Eesti soomusmasinad

Üksused, relvad, tehnika. Autasud ja vormid. Kõik teemasse puutuv.
represseritu
Liige
Postitusi: 198
Liitunud: 24 Veebr, 2005 18:27
Asukoht: Metsakooli tee9, Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas represseritu »

Täpsustasin Rootsi Landsverk tüüpi kaasaegse soomusauto olemasolu
Eestis. 1937. aastal osteti Eesti politseile Rootsist üks Landsnerk L-180
soomusauto. Pilti sellest võib näha Politseimuuseumis. Seoses asjalike
partnersidemetega omaaegse Eesti Politsei ja Kaitseliidu vahel võttis see masin osa Kaitseliidu õppustest ja manöövritest. Seetõttu sattuski selle
soomusauto pilt kaitseliidu ajakirja "Kaitse Kodu" veergudele, mistõttu
arvasin, et Kaitseliidul oli ka üks Landsverk.
represseritu
Liige
Postitusi: 198
Liitunud: 24 Veebr, 2005 18:27
Asukoht: Metsakooli tee9, Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas represseritu »

Täiendavalt Eesti Politsei soomusauto Landsverk kohta.
Relvastus:üks 37-mm kahur tornis ja 3 kuulipildujat (tornis, esi- ja
tagaseinas). Pildid soomusmasinast ja detailsemad tehnilised andmed:

http://www.landsverk-m38.nl/M38_eng_production.htm

Samas on ka andmed soomusauto eksportimisest teistesse riikidesse,
sealhulgas ka Eestisse.
Kasutaja avatar
paharet
Liige
Postitusi: 531
Liitunud: 14 Jaan, 2005 11:53
Asukoht: Tamsalu
Kontakt:

Postitus Postitas paharet »

represseritu kirjutas:Täiendavalt Eesti Politsei soomusauto Landsverk kohta.
Relvastus:üks 37-mm kahur tornis ja 3 kuulipildujat (tornis, esi- ja
tagaseinas). Pildid soomusmasinast ja detailsemad tehnilised andmed:

http://www.landsverk-m38.nl/M38_eng_production.htm

Samas on ka andmed soomusauto eksportimisest teistesse riikidesse,
sealhulgas ka Eestisse.
Huvitav "Eesti soomusmasinad" raamat annab auto relvaks 20 mm Madseni automaatkahuri ja pilt on eestvaates ka nats teine.Kas on võimalik,et Eestisse tulnud autol oli teistsugune relvastus kui teistel.
Andres
Liige
Postitusi: 61
Liitunud: 31 Okt, 2005 10:56
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Andres »

Vist M. Õuna raamatutest võis välja lugeda, et olid ka Auto-Tanki divisjoni (hiljem rügement) käsutuses mingid soomustatud veoautod. Mõnedest oma aja huvitavatest albumitest olen erinevaid pilte näinud. Ühe nimeks oli pandud "Sorts". Kasti oli monteeritud Vene I ms-aegne 76 mm õhutõrjekahur.

Olen näinud õhukest raamatut J. Lutsar "Lahing tankide toetusel" Tln, 1924. Sai uuritud, et samasuguse pealkirjaga raamat pidi olema ka soomusautode kohta (siis vist "Lahing soomusautode toetusel"). Ma ei tea palju nad nö. riistvarast kirjutavad, aga huvitav vast tolle ajastu taktika kohapealt.

Inglise ja prantsuse päritolu tankide õppustel kasutamisest pärinevad tüüpilised pildid, mida nähtud pärinevad 1923. a. Valdekus toimunud õppustel. Kas neid hiljem enam suurematel manöövritel kasutati?
Kasutaja avatar
hugo1
Liige
Postitusi: 2238
Liitunud: 01 Veebr, 2005 15:29
Kontakt:

Postitus Postitas hugo1 »

Vist M. Õuna raamatutest võis välja lugeda, et olid ka Auto-Tanki divisjoni (hiljem rügement) käsutuses mingid soomustatud veoautod. Mõnedest oma aja huvitavatest albumitest olen erinevaid pilte näinud. Ühe nimeks oli pandud "Sorts". Kasti oli monteeritud Vene I ms-aegne 76 mm õhutõrjekahur
'
Kas neid mitte Vabadussõja ajal kiiruga ei tehtud :?:
Meie võitluslipp sini-must-valge
aatekõrgusse näidaku teed!
Lehvi, lehvi sa hõõguma palged.
Süüta südames õilsuse leek.
oliver
Liige
Postitusi: 2100
Liitunud: 01 Dets, 2004 17:53
Asukoht: Saarel
Kontakt:

Postitus Postitas oliver »

Autokastis oli tavaline 76mm välikahur.
Kasutaja avatar
nublu
Liige
Postitusi: 926
Liitunud: 16 Dets, 2003 19:25
Kontakt:

Postitus Postitas nublu »

Mölleri õhutõrje kahurid olid Õhukaitse suurtükigrupis. Mingi osa oli neid tõesti ka auto peal, kuid need autod olid küll soomustamata. Täiesti tavalised veoautod.

Kusagil koduarvutis peaks üks pilt neist vedelema, vaatan õhtu poole ning kui üles leian siis riputan ka siia ülesse...
kui sul on vanu lennundusega seotud pilte, dokumente või muud huvitavat - võta ühendust...
Kasutaja avatar
nublu
Liige
Postitusi: 926
Liitunud: 16 Dets, 2003 19:25
Kontakt:

Postitus Postitas nublu »

no nii, nagu siis lubatud - õhutõrje kahurid autodel.

Autod näevad küll väga militaarsed välja, aga mingit soomust seal küll ei olnud. Ning autodele panek oli pigem paratamatus kui oluline kavalus. Tegemist oli ju laevade ja paiksete positsioonide jaoks valmistatud torudega. Et neid ühest kohast teise oleks võimalik toimetada tuli tahes-tahtmata mingi lafett orgunnida. Miks siis mitte juba mootoriga :wink:

Aga stabiilse tulistamise alusena need küll välja ei näe :roll:

Pilt
kui sul on vanu lennundusega seotud pilte, dokumente või muud huvitavat - võta ühendust...
manic
Liige
Postitusi: 30
Liitunud: 28 Nov, 2004 22:49
Kontakt:

Postitus Postitas manic »

http://www.eag.unicweb.ee/ewarmee.html

Soomustatud veoautodel Sorts ja Puuk olevat peal olnud (vähemalt nende piltide tegemise ajal) tsaariarmee Lender-Putilovi seniitkahurid.

Kui keegi mingeid vigu leiab, andke teada.
oliver
Liige
Postitusi: 2100
Liitunud: 01 Dets, 2004 17:53
Asukoht: Saarel
Kontakt:

Postitus Postitas oliver »

Mismoodi üldse Kaitseväe autode numeratsioon oli? Nublu pandud pildil on numbriks K-270, mul endal paar tolleaegset pilti ja neil on numbrikombinatsioonideks K-189 ja K-188 (sõiduautod) ning D(või 0)-296 (maasturid).
manic
Liige
Postitusi: 30
Liitunud: 28 Nov, 2004 22:49
Kontakt:

Postitus Postitas manic »

oliver kirjutas:Mismoodi üldse Kaitseväe autode numeratsioon oli? Nublu pandud pildil on numbriks K-270, mul endal paar tolleaegset pilti ja neil on numbrikombinatsioonideks K-189 ja K-188 (sõiduautod) ning D(või 0)-296 (maasturid).
1920. aastatel kasutati Eestis erinevat tüüpi 1- kuni 4-kohalisi numbreid. Kahjuks pole mul andmeid selle kohta, kas kaitseväe autodel sel ajal ka mingi eritähistus oli.
1929. aasta 1. juunist hakkasid aga kehtima uued numbrid, millel oli ka reg-märgi välja andnud maa- või linnavalitsust tähistav täht.
Kaitseväe autodel olen mina kohanud ainult K tähte. O oli kindlasti Võrumaa tähistaja. D tähega numbreid ei ole näinud. Kasutusel olnud tähed on selle lehe alumises osas:
http://www.eag.unicweb.ee/ew.html
Täpselt ei oskagi öelda, kas kaitseväe K võeti kasutusele samuti 1929. aastal või hiljem või hoopis varem. Kui see toimus samal aastal (üsna tõenäoline), siis on nublu pilt tehtud 1929 või juba 1930ndatel (aga Noormetsa/Õuna raamatu järgi lammutati Sorts ja Puuk 1920ndatel?).
Kui keegi soovib kaitseväe sõjaeelsest autopargist pilte välja panemiseks jagada, siis olen kindlasti huvitatud. Praegu on kaitseväe autodest päris vähe pildimaterjali.
Õpetaja

Postitus Postitas Õpetaja »

Numbrimärki K - 270 kandis 1939.a. Õhukaitse Suurtükiväegrupile kuuluv veoauto "White", mille liigiks on märgitud "suurtüki".

õ
represseritu
Liige
Postitusi: 198
Liitunud: 24 Veebr, 2005 18:27
Asukoht: Metsakooli tee9, Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas represseritu »

Välimuselt sarnased olid soomusautod Landsverk L181 M36ja Landsverk
L180 M38. Milline mudel tuli Eestisse internetist välja selgitada ei õnnestunud. Internetis surfates selgus ühelt leheküljelt, et L181 (M36) omas Boforsi 37 mm kahuri ja L180 (M38) omas Madseni 20 mm auto-maatkahuri. Ühelt teiselt interneti leheküljelt võis lugeda, et ka L180 (M38) omas 37 mm kahuri. Ilmselt valmistati Landsverke kahes relvastusvariandis, vastavalt tellija soovile.
Kasutaja avatar
nublu
Liige
Postitusi: 926
Liitunud: 16 Dets, 2003 19:25
Kontakt:

Postitus Postitas nublu »

Andres saatis siin mulle veel paar pilti palvega need üles riputada. Mida ma loomulikult mõnuga teen :wink:

Algatuseks kaks pilti kahureist soomustatud veoautodel:

Pilt

ja

Pilt

Kolmandamal on aga vene õhutõrjekahur soomusrongil Kapten Irv.

Pilt

Jutt asjal kaasas oli järgmine:
Saadan paar pilti. Pildid pärinevad Auto-Tankide Divisjonis (hiljem rügement) teeninud ohvitseri kpt. Nikolai Masingu (1892-1953) albumist. Pildid peaks pärinema umbes aastaist 1929-1932. Seega olid masinad ATD koosseisus, mitte ÕSG-s. Kuigi võisid ka mingi aeg viimase koosseisu kuuluda.

Kahur peaks olema Venemaal insener Lenderi 1914 konstrueeritud 76 mm õhutõrje kahur. Toodeti alates 1915 Putilovi tehastes Petrogradis. Ühe soome raamatu alusel oli neid 2 tk ka Soomes, kus nad viimase sõja ajal leidsid kasutust rannakaitses.

Kuskil peaks olema mul ka üks pilt, kus nimetatud kahur on Vabadussõja ajal monteeritud Soomusrong No1 (kpt. Anton Irw) platvormile.
Aga eks ta oska ise täpsemini siia juurde kommenteerida. Ise saan neid õhutõrje suurtükkide asju raamatutest-artiklitest uurida alles õhtul...
kui sul on vanu lennundusega seotud pilte, dokumente või muud huvitavat - võta ühendust...
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist