Suurtükiväe taktika

Vasta
klaasmees
Liige
Postitusi: 99
Liitunud: 15 Sept, 2022 4:48
Kontakt:

Re: Suurtükiväe taktika

Postitus Postitas klaasmees »

Mingi leht väitis, et vene on vastutule osas läinud paremaks ja et patareile vastutuli tuleb 3 minutiga. Kas see väide on õige või vale, ma ei tea. Küsida tahtsin muud, et millisest hetkest seda 3 minutit (või muud aega) lugema hakatakse? Siinsamas foorumis, vist GPS-i segamise lõimes väideti, et enamus aeg lendab mürsk alla helikiiruse, alla 300 m/s. Maapinna suhtes oleks siis kiirus veel väiksem. Ütleme lihtsuse huvides 150 m/s. 20 kilomeetri kaugusele lendaks mürsk siis laias laastus 2 minutit, sealt tagasi ka 2. Et kui palju positsioonilt lahkumiseks aega jääb. Need hüpoteetilised 3 minutit või mürsu lennuaeg + 3 minutit või midagi vahepealset. Päris torust väljumise hetkest seda mürsku ju ei märgata. On seal mingid teised kavalused?
Väino
Liige
Postitusi: 731
Liitunud: 10 Aug, 2009 20:18
Asukoht: Virumaa
Kontakt:

Re: Suurtükiväe taktika

Postitus Postitas Väino »

Mulle on küll jäänud mulje, et kiiremini lendab. Kuskil siin oli vist kirjas, et suurtükivastane radar teeb mürsu stardikoha kindlaks juba enne kui mürsk sihtmärgini jõuab. Vastutule kohta räägivad teised.
Leino
Liige
Postitusi: 183
Liitunud: 18 Aug, 2008 17:59
Kontakt:

Re: Suurtükiväe taktika

Postitus Postitas Leino »

klaasmees kirjutas: 29 Mai, 2024 18:31 Mingi leht väitis, et vene on vastutule osas läinud paremaks ja et patareile vastutuli tuleb 3 minutiga. Kas see väide on õige või vale, ma ei tea. Küsida tahtsin muud, et millisest hetkest seda 3 minutit (või muud aega) lugema hakatakse? Siinsamas foorumis, vist GPS-i segamise lõimes väideti, et enamus aeg lendab mürsk alla helikiiruse, alla 300 m/s. Maapinna suhtes oleks siis kiirus veel väiksem. Ütleme lihtsuse huvides 150 m/s. 20 kilomeetri kaugusele lendaks mürsk siis laias laastus 2 minutit, sealt tagasi ka 2. Et kui palju positsioonilt lahkumiseks aega jääb. Need hüpoteetilised 3 minutit või mürsu lennuaeg + 3 minutit või midagi vahepealset. Päris torust väljumise hetkest seda mürsku ju ei märgata. On seal mingid teised kavalused?


Loogiliselt võttes esimesest sinu väljalastud mürsust alates on 3min aega, kuni vastase relv on välja sihitud ja nad on laskevalmis.
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15678
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Suurtükiväe taktika

Postitus Postitas Fucs »

Vastupatarei radar arvutab laskja asukoha välja pärast seda, kui on saanud andmed mürsu/lendkeha trajektoori mingi lõigu kohta.
Olenevalt radarist ja lahendustest pakutakse trajektoori vähemalt kahe punkti mõõtmise ja väljalaskmise asukoha väljaarvutamiseks 5 kuni 15 (20) sekundit. Edasi peab need andmed saatma vastutule meeskonnale kus vastutuld andev relv sihitakse õigesse kohta välja. Ma pakun kohvipaksu pealt, et kui on kiired ja õppinud mehed ning head riistad... ja kõik muud olud on soodsad, siis võib saada vastutule kaela ca 3...5 minuti pärast (s.h. vastutule mürsu/lendkeha kohalejõudmise aeg) pärast mürsu väljalaskmist.

Functional principle of counter-battery radar
Pilt
Põhitehnika on mürsu jälgimine piisava aja jooksul, et salvestada lõik trajektoorist.
https://en.wikipedia.org/wiki/Counter-battery_radar
Vaenlase patarei tuvastamine toimub mürsu trajektoori osa salvestamise alusel. Kaasaegsed süsteemid lahendavad selle probleemi automaatselt.
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0 ... 0%B1%D1%8B
Mürsu lennukiirus oleneb "sajast asjast". Mürsust endast (kuju/aerodünaamilisus, mõõdud, kaal jms), laskeseadmest/relvast, lasketraejktoorist ja laengu suurusest.
Tänapäevase mürsu lennukiirus esimesel sekundil on tavaliselt 600–800 meetrit ja mõni mürsk lendab veelgi kiiremini, kiirusega 1000 või enam meetrit sekundis.
https://clib.me/b/474851-aleksandr-mele ... eriya/read
M-107
Mürsu algkiirus võib olla vahemikus 205–830 m/s. 20 km pikkuse laskekauguse läbimiseks kulub mürsul umbes 83 sekundit.
https://ru.wikipedia.org/wiki/M107_(%D0 ... %8F%D0%B4)
*

Speed of an Arillery shells
https://hypertextbook.com/facts/2003/GabrielaBis.shtml
Muzzle velocity
https://en.wikipedia.org/wiki/Muzzle_velocity
Ukrainian counter-battery warfare means
https://www.menadefense.net/ukrainian-c ... are-means/
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40562
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Suurtükiväe taktika

Postitus Postitas Kapten Trumm »

120 MP miini peegelduspind pidi olema suurem ja seepärast töötab patareivastane radar MP vastu paremini kui 155 suurtükiväe vastu. Lisaks lendab miin tunduvalt aeglasemalt, mis muudab tema jälgimise (ja see, mis sellega tehakse) vähe lihtsamaks.

Hetkel tundub, et patareivastase radari jammereid turul nagu pole. Võibolla põhjusel, et need vene Zooparkid ilmusid käibele peale külma sõja lõppu ja väikses koguses, ei nähtud ohtu.

Päris kindlalt jääb venelaste puhul nende komme otsuseid ja juhtimisi liigselt tsentraliseerida ja otse lahinguväljal viibijaltele neid õigusi minimaalselt anda - mis kõik komplitseerib tegevusi, mis nõuavad head olukorrast arusaamist ning kiiret tegevust.

Kui 3M peale sinupoolse tule avamist suudaks VF motolaskurbrigaadi BRAG avada vastutule (suhtuksin nendesse minutitesse tubli annuse soolaga), mis algab ilmselt sihtmärgi sisselaskmisega (peale mida avatakse mõjuvtuli), siis vähemalt K9 puhul on tegemist suht läinud lumega. Tulelöögi annavad moodsad liikurid ikkagi sekundite raamistikus, peale mida läheb kohe sõiduks. Pealekauba nad ei seisa ju D-30 kombel kesk lagedat põldu reas (kus neid on lihtne tabada), vaid põhimõtteliselt tuleb neid hakata tulistama ükshaaval. See on ikkagi STV kontekstis väga väike sihtmärk ja sugugi mitte paberist tehtud ka.

Pigem näeks ma nendele moodsatele liikuritele (sh K9) ohtu (ründe)droonidest ja maapeal sibavatest luure-diversioonigruppidest.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist