Riigikaitse eelarve

Vasta
nimetu
Liige
Postitusi: 7574
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas nimetu »

Konkreetsem artikkel sama autori poolt:
https://www.politico.eu/article/eu-esto ... -facility/

Ilmselge vale Strelade kohta on vaiba alla pühitud, kuid pahatahtliku tooniga kriitika on samaks jäänud. Kusjuures ma olen täiesti seda meelt, et see ühine EL fond kataks ka teiste riikide annetuste kulud. See, et meie diplomaadid ja ametnikud on kõige aktiivsemad olnud, ei pane mind küll mingit häbi tundma.


EDIT:
Vaadates selle autori teisi artikleid, siis ei imestagi, et midagi sellist ilmus.
Näiteks:
https://www.politico.eu/article/vladimi ... -from-war/
Mainin ära, et EL on vähemalt sama protektsionistlik või isegi rohkem kui USA.
teeline35
Liige
Postitusi: 1543
Liitunud: 11 Apr, 2010 9:21
Asukoht: LÄÄNEMAA
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas teeline35 »

Eesti keeles ka jätk ära toodud;
https://www.err.ee/1608930086/politico- ... relevalvet
Ei saa sellest kiunust aru. Kas õrnahingeliste europarlamendi saadikute meelest ei tohiks seda raha relvastuse ostuks kulutada?
Eestile langes varastest väljamaksetest suurim summa seetõttu, et sel ajal kui näituseks saksamaa kätt väristades kirjutas alla paberitele saata Ukraina toetuseks 5000 kiivrit. Oli eesti juba otsustanud saata suurtükke, mis takerdus saksamaalt loa saamise taha korraks, aga suures koguses muud sõjalist abi oli juba ära saadetud. Nüüdseks on teised ja meist palju suuremad riigid rohkem ja kallimat relvastust saatnud ja järgmistes tagasimaksetes eesti osa enam nii ebaproprtsionaalslet suur pole.
(Üli)koolitamata,aga lugeda kirjutada mõistan.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas Kriku »

Mõni aeg tagasi argumenteeriti siin, et "Politico" taoline väljaanne ei saa endale valesid lubada. Kahju küll, aga vastunäide ei lasnud ennast kaua oodata :(
aksel90
Liige
Postitusi: 746
Liitunud: 17 Jaan, 2013 2:47
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas aksel90 »

Kriku kirjutas: 29 Mär, 2023 13:37 Mõni aeg tagasi argumenteeriti siin, et "Politico" taoline väljaanne ei saa endale valesid lubada. Kahju küll, aga vastunäide ei lasnud ennast kaua oodata :(
Saavad ikka, nagu ütlesin selle "EKRE"-keisiga seoses:
/---/Ebaprofessionaalsus, hooletus, teadmatus, hirm, omanikupoolne surve, jne, jne, kõike juhtub. Aga ajakirjandus kui institutsioon defineeribki neid kõrvalekaldena normaalsusest ja on huvitatud, et sellised asjad ei jääks peitu.
Ma ei pidanud usutavaks tõlgendust, et Politico tollane lugu oli mingi Eesti valimisteks ajastatud spin ja ei pea seniajani. Kasvõi juba seepärast, et EKREga seonduv selles artiklis polnud rohkemat kui ääremärkus.

Aga see Strelade-teemaline vale... Ausalt öelda ei pidanud ma tõenäoliseks, et Politico niisuguse prohmakaga hakkama saab. Igatahes tuleks ta nüüd selle jama eest vastutama panna, need valeväited on lihtsasti tõestatavad.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas Kriku »

Hea küll, ajastamine on midagi muud, ma olen nõus.
Poti soldat
Liige
Postitusi: 1716
Liitunud: 02 Dets, 2012 12:44
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas Poti soldat »

Uues koalitsioonileppes:
Vastavalt julgeolekupoliitika alustele tagame neljaks aastaks pikaajalised riigikaitse kulud 3% SKP-st, millele lisanduvad liitlaste vastuvõtuga seotud kulud
https://www.err.ee/1608941486/loodav-vo ... ioonileppe
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas Kriku »

Tulumaks tõuseb siis 22%-ni: https://www.err.ee/1608941402/koalitsio ... rotsendini Sellega mööndakse Andrus Ansipi II / III valitsuse ajal 2009-2011 tehtud maksulangetuste IMHO ootuspärast pankrotti. 22% käibemaks on esmakordne: 2009. aasta finantskriisi ajal tõsteti 18 -> 20%, nüüd praeguse kriisi ajal siis veel 2%.

Riigikaitse rahastamine tasemel 3% SKP-st on igal juhul õige ning kokkuvõttes on rõõmustav, et Reformierakonnas ollakse aru saadud, et maksude langetamine ei saa olla eesmärk omaette.
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Väiksed maksuprotsendid on andnud Eestile konkurentsieelise näiteks võrreldes Soomega.

Soomega võrreldes muidugi ka uued maksuprotsendid on mõistuse piiris.

Oluline on, et Eesti riigivõlg on väike ja seega intressikulu väike.
sg01
Liige
Postitusi: 240
Liitunud: 27 Mär, 2022 18:08
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas sg01 »

nimetu kirjutas: 29 Mär, 2023 7:35Ilmselge vale Strelade kohta on vaiba alla pühitud, kuid pahatahtliku tooniga kriitika on samaks jäänud. Kusjuures ma olen täiesti seda meelt, et see ühine EL fond kataks ka teiste riikide annetuste kulud. See, et meie diplomaadid ja ametnikud on kõige aktiivsemad olnud, ei pane mind küll mingit häbi tundma.
See Strela näide oli seal arvatavasti rohkem kujundlik.
Põhi point oli vist ikkagi selles, et omal ajal läänest humanitaarabina tasuta või sümboolse hinnaga ja peagi mahakandmisele minevale kolale enne Ukrainale üle andmist hinnalipikud kenasti külge riputati sest teised riigid ei ole taolise kraami eest enamasti kompensatsiooni küsinud.
Solidaarsuse mõttes on see justkui selline vastuoluline näide, poliitikud räägivad küll pidevalt suurest solidaarsusest Ukrainaga aga tegelikus on paraku midagi muud.
War isn't a 100-meter dash, it's a marathon. Baseless optimism is a form of self-deception.
Walter2
Liige
Postitusi: 3979
Liitunud: 27 Okt, 2012 22:11
Asukoht: Phuket
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas Walter2 »

Solidaarsusele viidates omale uut rauda kahjuks tänapäeval kuskilt aitäh eest saada ei õnnestu, eks see hinnastamine käiski sellepärast et ka uuel raual on hinnalipik küljes ja mitte väike ning samaväärset "vanarauda" mis ära anti tänapäeval kuskilt asendusena saada enam ei õnnestu (ning ilmselt vist ei soovita ka..) - ikka tuleb osta ülemise riiuli kraami vastava hinnaga kahjuks.
Elu on liiga lühike et raisata seda lollide peale tõestamaks et nad on lollid /道德经 (Dàodéjīng)/
Parem olla tark ja rikas kui loll ja vaene...
Xender
Liige
Postitusi: 1699
Liitunud: 16 Mär, 2005 23:15
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas Xender »

Selles osas, riigieelarve, selle kulud - tulud on avalikud.

Riigieelarve miinusest moodustab kõvasti üle poole, oluliselt tõusnud sotsiaaltoetused, nagu näiteks pensionid (viimase 3 aastaga tõusnud umbes 30%), õpetajate palgad jne. Sealjuures, peamine rõhk on läinud majanduslikult tühja kohta, kui hariduse puhul võib veel leelotada, et paremini haritud inimesed hakkavad tulevikus suuremat tulu teenima. Kuid pensionid on puhtalt väljaminek, ilma lisandväärtust loomata, mida on indekseeritud mitte majanduskasvust tulenevalt, nagu kokkulepitud - mis oli 2022 aastal 1.3%, vaid suvaliste numbritena 2022 näiteks 7.9%.

Arvestades, et pensionäride suht ja absoluutarv järjest tõuseb ning pensionite tõstmisest on saanud erakondade (kaasa arvatud Reformierakonna) peamisi valimislubadusi, ei suuda ma näha, et see ralli peatuks (arvestades veel seda, et see aasta tuli suurim pensionitõus viimase 15 aasta jooksul - 13,9% sealjuures sellel aastal on vast hea, kui majanduskasv on üle 0).

Olgu, ma pole pensionär veel, kuid kohe varsti olen, seega võin sellel teemal juba sõna võtta.

Kui seda rallit ei pidurdata, siis ei aita ei 2%, 4% ega 6% tulu/käibemaksutõus. Seoses maksutõusudega on alati see oht, et teenitakse vähem raha, umbes nagu tuttav baaripidaja imestas ... tõstsime hindu 10% aga sissetulek hoopis kukkus 15% .... kuidas see võimalik on ???

Näiteks, mis takistab mul oma firma tegevust üle viimast Rumeeniasse (10% tulumaks) nagunii 99% asju läheb eestist välja, ning allahanget ka päris palju sealt (firma piisavalt suur, et raamatupidamis ja kõik muud kulud, kataks see liigutus korralikult ära) lisaks veel, seoses 5% käibemaksumääraga (maksuline erand, seoses elektroonikat eksportivatele firmadele) tuleb ka sealpoolt ka kokkuhoidu - lisatulu.

See, et riigikaitsesse rohkem raha, on hea. Ma oleks nõus olnud sihipärase riigikaitsemaksuga, mis läheb puhtalt kaitseministeerimi arvele, isegi kui see oleks 5% olnud. Kuid mitte lihtsalt maksutõusuga, mis on vajalik puhtalt idiootsetele ülejõu käivate valimislubaduste katteks.
Poti soldat
Liige
Postitusi: 1716
Liitunud: 02 Dets, 2012 12:44
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas Poti soldat »

sg01 kirjutas: 09 Apr, 2023 10:22
nimetu kirjutas: 29 Mär, 2023 7:35Ilmselge vale Strelade kohta on vaiba alla pühitud, kuid pahatahtliku tooniga kriitika on samaks jäänud. Kusjuures ma olen täiesti seda meelt, et see ühine EL fond kataks ka teiste riikide annetuste kulud. See, et meie diplomaadid ja ametnikud on kõige aktiivsemad olnud, ei pane mind küll mingit häbi tundma.
See Strela näide oli seal arvatavasti rohkem kujundlik.
Põhi point oli vist ikkagi selles, et omal ajal läänest humanitaarabina tasuta või sümboolse hinnaga ja peagi mahakandmisele minevale kolale enne Ukrainale üle andmist hinnalipikud kenasti külge riputati sest teised riigid ei ole taolise kraami eest enamasti kompensatsiooni küsinud.
Solidaarsuse mõttes on see justkui selline vastuoluline näide, poliitikud räägivad küll pidevalt suurest solidaarsusest Ukrainaga aga tegelikus on paraku midagi muud.
Relvi saadeti väga usinalt juba siis kui mingeid solidaarsusfonde ja vastavaid hinnalipikuid ei eksisteerinudki. Mina selles mingit probleemi ei näe et Eesti ametnikud on olnud usinad ELis neid kompensatsioonitaotlusi esitama. Üldiselt olekski asjakohasem ja solidaarsem kui vaesemad rinderiigid seal koore nopiks ning rikkamad lääneeurooplased pigem madalamat profiili hoiaks.
sg01
Liige
Postitusi: 240
Liitunud: 27 Mär, 2022 18:08
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas sg01 »

Eks see tasuta relvaabi saabunudki siia toona meile ju suuresti teiste riikide solidaarsusest. Nüüd eeldatakse Eestilt nähtavasti sama. Solidaarsuse mõttes on selline tegevus ikkagi parimal juhul ebaeetiline. Ukraina aitamisel on ju kaalul esmajärjekorras ikkagi Eesti enda saatus, mitte nende riikide oma kes seda abi tasuta toona meile siia saatsid? Et need riigid kes esmalt relvastuse meile solidaarsusest kinkisid, peaksid nüüd selle uuendamise ka omakorda veel uuesti kinni maksma, sellele nn. rinderiigile kus kaitseks eraldatavad summad on suuresti sümboolsed ja riigikaitse rohkem selline vabatahtlik hobitegevus? Minu meelest on see siiski ülim nahhaalsus ja siin kiputakse ühte sellist sellist olulist asja ära unustama, et Eesti ei ole vist siiski Iisrael?
War isn't a 100-meter dash, it's a marathon. Baseless optimism is a form of self-deception.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas Kriku »

Xender kirjutas: 09 Apr, 2023 10:51Kuid pensionid on puhtalt väljaminek, ilma lisandväärtust loomata, mida on indekseeritud mitte majanduskasvust tulenevalt, nagu kokkulepitud - mis oli 2022 aastal 1.3%, vaid suvaliste numbritena 2022 näiteks 7.9%.
Pensionite indekseerimine toimub inflatsiooni järgi ja IMHO peaks nii kõikide toetustega tegema - muidu saame lihtsalt sujuvalt langevad toetused, mida poliitilise hoogtöö korras enne valimisi tõstetakse. Loodav koalitsioon tahab peretoetuste indekseerimise tagasi võtta, mis pole õige. Pigem olgu toetuse määr väiksem, aga siis olgu see indekseeritud.

Viimaste aastate pensioni nominaalsest tõusust osa moodustab aga ka erakorraline pensionitõus, mis oli lihtsalt Keskerakonna tüüpiline populistlik katse valijaid ära osta.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas Kriku »

Peaminister üllatab:
Vastates, miks valimiskampaanias maksutõusudest vähe räägiti, ütles Kallas "Vikerhommikus", et põhiseadus keelab maksuküsimusi rahvahääletusele panna.
https://www.err.ee/1608942899/kallas-po ... iseadusega

See on nüüd küll veider tõlgendus :write: Sealsamas räägib, et riigikaitsekulude tõstmiseks polnud muud teed kui tõsta makse - loogiliselt võiks sellest tuletada, et sel juhul ei tohiks valimistel rääkida ka riigikatsekulude tõstmise vajadusest.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 11 külalist