Leitnandid, starleid ja kaptenid vene sõjaväes vanuse järgi

Muljeid teenistusest. Nii Eesti väeosades, N Liidus, luures või vastuluures, või hoopis partisanide juures. Kuidas kellelgi juhtunud on.
Radist86
Liige
Postitusi: 318
Liitunud: 14 Jaan, 2009 1:16
Asukoht: Hiiumaa
Kontakt:

Postitus Postitas Radist86 »

Minul jäi ka "mikromajor" nägemata, kuigi olen igasugu asjamehi marssali ja admiralini väga lähedalt näinud. Olin tükk aega veendunud, et sellist auastet vene kroonus polegi tegelikult olemas.
Aga Tallinnas oli miskine miilitsaväeosa, mäletamist mööda nn "tsooni" juures, kus sai sellist auastet siiski silmanurgast nähtud. Mul hää sõber teenis oma 2 aastat seal. Enam vist ei leiaks kohta üleski, kuigi sai seal külas käidud.

Aga "utšebkas" oli meie värskelt sõjakoolist tulnud leitnandist rühmakomandör minust aastakese noorem. Eks minu kokku 4 aastat sõjaväest "viilimist" andis tunda.
Viimati muutis Radist86, 11 Veebr, 2010 0:02, muudetud 2 korda kokku.
Kasutaja avatar
kalleb
Liige
Postitusi: 5343
Liitunud: 27 Mai, 2005 22:55
Kontakt:

Postitus Postitas kalleb »

ma olen mladsii leitenandi ära näinud

küll mitte meie väeosas aga meiega samas kasarmus teises tiivas asuvas santsastis oli selline mladsii leitenant meditsinskoi sluzbo -ussid peekritega petlitsadel

kuuldavasti olevat leitnant olnud aga juuatäis peaga vahele jäänud ja tärnike ära võetud

igaljuhul paras joodik oli
Vandersell
Liige
Postitusi: 74
Liitunud: 08 Veebr, 2010 0:11
Asukoht: Internetis.
Kontakt:

Surnud punkt.

Postitus Postitas Vandersell »

Võimalik, et mingi auastme juures tekkis sihuke surnud punkt, kuhu võidi pikaks ajaks toppama jääda. Näiteks vanemleitnant, auaste, kellest on siin ka juttu tehtud. Vanemleitnandist vanamehi oli ju igal pool näha küll ja küll, kuigi, noor inimene peab ka tänapäevases mõistes keskealisi vanadeks. Mõni näeb ka vana välja.
Polkovnikust edasiliikumist on peetud ka õnne- või juhuseasjaks. Mõnda kõrgemasse kohta saab, siis kui keegi enne eest ära läheb, saan ma aru.
Nii et saatus.
Andres
Kasutaja avatar
man21
Liige
Postitusi: 822
Liitunud: 01 Juun, 2005 13:34
Kontakt:

Postitus Postitas man21 »

n-ltn vene kroonus nähtud. Selle auaste said põhiliselt need, kes enne reservi minekud läbisid vastavad ohve kursused, nii et teenistus võis ka üle kahe aasta kesta, muide nagu ka autojuhtidel, kes uudismaal olid. Muidugi võis n-ltn´ks saada ka sel moel, et üks tärn võeti leitul mingi jama pärast maha.
Ela täiel rinnal ja kui kord kooled, siis ära kahetse elatud elu!
Alexy
Liige
Postitusi: 103
Liitunud: 25 Nov, 2009 14:22
Asukoht: Kõrgel kaldal
Kontakt:

Postitus Postitas Alexy »

hillart kirjutas:Noo-oo, ma ei tea, ma ei tea ...
Mis jutud need siin kõik on? Et jagati ilma igasugu õppe ja kogemuseta paelu jne.
Ei proovi teiste eest rääkida, kuid mereväes ei käinud see küll kusagil VIST selliselt. Isegi utšepkast tuldi üksusesse veel puhta paguniga.
Ja sellist asja, nagu siin korduvalt juba juttu olnud on, et lihtsalt lambist seersandiks ning siis kojuminemise ajaks lausa ohvitseriks jõuda, pole mina veel NL Sõjalaevastikus kuulnud. :shock: :shock:
Kahjuks olen ma ise selle osaliseks saanud:Põhjalaevastikus.Ilma igasugu õppeta(tõsi peale esimest teenistusaastat) kleebiti paelad peale, lisati kuni vanemani ja siis profülaktika mõttes saadeti koju noorema seeru paeltega.Asi võis olla tingitud sellest, et rahvast oli vaja pidevalt ohjes hoida(enamus kodanike oli meil aasia vabariikidest).Asereid ja usbekke saadeti küll kooli(vist oli 6-8 nädalat)ja tagasi tulid nad paeltega ja koju läks vähemalt üks aser ka vanema paelaga.Aastad olid 86-88
Pealegi ei õnnestunud mul mitte üheski utshebkas käia kuna algselt ei osatud minuga midagi peale hakata kuna olin allveelaevnike diviisis aga 2 aasta teenija :wall: nii vedelesingi nagu partisan kolm kuud ilma kohustusteta :mrgreen: v.a. kord nädalas põrandapesu ja meeldiva nosimise valmistamine kaasteenijate poolt toodud ainetest koos ühe 1 1/2 aastat teeninud ukrainlasega.(olime auto ja muu majandusroodu pesamunad :scratch: )
Alexy
Liige
Postitusi: 103
Liitunud: 25 Nov, 2009 14:22
Asukoht: Kõrgel kaldal
Kontakt:

Postitus Postitas Alexy »

Alexy kirjutas:
hillart kirjutas:Noo-oo, ma ei tea, ma ei tea ...
Mis jutud need siin kõik on? Et jagati ilma igasugu õppe ja kogemuseta paelu jne.
Ei proovi teiste eest rääkida, kuid mereväes ei käinud see küll kusagil VIST selliselt. Isegi utšepkast tuldi üksusesse veel puhta paguniga.
Ja sellist asja, nagu siin korduvalt juba juttu olnud on, et lihtsalt lambist seersandiks ning siis kojuminemise ajaks lausa ohvitseriks jõuda, pole mina veel NL Sõjalaevastikus kuulnud. :shock: :shock:
Kahjuks olen ma ise selle osaliseks saanud:Põhjalaevastikus.Ilma igasugu õppeta(tõsi peale esimest teenistusaastat) kleebiti paelad peale, lisati kuni vanemani ja siis profülaktika mõttes saadeti koju noorema seeru paeltega.Asi võis olla tingitud sellest, et rahvast oli vaja pidevalt ohjes hoida(enamus kodanike oli meil aasia vabariikidest).Asereid ja usbekke saadeti küll kooli(vist oli 6-8 nädalat)ja tagasi tulid nad paeltega ja koju läks vähemalt üks aser ka vanema paelaga.Aastad olid 86-88
Pealegi ei õnnestunud mul mitte üheski utshebkas käia kuna algselt ei osatud minuga midagi peale hakata kuna olin allveelaevnike diviisis aga 2 aasta teenija :wall: nii vedelesingi nagu partisan kolm kuud ilma kohustusteta :mrgreen: v.a. kord nädalas põrandapesu ja meeldiva nosimise valmistamine kaasteenijate poolt toodud ainetest koos ühe 1 1/2 aastat teeninud ukrainlasega.(olime auto ja muu majandusroodu pesamunad :scratch: )
aga see sai minu jaoks suht ebameeldiva lõpu ja leitigi mulle vaba koht...valveroodus, kus hakkas jama peale:hommikune äratus kell6, tervisejooks ja muu jäledus :twisted:
incognitus
Liige
Postitusi: 54
Liitunud: 23 Okt, 2009 17:17
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Aukraadidest

Postitus Postitas incognitus »

Oma ligi veerandi sajandi tagustest kogemustest mäletan ka, et podpolkovnik oli see piir, mida veel ilma akadeemiata oli täiesti võimalik saavutada. Minu teenistusajal läks meie üksiku side- ja raadiotehnilise pataljoni podpolist komandör erru ja tema asemele sai tavalise sõjakooli (mitte akadeemia) haridusega majorist ja pensionieelikust senine pataljoni staabiülem, kellest siis mõne kuu pärast sujuvalt podpolkovnik tehti.
Mis madalamaid aukraade puudutab, siis näiteks roodukomandörid olid meil kõik kaptenid vanuses 27-28. Kuna ülemustega oli vahel ka nende teenistusest juttu, siis jäi mulje, et leitnandist kaptenini oli vahemik aukõrgenduses olnud keskmiselt 3 aastat ja sealt edasi juba pisut rohkem. Samas oli lennuväepolgu komandör ( ühtlasi garnisoniülem) 33 aastane alampolkovnik (tema oli küll akadeemilise haridusega mees).
Kasutaja avatar
kalleb
Liige
Postitusi: 5343
Liitunud: 27 Mai, 2005 22:55
Kontakt:

Postitus Postitas kalleb »

siin võib näha meie väeosa ohvitseride vanust

Pilt
morsevend
Liige
Postitusi: 67
Liitunud: 20 Okt, 2020 11:55
Kontakt:

Re:

Postitus Postitas morsevend »

alax kirjutas:Nooremleitnant oli haruldane auaste. Ise olen näinud ainult kahte sellist. Ma ei tea, kas oli võimalik sõjakooli sellise sellise auastmega lõpetada? Ilmselt said selle auastme mõningad jobud tsiviilkõrgkoolidest, kus oli sõjaline õpe.
Meil võeti keemiarühma ülemalt kahest tähest üks ära.
morsevend
Liige
Postitusi: 67
Liitunud: 20 Okt, 2020 11:55
Kontakt:

Re:

Postitus Postitas morsevend »

kalleb kirjutas:ma olen mladsii leitenandi ära näinud

küll mitte meie väeosas aga meiega samas kasarmus teises tiivas asuvas santsastis oli selline mladsii leitenant meditsinskoi sluzbo -ussid peekritega petlitsadel

kuuldavasti olevat leitnant olnud aga juuatäis peaga vahele jäänud ja tärnike ära võetud

igaljuhul paras joodik oli
Meil jäi keemiarühma ülem kahest tähest ühest ilma. Pöhjus ilmselt sama.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Leitnandid, starleid ja kaptenid vene sõjaväes vanuse jä

Postitus Postitas Kriku »

Lugupeetud Morsevend, te vajutage "Quote" nuppu üks kord, muidu tekib tühi tsitaat iga postituse algusse.

Ja kui kellegi postitusele vastate, siis pole üldse vaja seda nuppu kasutada, vaid võite vastatava postituse allääres klõpsata "viide".
Kasutaja avatar
sammal.habe
Liige
Postitusi: 817
Liitunud: 30 Apr, 2004 19:49
Asukoht: 58°22'N 26°43'E
Kontakt:

Re: Aukraadidest

Postitus Postitas sammal.habe »

incognitus kirjutas:Oma ligi veerandi sajandi tagustest kogemustest mäletan ka, et podpolkovnik oli see piir, mida veel ilma akadeemiata oli täiesti võimalik saavutada.
seepeale meenus kombati major Fedtshenko kurtmine et lagi ongi käes ja ilma akadeemiata ülespoole saab vaid erru minnes - siis pandi reeglina üks tärn juurde.

eakas kapten oli mu roodukas Dobrohotov. aus ja õiglane mees. pihtis et tuli peale VUZ-i ohvitserina teenima ja sõjaväe elu hakkas nii meeldima et jäigi kroonu. tal oli esivanematest ohvitsere juba isakese tsaari ajast, ütles et geenide vastu ei saa... samas möönis et karjääri ilmselt ei tee, pole ju sõjalist, vaid tsiviil-kõrgem haridus. sestap oligi 35-selt (toona tundus see ürgvanadusena) kapten ja prognoos oli et üle majori ei saa.
Leo
Liige
Postitusi: 3303
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Leitnandid, starleid ja kaptenid vene sõjaväes vanuse jä

Postitus Postitas Leo »

Kas NAs oli ka tunda, et majoreid ja alampolkovnikuid oli rohkem kui vaja? Igatahes koolides olid sõjalise õpetajad erumajorid ja -alampolkovnikud. Nooremohitseri auastmega ongi normaalne, et iga 3-4 aastaga antakse tärn juurde, kui mõni oli eriti tubli või näitas ennast lahingus kangelasena, võis ka kiiremini saada.
frantzus
Liige
Postitusi: 810
Liitunud: 26 Jaan, 2015 21:42
Kontakt:

Re: Leitnandid, starleid ja kaptenid vene sõjaväes vanuse jä

Postitus Postitas frantzus »

nii ja naa! põllul nagu eriti ei olnud, aga kuna võimupüramiidi tipp läks ju koguaeg kitsamaks siis olid staabid ja kadreeritud väeosad neid pensioniootel olevaid vanemohvitsere täis (nn majorite-alampolkovnikute klubi :D ), et tõusta pole enam kuskile aga vanus ei lase veel pinsile ka minna!
ja teenisidki kohati nooremohvitseride ametikohtadel, eks tärnide eest tuli ka mingi palga lisa. igatahes oma pealikuga vabas õhkkonnas vesteldes avaldas arvamust et kui akadeemiasse ei saa( ja selle teemaga ta juba tegeles) siis kuskile staabikirjutajaks ka ei lähe ja rääkimata kadreeritud väeosast sest sealt sa ei liikunud ka enam kuhugi..! et kui lagi vastu tuleb siis juba pigem tsiviili mittetäieliku pensioniga! vot kahjuks ei tea mis temast edasi sai, googeldamine ei ole miskit infot andnud, eks kindlasti on ka mingeid muid andmebaase kust otsida aga ei oska.
Leo
Liige
Postitusi: 3303
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Leitnandid, starleid ja kaptenid vene sõjaväes vanuse jä

Postitus Postitas Leo »

Soomes on ka väikestviisi probleem, et keskmine ohvitseri teenistusaeg on 30 aastat, kuid peale 20ndat aastat läheb pudelikael väga kitsaks. Esimesed 5 aastat peale ülikooli tiksutakse kusagil väeosas tähtajalise töölepinguga ajateenijatega rühma- ja kompaniiülemana ja kui see läbi saab, siis sõlmitakse tähtajatu tööleping ja tuleb 10 aastat, mille jooksul omandatakse süvendatult mingi eriala ja saadakse peale vanemleitnant ja kapten ning soovitavalt käiakse kusagil välismissioonil. Majorit niisama kingiks ei anta, selleks on vaja eraldi staabiohvitseri koolitus läbida ja kolonel-leitnantiks saab ka peale koolitust, need on siis pataljoni vanemstaabiohvitseri ja pataljoniülema tasemed. Kolonel on juba KJPS osakonna, mõne rügemendi või väiksema brigaadi ülem. Kui nüüd mõelda, et iga 3-4 kapteni kohta on 1 majori ametikoht, siis ongi selge, miks väeosades on suurel hulgal kapteneid ja isegi vanemleitnante, kes lähevadki 50-aastasena nooremohvitserina pensionile. Oma maitse siia suppi lisas ka see vana otsus, et veebel on ainult reservi auaste ja sunniti kõik kaadris ajateenijatega tegelenud vanemseersantid ja veeblid aastaks kooli ja tehti neist leitnantid, kes hiljem said vanem-leitnantiks ja kapteniks. Nüüd on see jama lõpetatud ja näha ka kaadriveebleid koolitajate ning tehniliste spetsialistide ametikohtadel.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist