Kliimamuutustest

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas Kriku »

teeline35 kirjutas:Pole küll spetsialist, aga lihtne talupojatarkus.
Või talupojarumalus? Kuidas vahet teha...?

teeline35 kirjutas:100-200 aasta jooksul tehtud võrreldava alusega ülemaailmse ilmastiku monitooringu alusel teha lõplikke järeldusi terve planeedi kliima kohta eriti veel kõrvutades viimase 2-3 miljardi aastast vanust!?
Teemas on palju kordi viidatud, et ei ole ainult viimase 100-200 aasta põhjal :dont_know:
Taaniel Tina
Liige
Postitusi: 927
Liitunud: 07 Nov, 2012 9:54
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas Taaniel Tina »

Teemas on palju kordi viidatud, et ei ole ainult viimase 100-200 aasta põhjal


Olgu või viimase 1000-2000 aasta põhjal. 2 miljardi aasta kõrval on see ju ikkagi hiire piiks. Lihtsalt märkuseks.
Aga kuna teemat ei valda, siis ei hakka sõna võtma, kellel on õigus.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas Kriku »

Taaniel Tina kirjutas:
Teemas on palju kordi viidatud, et ei ole ainult viimase 100-200 aasta põhjal


Olgu või viimase 1000-2000 aasta põhjal.
Teemas on korduvalt viidatud, et PALJU pikema ajavahemiku põhjal :D
OLAVI
Liige
Postitusi: 1635
Liitunud: 31 Juul, 2014 0:49
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas OLAVI »

Kliima on läbi ajaloo olnud muutumises.
Isiklike esivanemate meenutus eelmise sajandivahetusest on see, et: "Jõulude ajal oli nii soe ilm, et maa oli roheline ja läksime kirikusse Jõuluteenistusele paljajalu".

Emajões oli kevadel vett nii palju, et jõgi ulatus Pärmivabriku juurest Aida tänavani ja Emajõe laius oli 28km Peipsisse suubumisel.
Ainuke asi, mis jagades paljuneb on teadmised.
mart2
Liige
Postitusi: 5127
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas mart2 »

Kui oleks asuseks üle tuhende aasta vanused näidud, siis ei maksaks paanitseda. Isegi inimkonna eksistentsi ajal on olnud soojemaid perioode - seda kinnitavad puude juurdekasvude uurijad ja liustike uurijad.
Tõsi neil ammustel aegadel ei olnud kraadiklaase ja arvutis genereeritud graafikuid.
8)
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Kasutaja avatar
Kilo Tango
Liige
Postitusi: 9095
Liitunud: 14 Aug, 2008 15:40
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas Kilo Tango »

OLAVI kirjutas:Kliima on läbi ajaloo olnud muutumises...


Keegi seda ei eitagi. Samas see asjaolu ei invalideeri kliimateadlaste uurimistulemusi, mis kinnitavad inimtekkelist kliima soojenemist.

Ma ikka vaikselt loen siin ja imestan, et kuidas mõnel mehel on ikka eneskindlust. Teised nühivad aastaid koolipinki, teevad süvitsi teadust, koostavad matemaatilisi mudeleid, millistest isegi aru saamiseks ei ole enamus kaasfoorumlasi võimelised, ja siis tuleb keegi OLAVI ja ütleb, et "ah, see kõik on jama, sest kliima on kogu aeg muutunud."

Mingi enesekriitika võiks ju inimesel ikkagi olla.
OLAVI
Liige
Postitusi: 1635
Liitunud: 31 Juul, 2014 0:49
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas OLAVI »

Kilo Tango kirjutas:
OLAVI kirjutas:Kliima on läbi ajaloo olnud muutumises...

... ja siis tuleb keegi OLAVI ja ütleb, et "ah, see kõik on jama, sest kliima on kogu aeg muutunud."

Mingi enesekriitika võiks ju inimesel ikkagi olla.

"Jama" pole millegi kohta öelnud vaid ka isiklikult mäletatavas ajaloos on ekstreemseid ilmu kogetud.
Mul on olnud võimalus -42C külmaga Tartus jala kooli minna, -30C paljakäsi väljas töötada ja oma katusel olen mõõtnud lume raskuseks 225kg/m2 ning olen ka lumeta talvesid näinud.

Ehk kui põhjamaal kliima soojeneb ja see aitab vähendada põhjamaa elanikel talviseid elamiskulusid, siis see tegelikult peaks mõnekümnele miljonile põhjamaa elanikule kasulik olema.
Aga kui teame et kliima soojenemine muudab miljardite elu lõunapool halvemaks ja nende ränne põhja poole hakkab ohustama põhjamaa elanikke heaolu, siis see "kasu" põhjamaa elanikele pole üheselt mõistetav.

Olen saanud elus vingumürgituse, 6m pealt tunnen kui auto heitgaasid on paigast ära, 100m kauguselt tunnen suitseva korstna lõhna ja hinganud ka Pekingis "õhku" ning olen igati atmosfäri (elukeskkonna) reostamise lõpetamise poolt aga ma ei pea inimest nii võimekaks, et see suudaks korrigeerida oma käitumisega päikselt maale saabuvat perioodiliselt muutuva kiirgusvoo energiahulka.

Aga selle poolt olen küll, et uskumatutele kes on harjunud saastunud õhus elama (Nõmme, Tammelinn, jne. elanikud), "puhta õhu" idee mahamüümiseks võib kasutada reklaamlauseks kasvõi väljendit: "kliima soojenemine".
Ainuke asi, mis jagades paljuneb on teadmised.
teeline35
Liige
Postitusi: 1543
Liitunud: 11 Apr, 2010 9:21
Asukoht: LÄÄNEMAA
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas teeline35 »

Kriku kirjutas:
teeline35 kirjutas:Pole küll spetsialist, aga lihtne talupojatarkus.
Või talupojarumalus? Kuidas vahet teha...?

teeline35 kirjutas:100-200 aasta jooksul tehtud võrreldava alusega ülemaailmse ilmastiku monitooringu alusel teha lõplikke järeldusi terve planeedi kliima kohta eriti veel kõrvutades viimase 2-3 miljardi aastast vanust!?
Teemas on palju kordi viidatud, et ei ole ainult viimase 100-200 aasta põhjal :dont_know:
Kas tarkus või rumalus selle jätaks mõõtmata, aga millegi lõpliku tõena esitamises kahtlemine!?
Mina viitan, et kõige täiuslikumad ilmastiku mõõtmisel põhinevad kliimaandmed on meil viimase 100 kuni 150 aasta kohta. Ülejäänud paari miljardi aasta kliimaandmed on tuletatud kaudsemalt, heal juhul mitmest erinevast maailma paigast võetud proovidest, aga olen kindel, et on perioode millest on ainult ühest selle ajastu kivimipaljandikust pärit proovidest tuletatud andmeid laiendatud terve planeedi peale. Sest rohkem lihtsalt pole. Minu eelnevas postituses toodud näites oli lihtsalt tähelepanuväärne see, et enne peeti ookeani sügavamate kihtide hapniku vaeguse põhjustajaks kliima soojenemist, selle uuringu järelduseks oli, et põhjus võis olla hoopis kliima külmenemine! Uued andmed võivad tulemust täpsustada või isegi pea peale pöörata.
Ma ikka vaikselt loen siin ja imestan, et kuidas mõnel mehel on ikka eneskindlust. Teised nühivad aastaid koolipinki, teevad süvitsi teadust, koostavad matemaatilisi mudeleid, millistest isegi aru saamiseks ei ole enamus kaasfoorumlasi võimelised, ja siis tuleb keegi OLAVI ja ütleb, et "ah, see kõik on jama, sest kliima on kogu aeg muutunud."
:wall: Mida siin täpselt väidetakse, kas kliima muutumatust läbi aastamiljonite või kliimamuutust ainult inimese mõjul?
(Üli)koolitamata,aga lugeda kirjutada mõistan.
Kasutaja avatar
Manurhin
Liige
Postitusi: 5192
Liitunud: 09 Jaan, 2007 0:05
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas Manurhin »

OLAVI kirjutas:Mul on olnud võimalus -42C külmaga Tartus jala kooli minna.

Nii auväärses eas ja siiamaani foorumis nii aktiivne? Pane oma sõjamälestused kirja, loeks suurima heameelega!
Kirves pole mänguasi, raiuge see omale pealuu sisse!
"Suured inimesed on ikka tõesti imelikud," ütles ta endamisi lihtsal moel, kui ta oma teekonda jätkas.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas Kriku »

teeline35 kirjutas:Kas tarkus või rumalus selle jätaks mõõtmata, aga millegi lõpliku tõena esitamises kahtlemine!?
Kahelda võiks ikka ka mingil ratsionaalsel alusel, mitte lihtsalt kahtlemise pärast.

teeline35 kirjutas:Ülejäänud paari miljardi aasta kliimaandmed on tuletatud kaudsemalt, heal juhul mitmest erinevast maailma paigast võetud proovidest, aga olen kindel, et on perioode millest on ainult ühest selle ajastu kivimipaljandikust pärit proovidest tuletatud andmeid laiendatud terve planeedi peale.
Esiteks, mis alusel sa kindel oled?

Teiseks on CO2 hulk saadud peamiselt jäässe lõksu jäänud gaasimullidest.

Ja kolmandaks on seda tänapäeval väga lihtne kontrollida - mõõta ära atmosfäärilise CO2 sisaldus eri sisaldus üle maailma ning vaadata, kui palju see erineb. Seda on muidugi ka tehtud ning erinevus on suurusjärgus 5%. Näiteks:
Pilt
https://www.nature.com/articles/nature.2014.16615

Rekonstrueeritud kliimatsüklite puhul on aga atmosfäärilise CO2 hulga sisalduse erinevused 30+%:
CO2_historic.jpg
CO2_historic.jpg (54.58 KiB) Vaadatud 782 korda


Kusjuures väga tõenäoliselt praegu on kohalikud erinevused suuremad kui minevikus.
Kasutaja avatar
wolfgang
Liige
Postitusi: 737
Liitunud: 28 Dets, 2008 22:44
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas wolfgang »

Sellest graafikust paistab, et T käib CO2-st ees. Elik "kas muna või kana" küsimus veel takkatraavi.

Päris kõva CO2 sisalduse erisus 387-402 ppm :). Olematu põhimõtteliselt, aga pildi peal on jube ilmekas.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas Kriku »

wolfgang kirjutas:Sellest graafikust paistab, et T käib CO2-st ees. Elik "kas muna või kana" küsimus veel takkatraavi.
Mina näen seal lihtsalt mittelineaarset sõltuvust - alguses tõuseb temperatuur CO2 lisandumisel kiiremini.

wolfgang kirjutas:Päris kõva CO2 sisalduse erisus 387-402 ppm :). Olematu põhimõtteliselt, aga pildi peal on jube ilmekas.
Just, erinevus on marginaalne.
Kasutaja avatar
wolfgang
Liige
Postitusi: 737
Liitunud: 28 Dets, 2008 22:44
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas wolfgang »

Kahju, et päikese aktiivsuse graafi ei saa sinna 3-daks jooneks peale panna. Seda jäämulidest välj ei tuleta. Või siiski?
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas Kriku »

See vist on juba teemasse postitatud: https://www.weather.gov/fsd/sunspots

Et siis ülal kujutatud tsüklid on palju pikema perioodiga kui teadaolevad Päikese aktiivsuse muutused.
OLAVI
Liige
Postitusi: 1635
Liitunud: 31 Juul, 2014 0:49
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas OLAVI »

Manurhin kirjutas:
OLAVI kirjutas:Mul on olnud võimalus -42C külmaga Tartus jala kooli minna.

Nii auväärses eas ja siiamaani foorumis nii aktiivne? Pane oma sõjamälestused kirja, loeks suurima heameelega!

See oli 70´date lõpus.
Tegelik Tartu (Emajõe ürgorg) temperatuur erineb oluliselt EMHI ametlikus Tõravere (mäel, 10km kaugusel) asuvas ilmajaamas mõõdetust. Kusjuures maapinna kõrguste vahe isegi ka Tartu linnas on ca 30m.
(Ka Tallinna ametlikku ilma mõõdetakse linnast väljas, mäe otsas ja see ei vasta tegelikule linnaõhutemperatuurile.
Näiteks Ülemiste keskusest 10km on üks koht, mille ajalooline nimi on "Külma", ja siin on käesoleval sügisel olnud hommikul juba -9C ning möödunud pehmel talvel 18.02.21 oli isegi -28C.)

Selle pärast olid Tartus nii Linnaliinis ja Maaliinibussijaamas väljas termomeetrid juhtidele temperatuuri nägemiseks.
Too päev oli üleval Riiamäel -40C ja bussijaamade termomeetrid orus näitasid juba -42C aga raadios öeldud Tõravere temperatuur oli vist -36C.
Ainuke asi, mis jagades paljuneb on teadmised.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 15 külalist