EV energia ja julgeolek

Tagantjärele tarkus on täppisteadus. Või kui tädil oleks rattad...
Vasta
logistik76
Liige
Postitusi: 292
Liitunud: 18 Mär, 2020 15:20
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas logistik76 »

Kui seeni süüa , peaks veenduma, et need ikka söögiseened on :D
Mis see siis, on keefir või ?
https://www.fingrid.fi/en/grid/construc ... rora-line/
Kaabli (paha-)tahtliku väljalülitamise kohta ootaks ka viidet või vähemalt kuupäeva, vaataks kohe UMM järgi, mis toimus.
Muidu sellesama Aurora pärast on praegu(sel suvel) osa kaableid piiratud võimsusega, samuti meie desünkroniseerimistööde tõttu.
Runkel
Liige
Postitusi: 2934
Liitunud: 07 Sept, 2017 22:39
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas Runkel »

Latvenergo juht Mārtiņš Ćakste:
Kui rääkida kolme riigi võimest end ise elektrienergiaga varustada, siis on Läti kõige paremas seisus – selle aasta esimese nelja kuu jooksul elektrit eksporditi, mitte ei imporditud. Taastuvenergia vallas on lõunanaaber selgelt nii meist kui ka Leedust vähemalt viis aastat maas. „Lätis ei ole ühiskond valmis taastuvenergia arendusteks, iseäranis tuuleparkideks,“ tõdeb Latvenergo juht. Samas ettevõttena teevad nad palju tööd, selgitamaks, kui vajalik on taastuvenergia kogu Baltikumile, et saavutada energiasõltumatus Venemaast ja tagada piirkonna energiajulgeolek.

„Lätis ei ole ühiskond valmis taastuvenergia arendusteks, iseäranis tuuleparkideks.“

Keskkonnanõuete ja vastuseisu kõrval igasugustele paikkondlikele arendustele (n-ö NIMBY – „not in my back yard“, mitte minu tagaõue) ei tohi ära unustada ka Venemaa jätkuvat mõjutegevust piirkonnas. „Jätkuvalt on poliitikuid ja muid jõudusid, kes on taastuvenergia vastu seetõttu, et nad usuvad, et Vene gaas tuleb tagasi. Me ei tohiks olla naiivsed, arvates, et seda Gazpromi raha, mida kasutati Ukrainas ühiskonna mõjutamiseks, ei kasutata ka Balti riikides,“ märgib Ćakste. Vene mõjutustegevusele iseäranis iseloomulik on kuulutada, et kõik, mida Euroopa Liit teeb, viib riiklike süsteemide kokkukukkumiseni.

Ta usub, et just Gazpromi rahastatud mõjutustegevused külvavad siinses piirkonnas inimestes hirmu ja vastuseisu taastuvenergiaprojektidele. „Kuidas tahes me neid taastuvenergiaarendusi ka ei vaataks, pikas plaanis tagavad nad meile sõltumatuse nii fossiilsetest kütustest kui ka OPEC-i riikidest, kes naftahindadega mängivad,“ sõnab Latvenergo juhatuse esimees. Ta arvab, et kolm kuni viis aastat on vaja kannatlikkust, kuid pärast seda stabiliseeruvad nii siinne energiasüsteem kui ka elektrihinnad.

„Praegu suurim probleem Euroopas on, et me tahame teha rohepööret, me tahame taastuvelektrit, aga see nõuab väga palju investeeringuid - nii võrku kui ka taastuvenergiasse üleüldiselt. See on üleminekuperiood, mis mitte kellelegi ei meeldi, sest see maksab palju ja mitte keegi taha seda raha välja käia,“ ütleb Ćakste.

Lisaks peavad Euroopa tööstused konkureerima Hiina ja USA tööstustega ning juba räägitakse, et nad ei suuda rohepöörde pärast konkurentsis püsida. Latvenergo juht on aga seda meelt, et tegu on lühiajalise, nö valusa perioodiga. „See on lihtsalt ülemineku hind. Hiljem me pigem võidame sellest, sest me oleme vähem sõltuvad fossiilseid kütuseid tootvatest riikidest,“ sõnab Ćakste. Ta usub, et selles osas liigub Euroopa täiesti õiges suunas.

Seetõttu on Latvenergol tugev investeeringutekava lähiaastateks paigas. See on tugeva taastuvenergia fookusega ja seda nii Eestis, Lätis kui ka Leedus. „Meie plaan on panna 2030. aastaks püsti 2,3 GW ulatuses taastuvenergiavõimsusi,“ märgib Läti energiafirma juhatuse esimees, viidates just päikese- ja tuuleparkidele.
https://arileht.delfi.ee/artikkel/12030 ... valt-tunda
Kasutaja avatar
Some
Liige
Postitusi: 4163
Liitunud: 11 Aug, 2008 9:25
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas Some »

Ähh kurja, selleks ajaks olen kas mullas või hooldekodus kui tuumakas valmib...
https://arileht.delfi.ee/artikkel/12030 ... te-alguses
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 37307
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas Kriku »

Estonian Cell teeb oma tuulepargi: https://arileht.delfi.ee/artikkel/12030 ... rit-tootma .
parkija
Liige
Postitusi: 1161
Liitunud: 04 Veebr, 2015 20:14
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas parkija »

Tuulepark ühte asukohta ja tootmine on teises paigas , kas rajavad ülekandeliinid ka ise , sest võrgutasu on juba praegu kallim kui soodsalt toodetud elekter lisaks muidugi see tuuleelektri ebastabiilsus , kui see tootmisega sobib , siis miks mitte .
Kasutaja avatar
Some
Liige
Postitusi: 4163
Liitunud: 11 Aug, 2008 9:25
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas Some »

Selles osas muidugi veider investeering, et kui on tuuline ilm siis on ka elekter odav, neil oleks vaja lahendust, mis kataks kallima hinnaga perioodid.
MeelisV
Liige
Postitusi: 134
Liitunud: 12 Mär, 2022 8:30
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas MeelisV »

olen arvamusel, et sellises mastaabis tootmise ja tarbimise puhul on diilid natuke teised kui suvalisel teisel tootjal ja tarbijal
või oleks see ainult minu nägemus majanduslikust mõtlemisest ?
Jaanus2
Liige
Postitusi: 3942
Liitunud: 31 Mai, 2007 13:17
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas Jaanus2 »

Tegelikult ei ole see selle ettevõtte tuulepark ka, on emaettevõtte oma, kellel on mitu tütarettevõtet. Igal juhul on nad kuidagi jõudnud järeldusele, et seda tasub teha. Tuulikud korreleeruvad energiavajadusega päikesepaneelidest paremini, suurem toodang on sügisel ja kevadel, kui on veel ka kütta vaja. Talvel soojema ilmaga on ka tuult, vahel isegi koos külmaga, ja öösel ka. Et inimesed öösel magavad, siis ei ole ka päikese-energial väga viga, aga suveks on seda juba praegu liiga palju. Salvestust praegu peaaegu ei ole, ajapikku tuleb kindlasti juurde, ükskõik mis vormis, siis olukord paraneb.
kalvis
Liige
Postitusi: 1158
Liitunud: 03 Aug, 2014 9:49
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas kalvis »

parkija kirjutas: 18 Juun, 2024 8:57 Tuulepark ühte asukohta ja tootmine on teises paigas , kas rajavad ülekandeliinid ka ise , sest võrgutasu on juba praegu kallim kui soodsalt toodetud elekter lisaks muidugi see tuuleelektri ebastabiilsus , kui see tootmisega sobib , siis miks mitte .
See on vaid suures Euroopas osaliselt niimoodi plaanitav. Mingi 20 heal juhul 30% võiks ehk kunagi plaanida. Eesti plaanis max 10% tuuleelektri kogu installeeritud võimsusest võib lugeda püsivaks.
Nutke või naerge kuid nii tuul kui päike vajavad igal juhul kuskilt tootmist kui tuul ei puhu ja päike ei paista. On selleks siis salveestid või soojuselektrijaam aga miski peab olema. Tänane seis - eestis pole salvestusvõimsust.
Kasutaja avatar
Kilo Tango
Liige
Postitusi: 9299
Liitunud: 14 Aug, 2008 15:40
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas Kilo Tango »

kalvis kirjutas: 18 Juun, 2024 14:12 ... Tänane seis - eestis pole salvestusvõimsust.
Ükski realistlik salvestustehnoloogia ei võimalda meil üle elada perioodi oktoobrist märtsini.
Kasutaja avatar
Some
Liige
Postitusi: 4163
Liitunud: 11 Aug, 2008 9:25
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas Some »

Hetkel vast kiireim variant veel gaasielektrijaamu juurde ehitada. Toimivat pikaajalist salvestustehnoloogiat veel ei paista ja tuumaelektrijaam lükatakse kuhugi kaugesse tulevikku.
Gaasi saab varuda Lätti ja suurema häda korral üks LNG tanker Paldiskisse ankrusse panna.
Kiisa gaasielektrijaamad annavad 250MW välja aga kahjuks käivitatakse ainult avariiolukorras. Võiks ju olla mõned gaasikad, mis tipuhindu alla suruksid elektribörsil kui roheelektrit parasjagu napib.
Runkel
Liige
Postitusi: 2934
Liitunud: 07 Sept, 2017 22:39
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas Runkel »

Rühm korea teadlasi on endiselt vesiniku suhtes optimistlikult meelestatud.
https://teadus.postimees.ee/8042825/kor ... le-vastast
https://www.eurekalert.org/news-releases/1047482
Kasutaja avatar
Some
Liige
Postitusi: 4163
Liitunud: 11 Aug, 2008 9:25
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas Some »

Ok, selgub, et Eesti Energia tahtis gaasijaama ehitada aga sotsid blokkisid ära. Ja et vist ka järgmistes valitsustes sotsid kohustuslik element siis juhitavad võimsused jäävad lähiaastatel unistuseks.
https://toostusest.ee/uudis/2024/02/07/ ... -jatkuvad/
EL-i kliimapoliitika seniseid suundumusi arvestades peame tõdema, et Eesti on enda praeguse elektritootmise struktuuriga jätkusuutmatu ja pidevas sõltuvuses elektri impordist. Kuna uusi juhitavaid võimsusi kiiresti lisada pole võimalik ja nagu näha, pole kõik poliitikud veel ka veendunud nende lisamise vajaduses (viide sotsiaaldemokraatide vastuseisule Eesti Energia plaanile rajada Eestisse uus vesiniku kasutamise võimekusega gaasielektrijaam), siis on riik asunud ette valmistama elektri reservvõimsuse mehhanismi regulatsiooni, mis võimaldaks konkurentsivõime kaotanud vanemate põlevkiviplokkide sulgemise asemel neid veel mõne aja reservis hoida.
Kasutaja avatar
wolfgang
Liige
Postitusi: 806
Liitunud: 28 Dets, 2008 22:44
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas wolfgang »

EE gaasijaama hinnad olid kahtlaselt kõrged. Gaasi/vedelkütuse jaamad peaks olema kõige odavamad rajada. Avalikest allikatest võib leida, et nende plaan oli püsti panna 100 MW tootmisvõimsusega gaasijaama ja küsida selle tarvis riigilt 114 milli (https://www.err.ee/1609206934/valitsuse ... s-uksmeelt). Veel mingeid akusid jms. poppi kräppi. samast artikilist võib lugeda, et selle jaama soojuslik võimsus on mingi 50 MW. Tänapäevaste sisepõlemismootorite kasutegur, selises mastaabis võib kuskil 50% ollagi. Ehk siis elektrivõimsus 50MW ja soojusvõimsus 50MW ja ära tule väitma, et tootmisvõimsus pole 100MW. Ehk siis 50MW=114M€, põhimõtteliselt.
Samal ajal maksis aastal 2020, kokku 400 MW gaasijaama erekteerimine, Ladina-Ameerikas 190M€ (https://www.nsenergybusiness.com/contra ... s/?cf-view).
Teeb siis 400MW=190M€
Wärtsilä kodukal on elektrijaama hinnakalkulaator, võite sinna numbreid sisse panna ja vaadata, mis hetkel nende hinnad on. (https://www.wartsila.com/energy/solutio ... wer-plants)
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: kernel ja 0 külalist