Valvas Lauristini?

Üksused, relvad, tehnika. Autasud ja vormid. Kõik teemasse puutuv.
Vasta
Cyberbear
Liige
Postitusi: 252
Liitunud: 27 Mär, 2006 18:03
Kontakt:

Valvas Lauristini?

Postitus Postitas Cyberbear »

Puuga pähe perekonnalegend, mis ehk polegi nii võimatu? Mu mulgi vanavanaisa vend valvanud wabariigi ajal Viljandis vangivalvurina töötades Lauristini...
Mudakoon
Liige
Postitusi: 1016
Liitunud: 19 Mai, 2015 13:01
Asukoht: "Põhi ja lõuna"
Kontakt:

Re: Valvas Lauristini?

Postitus Postitas Mudakoon »

Et siis kumba neist? :)
See kes peale korralikku kaklust veel rusikatega vehib ,on tõenäoliselt võitja.....
Kasutaja avatar
Siki
Liige
Postitusi: 1240
Liitunud: 09 Juun, 2020 14:29
Kontakt:

Re: Valvas Lauristini?

Postitus Postitas Siki »

Johannest ilmselt :P
Jah, see on väga võimalik. Johannes Lauristin mõisteti kahel korral kommunistliku tegevuse eest sunnitööle. Tolleaegne süsteem oli selline, et sunnitöölisi liigutati pidevalt ringi mööda Eesti erinevaid vanglaid, kus parajasti oli tööjõudu vaja. Kommuniste liigutati veel eriti, et nad ei saaks ühes kohas paigal olles rahulikult oma vanglasiseseid organisatsioone arendada, streike organiseerida ja illegaalseid ajakirju välja anda :lol: . Viljandi maakonnavangla oli kindlalt üks asutus, kus kommuniste hoiti.
Cyberbear
Liige
Postitusi: 252
Liitunud: 27 Mär, 2006 18:03
Kontakt:

Re: Valvas Lauristini?

Postitus Postitas Cyberbear »

Ma pakun ka, et Johannes oli see Lauristin. Aga seda, millal ta Viljandis istus ja millal töötas seal mu vanavanaonu, seda vist nii lihtsalt enam kinni ei püüa?
Kasutaja avatar
Siki
Liige
Postitusi: 1240
Liitunud: 09 Juun, 2020 14:29
Kontakt:

Re: Valvas Lauristini?

Postitus Postitas Siki »

Kirjutasin ais.ra.ee otsingusse "Viljandi vangla" ja sealt on näha, et arhiivides leidub valvurite teenistus- ja palgalehti. Sinna otsingusse võib sisestada ka huvipakkuva isiku nime ja selle järgi otsida.

Kogumikus "Trellide taga. Mälestusi ja dokumente Eesti kommunistide võitlusest kodanlikus vanglas" ei ole Johannes Lauristini kinnipidamiskohana Viljandi vanglat küll mainitud, aga ta võis vahepeal seal olla. Kinni istus ta 1923-1931 ja 1932-1938.

Olga Künnapuu, kellest hiljem sai Olga Lauristin, saadeti Viljandi vangimajja 1929. aastal ja viibis seal ligi kolm aastat, enamus ajast üksikkongis: https://ekspress.delfi.ee/artikkel/8615 ... ommunismus?
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5553
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: Valvas Lauristini?

Postitus Postitas toomas tyrk »

Ma ei ole ise küll vangide toimikuid lapanud, aga nõuka aja raamatutest on meelde jäänud, et istusid ikka vist enamuses Patareis.

Lauristini vanglatoimik on täiesti olemas
ERA.1868.1.825, ERA.1868.1.826
Pealkiri Lauristin, Johannes Hansu p.

Eks sealt saab vaadata, kas veeti kuhugi mujale ka.

Olga oli sel ajal veel Künnapuu, aga tema vanglatoimikut vähemasti AISi otsing välja ei andnud.
Kasutaja avatar
Siki
Liige
Postitusi: 1240
Liitunud: 09 Juun, 2020 14:29
Kontakt:

Re: Valvas Lauristini?

Postitus Postitas Siki »

toomas tyrk kirjutas:a ei ole ise küll vangide toimikuid lapanud, aga nõuka aja raamatutest on meelde jäänud, et istusid ikka vist enamuses Patareis.


Minu eelmises postituses viidatud artiklist on näha, et Olga Künnapuu käis pooled Eesti vanglad läbi. Kogumikus "Trellide taga.." on ka sellest solgutamisest pikemalt juttu. Vähesed kommunistid istusid algusest lõpuni aja Patareis. Johannes Lauristin oli kindlasti kolmes erinevas Tallinna vanglas ja Harkus.
Cyberbear
Liige
Postitusi: 252
Liitunud: 27 Mär, 2006 18:03
Kontakt:

Re: Valvas Lauristini?

Postitus Postitas Cyberbear »

Nonäed, ongi perekonnalegendil igati pädev tõepõhi all, tänud akf-id. Kunagi, kui on aega tegeleda, peaks need otsad lõplikult kokku vedama. "Valvas Lauristini," on öeldud pärimuses, aga rohkem ja täpsemalt seal pole.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline