Tänaste lokaalsõdade õppetunnid - strateegiast taktikani

Martin Herem
Liige
Postitusi: 2185
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas Martin Herem »

Heremile - EKJ kaader koosneb minu teada ikka peamiselt ajudega inimestest, kes oma hingerahu ja karjääri huvides ei taha ülemuste ees silma paista ametlikust doktriinist erinevate nägemustega.
tee või tina aga ma ei saa aru.
Kui asi on otsustatud, siis ei peaks keegi enam targutama ... kui ei lähe just ümberotsustamiseks.
Otsuse tegemiseni võib iga ohvitser silma paista kuitahes "doktriiniväliste" seisukohtadega. Iseasi, kas need ikka mingitesse raamidesse mahuvad.
See hingerahu ja karjääri jutt ei mahu mulle vist kunagi pähe.

Muuseas Javelini kõrvale teise TT relva hankimine on nooremate (ka ametikohal) ohvitseride mõte, mis võitis vanemaid ohvitsere.
Enamasti võidavad aruteludes eksperdid. Kuid veelgi enam otsustavad ressursid.

Sissimisega on aga nii, et siin foorumis on väga erinevad arusaamad sissimisest.
1) JV (või ka muud üksused), kes tegutsevad konkreetse ülesandega vastase tagalas ja oma üksuse ees (tänanane KV)
2) üksused mis on oma üksustest maha jäänud ja teevad mis õigeks peavad (tänane KV)
3) üksused mis on väljaõppe, varustuse ja ülesande poolest originaalis mõeldud tegutsema vastase poolt hõivatud aladele (soome sissid)
4) üksused, mis lisaks sõdimisele peavad vastase tagalas organiseerima võitluseks kogu sinna jäänud elavjõudu (on ka olemas)
5) inimesed, kes teostavad vastupanuliikumist okupeeritud aladel (metsavennad)

Kellest me siis räägime?
Kellele ja millal luuakse peidikud?
Millal ja milliseid ülesandeid määratakse?
Kus ja kellele vastavat väljaõpet antakse (juba täna)?
Kellele ja millist varustust hangitakse üldise arengekava raames?

Nii et ma võin ka siin kõvatada ja öelda, et kui teil vastuseid ei ole, siis pole alust targutamiseks ... aga targutage ... vabandust - arutlege ikka! :)
Lihtsalt lollakateks pole mõtet nimetada kõiki, kelle tegevust te ei mõista. :lol:
mart2
Liige
Postitusi: 4182
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas mart2 »

Leo kirjutas:Heremile - EKJ kaader koosneb minu teada ikka peamiselt ajudega inimestest, kes oma hingerahu ja karjääri huvides ei taha ülemuste ees silma paista ametlikust doktriinist erinevate nägemustega...
Leo on liikunud vales seltskonnas, sellest arvamus. Meil on pigem probleem sellistega, et kui on vaja öelda (ja põhjendada oma arvamust), siis on vait kui kult rukkis aga hiljem pensil kisavad, et nemad arvasid teisiti ...
Teenisin, olin kontaktis kõigi juhatajatega alates 1993, mõnikord kuulasid minu soovitust aga sain ka sõimata. Oma arvamuse esitamise eest (23 aasta jooksul) kordagi ei karistatud. Kui ohvitser kardab ülemale argumenteeritud juttu rääkida, siis pole kindel, et ta karjääri nimel ei läheks kokkuleppele vaenlasega... Simm olevat ka saanud virtuaalse auastme ja ordeni.
PS. Ei pea silmas Borjat ega Kunnast, sest tean, et mõlemad on esitanud oma (vahel ebapopulaarset) arvamus. Lihtsalt mõnikord arvestatakse teise inimese argumente rohkem. :oops:

Austria näitel on üks oluline erisus - NLiit viis välja oma väed alles 1955 ja üheks eeltingimuseks oli blokivälisus/neutraalsus Šveitsi mudeli järgi. Kahjuks ei ole lugenud (vähemalt mina) kõik iseseisvumise lepingu läbirääkimiste dokumente. Olen siiani loetust järeldanud, et need käsitlesid ka sõjaväele esitatavaid nõudeid.

OT lõpp. Ja tagasi relvasüsteemide juurde?
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Martin Peeter
Liige
Postitusi: 4513
Liitunud: 18 Juul, 2014 20:49

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas Martin Peeter »

Väidaks, et iseseisva kaitsevõime üks eesmärke võiks olla mitte lasta riiki (ja eriti selle pealinna) kiirelt okupeerida ja pidada seni vastu kuni liitlased jõuavad otsustavaid meetmeid rakendada. Ainult sissimisega seda ei saa, kuid sissimine okupeeritud territooriumil võib tublisti abiks olla. Nagu ka pikamaa tankihävitusrelv, mida ohuhinnangu kehvemaks muutudes ehk saab sõpradelt kiiresti juurde osta või isegi abina. Ka see võib olla üks valikukriteerium. Samas selliste sõprade nimekiri pole pikk - USA, Poola, UK??? Vbl ka Prantsusmaa? Ja selline sõprus vajab teeneid, mida Mikseri juhitav VM just palju pole osutanud.
Ma ikka meenutan seda grusiinide Buki, mis saadi Ukrainast vähem kui aasta enne sõda, kui oli näha, et oht suureneb. Raha Eestil ju reservides pea 1,2 miljardit. Ma tahaks näha neid "finantsiste", kes sellises olukorras midagi reservide sihtotstarbe, eelarve tasakaalu jmt kohta vinguma hakkavad.
Dona nobis pacem!
Leo
Liige
Postitusi: 3077
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Tänaste lokaalsõdade õppetunnid - strateegiast taktikani

Postitus Postitas Leo »

Ma neid lepinguid, kuidas keegi tuleb ja aitab, väga tõsiselt ei võtaks. Konkreetsed liitlaste üksused või eelpaigutatud tehnika on oluliselt konkreetsem kui lihtsalt paber.
mikks
Liige
Postitusi: 315
Liitunud: 26 Okt, 2011 11:33
Kontakt:

Tänaste lokaalsõdade õppetunnid - strateegiast taktikani

Postitus Postitas mikks »

Ei osanud seda kuhugi mujale panna, aga siin üks arutelu teemal, kas Poolas peaksid olema püsivad Ameerika baasid või mitte. Kaudselt puudutab ka meid.

Siin poolt, et peaks olema püsivad baasid.
https://warontherocks.com/2018/10/the-c ... in-poland/

Siin vastu
https://warontherocks.com/2018/10/perma ... -debating/

Meie mõistes vaade kosmosest, aga noh, ameeriklaste vaade.

"Moscow has watched the U.S. military take apart ground forces in Yugoslavia, Iraq (twice), and Libya in this manner. When looking at the operational-strategic depths of U.S. conventional strikes, and the global lift capacity of the U.S. military, it is quite clear to any member of the Russian General Staff that the 60 kilometer Suwalki Gap is just a tactical microcosm of a theater-wide conflict where a substantial amount of Russian forces will be engaged far beyond the line of contact. In other words, the Suwalki Gap is a MacGuffin, an important vulnerability that de facto serves as a plot vehicle for a fight that will be hundreds of kilometers across and penetrate far beyond the actual battle line into Russia proper. This is why Russian forces run large strategic command-staff exercises, practicing for war in an entire theater of military operations, as opposed to training to seize the Suwalki Gap with a few battalion tactical groups."
mart2
Liige
Postitusi: 4182
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: Tänaste lokaalsõdade õppetunnid - strateegiast taktikani

Postitus Postitas mart2 »

Küsimus oli Ukraina-Venemaa sõja lõimes sellest, et millised on eri tasandid.
Viskasin kiiruga mõne sõna enda nägemusest -
Väga lihtsustatud tegevuste jaotus Ukraina sõjas nähtune minu isiklikust vaatepunktist.

Strateegia paneb paika üldised riiklikud eesmärgid ja soovitud tulemused ning tagab üleriiklikud ressursid.
Tasand jaguneb tegelikult kaheks, omavahel seotud ja üksteist toetavaks "osapooleks".
- Poliitilis-strateegiline tasand: Eesmärgiks on kogu riigi elu suunamine ja hoidmine soovitud kursil ning koostööpartnerite leidmine ja hoidmine piiritaga ning võimalusel vastase ja tema liitlaste vahele "kiilu löömisega". Poliitikud peavad tagama igakülgse abi sõjajalistele jõududele, s.h. kogu tsiviilstruktuuri tegevuse koordineerimine selliselt, et see ei takistaks sõjaliste eesmärkide saavutamist.
Ukraina - riigi kui terviku soovitud lõpptulemuse defineerimine; õigusaktide kohandamine või uute loomine; läbirääkimised relvastuse ja väljaõppe saamiseks välismaalt; vastaspoole metsikuste demonstreerimine välismaale; mobilisatsioon; ressursside jagamine sõjaväe ja tsiviilstruktuuride vahel; finantseerimine ja lisarahade leidmine; tsiviilisikute võimalik evakueerimine; üldise taristu ja sotsiaalsüsteemi tagamine; ...
Venemaa - püüd rahvusvaheliselt (ja siseriiklikult) õigustada oma tegevust; siseriikliku õigussüsteemi ümberkohandamine vajadusele vastavaks; Ukraina ja tema liitlaste suhete õõnestamine; endale liitlaste otsimine, välisabi (Iraani droonid, P-Korea ja Valgevene relvastus ning moon); otsus mobilisatsiooniks ja jõudude strateegilisteks ümberpaigutusteks (risk tühjendada Kaug-Ida kaitse?); otsus otsesteks operatsioonideks teiste riikide suhtes (küberrünnakud, destabiliseerimiskatsed, rünnakud objektide/subjektide vast); reeglid/piirangud (tuumajõud); ...
- Sõjalis-strateegiline tasand: Planeerib kogu riigi ulatuses sõjalist tegevust püstitatud eesmärkide saavutamiseks ja koordineerib ressursside kasutamist/jaotust. Suhtleb partnerriikidega sõjalise juhtkonnaga poliitilisel tasandil kokkulepitud toetuse kasutamist.
Ukraina - esitab prioritiseeritud vajadused poliitilisele tasandile; mobilisatsiooni korral üksuste formeerimine ja ettevalmistus; määratleb madalama tasandi pädevuse ja vastuse (kaitsetegevuse suunad Põhi/Ida/Lõuna jne);täpsustab ressursside (relvastus, reservid) saamist ja jaotust eri piirkondade vahel; liitlastelt saabuva ja oma luureinfo töötlemine ning jagamine; koordineerib väeliikide ning suundade tegevust ja koostööd ühtse eesmärgi nimel (kampaania Hersoni piirkonnas vaenlase Harkovi ümbruse grupeeringu nõrgestamiseks); strateegilise taseme ressursi kasutamine operatiivtasandi toetuseks (vajadusel/võimalusel ATACMS, hetkel veel MLRS ja HIMARS rakendamine ühes või teises piirkonnas,); ...
Venemaa - taotleb ressursse; peale loa saamist otsustab, milliseid üksusi ja millistest piirkondadest Ukrainasse saata; otsustab ja prioritiseerib sõjalised (ja tsiviil) sihtmärgid; reservide paigutamine/ümberpaigutamine sõjategevuse piirkonnas; väeliikide koostöö koordineerimine ja vajadusel üksteisele allutamine; ...

Operatiivtasand planeerib ja teostab vastavad kampaaniad ühe või teise eesmärgi saavutamiseks ning jagab ülesanded üksustele ja koordineerib nende tegevust.
Ukraina - Lõunas otsustatakse, kuidas siduda vastase jõud ja kulutada neid nii, et minimiseerida oma kaotusi ja luua piisavalt mõjuv situatsioon selleks, et vaenlane liigutaks oma reservid põhjast ja keskosast lõunatiivale; vajadusel taotletakse lisaressurssi kõrgemalt (HIMARS tulelöögid); Donetski ümbruses tagada turvaline olukord sellisena, et vastane "haistaks edu" ja ei sooviks rünnakuid katkestada ning seega viia reserve mujale (põhja või lõunasse); Harkovi ümbruses analüüsitakse ja esitatakse pealetungiks vajalikud eeltingimused ning planeeritakse tegevuste/löögisuundade järjekord (näit Kupjansk vs. Vovtšansk vs. Izjum), planeeritakse ning korraldatakse ressursside tagamine ning üksuste rotatsioon tempo hoidmiseks; plaani korrigeerimine (kui vaenlase kaitse variseb kokku või on vaenlane tugevam kui eeldati); ...
Venemaa - peavad iga hinnaga kinni kõrgemalt antud ülesannetest (inimeste ja ressursi kaotus ei ole oluline!); hindavad olukorda ja taotlevad lisaressurssi/reservidest; mingil määral on võimelised (võimaldatud?) vajadusel õgvendada positsioone; võimalusel ukrainlaste tegevuste häirimine(vastulöögid); okupeeritud ala kontroll (osaline ja väga ressursimahukas!); ...

Taktikalised üksused viivad läbi lahingtegevusi nende eesmärkide saavutamiseks neile allutatud piirkondades.
Ukraina - üksuse enda tegevus planeerimine konkreetsete asulate vabastamiseks, mingi kindla varustusteede läbilõikamiseks jne. üldise operatsiooni raames; koordineerimine naabritega üksteise toetuseks ja tekkinud võimaluste ärakasutamiseks (vastase kiire jälitamine paanilise põgenemise ajal); ...
Venemaa - püstitatud ülesande täitmine täitmine sõltumata kaotustest; ...


Märkused:
1) ma ei tea, milline on tegelik täpne operatiivtasandi geograafiline jaotus ega tsiviil- ja sõjalise juhtkonna pädevuste jaotust nendes;
2) osa struktuure töötavad samaaegselt kõikide tasandite heaks (küber?).
3) üksuse/struktuuri suurus ei määra tema tegevuse tasandit (Moskva uputamine raketilöögiga muutis Venemaa laevastiku kasutamise plaane ja ilmselt jättis ära dessandi Odessa peale; kaugluure pataljon võib töötada nii strateegilisele kui operatsioonide tasandi heaks, jne.)
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist