1. leht 2-st
Štutser
Postitatud: 01 Veebr, 2010 23:15
Postitas Castellum
Ühe Ajalooarhiivi Vene 1842. aasta plaani peal kirjeldatud relvakappi, kus on koht relvale 'štutser'. Ei saa ka saksakeelsest tekstist targemaks. Kuidas oleks seda relva kõige mõistlikum kutsuda?
Postitatud: 01 Veebr, 2010 23:49
Postitas EOD
Eks vast lihtsalt "stutser". Inglise keeles on "Stutzer rifle".
Postitatud: 02 Veebr, 2010 8:37
Postitas Tundmatu sõdur nr. 4
Vintpüsside ratsaväelaste tarvis lühendatud mudeleid kutsuti 18.-19.saj-l štutseriteks. Et siis nagu (ratsa-)karabiini eelkäija

Postitatud: 02 Veebr, 2010 20:24
Postitas EOD
Borja kirjutas:Vintpüsside ratsaväelaste tarvis lühendatud mudeleid kutsuti 18.-19.saj-l štutseriteks. Et siis nagu (ratsa-)karabiini eelkäija

Stutserid olid Šveitsi armees jalaväe täpsuslaskurite relvaks.
Ratsaväelastele pole šnelleriga päästikut vaja.

Postitatud: 06 Veebr, 2010 21:37
Postitas karlutt10
Postitatud: 07 Veebr, 2010 0:53
Postitas EOD
Seda küll. Tegu vanema mudeliga. Edasi tulid padruniga laetavad püssid.
http://www.swissrifles.com/vetterli/index.html
Stutserile omane šnelleriga päästik oli ka neil.
Postitatud: 07 Veebr, 2010 9:33
Postitas Castellum
Tundub, et räägime eri asjadest. Panen üles pildi relvakapist, mida on kujutatud Vene 1842. a joonisel:
http://nagi.ee/photos/Castellum/14080545/
Ülevalt teine rida. Allikas: EAA 79-2-410, leht 7. Siin paistab, et Borja räägib just sellest asjast.
Aga vaata ka:
http://de.wikipedia.org/wiki/Stutzen_(Waffe)
Sealt saab ka venekeelsele tekstile minna, aga selgemaks ikka ei saa. Seega, jutt võib olla kokku kolmest eri relvast:
- jahirelv suurte ulukite tulistamiseks
- täpsuspüss (Šveitsi variant)
- lühike ratsaväerelv (Vene variant)?
Postitatud: 07 Veebr, 2010 13:03
Postitas karlutt10
on se kaheraudne

Postitatud: 07 Veebr, 2010 13:49
Postitas EOD
karlutt10 kirjutas:on se kaheraudne

Vene keelt mõistad?
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%D1% ... 8%D0%B5%29
Eks ole ajaloolaste rida välja uurida, mispidi asjad kulgesid, kuid kõhutunde järgi võis olla näiteks nii, et mõni Vene (lisaülesannetega) "maadeavastaja" nägi Šveitsi aborigeenide käes huvitavat relva ja kandis sellest kodumaal ette. Kuna tal digifotokat polnud,

, siis kirjeldas seda, nagu oskas. Vene asjapulkadele idee meeldis ja otsustati sarnaseid relvi valmistama hakata. Kuna aga täpne info puudus, siis relvameistrid improviseerisid lähteülesande raamides ja välja tuli tegelikult karabiin, mida siis kutsuti stutseriks.

Nii, et mitte ainult heal lapsel pole mitu nime, vaid hea nimi võib olla ka mitmel lapsel.

Et siis Šveitsis täpsuspüss vaenlase ohvitseride, suurtükiväelaste... hävitamiseks ja Venemaal ratsaväekarabiin. Pluss vintraudne jahirelv.
Postitatud: 07 Veebr, 2010 17:28
Postitas karlutt10
ma käin neljandas klassis:ma ei õpi veel vene keelt

6ndas hakkame jub õppima:D
Postitatud: 07 Veebr, 2010 18:19
Postitas T-62
karlutt10 kirjutas:ma käin neljandas klassis:ma ei õpi veel vene keelt

6ndas hakkame jub õppima:D
Molodets paren

Postitatud: 07 Veebr, 2010 19:12
Postitas jackpuuk
T-62 kirjutas:karlutt10 kirjutas:ma käin neljandas klassis:ma ei õpi veel vene keelt

6ndas hakkame jub õppima:D
Molodets paren

Sellistest kasvavad kas suured väejuhid või suured kriminaalid, ma loodan et kasvab esimene

. Küsi aga julgesti!
Postitatud: 07 Veebr, 2010 20:32
Postitas EOD
karlutt10 kirjutas:ma käin neljandas klassis:ma ei õpi veel vene keelt

6ndas hakkame jub õppima:D
No paneme siis mõne lõigu tõlkega.
Шту́цер (от нем. Stutzen) — нарезное ружьё в XVI—XIX вв. В России в первой половине XIX века штуцерами были вооружены лучшие стрелки («штуцерные») и некоторые части.
Stutser - 16. - 19. sajandi vintrauaga püss. Venemaal olid 19. sajandi esimesel poolel stutseritega relvastatud parimad laskurid (stutseristid) ja mõned väeosad. Siis vast ratsaväe üksused, nagu Borja pakkus.
Jahistutser on kuni neljaraudne "murtav" vintrelv jahiks suurtele ulukitele. Kolme- ja neljaraudsetel stutseritel on reeglina kaks rauda suurema kaliibriga ja vastavalt üks või kaks - väiksemaga.
Aafrika suurte ulukite laskmiseks valmistatud stutserid on eriti suure kaliibriga.
See siis lühikokkuvõte.
Postitatud: 07 Veebr, 2010 21:30
Postitas Castellum
Selle '16. sajandi vintrelvaga' peaks ettevaatlikum olema. Ka minu postitatud pildi peal ei näe need vintrelvadena välja? Aga:
Первые образцы оружия с винтовой нарезкой ствола появились в начале XVI в., в России до XVIII в. такие ружья назывались винтовыми пищалями, затем винтовыми ружьями — штуцерами. В 1856 г. нарезное ружье получило официальное название -- винтовка.
http://ru.wikipedia.org/wiki/Н ... ное_оружие
Postitatud: 08 Veebr, 2010 16:58
Postitas karlutt10
ty!:):)