vormida? Vanasti käis selle kohta ütelus, kus sees sõnad agarus ja ogarus.
vtl kirjutas: Asjaga edasi minnes, jah, Eestis on ilmselt hulk inimesi, kes fännavad piiramata käibes olevaid eestlaetavaid ajaloolisi relvi ja kes EI OLE jahimehed või laskesportlased. Nende jaoks on täna ainus võimalus nende relvade sihipäraseks kasutamiseks kas: a) kasutada kaupmehe teadmatust; b) jahimehest/sportlasest sõbra abi; c) hämaraid kanaleid; või d) segada ise. Korra või kaks võib ju pulli teha, aga ükski neist võimalustest ei ole pikemas perspektiivis jätkusuutlik tegevus.
Ei näe probleemi. Minu isiklikust "common sense" -st lähtuvalt tuleks relv, millega tahetakse kuuli liigutada, arvele võtta kui tulirelv, koos kõige sealt lähtuvaga. Tõsi küll, kui inimene fännab kahurilaadseid asju siis püssirohu kogus jääb ilmselt väheseks.
vtl kirjutas: PS. Ma ei kavatse rohkem neid elementaarseid tõdesid siin kordama hakata
PPS. Minul ON täna laskesportlase staatus, seega mind häirib/puudutab/ks see teema/regulatsiooni puudumine veel kõige vähem.
Jumal tänatud :) . Asi hakkas juba minema egotrippimiseks, seda ka minu poolt vist.
Kasutaja avatar
BlancoNegro
Liige
Postitusi: 92
Liitunud: 30 Dets, 2014 14:06
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas BlancoNegro »

Musta puru laskesport on täiesti rahvusvaheliselt tunnustatud spordiala - http://mlaic.org/ Mitmetes rahvuslikes laskespordiliitudes on musta puru klubid täiesti olemas. Lisaks MLAIC distsipliinidele on väga populaarne Cowboy Action Shooting, kus on võistlusi, kus kasutatakse ainult musta püssirohtu. Nii, et suvalise klubi asutamine oleks algatuseks väga hea samm. Küsimus on ainult eestvedamises.

Lisaks infoks, et suhtlesin mingi aeg Siseministeeriumiga selle musta puru laskespordi teemal. Oli meeldiv, kuid üldiselt mitte eriti edasiviiv suhtlemine, kuid sain sealt vähemalt ministeeriumi kui seaduselooja seisukoha, et eestletavate relvade sütikud relvaseaduses piiratud käibega padrunikomponentide hulka ei kuulu. Tegemist ei ole padrunikomponentidega, vaid välise süüteelemendiga nagu süütenöör või siis ränikivi.

Mis puudutab relvaseaduse sätet, et padruneid võivad laadida ainult jahimehed ja laskesportlased, siis nii see seaduses on. Iseenesest täiesti mõttetu punkt, mis kodaniku ja ühiskonnakaitse seisukohast on täiesti null väärtusega. Samas paragrahv 46 lõige 6 ütleb, et " Füüsiline isik võib hoida laskemoona /.../ kuni 1 kg püssirohtu iga tulirelva kohta, kuid kokku mitte üle 5 kg." Seega kui relvapoodnik müüb enesekaitseks soetatud 9x19 omanikule püssirohtu, siis seadust ta ei riku. Seadust rikub kodanik, kui ta hakkab kodusel teel padruneid valmistama, olemata samal ajal laskesportlane või jahimees.
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas vtl »

BlancoNegro kirjutas:Samas paragrahv 46 lõige 6 ütleb, et " Füüsiline isik võib hoida laskemoona /.../ kuni 1 kg püssirohtu iga tulirelva kohta, kuid kokku mitte üle 5 kg." Seega kui relvapoodnik müüb enesekaitseks soetatud 9x19 omanikule püssirohtu, siis seadust ta ei riku.
ReS §34 (Relvaluba) lg 2 ütleb "Füüsilise isiku relvaluba annab selle omajale õiguse relvaloale kantud relva ja selle laskemoona ning helisummuti ja lasersihiku käitlemiseks käesoleva seaduse ning selle alusel antud õigusaktidega kehtestatud tingimustel ja korras. Relvaluba, millele on kantud vaid relva liik, annab selle omajale õiguse soetada kasutusse andmise üleandmise-vastuvõtmise akti alusel kasutusse võetud relva laskemoona."
(minu sõrendus)

Lahtine püssirohi ei ole ju 9x19 relva laskemoon. Sama analoogia, nagu 9x19 relva loaga ei saa .45 padruneid osta.

Muidugi see, kuidas me siin seadust punkt punkti haaval tõlgendame, võib kõrvaltvaadates päris koomiline olla. :)
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
Kasutaja avatar
BlancoNegro
Liige
Postitusi: 92
Liitunud: 30 Dets, 2014 14:06
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas BlancoNegro »

Lahtine püssirohi ei ole ju 9x19 relva laskemoon
Keegi ei keela vastava loa olemasolul kodus 9x19 padruneid laadida nii suitsuta püssirohtu või siis suitsuga püssirohtu kasutades. Lisaks Hiram Maximi esimesed kuulipildujad töötasid musta puru peal, miks mitte ka kodaniku parabellum :-) Kuuldavasti suutsid kuulipilduja prototüübid kuni 200 000 kuuli välja puristada, enne kui hooldust oli vaja teha.
tonu adrik
Liige
Postitusi: 433
Liitunud: 13 Veebr, 2007 12:30
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas tonu adrik »

BlancoNegro kirjutas:
Lisaks infoks, et suhtlesin mingi aeg Siseministeeriumiga selle musta puru laskespordi teemal. Oli meeldiv, kuid üldiselt mitte eriti edasiviiv suhtlemine, kuid sain sealt vähemalt ministeeriumi kui seaduselooja seisukoha, et eestletavate relvade sütikud relvaseaduses piiratud käibega padrunikomponentide hulka ei kuulu. Tegemist ei ole padrunikomponentidega, vaid välise süüteelemendiga nagu süütenöör või siis ränikivi..
Väga huvitav relvatehniline seisukohavõtt SM poolt. Ma ei tea, et EKEI relvalabor midagi sellist oleks otsustanud, homme uurin kontoris järgi.

Seisukohtadega nimelt kipub see jama olema, et kui paragrahvidega vehkima hakatakse, siis seisukoha asemel võetakse aluseks kirjasolev seadus...

Aga uurin asja.

Tõnu
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas vtl »

BlancoNegro kirjutas:
Lahtine püssirohi ei ole ju 9x19 relva laskemoon
Keegi ei keela vastava loa olemasolul kodus 9x19 padruneid laadida nii suitsuta püssirohtu või siis suitsuga püssirohtu kasutades...
Justnimelt - vastava loa olemasolul.
Kogu jaur on viimased kaks lehekülge käinud selle üle, et tavalisel, enese ja vara kaitseks 9x19 mm toru soetanud relvaomanikul EI OLE LUBA ise padruneid laadida ja lahtine püssirohi ei kuulu tema relva jaoks ettenähtud moona hulka.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
Kasutaja avatar
BlancoNegro
Liige
Postitusi: 92
Liitunud: 30 Dets, 2014 14:06
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas BlancoNegro »

Väga huvitav relvatehniline seisukohavõtt SM poolt. Ma ei tea, et EKEI relvalabor midagi sellist oleks otsustanud, homme uurin kontoris järgi.
Kui EKEI-ga suhelda, siis kindlasti rõhutada, et tegemist on spetsiaalse eestlaetavate relvade jaoks mõeldud tootega. Kui SiM-iga suhtlemist alustasin, siis nad isegi ei teadnud, et sellised tooted eksisteerivad ja arvasid midagi taolist, et tahan metallpadrunite sütikuid kasutada. Tegemist on EL riikides vabamüügis oleva kaubaga.
Manused
zündhütchen_4.jpg
zündhütchen_4.jpg (169.54 KiB) Vaadatud 5442 korda
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 5 külalist