EV energia ja julgeolek

Tagantjärele tarkus on täppisteadus. Või kui tädil oleks rattad...
Vasta
Runkel
Liige
Postitusi: 2826
Liitunud: 07 Sept, 2017 22:39
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas Runkel »

Dr.Sci kirjutas:Aga need akumulatsioonijaamad ei annagi meile energiasõltumatust, need on äriprojektid - odavalt ostad, kallilt müüd (kusjuures perioodidel kus energia on odav, ostavad nad elektrit suurtes kogustes sisse ja iseenesest sellega juba tõstavad energia hinda)
Võiks ütelda, et neil on turgu stabiliseeriv mõju - salvestavad, kui jõujaamad (ka juhitavad, nt tuumajaamad) ketravad neile ebasoodsal madalal hinnatasemel ja müüvad, kui tarbijale läheb hind liiga kõrgeks.
***
Ma kibelesin ülemöödunud aastal oma tare katusele päikesepaneele panema. Eesti Energiaga asjatasime tükk aega.
Mõned andmed:
paneelide (20tk) koguvõimsus: 6,4 kW
prognoositav aastane toodang: 4501 kWh
Arvestusega aasta tarbimine 10000 kWh, tasuvusaeg ca 15 aastat. Süsteemi elueaks 25+ müügimeestelt.
Omatoodangut tarbinuks otse 1038 kWh, võrku müünuks 3463 kWh.

Paneelid, inverter ja paigaldus ca 6 500.- eurot, sinna lisandunuks liitumislepingu muudatus (väiketootja leping?), arvan +/- 2 000.- ehk? Lõpuks lõin ikkagi käega ja loobusin. Aga ma arvan, maamaja korral mõtleks entusiastlikumalt ja kaaluks pigem väikese maapäikesepargi peale ja uuriks salvestusvõimalusi (mis oleks elektrikatkestuste riski vastu).
teeline35
Liige
Postitusi: 1556
Liitunud: 11 Apr, 2010 9:21
Asukoht: LÄÄNEMAA
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas teeline35 »

Kilo Tango kirjutas:
Kogu energeetika on praegu selline äriprojekt. Selle pärast ka põlevkivijaamad eriti ei tooda, sest ei tasu ära. IMHO on energiasõltumatus ja varustuskindlus teemad, mis tuleb lahendada turumehhanismidest väljaspool, sest see ei ole turuosaliste huvi seda teemat riigi eest ära lahendada.

Muide, sama probleem kehtib ka tuumajaamale - kui ikkagi selle rajamise hind läheb liiga kõrgeks, siis ei suuda see elektrimüügi hindadega konkureerida. Puhtal turutingumustel minu arvates Eestisse mingit tuumajaama ei tule.
teeline35 kirjutas:1,5 miljardit lihtsalt mingitele päikesepaneelide või tuulepargi omanikele tasku toppimine 23 aasta jooksul?! Ei aitäh!
Eelistad maksta saastetasusid suuremate summade eest?
Saastetasud? Tuumajaamast tuleva elektri eest?
Keemiatööstuse tooraine ahju ajamine elektritootmiseks tuleks ka minu arvates ära lõpetada. Tegelikult on need saastetasud samasugune meelevaldne turumoonutamine nagu taastuvenergiatoetuste maksmine.
(Üli)koolitamata,aga lugeda kirjutada mõistan.
Kasutaja avatar
Kilo Tango
Liige
Postitusi: 9122
Liitunud: 14 Aug, 2008 15:40
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas Kilo Tango »

teeline35 kirjutas:... Tegelikult on need saastetasud samasugune meelevaldne turumoonutamine nagu taastuvenergiatoetuste maksmine.
Turumoonutus muidugi, nagu kõik maksud, aga mitte meelevaldne. On Pariisi kliimalepe (mis on selgelt vähe kliimamuutuste tõkestamiseks), mille täitmiseks on vaja teha muudatusi energiatootmises ja lõpetada sedasorti jama ahju kühveldamine.

Ma pole kusagil öelnud, et tuumajaam saastetasusid suurendab.
kraal
Liige
Postitusi: 660
Liitunud: 02 Mai, 2006 15:11
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas kraal »

Runkel kirjutas:Ma kibelesin ülemöödunud aastal oma tare katusele päikesepaneele panema. Eesti Energiaga asjatasime tükk aega.
Mõned andmed:
paneelide (20tk) koguvõimsus: 6,4 kW
prognoositav aastane toodang: 4501 kWh
Arvestusega aasta tarbimine 10000 kWh, tasuvusaeg ca 15 aastat. Süsteemi elueaks 25+ müügimeestelt.
Omatoodangut tarbinuks otse 1038 kWh, võrku müünuks 3463 kWh.

Paneelid, inverter ja paigaldus ca 6 500.- eurot, sinna lisandunuks liitumislepingu muudatus (väiketootja leping?), arvan +/- 2 000.- ehk? Lõpuks lõin ikkagi käega ja loobusin. Aga ma arvan, maamaja korral mõtleks entusiastlikumalt ja kaaluks pigem väikese maapäikesepargi peale ja uuriks salvestusvõimalusi (mis oleks elektrikatkestuste riski vastu).
Siin sul veel jooksvad kulud puudu. Kaod süsteemis ja paneelide hooldus. Suvel peab neid pesema, sest õhus liigub päris palju tolmu mis nende kasutegurit vähendab ning talvel nagu praegu tuleb päris tihti lund rookida. See ka kõik töö ja vaev mida saab rahasse ümber arvutada.
Lisaks päikesepaneelid vajavad ka piksekaitset. Võib ka ilma aga kui pikne sisse lööb võid süsteemi maha kanda.
teeline35
Liige
Postitusi: 1556
Liitunud: 11 Apr, 2010 9:21
Asukoht: LÄÄNEMAA
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas teeline35 »

Kilo Tango kirjutas:
teeline35 kirjutas:... Tegelikult on need saastetasud samasugune meelevaldne turumoonutamine nagu taastuvenergiatoetuste maksmine.
Turumoonutus muidugi, nagu kõik maksud, aga mitte meelevaldne. On Pariisi kliimalepe (mis on selgelt vähe kliimamuutuste tõkestamiseks), mille täitmiseks on vaja teha muudatusi energiatootmises ja lõpetada sedasorti jama ahju kühveldamine.

Ma pole kusagil öelnud, et tuumajaam saastetasusid suurendab.
Kahjuks see niimoodi paistis. Minu mõte on, et nn taastuvenergia toetusteks kuluva raha eest oleks meil tuumajaama ehitus ka juba rahastatud ja tunduvalt parema kasuteguriga. Voolu oleks jätkunud iga ilmaga! Hetkel hoiab meil voolu ju kurat teab mismoodi ja ilma igasuguste saastetasudeta toodetud venemaa elekter. Ei maksa ennast lohutada, et see meile otse ei tule vaid läbi soome ja läti. Pariisi kliimalepe on ka tegelikult meelevaldne lepe. Selle asemel, et ületootmist ja -tarbimist piirata, tegeletakse mingi asendustegevusega! :evil:
(Üli)koolitamata,aga lugeda kirjutada mõistan.
Kasutaja avatar
Some
Liige
Postitusi: 4082
Liitunud: 11 Aug, 2008 9:25
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas Some »

Dr.Sci kirjutas:Matemaatikal pole häda midagi, füüsikalisel õigekirjal on - ehk siis kui juba tunnis tarbib, on ühikuks MW, mitte MWh
Õige märkus, lihtsalt uudises oli aastase tarbimise ühikuks pandud TWh ja kuidagi automaatselt võtsin selle üle, lõpus panin küll õigesti aga juba oli hilja - hinne juba rikutud :(
Runkel
Liige
Postitusi: 2826
Liitunud: 07 Sept, 2017 22:39
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas Runkel »

kraal kirjutas:Siin sul veel jooksvad kulud puudu. Kaod süsteemis ja paneelide hooldus. Suvel peab neid pesema, sest õhus liigub päris palju tolmu mis nende kasutegurit vähendab ning talvel nagu praegu tuleb päris tihti lund rookida. See ka kõik töö ja vaev mida saab rahasse ümber arvutada.
Lisaks päikesepaneelid vajavad ka piksekaitset. Võib ka ilma aga kui pikne sisse lööb võid süsteemi maha kanda.
Just. Hooldusele mõeldes tänase ilusa talvega oleks katusele ikka korduvalt asja ja talvelabidaga ikka uljalt ei kühvelda, harjad-värgid. Ka seetõttu oleks maa peal asuvad paneelid etem valik. Mõni paneel viskab ikka varem otsad kui ette nähtud, rikked jne.
maksipoiss
Liige
Postitusi: 1757
Liitunud: 24 Okt, 2014 20:33
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas maksipoiss »

Päris palju talvel mööda Eestit ringi sõitnud ja näinud vist ainult ühte päikesejaama mis lumest puhastatud. See oli ka üsna väike ja katusel
Kasutaja avatar
ugandiklubi
Liige
Postitusi: 1112
Liitunud: 10 Juun, 2004 15:02
Asukoht: Tartu või Sinimäe
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas ugandiklubi »

Sama tähele panek ,ilmselt tehtud ainult selleks ,et eurotoetusi välja võtta .
Kasutaja avatar
Smith
Liige
Postitusi: 1605
Liitunud: 10 Veebr, 2012 22:01
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas Smith »

Paneelid, inverter ja paigaldus ca 6 500.- eurot, sinna lisandunuks liitumislepingu muudatus (väiketootja leping?), arvan +/- 2 000.- ehk?
Mis 2000.- ? Minul ei maksnud see küll pennigi.
Arvesti tuli ära vahetada kahesuunalisek vastu aga väiketootja leping oli küll tasuta.
Ja alla 25% tarbiksid ainult ise ära?
Seda saab ikka tarbimisharjumustega muuta päris palju:
nõude-ja pesumasinad päeval käima (ei ole ka õhtul müra kodus olles),
boiler päeval kütma jne

https://www.elektrum.ee/ee/eraklient/pa ... tseerimine

Tasuvusaja saad kokkuvõttes alla 10 aasta sedas tingimusel, et elektrihind ei tõuse.
Elektrumilt paneelid katusele , 5 aastat 0% järelmaksu (inflatsioon!) maksta
või siis väiksemaid elektriarveid.
"We have 50 million Muslims in Europe. There are signs that Allah will grant Islam victory in Europe—without swords, without guns, without conquest—will turn it into a Muslim continent within a few decades." Muammar Gaddafi
Walter2
Liige
Postitusi: 3998
Liitunud: 27 Okt, 2012 22:11
Asukoht: Phuket
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas Walter2 »

Runkel kirjutas: Ma kibelesin ülemöödunud aastal oma tare katusele päikesepaneele panema. Eesti Energiaga asjatasime tükk aega.
Mõned andmed:
paneelide (20tk) koguvõimsus: 6,4 kW
prognoositav aastane toodang: 4501 kWh
Arvestusega aasta tarbimine 10000 kWh, tasuvusaeg ca 15 aastat. Süsteemi elueaks 25+ müügimeestelt.
Omatoodangut tarbinuks otse 1038 kWh, võrku müünuks 3463 kWh.
Paneelid, inverter ja paigaldus ca 6 500.- eurot, sinna lisandunuks liitumislepingu muudatus (väiketootja leping?), arvan +/- 2 000.- ehk? Lõpuks lõin ikkagi käega ja loobusin. Aga ma arvan, maamaja korral mõtleks entusiastlikumalt ja kaaluks pigem väikese maapäikesepargi peale ja uuriks salvestusvõimalusi (mis oleks elektrikatkestuste riski vastu).
Mul tuttav ostis paneelid ühelt tüübilt kes neid Hiinast konteineritega sisse toob, pani ise põllule püsti, kaevas maakaabli jaoks trassid, tegi dokumentatsiooni tuttava elektriku abiga ja ajas lepingud korda.
EE -ga ei tasu üldse mässata. Ainukesed asjapulgad olid Elektrilevist, kes arvesti välja vahetasid. 25kw jaama püstituskulud ise tehes kuskil ~12k ringis.
Mul näiteks ostu-müügileping Alexelaga, müün võrku sama hinnaga mis ostan. Elektriarve on miinusega nov-dets-ni, siis saab müügimarginaal täis. Paneelid katusel e. hetkel lume all kuna ei ulatu neid välja kaevama (e. ootame sula :). Muidu hakkavad juba veebruarist vaikselt tootma. Maamajja planeerin ka katusele (Solar Roof) kuna talviti seal ei viibi ja suvitushooajaks võivad paneelid maapealt ära jalutada.
Elu on liiga lühike et raisata seda lollide peale tõestamaks et nad on lollid /道德经 (Dàodéjīng)/
Parem olla tark ja rikas kui loll ja vaene...
Runkel
Liige
Postitusi: 2826
Liitunud: 07 Sept, 2017 22:39
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas Runkel »

Nii et kulutused Elektrilevile klaarid.

Siin käib, jah, rehkendus pigem suvi-talv kui et öö-päev. Suvel müüd elektrit sina EEle, Alexelale jt, kellega el. ostu-müügi leping sõlmitud (valget aega palju ja tarbimist vähe) ja talvel ostad, kui päikesejaama kasu väike, aga elektrienergiat vajad rohkem. Tegelikult on kutud kuud, tundub, vaid november, detsember ja jaanuar. Veebruar nagu lubaks küll elektrit genereerida, kui sellise pilguga tänavust veebruari vaadata. Minu näitel olnuks arvestuslik tootmine kuude lõikes järgmine:
elektritootmine.png
2korda2
Liige
Postitusi: 1596
Liitunud: 01 Juul, 2014 11:56
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas 2korda2 »

Runkel,
mis su paigaldis maksma läks? Ma näen graafikult, et kuni 12. aastani makstava toetuse korral on võit aastas 550EUR. Minu kalkulaator 10-aastast tasuvusaega välja ei võlu.
Kui võtan alternatiivkuluks teenimata intressid aktsiafondist (8% aastas), siis kidub võit juba täitsa ära. Ja seda kõike toetustega, mida uutele sellest aastast enam ei jagata?
Runkel
Liige
Postitusi: 2826
Liitunud: 07 Sept, 2017 22:39
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas Runkel »

Ma loobusin päikesepargi investeeringust. Vaatasin, tasuvusaeg on pikavõitu, ca 15a.
Paneelid, inverter ja paigaldus ca 6500.-, Elektrilevile lisaks oleks ligi 1000.-.
Tehnoloogia areneb, hoian huvi üleval. Teine lugu on, kuidas roheenergiaturg areneb, toetustega antakse korralik impulss, aga mingil hetkel läheb tõsisemaks turuvõitluseks ja toetused vähenevad. Üksikmajapidamised toimetavad kui suurete energiafirmade allüksused ja suured saavad raporteerida, et koššer-elektri tootmine edeneb. Oma tuule- ja päikesepargid lisaks.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist