Kaks kirja ühele tütarlapsele.

Kõik sõjaväe posti puutuv. Välipostinumbrid seotult väeosadega. Vene sõjaväeosade numbrid seotult reaalsete väeosadega. Kirjad sõjaväest ja sõjast. Kõik, mis militaarse kirjavahetusega on seotud...
Mathias Lutz
Liige
Postitusi: 609
Liitunud: 04 Mär, 2005 23:55
Kontakt:

Kaks kirja ühele tütarlapsele.

Postitus Postitas Mathias Lutz »

Sattusid kätte 1944 aasta erinevail ajahetkeil saadetud kirjad ühele Saaremaa tüdrukule.
Esimene kirjutatud 29.juunil 1944 Lätist??Kiri sõdurpoisilt tundmatule tüdrukule.Kiri ise ju väga trafaretne("Kõigepealt,kui ma seda kirja alustan,palun Teie käest vabandust,et ma niisuguse tükiga hakkama sain.../ ja et ma nüüd sõdurpoiss olen ja rindel viibin,tuleb tihti hetki kus tahaks kellelegi kodumaa tütarlapsele kirjutada...Ja jääb vastust ootama.Alla kirjutatud : Feldpost 32024E Evald Leist.
Huvitab,mis tegid sõdurpoisid sel ajal Lätis ja mis väeosaga võis tegu olla???

Teine kiri teiselt sõdurpoisilt (käekirjad erinevad ja nimi all Juss)ja dateeritud 25.10.1944. Tsitaat:..."Praegu olen kusagil H-linnas sõjarindeilt kaugel.Elu jäi veel sisse,kuna palju sõpru läks sinna kust enam iialgi tagasi ei tulda....
Kirjast võib välja lugeda,et on korra tüdrukuga kohtunud ja vist Saaremaal. Tsitaat... "see öö ei unune mul meelest,et sain niisuguse tütarlapse ,kellega võin tulevikkus koos elada...

Kas korpuse mees ja saanud Saaremaal obaduse?Kirjutatud nagu hospidalist ja kiri varustatud ka Vene sõjaväe tsensuuri templiga mille number 11206
Kasutaja avatar
gnadenlose
Liige
Postitusi: 2160
Liitunud: 02 Mär, 2004 13:18
Asukoht: Kilulinn/Kardulavabariik
Kontakt:

Postitus Postitas gnadenlose »

No Riias olid ju suured haiglad, kus ka meite poissa tohterdati.
Гив Ми Мани
Mathias Lutz
Liige
Postitusi: 609
Liitunud: 04 Mär, 2005 23:55
Kontakt:

Postitus Postitas Mathias Lutz »

Haavatasaamisest küll juttu pole,aga selline fraas enese iseloomustuses...olen harilik sõdurpoiss,kes kannab välihalli mundrit,keskmist kasvu ja sõja aeg laisaks jäänud...viitab küll pikemaaegsele haiglaravile.
Mathias Lutz
Liige
Postitusi: 609
Liitunud: 04 Mär, 2005 23:55
Kontakt:

Postitus Postitas Mathias Lutz »

Ja kui eluvaim sees,siis hakkavad ju mõtted ikka tüdrukute ümber keerlema.Eks isegi sai ju vana kroonust üsna mitmega kirjutatud.
Mathias Lutz
Liige
Postitusi: 609
Liitunud: 04 Mär, 2005 23:55
Kontakt:

Postitus Postitas Mathias Lutz »

Andeks,mitte vana vaid VENE kroonust :oops:
PAK
Liige
Postitusi: 85
Liitunud: 03 Aug, 2005 13:18
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Postitus Postitas PAK »

44 suvel oli miski politseipataljon ju Lätis, kahjuks ei mäleta numbrit.
MOrav
Liige
Postitusi: 2150
Liitunud: 28 Dets, 2004 20:45
Kontakt:

Postitus Postitas MOrav »

Eesti üksuse number Leistil ei tohiks olla.

Arhiiv on sedeldandud "Leist Evald m 1923" nime välja Eesti Sõnast.
Mathias Lutz
Liige
Postitusi: 609
Liitunud: 04 Mär, 2005 23:55
Kontakt:

Postitus Postitas Mathias Lutz »

Allkiri kirjal on sold.Ev.Leist
Sellest tuletasin, et Evald. Ja väliposti nr. 32024 E
Mathias Lutz
Liige
Postitusi: 609
Liitunud: 04 Mär, 2005 23:55
Kontakt:

Postitus Postitas Mathias Lutz »

Engelhard
Liige
Postitusi: 34
Liitunud: 15 Nov, 2004 10:32
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Engelhard »

Vabandust et uuendan ühte mitmeaasta tagust teemat.

Nimelt selle esimese kirja saatnu puhul võib tegemist olla minu emapoolse vana-vanatädi poja Evald, Johannese p. Leist´iga.
Tema saatuse ja teenistuse kohta oskan kahjuks üpris vähe lisada.
Niipalju kui mu ema sellest teab taandus ta Eestist sai haavata oli haiglaravil ning hukkus kusagil Liepāja all.

Kahjuks midagi enamat kui üks pilt pole temast säilinud.
Kuna surres palus ema kõik poja kirjad ja muud paberid endaga koos kirstu panna mida ka tehti.

Lisan siia juurde minu käes oleva foto Evald´ist

Pilt

http://album.ee/album/102363/50212483

Juhul kui kellelgi peaks infot olema selle sõdurpoisi saatusest ja teenistuskäigust siis oleksin ma tänulik kui te seda ka mulle jagaksite.

V.A Mathias Lutz kui sul peaks see kiri veel alles olema siis oleksin huvitatud selle kirja koopiast.

Ette tänades
Engelhard
MOrav
Liige
Postitusi: 2150
Liitunud: 28 Dets, 2004 20:45
Kontakt:

Postitus Postitas MOrav »

Arved Viirlaiu "Põhjatähe pojad" (Tatrtu, Ilmamaa 2009) saan kodus sisse vaadata, aga lk 34 on seal Evald Leisti nime mainitud.
Engelhard
Liige
Postitusi: 34
Liitunud: 15 Nov, 2004 10:32
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Engelhard »

Oleksin tänulik kui sa seda teeksid, kuna endal see raamat puudu ja hetkel ka raamatukogu külastamine raskendatud.
MOrav
Liige
Postitusi: 2150
Liitunud: 28 Dets, 2004 20:45
Kontakt:

Postitus Postitas MOrav »

Ei paljut:

1943. a Eestist paadis põgenemisel autori sisekõne: "Tundsin kahetsuse kirveldust, et meiega polnud ka Evald Leisti, meie kamba igavest irvhammast, ja kui mitmeid teisi!" (lk 34)

Viirlaiult saaksite telefoni teel lisa küsida. Telefon Kanadas Torontos (416) 691-9036 . Ta igati elujõuline suhtleja veel.

Temast: http://www.tlulib.ee/isik/index.php?id=1087 .
Viimati muutis MOrav, 06 Jaan, 2010 15:53, muudetud 1 kord kokku.
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

Kui 44-da suvel nõukogulased Lätis esimest korda mereni välja murdsid, siis saadeti ka Eesti 20.diviisi mehi seda läbimurret likvideerima. Ei meenu, et oleks sellest episoodist kusagilt lugenud, rääkis seda mulle endine kolleeg Heino Kerde, kes seal lihashaava sai ja nõudis Eestisse tagasisaatmist(oldi juba valmis Saksamaale haiglasse saatma).
Mathias Lutz
Liige
Postitusi: 609
Liitunud: 04 Mär, 2005 23:55
Kontakt:

Postitus Postitas Mathias Lutz »

Tervist ja kena kolmekuningapäeva!
Tore kuulda,et üks ajahõlma vajunud episood taaselustatud sai.Sain selle kirja koos muude postkaartide ja kirjadega.Ja nagu paberikoi kunagi katsun neid ka säilitada.Kui lumest läbi murran ja aidaukse lahti saan,siis leian ta ka kindlasti üles.
Räägime privas kuidas edasi käituda.
Tervitades Mati.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist