StuG III Ausf.B

Militaartehnika mudelitest. Tehnoloogiad ning mõõtkavad ei ole piiratud.
Kasutaja avatar
vaoinas
Liige
Postitusi: 2105
Liitunud: 21 Apr, 2006 1:42
Asukoht: Kalamaja
Kontakt:

Re: StuG III Ausf.B

Postitus Postitas vaoinas »

Terv,

Kuna mõlemal StuG'idel on sisemus koos ja kaaned peal, saab edasi minna väliste detailidega.

Alustasin tuledest. Et Tamiya sai külge Dragonilt kloonitud haakekonksud, otsustasin sama teed minna ka sinna juurde kuuluvate esilaternate ja nende katetega. Nende tulede ja katetega oli omajagu tegemist - just selle osaga, et need sirgelt ja enamvähem õigele kohale rihtida. Aga sai vist enamvähem.
Plekist osa on siin kõik Aberi settidest, samuti Boschi pasun. Läbipaistvad gabariittuled on kokku röövitud mujalt sest kummaski komplektis läbipaistvaid detaile kaasa ei antud. Õnnelikusti on ühel minu eeskuju-StuG'idest sobivalt üks gabariitlaternatest puudu, sest mul oligi neid ainult kolm tükki võtta. Samuti ei ole kummalgi minu StuG'idest eesmist Notek'i pimendustuld, millest mul on õigupoolest päris kahju.

Pilt


Tagumised konvoi- ja pimendustuled kombineerisin kokku erinevatest Dragoni detailidest ja Aberi plekkidest.

Pilt


Ning koos tuledega lahendasin ära ka varuroomikute hoidjad. Ning jah - niisugusest õblukesest traadist need StuG.Abt. 185 masinatel valdavalt olidki.

Pilt


Värvikamaid elamusi pakkus Nebelkerzenabwurfvorrichtung'i koostamine.
Varajased StuG'id langevad just sellisesse aega, kus kasutati nii varajast varianti sellest, aga ka hilisemat Schutzmantel'iga versiooni. Paraku ei ole mul pilti ühestki StuG.Abt. 185 üksuse masinat, kus see riivamisigi näha oleks, et selgitada milline variant minu jaoks tõenäolisem oleks. Viies läbi statistikat aga kogu oma StuG Ausf.B fotokollektsiooni osas, tundub kummagi variandi kasutamine Ausf.B versiooni StuG'idel langevat enamvähem pooleks.
Aberi setis olid detailid just hilisema Schutzmantel'iga granaadiragati jaoks ning see otsustas, et ka minu StuG'id saavad just selle variandi. Et Aber nägi ette ainult sisemuse koostamise, mis tuli tugevalt töödeldud plastkooriku sisse asetada, väänasin ma neile paksemast plekist uued Schutzmantel'id ise ümber.

[img]hhttps://i.imgur.com/r2JzU79.jpg[/img]

Pilt

Pilt


Siin on võrdlus Tamiya ja Dragoni plastdetailiga. Kui Dragoni oma on plastdetaili kohta üsna detailne ja käib kokku mitmest osast, siis Tamiya on enesele omaselt seest jumala tühi ning see tühjus jääks otse karbist ehitades mõne sobiva nurga alt ka kenasti näha.

Pilt


Ja nii on näeb Nebelkerzenabwurfvorrichtung välja StuG'i tagumisele soomusplaadile kinnitatuna.

Pilt


Antenni tõstemehhanismi koostasin valdavalt Dragoni detailidest ja kloonisin selle ka Tamiyale. Antennideks läks seekord Aberi messingantennide komplekt, mille vardad on kenasti õiges mõõdus ja koonilised.

Pilt


Ning tulekustutiks on saanud kummalegi juba harjumuspäraselt Orange Hobby toode.

Pilt


Esialgu rohkem detaile veel ei ole. Oma osa ootavad tööriistad oma klambritega, puksiirtrosside klambrid, tagavararattad (endiselt olen avatud kõikvõimalike pakkumiste osas Dragoni Pz.III ratastele, kui kellelgi üle juhtub olema) ning vaikselt tuleb hakata ka mootorikattel oleva kola peale mõtlema.

Pilt

Pilt


Olge terved!
Kristjan
fossiil
Liige
Postitusi: 3553
Liitunud: 18 Aug, 2005 11:18
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: StuG III Ausf.B

Postitus Postitas fossiil »

No ägedalt paned - üks hull aretus ajab teist taga!
Aga kõike seda on ikka hea vaadata küll.., nii et ootan järge.
Kasutaja avatar
vaoinas
Liige
Postitusi: 2105
Liitunud: 21 Apr, 2006 1:42
Asukoht: Kalamaja
Kontakt:

Re: StuG III Ausf.B

Postitus Postitas vaoinas »

Tänud Urmas,

Vahepeal võttis TKS oma aja, sest tähtaeg tal aiva lähenes ja edasi polnud seda kuhugi lükata.
Nüüd aga olen jälle StuG'id ette võtnud. Palju seekord siiski näidata pole.

Seoses Panzer III karbi soetamisega oma tagavarasse, sain likvideerida kõige karjuvama erinevuse kahe StuG'i vahel - nimelt Tamiya liiga väikese pingutusratta.
Kloonisin äsjasoetatud karbist tema jaoks uue, kasutades seekord mitte enam valget EPO't vaid Urmase poolt lahkelt soovitatud uuemat kraami.

Pilt


Mootorikattel olevate trosside puhul plaanisin algselt kasutada Eureka XXL poolt spetsiaalselt varajastele StuG'idele mõeldud trossikomplekti (ER-3521) ja olin neid kaks tükki endale soetanudki, kuid selgus, et tross on liialt peenike ja aasad alamõõdulised. Hakkasin juba õiges 0,7mm jämeduses trossi tellima, kui meenus et mul peaks teist ju olema - kunagi Panzer III E jaoks läks sellist vaja. Ja oligi, täpselt nelja lühikese trossi jagu, nagu sellistele StuG'idele käib. Aasad kloonisin kah sinna oma varudes olevatest näidiseksemplaridest juurde ja sai täitsa. Klambrid ja haagid on Aber'i komplektist.

Pilt


Seejärel läksid sinna mootorikattele need rattad, mida mul ennist ei olnud. Tamiya jaoks õnnestus need kloonida, aga kuna nende kloonimisega oli üks igavene tegemine - kippusid aina õhumullidega praagid tulema, siis otsustasin Dragoni rattad sellestssinatsest varuks olevast Panzer III karbist röövida. Karbis oli neid neli ratast ja Panzer III'le läheb vaja ainult kahte nii et tulevikus oleks need niikuinii üle jäänud.

Pilt


Ja nii näevad nad praegu välja.
Paistab et Levaril on siiski õigus - värvituna saab olema vast raske vahet teha, kumb on kumb. Aga see tuleb sellest, et Tamiya on nii palju Dragoni juppe endale külge saanud, et seda on raske varsti Tamiyaks pidada.

Pilt


Mootorikattel olevale kolale olen ka tasapisi mõtlema hakanud. Laskemoonakastid on juba olemas. Kõikvõimalikud kütusekanistrid on aga tellitud ja tulemas.

Pilt



Kristjan
Viimati muutis vaoinas, 07 Aug, 2020 20:18, muudetud 5 korda kokku.
fossiil
Liige
Postitusi: 3553
Liitunud: 18 Aug, 2005 11:18
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: StuG III Ausf.B

Postitus Postitas fossiil »

No hea vaadata kohe, et asi edeneb, sest projekt ei ole just lihtne. Aga see mullide värk - mina suudan enam-vähem mullivaba tulemuse epost kokku segada ainult siis, kui kasutan segamiseks mikromootori tsangi kinnitatud 1 mm puuri saba. Ja muidugi kõige madalamaid pöördeid, mis see agregaat võimaldab. Isegi siis tuleb vaadata, et segu "vahtu ei klopi", sest välja neid ilma vaakumita ei saa. Aga vaakum, no olgu, unistada ju võib...

Ootan järge.
Kasutaja avatar
vaoinas
Liige
Postitusi: 2105
Liitunud: 21 Apr, 2006 1:42
Asukoht: Kalamaja
Kontakt:

Re: StuG III Ausf.B

Postitus Postitas vaoinas »

Ahoi

Kole aeglaselt on see StuG'ide ehitamine liikunud, kuid nüüd olen nii kaugele jõudnud, et midagi enam juurde lisada neile ei oska ja saab hakata värvimise peale mõtlema.
Eelmisest korrast olid panemata veel tööriistad porilaudadele ja see töö edenes üsna vaevaliselt - eriti et kõike pidi topelt tegema.
Tööriistad valisin olemasolevatest varudest Dragoni omad - mitte, et Tamiya tööriistad oleks alati halvad olnud, kuid ma taotlesin ühesugust väljanägemist ja selleks Tamiya kraami kloonima hakata olnuks liig, kui Dragoni asju kõrvalt võtta on.

Pilt

Pilt


Tungraua kloonisin Tamiyale samuti Dragonilt, sest see Tamiya oma oli lühem ja vähema detailsusega.

Pilt


Muudest asjadest ka veidi. Kuna uues Panzer III karbis jäävad hilisemat tüüpi veorattad üle, sain Tamiyal ka need dragoni omade vastu vahetada. Tamiya omade häda oli tagumise poole detailide täielik puudumine. Samuti parandasin pingutusratta pingutuspoldid Tamiyal hilisemast tüübist varasemaks. Üldpilt enne värvimist on nüüd alljärgnev:

Pilt

Pilt

Pilt

Pilt


Värvimise plaan on selline, et värvin ma neid ükshaaval. Koos oleks lihtsam, aga kuna mul alati peale värvimisepisoode on olnud tagantjärele tarkuse hetked, siis püüan nüüd ühe puhul saadud tagantjärele-tarkust teise puhul ära kasutada. Mõistagi läheb pritsi alla kõigepealt Tamiya ning seejärel Dragon.


Kristjan
Viimati muutis vaoinas, 10 Aug, 2020 9:47, muudetud 1 kord kokku.
fossiil
Liige
Postitusi: 3553
Liitunud: 18 Aug, 2005 11:18
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: StuG III Ausf.B

Postitus Postitas fossiil »

No hull värk, sai reaalis ka ära nähtud ja pole kohe midagi öelda - see tase käib üle minu mõistuse. Aga ootan, et mida põnevat värvimine kaasa toob.
Kasutaja avatar
vaoinas
Liige
Postitusi: 2105
Liitunud: 21 Apr, 2006 1:42
Asukoht: Kalamaja
Kontakt:

Re: StuG III Ausf.B

Postitus Postitas vaoinas »

Ma siis paugutan ka oma versiooniga tankihallist.
Kuna varem olin hallina kasutanud Modelmasteri värve, siis nüüd akrüülidega tankihalli saavutamine oli ka minu jaoks kaunis uus kogemus.

Kõigpealt läks muidugi krunt, milleks oli Ammo/Mig One shot primer - algul hall ja siis alustoonimine mustaga.

Pilt

Pilt


Seejärel juba tankihall. Minu retsept oli: 6 osa XF-63 + 2 osa XF-18 + 1 osa X-2 - kõik Tamiya värvid.
Minu meelest sai päris hea toon. Alloleval pildil paistab ta miskipärast küll kõvasti heledam, kui ta päriselt silmale oli.

Pilt


Seejärel läks läikivlakk - selleks kasutasin esimest korda Tamiya Cleari.
Kuigi tulemus jäi dekaalide aluseks pinnaks päris hästi läikiv, oli sellele kole raske hiljem mattlakiga matti pinda peale lasta.
Mingil moel õrnalt udutades ja nii Tamiya kui Vallejo mattlakkidega žongleerides see mitme kihina siiski õnnestus. Tulevikus tuleb ilmselt mingi toimivam variant leida.
PS: ruudud läksid läbi maskimise, sest mul ei olnud kahe masina jaoks dekaale.

Praegu on dekaalid peal, teibid maas ja saab õlivärvide kallale asuda.

Pilt

Pilt

Pilt



Kristjan
andrus
Liige
Postitusi: 4332
Liitunud: 02 Juul, 2004 11:39
Kontakt:

Re: StuG III Ausf.B

Postitus Postitas andrus »

Rist oli StugAbt.185 masinatel 1941.a. teistsugune, "saledam".
853961_900.jpg
853961_900.jpg (117.96 KiB) Vaadatud 4241 korda
Kasutaja avatar
vaoinas
Liige
Postitusi: 2105
Liitunud: 21 Apr, 2006 1:42
Asukoht: Kalamaja
Kontakt:

Re: StuG III Ausf.B

Postitus Postitas vaoinas »

andrus kirjutas:Rist oli StugAbt.185 masinatel 1941.a. teistsugune, "saledam".
Tänud tähele panemast.

Valdavalt olid 185. masinatel tõesti teistsugune väljavenitatud rist. Kuid 2. patarei StuG markeeringuga F oli selles suhtes oma normaalse ristiga erandlik.
Üks põhjus, miks ma ühe oma StuG'idest F'ks tegin oligi just see, et mul polnud kahte väljavenitatud risti kuskilt võtta. Alguses oleks temast pidanud B saama.

Pilt ka sellest masinast:
Pilt


Kristjan
andrus
Liige
Postitusi: 4332
Liitunud: 02 Juul, 2004 11:39
Kontakt:

Re: StuG III Ausf.B

Postitus Postitas andrus »

Pildi kohta midagi rohkemat ka teada on? Veel teisi pilte samast seeriast?
Kasutaja avatar
vaoinas
Liige
Postitusi: 2105
Liitunud: 21 Apr, 2006 1:42
Asukoht: Kalamaja
Kontakt:

Re: StuG III Ausf.B

Postitus Postitas vaoinas »

andrus kirjutas:Pildi kohta midagi rohkemat ka teada on? Veel teisi pilte samast seeriast?
Kahjuks ei oska midagi täpsemalt ütelda - internetist leitud pilt.
Minu käsutuses olevate StugAbt 185 fotode hulgast sellest konkreetsest masinast ühtlasi ka ainuke.
Kasutaja avatar
Sho
Liige
Postitusi: 2905
Liitunud: 26 Jaan, 2009 18:45
Asukoht: Viljandi
Kontakt:

Re: StuG III Ausf.B

Postitus Postitas Sho »

Kas ainult see konkreetne masin kandis tähte F?
Siinses klipis on 3:04 peal F tähega masinat näha.
https://www.youtube.com/watch?v=KKxj3DEuk-c
Võtke teed ja tulge homme jälle..
andrus
Liige
Postitusi: 4332
Liitunud: 02 Juul, 2004 11:39
Kontakt:

Re: StuG III Ausf.B

Postitus Postitas andrus »

Minu senised teadmised antud üksusest: http://militaar.net/phpBB2/viewtopic.php?p=44700#p44700 Hiljem olen kusagil vist veel maininud, et ka ruut ja ring olid olemas.
Olen neid geomeetrilisi kujundeid pidanud patareide sümboliteks. Liikursuurtükkide division koosnes 1941.a. suvel kolmest patareist, igaühes 6 masinat: http://niehorster.org/011_germany/books ... -08-07.pdf lk. 58
Enne NSVL-le kallaletungimist organisatsioon muutus, patareisse tuli juurde 7-s masin. Pole teada, kas Stug.Abt.185 puhul see muudatus rakendus.

Eespool toodud pildi järgi otsides jõudsin sellisele lehele: https://forum.ww2.ru/uploads/monthly_07 ... 087717.jpg
Pildil olev tekst tusslamabad viitab justnagu ühele ebay müüjale: https://www.ebay.de/usr/tusslamabad http://www.kriegsfotos.de/
Arvatavasti on siis kontekst kaduma läinud (teised pildid/äratuntavad asukohad/tagakülje tekst).

Sellest tulenevalt praegu sellised mõtted:
1. valesti identifitseeritud (arvatavasti tähe ja ruudu järgi?) Stug.Abt.185 masin. Ma nüüd päris täpselt ei mäleta, aga mulle tundus, et ühes ja samas formeerimise kohas alguse saanud divisjonides joonistati kas ristid ühtemoodi või oli patareide tähistus sarnane.
2. hiljem täienduseks saadud masin, mis on millegipärast risti koha pealt erinevalt tähistatud, aga täht ja ruut samamoodi joonistatud kui "vanadel" divisjoni masinatel (siin tuleks veel vaadata, kas ruut on tavaliselt joonistatud kasti ees- või tagaosas). Eeldan, et alguses olid kõik masinad ühtemoodi joonistatud.
Sho kirjutas:Kas ainult see konkreetne masin kandis tähte F?
Siinses klipis on 3:04 peal F tähega masinat näha.
Minu teadmist mööda tähistas täht üldjuhul masina numbrit patareis. Tihti kasutati ka saksa foneetilist tähestikku : A - Anton, B - Bertha jne. https://de.wikipedia.org/wiki/Buchstabiertafel Bertha-Geschütz ei pruukinud tähendada hiidsuurtükki Esimesest Maailmasõjast vaid patarei teist suurtükki :)

Samas videos 3:28 on näha E-suurtükk, seekord koos ristiga. Võitlused toimuvad Riias sildade ümbruses, seal on Stug.Abt.185 olemasolu kenasti dokumenteeritud: https://wwii.germandocsinrussia.org/de/ ... ect/zoom/5
Kasutaja avatar
vaoinas
Liige
Postitusi: 2105
Liitunud: 21 Apr, 2006 1:42
Asukoht: Kalamaja
Kontakt:

Re: StuG III Ausf.B

Postitus Postitas vaoinas »

Sho kirjutas:Kas ainult see konkreetne masin kandis tähte F?
Siinses klipis on 3:04 peal F tähega masinat näha.
https://www.youtube.com/watch?v=KKxj3DEuk-c
Kokku oli abteilungis 3 F-tähega masinat - igas patareis üks (nagu ka kõiki muid tähti A'st kuni F'ni).
Nagu Andrus juba mainis, olid patareide tähistustena kasutusel lisaks ruudule ka ring ja kolmnurk - Ring oli esimene patarei, ruut teine ja kolmnurk kolmas.

Andrus kirjutas:Sellest tulenevalt praegu sellised mõtted:
1. valesti identifitseeritud (arvatavasti tähe ja ruudu järgi?) Stug.Abt.185 masin. Ma nüüd päris täpselt ei mäleta, aga mulle tundus, et ühes ja samas formeerimise kohas alguse saanud divisjonides joonistati kas ristid ühtemoodi või oli patareide tähistus sarnane.
2. hiljem täienduseks saadud masin, mis on millegipärast risti koha pealt erinevalt tähistatud, aga täht ja ruut samamoodi joonistatud kui "vanadel" divisjoni masinatel (siin tuleks veel vaadata, kas ruut on tavaliselt joonistatud kasti ees- või tagaosas). Eeldan, et alguses olid kõik masinad ühtemoodi joonistatud.
Kaldun pigem teise mõtte poole. Esiteks see muidugi sobib mulle rohkem. Aga ka seepärast, et tolle F-tähe kuju, aga ka ruudu sümbol on graafiliselt väga iseloomulik just StugAbt. 185 üksusele. Olen kohanud ka muude üksuste StuG'ide fotosid, kus nad on sarnaselt tähtedega tähistatud, kuid tähekuju ja suurus, sageli ka paigutus on neil erinev. Tõsi, lisaks teistsugusele ristile on ka F-i ruudu paigutus vasakul küljel erinev - muidu oli see joonistatud raadiokasti tagumisse nurka. Küll aga võis nende markeeringutega sõja käigus juhtuda igasuguseid asju. Üks variant on, nagu ülal öeldud, asendusmasin. Samas on mul näiteks foto välitöökojast, kus StugAbt 185 2. patarei StuG'ile tõstetakse parasjagu peale 3. patarei StuG'i ülemist soomuskorpust. Võib vaid oletada, mis viisil need markeeringud seal pärast õigeks maaliti.

PS. Palve ka Andrusele. Kui sul on fotosid StugAbt 185 laskemoonaveokist Sd.Kfz. 252, siis oleksin mõne sellise eest väga tänulik. Nimelt on mul karbis ootamas ka üks 252 mudel, mis oleks samuti tore teha 185. markeeringutesse. Kahjuks pole aga ühtegi korralikku selle üksuse laskemoonaveoki fotot mulle ette sattunud mistõttu mul pole aimugi, kuidas neid markeeriti.


Kristjan
Joss Metsast
Liige
Postitusi: 2062
Liitunud: 23 Aug, 2005 9:34
Kontakt:

Re: StuG III Ausf.B

Postitus Postitas Joss Metsast »

Komistasin sellise lehe otsa, paar fotot on, ehk leiad midagi sobivat:
http://www.historyfacts.biz/files/produ ... eilung.pdf

Levar
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 5 külalist