Viktor Kingisepa hukkamine.

Üksused, relvad, tehnika. Autasud ja vormid. Kõik teemasse puutuv.
kapral
Liige
Postitusi: 186
Liitunud: 20 Sept, 2007 19:57
Asukoht: lõuna eesti
Kontakt:

Postitus Postitas kapral »

see viktor oleks võind ju varem otsa saada.keegi teab kuidas johannes lauristin jumala juurde sai?
Kasutaja avatar
just plain mean
Liige
Postitusi: 627
Liitunud: 08 Dets, 2008 14:05
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas just plain mean »

kas Lauristin mitte kangelaslikult Punalaevastiku kaitse all tallinnast Leningradi evakueerudes Läänemere voogudesse ei vajunud, kui laev ta jalge alt ära lasti fašistlike õhupiraatide poolt? :D :twisted:
represseritu
Liige
Postitusi: 198
Liitunud: 24 Veebr, 2005 18:27
Asukoht: Metsakooli tee9, Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas represseritu »

Sverdlovi poolt Kirovi katmine aiiveelaeva torpeedo eest on järjekordne
nõukogude "heroiline" juhtunu tõlgendus. Sverdlov sõitis tõenäoselt
miini otsa kuna liikus ilmselt väljapool puhtaks traalitud riba. Ei saksa ega Soome meresõja ajaloo dokumentides pole juttugi Kirovi ründamisest
või miiniristleja uputamisest allveelaeva poolt Sverdlovi hukkumispäeval.
Ja ka ükski mereväe juhtkond ei saada allveelaeva miiniväljale ristlema
ja ei võta säärast retke ette ükski täie aruga allveelaeva komandör.
metssiga
Liige
Postitusi: 1688
Liitunud: 11 Nov, 2005 19:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas metssiga »

Sõjakohtute (ja palju muu huvitava kohta) leiab andmeid raamatust "Eesti riigikaitse juhtimine 1918 - 1940. Riigiarhiivi teatmik" (Tallinn 2004), müügil Riigiarhiivis päris odavalt.
Oman vastavaid kohustusi ja piiramatuid õigusi antud ülesannete täitmisel.
Shiim
Moderaator
Postitusi: 1720
Liitunud: 20 Jaan, 2005 2:52
Kontakt:

Postitus Postitas Shiim »

corvus kirjutas:Selle käigus eraldati Jaan Tompi asi...
Ja Kehra linnas on veel tänapäevani Tombi tänav (lisaks on Kehras ka Tisleri tänav - mõnel tänavasildil selgitavalt A. Tisleri).
[url=http://www.hot.ee/emulaator][img]http://www.hot.ee/emulaator/toetan3.gif[/img][/url]
Summeri pirisemisel on metsavennal aega hüpata laskepessa ja oodata mis sünnib - kas tegemist on inimese, looma või linnuga, või hoopis UFO-ga kirsavoi saabastes, automaat kaelas. Viimasel juhul kohe tuli peale.
Reigo
Liige
Postitusi: 2228
Liitunud: 01 Dets, 2005 22:09
Kontakt:

Postitus Postitas Reigo »

Corvus:
Lihtne. Tema (nagu ka Linkhorsti) puhul oli tegu relvastatud vastupanuliikumise tegelasega, kes mitmeid kordi nii teo kui sõnaga kutsus ülesse relvaga kukutama kehtivat riigikorda. Selle jaoks oli olemas ka Laidoneri korraldus Vabadussõja ajast (Reigo ehk valgustab seda küsimust täpsemalt) just säärase tegevuse kohta, mida minu arust keegi vähemalt selleks ajaks polnud annuleerinud.


Sõjaminister Sootsi päevakäsk 3.05.1922, millega Kingisepp sõjakohtu alla antakse, viitab Ajutise Valitsuse määrusele 25.03.1919 ja Vabariigi Valitsuse otsusele 1.12.1920.
Sõjakohtu koosseis Sootsi käsul: eesistuja Vahipataljoni ülema kohusetäitja kpt Schmidt; liikmed kpt Baumann, alamkpt Pavlovski, alamkpt Rattas, leitnant Puusild. Kohtu asjaajaja sõjaväeametnik Luik. Kohtul kokku tulla samal päeval kell 18 Tallinnas "Sõdurite kodus" ja otsus saavutada mitte hiljem kui kahe ööpäeva jooksul.

Süüdistus: salakuulamine vaenlase kasuks Vabadussõja ajal; mässule õhutamine kehtiva riigikorra vastu; relvastatud vastuhaku katse teda arreteerinud KAPO ametnikule.

29.01.1922 kirjutas V. Kingisepp Elisabeth Kingisepale:
"Ma olen sügavale maha matnud kõik lootused isikliku õnne peale. Ma olen muutunud karmiks ja kalgiks. Minus ei ole muud kirge kui kättemaksuhimu klassivaenlasele. Ma ei tunne muud kui otse isklise vaenuni ulatavat viha kodanluse vastu. Seda on teinud see kolmeaastane kaagitamine, mis selja taga. Seda ei kaota mu hingest enam miski võim. Ja ma elan sellele vaenule, elan, et lähendada kättemaksu silmapilku. Kui see käes, siis kustub minus igasugune huvi Eesti vastu ja ma lähen mujale. Aga võib olla, teen ma seda ehk siiski ka varem ja nimelt, kui selgub, et siin kommunista mitte enam ei tapeta."

Moraalne pankrot? Erilise vaimuhiiglasega igatahes tegemist polnud...
ivanorav
Liige
Postitusi: 922
Liitunud: 30 Juun, 2008 22:38
Asukoht: Soome
Kontakt:

Postitus Postitas ivanorav »

Kas see Elisabeth oli Viktori naine,kes filmis"Detsembrikuumus" oli üks väga mitmekülgsete huvidega naisrambo.
Kas Elisabethil oli ka midagi ühist selle väljamõeldud naisramboga?
Reigo
Liige
Postitusi: 2228
Liitunud: 01 Dets, 2005 22:09
Kontakt:

Postitus Postitas Reigo »

Relvaluba Elsal igatahes oli:

http://paber.ekspress.ee/viewdoc/7831B7 ... 55003E2802

Muide, kuna tegu olevat olnud vabaabieluga, siis kas üldse on õige teda Kingisepaks nimetada..?
Jaanus2
Liige
Postitusi: 3810
Liitunud: 31 Mai, 2007 13:17
Kontakt:

Postitus Postitas Jaanus2 »

Nõukogude Venemaal loeti ka vabaabielu registreeritud abieluga võrdseks, alles IIMS ajal lõpetati see ära. Millal algas, ei oska praegu kahjuks öelda, aga arvatavasti Kingissepa ajal juba kehtis. Seepärast ei näinud paljud oma abielu registreerimisega vaeva.
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

В СССР в 1926—1944 г.г. совместная жизнь супругов без регистрации в ЗАГСе приравнивалась к браку, официально зарегистрированному государством, поэтому не было практического смысла их различать.

Tsitaat minu viidatud lingilt, muidugi ei saa nendes vikipeediates leiduvas eriti kindel olla.
Reigo
Liige
Postitusi: 2228
Liitunud: 01 Dets, 2005 22:09
Kontakt:

Postitus Postitas Reigo »

Corvus:
(minu subjektiivsel arvamusel on pisut väär see seisukoht, et Tomp anti välikohtu alla vaid oma arrogantsuse ning solvangute tõttu. Minu arust tegelesid sellega kogu protsessi käigus enamus noist muudest 148st tegelasest)
Kui Tomp kohtusaali toodi, et temalt küsimusi esitada, siis olevat ta keeranud külje kohtu poole ning küsimust ootamata öelnud umbes "Elagu Eesti tööliste ja talupoegade nõukogude valitsus!" Selle peale olevat Tomp ilma küsimusi esitamata ka kohe välja viidud. Ülejäänud tegelased olid siiski küsimustele vastanud, ehkki osa neist ülbelt (või kui meeldib - teravmeelselt). (Tõsi, see on siiski vaid üks versioon sündmustest, mis ei pruugi olla täpne).

Ametlikult olevat sõjakohtu otsus süüdistanud Tompi kehtiva korra kukutamisele üleskutsumises, aga sisuliselt tegid ju seda kõik kommunistid ja selles neid ju juba ka süüdistati. Mulle näib, et Tombist tehti lihtsalt hoiatav eeskuju. Loeti ju kohtuotsus koos teatega mahalaskmisest ka kohtualustele ette. Igatahes mõjus - ülejäänute kuraaž pärast Tombi surmaotsust vähenes.
Reigo
Liige
Postitusi: 2228
Liitunud: 01 Dets, 2005 22:09
Kontakt:

Postitus Postitas Reigo »

Tomp olevat olnud pigem viimaste seas, kes kohtusaali toodi. Enne teda (ja pärast samuti?) oli ka hulk teisi seltsimehi (ja -naisi, nagu näiteks mamma Lauristin) liigse teravmeelitsemise pärast ruumist välja saadetud. Hetkel jääb tõesti selgusetuks, miks just Tomp maha lasti. Kas ta tundus kõige ülbem või olid muud kaalutlused..?
Reigo
Liige
Postitusi: 2228
Liitunud: 01 Dets, 2005 22:09
Kontakt:

Postitus Postitas Reigo »

Ja lõpuks - Kingissepa ja Vakmanni kirjutatud Kommunistliku Partei Eesti Keskkomitee lendleht 16. jaanuarist 1920.a., millest on õnnekombel üks eksemplar olemas ka Eesti Riigiarhiivis (f. 949, n. 3, s. 12, l. 50). Olgu siinkohal sellest ära toodud mõned väljavõtted:

«Eesti kodanlise valitsuse moodustamisest arvates on ligi 14 kuud kommunistlise partei Eesti Keskkomitee oma tegevust põranda all jätkama pidanud, äraneetud kodanlaste, sotsiaaldemokraatide ja kelmide valitsuse tegusid paljastades, Eesti tööväe ridasid koondades ja neile ainust õiget klassivõitlusteed kätte näidata püüdes. Kõik see on aga tühjaks vaevaks jäänud.

Viimased luhtaläinud streigid ja tööliste klassi valitud esitajate takistamata väljasaatmised on näidanud, et Eesti tööliste klassi huvid ei seisa mitte enam selles, mis kommunistlise partei tegelased oma viletsa kirjanduse kaudu kihutuse alal on püüdnud pakkuda, vaid hoopis muus. Seltsimehed, kelle ülesandeks oli vabrikutes, tehastes jne. kihutustööd teha, on oma seisukohtadest taganenud. Partei heaks rahalisi korjandusi toime pannes on nad ainult oma taskuid täitnud, kuna partei tegelased samal ajal nende käest rublade asemel kopikaid saivad. Rahatoomise ja muude tähtsate ülesannetega Venemaale saadetud seltsilised ilmusivad tagasi seletustega, et raha nende käest läbi väeliini tulekul ära võetud, kuid pärast nägime neid tööliste aadete eest võitlejatele määratud rahaga omale kauplusi, poodisid, majasid - isegi vabrikuid ülesse löövat. /- - -/

Kirjeldamata jälkus ja häbi oma endiste seltsiliste ja kaasvõitlejate, nüüdsete suure ja väljakurnajate ja sotsiaaläraandjate sabarakkude pärast sunnib kommunistlise partei Eesti Keskkomitee tegelasi ise omale võetud volitusi maha panema. Oma koosolekul 15. skp. otsustas Keskkomitee ennast ühes kõigi enesega ühenduses olevate linnade, vabrikute, tehaste ja muude kollektiividega likvideerida ja kuulutab sellega oma ja kõigi nimetatud kollektiivide tegevuse Eestis lõpetatuks. /- - -/

Kõik kommunistlise partei agaramad tegelased ja tööliste senised juhid raputavad maha oma jalgadelt Eesti kodanlise vägivalla valitsuse poolt terve tööliste klassi vaiksel heakskiitmisel nende vendade verega roojastatud Eestimaa tolmu ja rändavad ära tõsiste ja truude seltsimeeste juurde punasele Venemaale. /- - -/»

Kuidas seda mõista? Kas silmamoonutusena, pettemanöövrina, nagu oletas «Vaba Maa» 31. jaanuaril 1920 või tõelise lahkumisena ja oma missiooni lõppenuks tunnistamisena Eestis? Usun viimast, kuigi nii Rudnev kui ka Vahemetsa, ka Kingissepa kaasaegsed kinnitavad, et Viktor Kingissepp ei lahkunud pärast 18. novembrit 1918, s.o. pärast Eestisse tulekut enam siit. Küsime, kas pärast niisugust hävitavat manifesti Eesti tööliskonnale oli võimalik nende hulka jääda, seda enam, et nii Rudnevi kui ka Rästase andmeil trükiti lendlehti tavaliselt 20 000 ümber. Sellest pidi jätkuma igale töölisele Tallinnas.
http://luup.postimees.ee/luup/97/09/ajalugu1.htm

See lendleht oli tegelikult Eesti salateenistuse või siseministeeriumi töö. 2.02 järgnes sellele lendlehele kommunistide vastus lendlehega "Provokaatorid häbiposti!"
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist