Soome raadio- ja õhuvaatluspunktid Eestis 1942-1944

Eestlased ning eestlastest koosnevad üksused, relvad, lahingud, varustus, autasud jne jne...
Vasta
Tminoff
Liige
Postitusi: 225
Liitunud: 15 Nov, 2004 15:56
Asukoht: Harjumaa
Kontakt:

Soome raadio- ja õhuvaatluspunktid Eestis 1942-1944

Postitus Postitas Tminoff »

Kari Lumppio tõstatas huvitava teema saksa radarjaamadest Eestis.
Mitte vähem huvitav ei ole ka soome raadio- ja õhuvaatluspunktid Eestis 1942-1944.
Kahjuks on teavet selle kohta vähe. Ehk oskab keegi ja kindlasti Kari lisada!
25.juunil 1941 alanud Jätkusõja järel said soomlased loa rajada Eesti põhjarannikule raadio- ja õhuvaatluspunkte.
Need jaamad allusid 1. Õhuvalve pataljonile (Iv. P 1.). Selle pataljoni 44. kompanii (44. Iv. K.) asus Eestis ajavahemikul 19.detsember 1942 - 6.september 1944. Kompaniil oli ka soome välipostiühendus kodumaaga - väliposti number 7/9199. Laevaühendust Eestiga pidasid laevad Condor, Biiro, Cellarius, Casablanca ja Hohenhörn.
Tundub, et õhuvalve toimus koostöös sakslastega - selle üksuse väliposti number L-49623 (viitab saksa lennuväe alluvuses olnud üksusele).
Kõik soomlaste raadio- ja õhuvaatluspunktid asusid põhjarannikul. Soome sõjaarhiivi andmeil olid aktiivsemad jaamad: Prangli, Juminda, Letipea, Naissaare, Kiviõli (raadiopunkt), Nõmme (Jõhvi piirkonnas) ja Kurgalova (Venemaa territooriumil).
Ühistöö sakslastega õhuvaatluse alal katkes arusaadavalt 4.septembril 1944, mil Soome ja NLiit sõlmisid vaherahu. 6.septembril 1944 naasis 44. Õhuvalve kompanii Eestist kodumaale ja veel sama päeva õhtul pidas lõpupeo Helsingi restoranis "Espilä".
kari lumppio
Liige
Postitusi: 312
Liitunud: 30 Mär, 2005 9:46
Asukoht: Espoo, Soome
Kontakt:

Postitus Postitas kari lumppio »

44. Ilmavalvontakomppania

Üksuse materjaali on suhtselt vähe Sota-arkisto's aga ise üksus oli ka väike ning paiknes mitmes kohas. Selle materjaali hulgas on aga küll üksuse ajalugu kogu perioodilt, kirjutatud enne kui see likvideeriti. Olen selle kirjutise sirvinud läbi, aga minu huvi põhines lennuliiklusele ning lennundusega seotule nii et väga palju meelde ei jäänud.

Ranniku õhuvaatluspunktid olid minu mäletada iseseisvad ning sakslastega erilist koostööd ei olnud. Side toimus raadio abil. Aga saksa radari(te?) - või seirekeskuses (Rakverel??) juures oli soomlasi et edastada vajadusel teaved vene lennukidest Soome nii et need saadaks Soome radarite pihta. Sügisel 1943 saadi saagiks sellise koostöö lõpptulemusel vähemalt üks 15 ORAP Boston, mille tulistas alla Tallina lähedale Soome Messerschmitt. Bostoni sapa juhiti hävitaja raadari abil, eelnev teave lennukist oli tulnud juba Eesti poolt.

Olen ka näinud vaatluspunktide sõjapäevikuid ning minu huvide jaoks nendes oli vähe materjaali. Toidu vähesus, raadio ning akude probleemid jne. olid peaosas. Üksustes teenis ka mõned eestlased, ei tea kus kaudu nad sinna said (olid elanud Soomes?). Vahetuskaup õitses ka, Soomest smugeldati seebikive ning vahetati seda sealiha jne vastu. Miskipärast seebikivi oli ilmselt "Ostland"is keelatud tsiviilisikudele. Tehingudest jäädi ka vahele ning vist ka karistati.

Teema on tõesti vähetuntud ning vajaks uurimist. Endal selle jaoks ei (hetkel!) ole suurt huvi ega ka aega. Võin toetada küll mingil määral kui keegi tahab sellele teemale pühenduda. Sota-arkisto's Helsingis on leida materjaali.


Kari
Tminoff
Liige
Postitusi: 225
Liitunud: 15 Nov, 2004 15:56
Asukoht: Harjumaa
Kontakt:

Postitus Postitas Tminoff »

Karile suured tänud, teema on tõesti huvitav. Sügise poole tulen selle juurde tagasi, et asja uurimist ehk lähemalt arutada.
Kasutaja avatar
nublu
Liige
Postitusi: 926
Liitunud: 16 Dets, 2003 19:25
Kontakt:

Re: Soome raadio- ja õhuvaatluspunktid Eestis 1942-1944

Postitus Postitas nublu »

Tminoff kirjutas: Tundub, et õhuvalve toimus koostöös sakslastega - selle üksuse väliposti number L-49623 (viitab saksa lennuväe alluvuses olnud üksusele).
Välipost L49623 kuulus Flugmelde Abteilung'ile, mis Eestis tegutses.

Tsitaat raamatust "Õhuseire Eestis 1942-44"
Juulis 1942 saabus Tallinna Valgevenes pataljoni juures komplekteeritud kompanii staap. Ülemaks oli määratud ülemleitnant Berthold Boldt (ülendati 1944 kapteniks). Kompanii ametlikuks saksakeelseks nimetuseks oli: 4. Flugmelde Abteilung z. b. V. 11. Tingnimetuseks oli "Dienststelle nr. L-49623". Välipostiaadress: "L-49623, Luftgau Postamt Königsberg Pr". Kompanii formeerimise, staabi paigutamise, side organiseerimise, väljaõppe korraldamise ja vahtkondade suurendamise abistamiseks viibis 1942 sügisel ja talvel Tallinnas ka kapten Nebel pataljoni staabist. Kompanii staap asus Narva maanteele (tol korral Adolf Hitleri tänav), praeguse numeratsiooni järgi majadesse nr. 90 (nüüdseks lammutatud), 92, 94, 96. Osa kompanii staabi teenistusi (toidulaod, hobutranspordipark jne.) ja lennuteadete keskus jäid paiknema aadressile Kadri tee 3 (3 maja). Lasnamäele, lennuväljale, komandantuurihoone torni jäi ainult õhuvaatluspunkt, mis 1943 a. lõpus likvideeriti. Kompanii ülema asetäitjaks oli ülemleitnant Klein ja lennuteadete keskuse ülemaks insener-leitnant Felle (ülendati hiljem ülem-leitnandiks).
Soomlaste seosest üksusega on samas raamatus juttu niipaljukest:
Suvel 1942 saabus Tallinnasse staabi juurde grupp Soome sõjaväe õhuvaatluse mehi, eesotsas ühe Soome leitnandiga. Samal ajal paigutati Naissaare, Prangli, Juminda ja Narva vahtkondade juurde ka soomlastest õhuvaatlejad. Juminda vaatetorni kasutasid ka poolsaarel asuva rannakaitsepatarei kahurväevaatlejad.
Ehk abi, Kari ilmselt juba teab seda raamatut :wink:
Tminoff
Liige
Postitusi: 225
Liitunud: 15 Nov, 2004 15:56
Asukoht: Harjumaa
Kontakt:

Postitus Postitas Tminoff »

Tänud ka nublule. Siiski jääb mulje, et sakslaste ja soomlaste vahel oli teatud koostöö, iseküsimus muidugi missuguse ulatusega. Ma ise olen seda järeldanud selle kaudu, et soomlaste kirjad läksid kodumaale ka saksa väliposti kaudu selle üksuse (L49623) väliposti numbriga. Ehkki samas võis see ka puht tehnilise tähendusega fakt olla.

Kas seda raamatut "Õhuseire Eestis 1942-44" on veel võimalik ka kusagilt hankida?
Kasutaja avatar
nublu
Liige
Postitusi: 926
Liitunud: 16 Dets, 2003 19:25
Kontakt:

Postitus Postitas nublu »

Isikunimi Paesüld, A.
Pealkiri Õhuseire Eestis 1942-1944 / A. Paesüld
Ilm. andmed Tallinn : A. Paesüld, 1999 ([Tallinn : Riigi Teataja Kirjastuse trükikoda])
Arvandmed 60 lk. : ill., kaart., portr. ; 21 cm
Bibliog. Sisaldab bibliograafiat
Markus Kaanel autor märkimata

Rahvusraamatukogu infi järgi olemas nii neil kui TLÜ raamatukogus. Poodides pole kohanud ning mäletamist mööda oli tiraaž ka suht väike.
kari lumppio
Liige
Postitusi: 312
Liitunud: 30 Mär, 2005 9:46
Asukoht: Espoo, Soome
Kontakt:

Postitus Postitas kari lumppio »

See "ei erilist koostööd" käib just rannikul olevate soome õhuvaatluspunktide kohta. Sellele järeldusele tulin lugedes nende sõjapäevikuid. Tagantjärgi kahju et ma ei teinud koopiaid (digipilte) nendest ega ka märkmeid.

Koostööd sakslastega oli kindlasti seal kus koguti pilti õhus toimuvast (radarid, lennuteadete kogumispunkt) aga selle materjaali kallal ma pole olnud/jõudnud.

Koostöö all ma ei möelnud toidustamist, väliposti jne..

See soome vaatluspunkitde võrku otstarbe oli nagu nüüd öeldaks "Early warning". Helsingile, Kotkale jne. sai mere üle läheneda üsna märkamatult.


Kari
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline