Soomusvesti valimine

Kõik mis puutub ülejäänud militaarvarustusse...
Vasta
Kasutaja avatar
speedsta
Liige
Postitusi: 2058
Liitunud: 22 Veebr, 2005 12:20
Asukoht: Dorpat
Kontakt:

Re: Soomusvesti valimine

Postitus Postitas speedsta »

Isand vaad postitusi olen huvi ja mõttega lugenud, sellest ka anda hea(d) soovitus, milline võiks meie tingimustes olla sobilik kombo enda kaitsmiseks ja varustuse tassimiseks. Arvesse võttes, et oleks funktsionaalne, ei pärsiks sooritust, pikemas perspektiivis jätkusuutlik ning rahakoti raudu mitte väga rebiv. Hetkeseis on KV kuulivest + GL lahingvest sinna peale, aga ei tunne selles kõige mugavamalt, samas ei taha varustust otse kuulivestile ka kinnitada. Ehk siis mida vaad ise tarvitaks, kui oleks võitleja KL-s.
Kui on probleem, tõmba lõuga
ints999
Liige
Postitusi: 248
Liitunud: 05 Sept, 2012 16:09
Kontakt:

Re: Soomusvesti valimine

Postitus Postitas ints999 »

Killuvesti all pidasin mina silmas taseme IIIA kevlarvesti ehk sama kaitsetaseme oma mis on ka senine EKV standardvest.
Isiklikult olen kasutusele võtnud kombo: Õhuke IIIA kevlarvest (https://www.reorg.ee/product-page/varja ... t-nij-iiia) ja Sohni plaadikandja koos lvl 4 plaatidega. Varustusetaskud kinnitasin plaadikandja külge. Lisaks mitteballistiline lahingvöö koos esmavajaliku varustusega.
See kas vöö peaks olema ballistiline või ei on omaette arutelu koht.
Xender
Liige
Postitusi: 1700
Liitunud: 16 Mär, 2005 23:15
Kontakt:

Re: Soomusvesti valimine

Postitus Postitas Xender »

Trummi statistikat võiks vaadata ka niipidi, et mida enam Ameeriklased on sõdinud pärisarmee moodi asja vastu, seda kehvem on surnud/haavatute suhe.

Ma pole ka väga kindel plaadikandja eriti suures kasuteguris, sest see katab siiski üsna väikese osa rinnast - ülalkõhust. Minu kogemus näitab, et ka üsna väikesed killud võivad väga lihtsalt tappa (või väga tõsiselt vigastada) - kõri ja näo piirkonnas ning kubemepiirkonna haavad on isegi ohtlikumad kui läbilastud kops.

Kokkuvõttes ma eelistaks natuke kehvemini kaitstud suuremat piirkonda, kui paremini kaitstud väiksemat. Eriti veel kui räägime sõjategevuses Venemaaga, kus peamine kõmmutamine käib nagunii muude kui käsirelvadega.

Teiseks (mis on eesti sõdurivarustuse, veidi üleüldisem viga) on liiga palju träni keha küljes, veidigi pikemas plaanis põrgates väsitab iga üleliigne kilo üsna palju ja esmane kaitse on siiski kiire varjumine ja liikumine.
vaad
Liige
Postitusi: 249
Liitunud: 22 Juul, 2019 15:08
Kontakt:

Re: Soomusvesti valimine

Postitus Postitas vaad »

speedsta kirjutas: 04 Jaan, 2023 21:34 Isand vaad postitusi olen huvi ja mõttega lugenud, sellest ka anda hea(d) soovitus, milline võiks meie tingimustes olla sobilik kombo enda kaitsmiseks ja varustuse tassimiseks. Arvesse võttes, et oleks funktsionaalne, ei pärsiks sooritust, pikemas perspektiivis jätkusuutlik ning rahakoti raudu mitte väga rebiv. Hetkeseis on KV kuulivest + GL lahingvest sinna peale, aga ei tunne selles kõige mugavamalt, samas ei taha varustust otse kuulivestile ka kinnitada. Ehk siis mida vaad ise tarvitaks, kui oleks võitleja KL-s.
See on nüüd väga suur teema ja läheb väga pikaks kirjatükiks, samuti ka natuke teemast välja. Samas olen juba tükk aega mõelnud, et peaks äkki tegema mingi vähe sisukama positituse sel teemal, kuna ausalt öeldes teeb valdav enamus võitlejaid varustuse kandmisel päris mitu väga olulist viga ja seda nii KVs kui KLis. Katsun homme oma mõtted kirja panna teemasse "Palju ja kuidas me kanname varustust...", tundub sobilikum teema selle arutamiseks. Julgustan kõiki kaasfoorumlasi kaasa mõtlema ja oma kogemust jagama. Täpselt sama palju nagu mul on sel teemal rääkida on mul ka teistelt õppida, tõenäoliselt oluliselt rohkemgi.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40155
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Soomusvesti valimine

Postitus Postitas Kapten Trumm »

vaad kirjutas: 04 Jaan, 2023 20:02 Trumm, nüüd sa paned ikka eriti karmilt puusse. Korrelatsioon ei tähenda põhjuslikku seost, see on üks statistika algtõdesid. KIA-WIA suhte juures mängivad rolli väga paljud faktorid. Kuuli-killuvesti kandmine on selle juures võrdlemisi väikese tähtsusega. Siit mingeid järeldusi tõmmata on äärmiselt naiivne. Palun mitte väänata statistikat niivõrd jämedal viisil, teed isegi kogenud demagoogikutele sedasi silmad ette.
Ma lihtsalt märgin, et see killuvesti eufooria kaotuste dünaamikast kinnitust ei leia. Küll aga on kuulivestide laiem kasutuse ajal oluliselt muutunud KIA/WIA dünaamika.

Lihtsalt statistilistele faktidele ei saa vastu vaielda üldise jutuga "mängivad rolli paljud faktorid". Mängivadki, teine peamine faktor on meditsiiniteenistuse toimimine, mis USA-l on kogu aeg kõrgustes olnud. Näiteks USA-l tuli mõlemal viimasel juhul vedada haavatuid päris kaugelt, mis kindlasti mõjutab haavatute arvu vähenemise suunas (ja surnuid suurenemise suunas).

Seega - mina ütlen, et see (kerge) killuvesti vaimustus ei läbinud elu katseid. Kui me tahame näha selle reaalset mõju kaotuste dünaamikale, tuleb minimaalselt kanda ikkagi rasket vesti vähemalt ilma plaatideta (plaatide seost ma ei oska välja tuua - kuid arvan, et neid tegelikult ka kanti - vähemalt meie mehed on rääkinud, et mingit plaatideta ringi kalpsamist seal ei olnud. Tammuti neid 10 km patrulle 50 kraadises palavuses plaadid-värgid küljes. Ja 20 kg vest seljas ei tehta TjaL üle kilomeetrise põllu.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40155
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Soomusvesti valimine

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Xender kirjutas: 04 Jaan, 2023 23:54 Trummi statistikat võiks vaadata ka niipidi, et mida enam Ameeriklased on sõdinud pärisarmee moodi asja vastu, seda kehvem on surnud/haavatute suhe.
Ma pole ka väga kindel plaadikandja eriti suures kasuteguris, sest see katab siiski üsna väikese osa rinnast - ülalkõhust. Minu kogemus näitab, et ka üsna väikesed killud võivad väga lihtsalt tappa (või väga tõsiselt vigastada) - kõri ja näo piirkonnas ning kubemepiirkonna haavad on isegi ohtlikumad kui läbilastud kops.
Kokkuvõttes ma eelistaks natuke kehvemini kaitstud suuremat piirkonda, kui paremini kaitstud väiksemat. Eriti veel kui räägime sõjategevuses Venemaaga, kus peamine kõmmutamine käib nagunii muude kui käsirelvadega.
Teiseks (mis on eesti sõdurivarustuse, veidi üleüldisem viga) on liiga palju träni keha küljes, veidigi pikemas plaanis põrgates väsitab iga üleliigne kilo üsna palju ja esmane kaitse on siiski kiire varjumine ja liikumine.
Kui võrrelda omavahel neid kergeid, 80ndate lõpu killuveste ja raskeid, 1990ndatel tulnud kuuliveste, siis ka ilma plaatideta on viimane oluliselt paremate kaitseomadustega, kuna need kerged killuvestid pakuvad vaid üsna sümboolset kaitset. USA PASGT vesti (need woodlandi laigus rasked kobakad) on siin pigem erandiks, kui vaadata juudi ja saksa killuveste, siis need on ikka palju-palju õhemad.

Ma ise seletaks seda pigem nii, et kaotuste dünaamikat on mõjutanud raskete vestide tulek, mis pakuvad ka oluliselt paremat kaitset kildude, juhuslike kuulide ja rikoshettide eest.

Aga A-stan ja OIF olid esimesed sõjad, millest enamus sõditi juba kuulivestidega. Õigemini kuulivestid igaühele olidki nende sõdade varustuse üks õpikohti. Kui neil ikka mingit mõtet pole, siis miks USA kukkus nende sõdade alguse õppetundide ajel kehakaitset arendama, kui vanade killuvestidega oleks ka hea olnud?
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
LupusII
Liige
Postitusi: 527
Liitunud: 03 Veebr, 2015 22:06
Kontakt:

Re: Soomusvesti valimine

Postitus Postitas LupusII »

Muhe on siin arutada millist ja miks jne. Ma mäletan esimest laskmist Kloogal kui vestid+muu kola olid terve päeva seljas ja mäletan ühe relvavenna ütlust , et ta ei karda ühtegi kuulivestiga sõdurit enam sest need ei jõua nagunii väga kaugele joosta . Seda mäletan ka , et kaalusin tollajal 90 kg . Kui lisasid sinna kogu varustuse (välja arvatud seljakott),moona ja relva (MG-3) siis kaal näitas miskit 130 kg. Palju meil neid reservväelasi on kes täna jaksab sellise lisaraskusega natuke kauem liikuda kui paar päeva? Mina enam ei jaksa.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40155
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Soomusvesti valimine

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Eks trenni tuleb rohkem teha, on lihtne seepeale targutada. Kui seltskond on nii vormist väljas, et 500 m järel täisvarustusega metsas liikumist võtab kummi tühjaks, siis on see seis ebapiisav ka ilma vestita tegutsemiseks. Viimane kommentaar pole sugugi mitte pastakast imetud, vaid pärineb ühe suure maleva HLT õppuse vahekohtu kokkuvõttest (koos muude kommentaaridega kehva laskeoskuse, olematute üksikmehe ja jao oskuste jne teemal).

Ühte asja mainiks veel. Salvetaskud ei käi ei rinna ette ega kõhu peale (tavaline pilt), vaid paremakäelisel isendil käivad need vasakule küljele vöö kõrgusele. Kui seal ruumi pole, siis tuleb vestile lisada vöö. Kui kõhuli visates jääb varustusehunnik vesti ja maapinna vahele, polegi lootust täpselt lasta.

Üldiselt on see Test 3 päris tõhus katalüsaator, kus probleemid välja tulevad.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Leo
Liige
Postitusi: 3322
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Soomusvesti valimine

Postitus Postitas Leo »

Siin on väga palju tarkust ja kogemust kirjutatud. SKJ põhimõte on, et kiiver ja killuvest peab olema kõikidel alati, kuulikaitseplaadid vastavalt vajadusele, sest killuvest kaalub sama palju kui 1 kuulikaitseplaat. PC on peamiselt operaatoritele. Veste on süsteemis kümmekond. Uut M17 kaitsevesti kritiseeritakse peamiselt sellepärast, et kaitstud pinda on suurematel inimestel vähevõitu ja kiidetakse sellepärast, et 1 suurus sobib kõikidele. Nii ajateenistusse kui kordusõppusele ja sõtta võib võtta oma kaitsevesti kaasa. Killuvestid on tavaliselt tasemega IIA ja IIIA.

Kildude läbivuse testimine käib niimoodi, et silindriline metallitükk lastakse kaitsevesti pihta. Teades silindri mõõtmeid ja kiirust, on võimalik välja arvestada, kui rasket kildu ja mis kiirusega vest kinni peab. See on ka normaalse tootja andmetes kirjas, nagu ka on kirjas, mis kuuli peab kuulivest või kui tugevat torget noavest. Kui suur pauk käib lähedal, siis kaitsevest ei kaitse, sest inimene põrmustub plahvatuse lööklaine, esmaste ja teiseste lendkehade tõttu. Kui killud on suured, siis kaitsevest ei kaitse. Testimata varustust ei tohi osta ja müügimehi ei tasu uskuda.
ElrikThunderson
Liige
Postitusi: 1695
Liitunud: 30 Dets, 2012 22:01
Kontakt:

Re: Soomusvesti valimine

Postitus Postitas ElrikThunderson »

Üldisest varustuse kandmisest palun jätkata siin: viewtopic.php?p=771160#p771160
alari
Liige
Postitusi: 1614
Liitunud: 06 Juul, 2005 15:48
Kontakt:

Re: Soomusvesti valimine

Postitus Postitas alari »

https://www.flickr.com/photos/194169181 ... /lightbox/
https://www.flickr.com/photos/194169181 ... /lightbox/
Kuidas plaadikandjat mitte kasutada - plaadikandja peaks katma tähtsamad siseorganid, mitte kõhtu
pc.jpg
pc.jpg (9.03 KiB) Vaadatud 834 korda
Kasutaja avatar
Chupacabra
Liige
Postitusi: 3527
Liitunud: 25 Juun, 2014 15:25
Kontakt:

Re: Soomusvesti valimine

Postitus Postitas Chupacabra »

Aga siis ei paista ju kapteni pagun välja 😂
Leo
Liige
Postitusi: 3322
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Soomusvesti valimine

Postitus Postitas Leo »

See on küll paras kits kärneriks olukord, sest pildil olev kapten peaks päris hästi teadma, kus inimese elutähtsad organid asuvad ja tegelikult juhtima eeskujuga. Nagu teada, siis leidub iga normaalselt varustust kandva võitleja taustalt seersant või veebel, kes on varustuse kandmise reeglid harjumuseks treeninud. Toompea MKs siis on baasväljaõppe varustuse kandmise osa natuke üle lastud, härrasrahva värk, keegi ei julenud öelda, et äkki pahandatakse :dont_know:
Kasutaja avatar
Trips
Liige
Postitusi: 227
Liitunud: 16 Sept, 2019 14:55
Kontakt:

Re: Soomusvesti valimine

Postitus Postitas Trips »

Siin on ka mõni kolonel valmis kaevikuid rullima minema :D

https://www.flickr.com/photos/194169181 ... 307508003/
Leo
Liige
Postitusi: 3322
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Soomusvesti valimine

Postitus Postitas Leo »

Tegelikult on piltidelt näha, et kaitseveste on mitu erinevat mudelit, kuid neid kantakse eeskujulikult, samuti kiivreid ja kaitseprille. Käige küsige nendelt, kes suvaliselt seljas rippuva varustusega pildile jäid, et kuidas nii, siis võib ollagi, et lappasid just varustust selga või maha või olid just pikalt jooksult tulnud ning tuulutasid. Igatahes on hea näha, et kaitsevarustust kantakse!
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline