Snaiprikoolituse (täpsuslaskurid ka) asjad

Sõjaväelised erialad. Elutsükkel väljaõppest kuni reservist kustutamiseni. Nii nippidest kui ka relvadest/vahenditest.
Vasta
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Snaiprikoolituse (täpsuslaskurid ka) asjad

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Viide oli sellele, et snaiprindus (siia ei kuulu 7,62 Rahede ost) on EKV poolt vähe(tähtsaks) hinnatud ala, kuigi sellega on võimalik palju ära teha ning sinna korraliku varustuse (aga ka väljaõppe) tagamine võtab pisikese murdosa suurprojektide kulust. Eriti tähtsaks võib snaiprindus muutuda "sõjas, mis polegi nagu sõda" (ukrainlased kogesid omal nahal).

Nõustun siin 100% Leo hinnanguga. Mart2 suutis jälle kivipalli panna - jutt pole sellest, et peaks K9 patareist üle relva ära võtma, vaid sellest kui vähe maksab see võimekus võrreldes suurarendustega, milleks KV-l näib raha piisavalt olevat.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Leo
Liige
Postitusi: 3303
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Snaiprikoolituse (täpsuslaskurid ka) asjad

Postitus Postitas Leo »

Kui rääkida iseliikuvate haubitsate sobivast hulgast, siis kui on ostetud täpne arv relvasüsteeme, siis on need üksused varsti kas tehniliste rikete või lahingutegevuse kaotuste tõttu alamõõdulised. Mõistlik oleks osta 4-6 töökorras haubitsat reserviks, et vajadusel kaotuseid täiendada. Tegelikult oli selle kommentaari mõte justnimelt selles, kui vähe tegelikult teiste kümneid miljoneid € nõudvate hangete taustal maksaks täpsuslaskmise viimine täiesti uuele tasemele. Ma olen aastakümneid imestanud, kuidas Eesti riigis leitakse raha suurte relvasüsteemide hangeteks samal ajal, kui lihtsamate süsteemidega on olulisi puudujääke.
mart2
Liige
Postitusi: 5127
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: Snaiprikoolituse (täpsuslaskurid ka) asjad

Postitus Postitas mart2 »

Kapten Trumm kirjutas:... Mart2 suutis jälle kivipalli panna - jutt pole sellest, et peaks K9 patareist üle relva ära võtma, vaid sellest kui vähe maksab see võimekus võrreldes suurarendustega, milleks KV-l näib raha piisavalt olevat.
Pole mõtet kõvatada! Aga kuna ma pole kivipalli mänginud, eks sa tea omast kogemusest paremini! 8)
Konkreetne lause Leolt "... 1 K9 haubitsa hinnaga saaks EKJ kõikidesse kompaniidesse snaiprirelvad ostetud, paraku peeti kahurväge olulisemaks." Lause sõnastus jätab siiski mulje et "oleks saanud, aga tehti".
Tema järgmine väide aga täpsustab, et peab normaalseks, et oleks 4-6 reservis. See omakorda kinnitab eelnevalt minu poolt aru saadut, et oleks võinud lisahange olla väiksem ja seda antud juhul snaipripüsside kasuks.
Leo kirjutas:Kui rääkida iseliikuvate haubitsate sobivast hulgast, siis kui on ostetud täpne arv relvasüsteeme, siis on need üksused varsti kas tehniliste rikete või lahingutegevuse kaotuste tõttu alamõõdulised. Mõistlik oleks osta 4-6 töökorras haubitsat reserviks, et vajadusel kaotuseid täiendada. Tegelikult oli selle kommentaari mõte justnimelt selles, kui vähe tegelikult teiste kümneid miljoneid € nõudvate hangete taustal maksaks täpsuslaskmise viimine täiesti uuele tasemele. Ma olen aastakümneid imestanud, kuidas Eesti riigis leitakse raha suurte relvasüsteemide hangeteks samal ajal, kui lihtsamate süsteemidega on olulisi puudujääke.
PS. Sa ei ole minu naine ja seega pole mõtet siin oma halvustamist näidata, ma ei kavatse muutuda.
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Snaiprikoolituse (täpsuslaskurid ka) asjad

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Ma arvan, et sa mart2 oled piisavalt koolis käinud, saamaks aru, mida Leo tegelikult silmas pidas. Päris kindlasti 7 relvaga patareisid mitte.
Vaid seda, et meil lähevad sajad miljonid suurtesse võimearendusse, aga snaipriasjandus on kui kännu taga kinni, kuigi vaja on piskut.
Üheski teisel jalaväe alal ei tarvita võitlejad nii aegunud relvastust (nii füüsiliselt kui moraalselt) kui reservväelastest snaiprid.
Erandi moodustavad siin käputäis scoutsi/EOVJ kutselisi. Aga põhimass vehib meil täna WWII aegse saksa püssiga.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
mart2
Liige
Postitusi: 5127
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: Snaiprikoolituse (täpsuslaskurid ka) asjad

Postitus Postitas mart2 »

Ma olen koolis käinud. Enamus on...vist.

Kui teha postitus, siis on mõistlik ennem kaaluda, et see ei oleks võimalikult üheselt mõistetav.
Kui oleks kirjutatud, et sellise koguse Kõude hankimise juures oleks võiks nüüd võtta fookusesse - misiganes kirjutaja prioriteetseks peab ja võrrelda hinda, siis miks mitte.
Kui tuua välja, et ühe hinnaga oleks võinud ja hiljem märkida, et väiksem kogus (isegi 4 tk.) oleks OK, siis ei ole minu jaoks õige.
Kui vaadata mingit hanget, siis peaks lähenema alati struktuuri põhiselt, mitte tüki kaupa. Sama kehtib ka snaipripüsside kohta.

Praegune "vehkimine WWII aegse saksa püssiga" läheb kindlasti kunagi minevikku, kuid need mehed on tegutsemiseks ja uute relvade saamisel paremini ette valmistatud kui poolikud kaudtule struktuurid.
Kusjuures, kui palju on nende seas just WWII aegseid Saksa püsse ja kui palju hilisemat toodangut, kuigi vana mudel? :write:
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Snaiprikoolituse (täpsuslaskurid ka) asjad

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Praegune "vehkimine WWII aegse saksa püssiga" läheb kindlasti kunagi minevikku, kuid need mehed on tegutsemiseks ja uute relvade saamisel paremini ette valmistatud kui poolikud kaudtule struktuurid
"Norra Mauserid" asuksid ajalisel/moraalsel skaalal umbes samal kohal kui Eestis suurtükivägi kasutaks siiani Soome Talvesõja-eelsel ajal loodud 105 mm haubitsaid (1937 mudel). Relvadega komplektis olnud (ok, neid saab vahetada) püsiva suurendusega 6x42 optilised sihikud, 7,62x51, see on tänasest snaipritasemest ikka paar astet allpool. Umbes nagu tankitõrje M-69ga.

Mismõttes oli nt 155 mm FH70 pataljon "poolik kaudtule struktuur"???
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Leo
Liige
Postitusi: 3303
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Snaiprikoolituse (täpsuslaskurid ka) asjad

Postitus Postitas Leo »

Mul on natuke nukker lugeda seda üksteise väidete üle vaidlemist, üritage ära leppida, need relvastuse hanke otsused on tehtud ja muutusi niipea ei tule.

See, mis EKJ snaipriasjanduse ümber toimub, on kurb näide, kuidas ei arendata võimekust, mis oleks tegelikult väikeriigile majanduslikult jõukohane, vaid tehakse ainult minimaalne, et kusagil struktuuris kastikesse märge kirja saada. Snaipriasjanduses toimuvat suurtükiväele üle kandes oleks olukord sama, kui EKJ juhtkond oleks üdini rahul olukorraga, et kahurvägi koosnebki legendaarsetest 1937 a toodetud ja 60ndatel moderniseeritud Soome 105 mm haubitsatest ja uuemaid iseliikuvaid ostetakse täpselt 6 relva, mehitatakse need kaadrikaitseväelastega ja imestajatele öeldakse, et nii on hea küll ja kahurid ju pauku teevad ning see on ükskõik, et laskekaugus ja manöövri kiirus on oluliselt halvemad kui Venemaa kahurväel.

Üle 10 a vana SN relvade hankel tehti põhimõtteline viga, ostes väike kogus Sako TRG 42 ja PGM Hecate II, mis läksid EOGle ja Scoutsi. EOG jätame nüüd sellest arvestusest välja, eriüksus elab oma universumis ja neile on enne ja peale seda hanget ostetud paljugi, mida muud üksused ainult pildi pealt näevad. Siis tõestati, et ostetud relvad on head, töökindlad ja lasevad kaugele, kuid järgmise lükkena hakati M14 peale igasugu sihikuid arendama, selle asemel, et TRGsid juurde osta. Siis osteti Norra hanke käigus tõsisem kogus sõna otseses mõttes II MS aegseid täpsusrelvi ja öeldi, et nii on ja olge edasi, kusjuures see antiik ei olnud odav, 700 € maksti iga relva eest. Igasugu argumente sellest, et venelaste I liini üksuste snaiprid kasutavad paremaid relvi ja 7,62 NATO eriti kaitsevesti ei läbista, lihtsalt ignoreeriti. Kogu selle kombineerimise tulemusena on EKJ, mis on 10% SKJ koosseisust, ligi 10 täpsusrelva kasutuses. SKJ logistikud kiruvad, et 3 täpsusrelva - SVD, Tkiv 85 ja Tkiv 2000, on padrunimajandusele paras pähkel, kuid eestlastel on veel hullem. SN-relvi, mõtlen siin kompanii tasandi magnumeid, peaks igas kompaniis olema 2-3 relvasüsteemi, sealt saab igaüks arvestada, kui palju neid vaja oleks. Positiivne on muidugi see, et pataljon K9 osteti, need on väga head haubitsad.
mart2
Liige
Postitusi: 5127
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: Snaiprikoolituse (täpsuslaskurid ka) asjad

Postitus Postitas mart2 »

Ma pole põhimõtteliselt ühegi relvasüsteemi vastu kunagi olnud, v.a. lennukiemalaevad ja tuumarelvad ...
Põhilised näitajad on stsenaariumipõhine vajadus ja rahakotti sügavus. :scratch:

Lihtsalt sooviksin, et mõtted oleks täpsemalt kirjas ja kui näiteks meil on eriarvamused kirjutatust aru saamises, siis ei peaks keegi kolmas kohe kõrvalt ründama ning süüdistama kivipallimises/eduraportöörluses/harimatuses vms. Vähemalt ei ole ma akf Leod kordagi sellistes asjades süüdistanud.
Ma ei arva, et akf Leo vajaks kedagi teist enda mõtet selgitamas ja kui asi on ammendav, siis ma saan nõustuda/mitte mõustuda ka ilma kõrvalseisja abita.
Kõik.
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Snaiprikoolituse (täpsuslaskurid ka) asjad

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Seda snaiprinduse "kandepinda" iseloomustab kõnekalt üks legend, mis kõneleb ühest tänaseks pensioneerunud kindralist, kes kuskil ladudes viibides olla soovitanud ühildada M14 püssi ja kõval kastides olnud Kusti optilised sihikud.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Leo
Liige
Postitusi: 3303
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Snaiprikoolituse (täpsuslaskurid ka) asjad

Postitus Postitas Leo »

See ei olnud ainult jutt, vaid vähemalt 1 KL malevas ka täiesti püüti CG TT-relva vana optiline sihik ehitada M14 peale. Need sihikud jäid väidetavalt ripakile seoses CG laskemoona uuendusega, mis vajas ka uuemaid sihikuid. Minu teada sellest eriti midagi ei tulnud, ei ole isegi prototüüpi näinud, ilmselt sellepärast, et CG optika on väga väikese suurendusega ja niitrist on TT-granaadi lennukaarele vastav.

Kindralstaabile võib igasugu "keniaalseid" ideid tulla, kuid nende kompetents on ikkagi suuremate väeüksuste liigutamine, mitte jalaväe erialade nüansid.
mart2
Liige
Postitusi: 5127
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: Snaiprikoolituse (täpsuslaskurid ka) asjad

Postitus Postitas mart2 »

Halvustamine umbisikuliselt ja "legendiga" on väga madal lend, eriti kui arvestada, et enda tarkuse näitamiseks on olnud piisav aeg - viimase 15 aastaga ~5,5 postitust päevas (24/7).
Seda kõik eraelu, täiskohaga töö ja Kaitseliidu kõrvalt. :scratch:

Kui on kellelegi etteheiteid või lihtsalt keegi ei meeldi, siis tuleks konkreetselt, argumenteeritult ja viisakate sõnadega välja öelda, mitte lahmida.
Lõpp.
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Medusa
Liige
Postitusi: 860
Liitunud: 21 Jaan, 2005 10:04
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Snaiprikoolituse (täpsuslaskurid ka) asjad

Postitus Postitas Medusa »

Leo kirjutas:See ei olnud ainult jutt, vaid vähemalt 1 KL malevas ka täiesti püüti CG TT-relva vana optiline sihik ehitada M14 peale. Need sihikud jäid väidetavalt ripakile seoses CG laskemoona uuendusega, mis vajas ka uuemaid sihikuid. Minu teada sellest eriti midagi ei tulnud, ei ole isegi prototüüpi näinud, ilmselt sellepärast, et CG optika on väga väikese suurendusega ja niitrist on TT-granaadi lennukaarele vastav.
Leo, mäletad, vähemalt ühte sellist kooslust oleme siiski näinud ja katsunud ja soovi korral ka lasta saanud (ma kohta avalikult ütlema ei hakka). Aga oli AK4 peale ühildatud lahendusega tegu. Oli küll prototüüp aga plaan oli neid mitu teha. Ütlen et mina ei julenud lasta.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Snaiprikoolituse (täpsuslaskurid ka) asjad

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Mis iva see Kusti sihikul oleks? Niidistik ju sootuks teiseks tarbeks.
AK4 tarbeks sobilik 1-4x24 optika võib saada 300 euroga tükk, kui hästi otsida. Võibolla ebayst saab odavamalt, pidasin silmas jahipidamiseks mõeldud firmatoodet Eesti poest. Kui lukukoja peal on picatinny liist, siis optikakinnitused maksavad e-bays mõni euro. Kui ei, siis soovitaks metallimehega rääkida. Hensoldti originaalkinnitused maksavad korralikult. Päris korralikud (hiina toode) reguleeritavad metallist tugijalad (bipod) sai hiljuti ostetud Paldiski Maximas asuvast mingist "meeste poest" 18 euroga.

Kui otsida välja kulumata korralikud relvad, teha montaaz kvaliteetselt ja vähegi inimene lasta oskab, siis rinnakuju saab sellise comboga lihtsamates oludes suht kindlalt tabada 500 m piires. Õppind mehed vast ka kaugemalt.

Üks asi veel. Et kui ostate, veenduge, et sihiku paranduste skaala on meetrites, mitte jardides. Jardidega väga on tülikas arvutada, kui kaugused on meetrites (kogetud). 1 jard on 0,9144 meetrit, päris tülikas peast arvutada.

Tugijalad parandavad lasketäpsust märgatavalt ja tavalaskuril lamades lastes, kus paljudel meestel on soomusvestiga raske stabiilset asendit võtta. 100 tiirus tulevad tabamused 9 sisse suht keskmisel laskuril.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Leo
Liige
Postitusi: 3303
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Snaiprikoolituse (täpsuslaskurid ka) asjad

Postitus Postitas Leo »

Tänan meelde tuletamast, selline relv oli tõesti olemas ja see sündiski nii, et malevas jäid mõned sihikud üle, mida siis osavad meistrid relva peale panid. Ise seda ei ole proovinud, eriti tekkis võõristust vajadus sihikupildi saamiseks silm sihikule väga lähedale panna, AK4 on ikkagi märgatav tagasilöök. Väikese suurendusega optilisi sihikuid on tõesti palju, üks päris hea on ka Eesti Nord Armsi vist Jaapanis toodetud sihikud. Suurenduskordaja on sama suur kui sajad meetrid, millega sellest sihikust veel sihtmärki leida ja lasta saab, nii et 6x sihik on kuni 600 m. Jardide ja meetritega ei ole hullu, ei eksi palju nende kauguste pealt, kui arvestada et jard on 90 cm. Hullem on siis, kui sihikuparandused on MOA/jard, mis USAs tavaline, samas Euroopa standard on mrad/100 m kohta. See jänkide sihikuparandus kiiresti peast arvutada on väga vastik ja vea tekkimise oht märgatav.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Snaiprikoolituse (täpsuslaskurid ka) asjad

Postitus Postitas Kapten Trumm »

500 m kaugusel on jardides klikke tehes viga ca 50 meetrit, kas see on piisav, et täpselt sihtides lihtsalt rinnakujust mööda lasta?
500 m kaugusel kukub 7,62 kuul nii 6 meetrit, vintraud on juba suht "püsti".
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline