Panzer IV Ausf.B

Militaartehnika mudelitest. Tehnoloogiad ning mõõtkavad ei ole piiratud.
Kasutaja avatar
vaoinas
Liige
Postitusi: 2105
Liitunud: 21 Apr, 2006 1:42
Asukoht: Kalamaja
Kontakt:

Panzer IV Ausf.B

Postitus Postitas vaoinas »

Tähelepanelikum silm ehk on Matilda teemas juba üht Panzer IV alusvanni
taustal märganud. Ja eks ta nii ka ajalooliselt oli, et kõikjal kuhu
Matildal asja oli, oli seal kuskil ka Panzer IV luuramas.

Karbiks siin on Tristari Panzer IV Ausf. B, mis koos porilaudadega õnnestus kunagi
Ebayst kaunis odava raha eest hankida. Tristari Panzer IV'd olen ma juba kaunis
ammusest ajast tahtnud kokku panna - kui need 16 aastat tagasi välja tulid, olid
need setid militaarmudelite maastikul ikka väga kõva sõna.
Juures on siin veel Aber'i plekid, tuleb ka Aberi toru.
Roomikuks saab Modelkasteni komplekt, mis algselt oli mõeldud Panzer IV Ausf.E juurde.

Pilt


Tristari puhul on alguses kõige olulisem Alusvann õigesti kokku saada. Sel on põhi ja küljed eraldi
õhukesed suured detailid on kerge kõverusega ning kokku sobitades üheselt defineeritud lokatsioonipunktid detailidel puuduvad.
Internetis olen päris mitu teemat leidnud, kus sellega on alguses viltu läinud ning sellest tulenevalt ei sobi hiljem ükski
suurem detail õigesti külge ning mudelist saab prügikastimaterjal.
Lähenesin asjale õige ettevaatlikult külgi põhjale järkjärgult klaasil külge liimides,
ning tundub, et mul kukkus ta päris hästi välja. Ainus mis hästi ei tahtnud sobituda oli tagumine plaat, ning
selle alumine ühenduskoht vajas stüreeni ja pahtliga täitmist.

Asi mis koheselt korrigeerimist vajas oli pingutusratta mehanismi taga olev tugiribistik. Tristar on selle valanud
sellist tüüpi, mis alates Ausf.D'dest kasutusele tuli, Ausf.A, B ja C olid veidi teistsuguse paralleelsete külgedega ribistikuga.
Neetide puhul ma lõpuni kindel ei ole, sest ühtegi väga selget pilti või skeemi mul ei õnnestunud leida. Seega lähtusin
siin sellest, kuidas Dragon oma varajaste Panzer IV'de alusvannile need valanud on.

Eesmised puksiiraasad on ka praegu tulnud Dragoni karbist. Tristari omad ei tundunud mulle päris õiged
ja mul olid Dragoni omad kunagi sillatanki päevist üle jäänud.

Pilt

Pilt

Pilt

Pilt

Pilt


Olge terved!
Kristjan
fossiil
Liige
Postitusi: 3553
Liitunud: 18 Aug, 2005 11:18
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Panzer IV Ausf.B

Postitus Postitas fossiil »

Vauu, uus äge algus!
Kasutaja avatar
vaoinas
Liige
Postitusi: 2105
Liitunud: 21 Apr, 2006 1:42
Asukoht: Kalamaja
Kontakt:

Re: Panzer IV Ausf.B

Postitus Postitas vaoinas »

Võib tõdeda, et nüüd kui soomuskarp on koos, siis prügikastimaterjali sest ikkagi ei saa. Kuigi alumine soomuskarbi osa jäi kergelt propellerisse
ja ka soomuskarbi ülaosa, mis küll ettevaatlikult kokku liimides erilisi tagasilööke ei ilmutanud, oli parasjagu propelleris, siis neid kokku liimides
see mõlema keereldi olek ilmselt kompenseeris teineteist, sest kokku liimituna sai kogu lugu vaat et ideaalselt sirge.

Nagu piltidelt näha, siis ka Modelkasteni roomikuid siin ei ole all. Selgus, et, kuigi mõeldud pikema jooksuga Panzer IV'le, siis tootja on neid lülisid
sinna karpi päris täpselt pannud, sest kui mõningad paratamatud praaklülid välja võtta, siis minu Panzer IV alla sellest pikkusest enam ei jätkunud,
seega tellisin siia asemele sobiva madala harjaga MasterClubi pastla. Ilmselt tuleb leppida, et see õnnetu Modelkasten jääbki minu erinevaid
mudeliehitusi mööda käima, ehk siis tuleb vaadata mõne väga varajase Panzer III poole et need poolteist kokku pandud jooksu seal püüda ära
realiseerida.

Pilt

Pilt

Pilt

Pilt


Kristjan
Kasutaja avatar
vaoinas
Liige
Postitusi: 2105
Liitunud: 21 Apr, 2006 1:42
Asukoht: Kalamaja
Kontakt:

Re: Panzer IV Ausf.B

Postitus Postitas vaoinas »

Ja nüüd on porilauad ka küljes.

Aberi porilauad, tehtuna konkreetselt sellele komplektile, sobisid nii pikkuse, kui laiuse poolest
päris hästi. Nagu enamus Pz.IV porilauakomplekte, millega on õnnestunud kokku puutuda,
ei ole ka Aber raatsinud tagumise külje nurkraudu (mis tegelikult on porilaudade toestav osa)
oma set'i kaasa lisada, nii tuli need ise valmis nikerdada.

Pilt


Sumpaga oli pisut rohkem maadlemist, sest vitsade alumine osa ei tahtnud püti ja kere vahele just liiga valatult sobituda
ja ka seetõttu, et suitsugranaatide hoidja kinnitub sinna vitsade vahele oma jalgadega. Väiksema sumpapüti asendasin varudest
Dragoni omaga, sest Tristari oma tundus mulle fotosid vaadates pisut liiga pikk. Granaatide hoidja ise on
kokku joodetud Aberi etsilehelt ja sellega suuremaid probleeme ei olnud.

Pilt

Pilt


Antenn on kogu täiega Orange Hobby toode ja sama kasutasin juba eelmise Panzer IV juures - väga tore pisike lisa.
Tundub ka, et Panzer IV oli varustatud mingi teistsuguse kitsamat sorti labidaga, sest
täissuuruses saksa labidas selle antennirenni alla mingi nipiga ei mahu. Samas renn on fotode
järgi igati õigel kõrgusel. Igaljuhul labidahoidja plekkdetaile sai enne kokku jootmist kõvasti
kitsamaks raspeldatud ja labidas ise on ka kummaltki poolt millimeetri jagu kärbitud, et sinna ära mahuks.

Pilt


Siin on esiluugid. Hingede läbipuurimine seekord kuigi hästi just ei õnnestunud, ja kuigi
nad hetkel peenel traadil liiguvad, siis ilmselt tuleb need lõpuks liimiga emba kumba asendisse fikseerida.

Pilt


Ja sihuke ta siis praegu on.

Pilt

Pilt

Pilt

Pilt


Olge terved!
Kristjan
Kasutaja avatar
vaoinas
Liige
Postitusi: 2105
Liitunud: 21 Apr, 2006 1:42
Asukoht: Kalamaja
Kontakt:

Re: Panzer IV Ausf.B

Postitus Postitas vaoinas »

Vahepeal on selle kallal ka vähe edasi nokitsetud

See tööriistaklambrite tegemine saksa tankile, eriti kui ta juhtub olema varasemat sorti,
on paras tüütus. Õnneks on sellega võrdlemisi lõpusirgel - tungraud, tangid ja vänt on veel jäänud

Tulekustuti on jällegi Orange Hobby komplekt, sama mis ma olen varemgi oma mudelitel kasutanud.
Varuroomikute hoidjad olid Aberi plekikomplektis liiga suured, seega tuli alumise poolena kasutada
Tristari restis olevaid plastist isendeid. Õnneks on neil suht hea valu ja roomikulüli ise katab nad
ka kuigipalju ära, seega pole hullu. Tööriistad ise on osalt Dragoni varudest.

Pilt

Pilt


Esilaternate hoidjad meisterdasin ise 0.7mm torust, sest
plast oli Tristari karbis selle koha peal selgelt liiga paks ja laialivalguv.
Tagumine tuli sai ka foto järgi enamvähem ja mõneti teisiti, kui juhend ette tahtis näha.

Pilt

Pilt


Ja selline näeb ta siis praegu välja:

Pilt

Pilt


Olge terved!
Kristjan
Joss Metsast
Liige
Postitusi: 2062
Liitunud: 23 Aug, 2005 9:34
Kontakt:

Re: Panzer IV Ausf.B

Postitus Postitas Joss Metsast »

Võimas detailsus. See on järjekordne mudel mida nagu ei raatsiks värvidagi.
fossiil
Liige
Postitusi: 3553
Liitunud: 18 Aug, 2005 11:18
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Panzer IV Ausf.B

Postitus Postitas fossiil »

No põnevaks läheb, detailsust on hullumoodi ja tundub, et kõik läheneb lõpusirgele? Kas meeskond ka tuleb?
Igatahes see, mida näen, on äge, ei jõua ära kiita!
Kasutaja avatar
vaoinas
Liige
Postitusi: 2105
Liitunud: 21 Apr, 2006 1:42
Asukoht: Kalamaja
Kontakt:

Re: Panzer IV Ausf.B

Postitus Postitas vaoinas »

No ma tänan!

Vahepeal olen jõudnud torni juurde.
Kahuri puhul on toru nagu eelmisegi Panzer IV'l Aberi toodang, mis ilmselt liigseid kommentaare ei vaja.
Torni sissepoole jääv kahuri osa oli aga võrreldes Dragoni pakutavaga küll kergelt öeldes pettumus.
Noh olgu, näha ta ei jää, aga lihtsalt noh, võiks ju paremini.

Pilt


Kahurimaski küljed olivad ka siledad valatud, kuigi tegelikult peaks olema sakilised.
Jällegi asi, mida Terry Ashley oma review'des oma põhjalikkusest hoolimata välja ei too.
Oli kõvasti arupidamist - lõpuks liimisin nad kihiti lehtstüreenist ja lõikasin siis õige kujuga välja.

Pilt


Siin on torni alumise poole sisemuse detailid. Pööramismehhanism on kuskilt Dragoni karbist ja sobitatud sinna torniringile,
MG34 on samuti Dragon Aberi toruga.

Pilt


Komandöritorn sai jällegi Dragon, mis mul üle oli, sest vaatamata oma puudujääkidele
pakkus see rohkem, kui Tristari oma - viimasel puudus näiteks kogu siseosa. Torni tagaseljal
komandöritorni all on needitud riba, mis Tristari arvates tulnuks väänata ettevaatlikult sirgest
restis olnud tükist. Proovisin - no ei õnnestunud. Sama komplekti teises restis oli kumer samasugune
riba Ausf.D jaoks ka, see läks siis mahalõigatud neetidega sinna, kuid jäi fotosid arvestades paksuselt pisut napp,
mille kompenseerisin õhukese stüreenilehega ja kõige lõpuks kuus neeti õigeile kohtadele peale.

Pilt


Viimase suurema asjana sai prolauale ka tungraud - sellele kombineerisin pisut
Dragoni teravamaid detaile külge.

Pilt


Torni küljeluugid olid päris detailsed, rohkesti mässamist oli vaateavade sisepooltega, mis
olivad tumma plastikusse valatud. Õnneks andis need tühjaks lõigata ning klaasplokid läbipaistvate iseviilitutega asendada.
Metalldetailid on Aberi etsist. Tristari auks tuleb küll seda ütelda, et vaateklappide peened vaatepilud on väga selgesti välja
perforeeritud ja vormitud - Dragonil sellist asja ei näe.

Pilt


Ja lõpetuseks - oleme siin ennegi näinud Von Mansteini juhendamise ainetel ämbreid ja
lehtreid. Kastekannu veel pole olnud. Nüüd on see ka.

Pilt


Ja siuke näeb ta siis praegu välja.

Pilt

Pilt



Olge terved!
Kristjan
Joss Metsast
Liige
Postitusi: 2062
Liitunud: 23 Aug, 2005 9:34
Kontakt:

Re: Panzer IV Ausf.B

Postitus Postitas Joss Metsast »

Tank on vahva , aga noh ega Kristjanilt lahjemat esitlust ei ootakski :)

mis aga päris pahviks lööb on kastekann, super! Kas see on nüüd mõnest plekisetist tehtud või otsast lõpuni omalooming ? Vägev igaljuhul. Ma korra isegi vaatasin et see tila toetav tugi oleks nagu liiast aga tegelikult sobib nii veel paremini ja annab seda peenikest tööd edasi. Ootab huviga mismoodi ta lõppviimistluses välja näeb, klassikaline tsinkplekk ??
Kasutaja avatar
vaoinas
Liige
Postitusi: 2105
Liitunud: 21 Apr, 2006 1:42
Asukoht: Kalamaja
Kontakt:

Re: Panzer IV Ausf.B

Postitus Postitas vaoinas »

Joss Metsast kirjutas: 28 Okt, 2022 9:01 Kas see on nüüd mõnest plekisetist tehtud või otsast lõpuni omalooming ? Vägev igaljuhul. Ma korra isegi vaatasin et see tila toetav tugi oleks nagu liiast aga tegelikult sobib nii veel paremini ja annab seda peenikest tööd edasi. Ootab huviga mismoodi ta lõppviimistluses välja näeb, klassikaline tsinkplekk ??
Kastekann on täiesti omalooming ja inspireeritud allolevast pildist.
Rohkem jälle selline: no katsub kas saab hakkama sellise asja kokku jootmisega.
Viimistluse puhul mõtlesin ise ka eelkõige tsinkplekile.

Pilt
Kasutaja avatar
vaoinas
Liige
Postitusi: 2105
Liitunud: 21 Apr, 2006 1:42
Asukoht: Kalamaja
Kontakt:

Re: Panzer IV Ausf.B

Postitus Postitas vaoinas »

Ahoi!

Vahepeal olen torni sisu ära värvinud. Mingit õudsat vaeva sellega seekord nägema ei hakanud ja
ausalt öelda see kole tornilagi ja kahurilukk eriti ei inspireerinud ka. Pigem vaatasin, et kiirelt kokkupoole saaks

Pilt


Torni luugid näevad seespoolt välja sellised. Näha on ka isenikerdatud
läbipaistvad klaasplokid vaateavades.

Pilt


Ja komandöritorni klaasplokid:

Pilt


Muudest asjadest on taha saanud puksiirtross, mis on Karaya 0,7mm vasktrossist ning
kuskilt Voyageri komplektist kloonitud otstega.

Pilt


Ja puksiirpoltide välimised otsad vahetasin ka 0,7mm messingtraadist valmistatud jämedamate vastu.
Augud on sisse puuritud, et hiljem oleks etsitud ketti sinna hea kinnitada.

Pilt


Kristjan
Walter2
Liige
Postitusi: 3979
Liitunud: 27 Okt, 2012 22:11
Asukoht: Phuket
Kontakt:

Re: Panzer IV Ausf.B

Postitus Postitas Walter2 »

0,7-sesse traati puuritakse juba auke - kirbule raudade allalöömine polegi enam nii ulme. :)
Elu on liiga lühike et raisata seda lollide peale tõestamaks et nad on lollid /道德经 (Dàodéjīng)/
Parem olla tark ja rikas kui loll ja vaene...
fossiil
Liige
Postitusi: 3553
Liitunud: 18 Aug, 2005 11:18
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Panzer IV Ausf.B

Postitus Postitas fossiil »

Nonii, läheb aga edasi - järjekordne detailsuse meistriklass!
Ootan igat järgmist postitust.

Urmas
Kasutaja avatar
vaoinas
Liige
Postitusi: 2105
Liitunud: 21 Apr, 2006 1:42
Asukoht: Kalamaja
Kontakt:

Re: Panzer IV Ausf.B

Postitus Postitas vaoinas »

Ahoi!

Nii, torni korpus sai eelneva järel kinni liimitud. Et aga alumised kolmnurksed põsed väga hästi ei
joondunud, ning ka üks keevisõmblustest oli veidi vale koha peal, siis lõin põsed lihvpulgaga siledaks ning tegin
ise uued keevised. Vasaku poole alumine serv vajas ka pisut stüreeniga järele aitamist, et ülejäänutega tasane oleks.
Fotol on keevisõmbluse all näha halli pahtliga täidetud triip - see on see koht, kus Tristari arvates pidanuks keevis olema.

Pilt


Tõstekonksud tornil ning korpuse esinurkades otsustasin ka välja vahetada
T-Rex Studios poolt toodetud 3D prinditute vastu. Selleks ajendas peaasjalikult asjaolu, et
need olid üle tanki pisut erineva suurusega. Silma see erinevus tegelikult üldpildis ei paistnud, aga
esimese emotsiooniga sai uued ära tellitud ja nii ta läks. Need 3D prinditud on tegelikult igati paremad ka, või nii
ma endale vähemasti sisendada püüan.

Pilt


Ja Kahuritoru alla kinnitasin 0,3mm traadist väikese vuntsikarva. See vististi pidi antenni eest ära lükkama
enne, kui sinna selleks tarbeks Panzer IV'le iseloomulik raam kinnitati.

Pilt


Sellele tankile on mul mõned figuurid ka muretsetud. Helehallid on Alpine Miniatures'i resinfiguurid
ja näevad väga ilusad ja selgepiirilised välja. Need ei vajanud muud, kui magnetite istutamist saapaninadesse.
Istuvas poosis tumedam hall on Miniarti 35191 karbist. Pea on vahetatud Horneti oma vastu ja viimasel hetkel vahetasin
ära ka vasema luugile toetuva käelaba. Lisaks vajas tal tagumik Epoxy Puttyga järele aitamist ning samuti tuli
sedasama käsivart kõvasti ümber voolida, et külgepoogitud käelaba enamvähem loomulikuna paistma jääks.

Pilt

Pilt


Ja nõnda on ehitamise etapp sellega ühele poole saanud. Siin on kerge pildiseeria,
milline ta enne värvi alla minekut välja näeb. Kes ilusamaid pilte tahab, siis saab neid näha Kokkutuleku teemas.

Pilt

Pilt

Pilt

Pilt

Pilt

Pilt

Pilt


Olge terved!
Kristjan
Kasutaja avatar
vaoinas
Liige
Postitusi: 2105
Liitunud: 21 Apr, 2006 1:42
Asukoht: Kalamaja
Kontakt:

Re: Panzer IV Ausf.B

Postitus Postitas vaoinas »

Värvimise eeltööks kulus ohtralt aega teipimise alla. Kuna tahtsin tal kummibandaažid eraldi ära värvida,
siis rattad said puutepinnale ja bandaažide sisepinnale teibiriba katteks peale. Lisaks veel tanki
korpuses olevad vaateavad ja muu, mis teibiga katmist tahtis.

Pilt


Seeejärel paar telefoniga klõpsitud pilti krundist ja kattevärvist.
Seekord on eesmärgiks pigem tumedamat karva panzergrau, seega lasin Tamiya German Grey
otse purgist. Pruuni aluseks kasutasin AK RC seeria RAL 7017 pruuni, millele lisasin
halliga võrreldava heleduse saamiseks käe järgi Tamiya Buff'i. Ise olen pruuni tooniga
üsna rahul, sest fotodel mustvalgena ei ole laikude piirjooni praktiliselt üldse märgata.

Pilt

Pilt


Seejärel läikivlaki kiht pealmisele osale.

Pilt


Ja siin on markeeringud peale kantud ning mattlakiga kinni kaetud.
Piisonid on maskiga saavutadud, mis olivad Tristari etsilehel kaasas.
Vasaku külje kollase triibu asendasin ka dekaalivarudest lõigatuga, sest Tristari dekaalilehel oli
see pigem oranži karva. Nagu panzergraule tavaks, siis fotodel paistab ta tunduvalt heledam, kui päriselus.

Pilt

Pilt

Pilt


Olge terved!
Kristjan
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Google [Bot] ja 5 külalist