Soomepoisid

Eestlased ning eestlastest koosnevad üksused, relvad, lahingud, varustus, autasud jne jne...
Lemet
Liige
Postitusi: 19914
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Soomepoisid

Postitus Postitas Lemet »

Kood: Vali kõik

Selge see, et mõned neist olid ka korralikud inimesed, aga üldmassilt oli ikka vastik soveetlik inimkari.
Ära aja jama. Ja loe ning kuula ka toona elanute mälestusi. Näiteks Nõo keskkooli kauaaegse direktori Kalju Aigro omi. Alates 23 minutist.

http://podcast.kuku.ee/2011/07/03/kukul ... 011-07-03/
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
ppp
Liige
Postitusi: 723
Liitunud: 05 Apr, 2006 17:54
Kontakt:

Re: Soomepoisid

Postitus Postitas ppp »

Vastik soveetlik inimkari .. ja vanka perse lakkujad! Aga seltsimehed, vastandid ju rikastavad.. või kuidas see oligi (on).
Ja asjalikku juttu ka - mida foorumlased on teinud homofoobia vähendamiseks? Ostnud Kalle käest abrasiivluiske ja teritanud nuge! :scratch:
metssiga
Liige
Postitusi: 1688
Liitunud: 11 Nov, 2005 19:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Soomepoisid

Postitus Postitas metssiga »

Lemet kirjutas:

Kood: Vali kõik

Selge see, et mõned neist olid ka korralikud inimesed, aga üldmassilt oli ikka vastik soveetlik inimkari.
Ära aja jama. Ja loe ning kuula ka toona elanute mälestusi. Näiteks Nõo keskkooli kauaaegse direktori Kalju Aigro omi. Alates 23 minutist.

http://podcast.kuku.ee/2011/07/03/kukul ... 011-07-03/
Üks vana, nt pätsi-aegse gümnaasiumiharidusse kuuluv mõttearendus - kas erandid määravad reeglit või siis üldine määrab üksikut?
Oman vastavaid kohustusi ja piiramatuid õigusi antud ülesannete täitmisel.
Lemet
Liige
Postitusi: 19914
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Soomepoisid

Postitus Postitas Lemet »

KUULA, inimene. Vana koolitaat räägib ka sellest, mis oli erand ja mis mitte. Laskurkorpuses sai surma jämedalt 21 000 inimest. Kõik padupunased??? Kui 1. juuniks 1941 oli Eestis arvel vaid 3732 parteilast, neist 2576 EK(b)P poolt vastuvõetut (sh NSV Liidust tulnud ja siin parteisse astunud) ning 1156 Nõukogude Liidust saabunud kommunisti. Lugupeetud kaasfoorumlasel endal imelik pole sellist juttu ajada? Et kõik korpuses sõdinud olid "vastik soveetlik inimkari". Sellega on lugupeetav ikka kursis, et karistuseks mobilisatsioonist kõrvalehoidmiseks oli surmanuhtlus. Mitte ei ähvardatud sellega, vaid OLI. Ja läbi aegade on eestlased üks seaduskuulekas seltskond olnud. Ja et kodutee käis vaid läbi Laskurkorpuse. Mati Mandel on selle kohta kirjutanud...
http://www.opleht.ee/Arhiiv/2008/01.02.08/aine/6.shtml
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
metssiga
Liige
Postitusi: 1688
Liitunud: 11 Nov, 2005 19:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Soomepoisid

Postitus Postitas metssiga »

Lemet kirjutas:KUULA, inimene. Vana koolitaat räägib ka sellest, mis oli erand ja mis mitte. Laskurkorpuses sai surma jämedalt 21 000 inimest. Kõik padupunased??? Kui 1. juuniks 1941 oli Eestis arvel vaid 3732 parteilast, neist 2576 EK(b)P poolt vastuvõetut (sh NSV Liidust tulnud ja siin parteisse astunud) ning 1156 Nõukogude Liidust saabunud kommunisti. Lugupeetud kaasfoorumlasel endal imelik pole sellist juttu ajada? Et kõik korpuses sõdinud olid "vastik soveetlik inimkari". Sellega on lugupeetav ikka kursis, et karistuseks mobilisatsioonist kõrvalehoidmiseks oli surmanuhtlus. Mitte ei ähvardatud sellega, vaid OLI. Ja läbi aegade on eestlased üks seaduskuulekas seltskond olnud. Ja et kodutee käis vaid läbi Laskurkorpuse. Mati Mandel on selle kohta kirjutanud...
http://www.opleht.ee/Arhiiv/2008/01.02.08/aine/6.shtml
Kuidas nüüd sellele mitmele väitele vastata? Prooviks järjekorras ja alustaks sellest:
"Sellega on lugupeetav ikka kursis, et karistuseks mobilisatsioonist kõrvalehoidmiseks oli surmanuhtlus. Mitte ei ähvardatud sellega, vaid OLI. Ja läbi aegade on eestlased üks seaduskuulekas seltskond olnud." Loe näiteks Tiit Noormets, Mobilisatsioon Eestis 1941. - KorpusepoisidTln 2007, lk 53 - 64 ja siis mõtle veel oma väite üle. Ja nii edasi. Põhiline, mida ma tahan väita, on see, et Eesti laskurkorpuses toimus filtratsioon (see on ametlik termin) ja ajupesu ning Eestisse tagasi tulid 1944 venelased. Ei, kaugeltki mitte kõik, aga need nad olid. Näiteks ellujäänud metsavennad kirjutavad ikka, et oli mõni eestlasest vangivalvur. 1944 ei olnud Eesti NSVs nkvdiste, kust neid saadi - saadi korpusest! Kuskohast saadi valla täitevkomitee esimehi - saadi korpusest. Jne. Ära tule mulle rääkima, et nad olid toredad eesti mehed. Ei, nad olid kaabakate tünn, kust võeti, keda uuele võimule vaja. Aga ikka veel rõhutan, et oli ka erandeid. Vast ka mitte vähe ...
Oman vastavaid kohustusi ja piiramatuid õigusi antud ülesannete täitmisel.
metssiga
Liige
Postitusi: 1688
Liitunud: 11 Nov, 2005 19:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Soomepoisid

Postitus Postitas metssiga »

Ah et kodutee "käis VAID läbi laskurkorpuse". Huvitav väide. Aga Omakaitse kümned tuhanded, need ei olnudki siis kodus või??
Oman vastavaid kohustusi ja piiramatuid õigusi antud ülesannete täitmisel.
Lemet
Liige
Postitusi: 19914
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Soomepoisid

Postitus Postitas Lemet »

Ära mängi turakat, said suurepäraselt aru, et ma mobiliseerituid silmas pidasin, kes laevadele aeti ja Venemaale veeti. Või rongidega samasse viidi. Või on lugupeetav arvamisel, et Omakaitse ka venelaste mobiliseerituid hõlmas... Põhja-Tallinnas ja Harjumaal näiteks oli mobilisatsioonist kõrvalejäämiseks suht vähe võimalusi, erinevalt Lõuna-Eestist. Ei olnud see teps mitte nii lihtne ja ühene, nagu lugupeetav siin kujutada püüab. Muidugi ei saa keelata, kui keegi nii väga lahterdada püüab, aga tegelikus on ikka natuke teine.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
metssiga
Liige
Postitusi: 1688
Liitunud: 11 Nov, 2005 19:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Soomepoisid

Postitus Postitas metssiga »

Lemet kirjutas:Ära mängi turakat, said suurepäraselt aru, et ma mobiliseerituid silmas pidasin, kes laevadele aeti ja Venemaale veeti. Või rongidega samasse viidi. Või on lugupeetav arvamisel, et Omakaitse ka venelaste mobiliseerituid hõlmas... Põhja-Tallinnas ja Harjumaal näiteks oli mobilisatsioonist kõrvalejäämiseks suht vähe võimalusi, erinevalt Lõuna-Eestist. Ei olnud see teps mitte nii lihtne ja ühene, nagu lugupeetav siin kujutada püüab. Muidugi ei saa keelata, kui keegi nii väga lahterdada püüab, aga tegelikus on ikka natuke teine.
Ah nüüd sain aru, et turak on starõi sudak (sellne väike Ida-Viru nali). Meie vahe on see, et sina ütled . inimene peab tegema seda, mida talle öeldakse, ,mina ütlen, et inimene teeb seda, mida ise tahab. Nii lihtne see ongi! Mina usun inimestesse ja nende isemõtlemisesse, et kõigil seda pääajus ei ole, pole ka minu viga
Oman vastavaid kohustusi ja piiramatuid õigusi antud ülesannete täitmisel.
ppp
Liige
Postitusi: 723
Liitunud: 05 Apr, 2006 17:54
Kontakt:

Re: Soomepoisid

Postitus Postitas ppp »

Kuigi minul pole üldse õigust siin teemas sõna võtta, kuna olin oktoobrilaps, pioneer, kommunistlik noor ja nõuk. armee reservohvitser, seega palju hullem kollaboratisminduse tegelane kui nn keskmine "korpusepoiss", tegelikult vist oleks pidanud hoopis Venemaale minema koos okupantidega, aga ikkagi...
Arvan et lgp. Ksf! Metssiga on nüriks ja pehmeks muutunud, juba on kuulda väiteid, et vb mõni Punaarmees teeninud eestlane ei olnudki "punane rämps" ega viimane kaabakas! Kindlasti ikka olid! Ja kindlasti oli nende seas palju tegelasi, kes mõtlesid niimoodi kategooriliselt ka nende vastu sõdinud eestlaste kohta. On ju täiesti selge jaotus eestlaste kohta olemas - need kes läksid 40-ndal uue võimuga kaasa, need ei olnud üldse inimesed, need kes läksid 41-l mobilisatsiooniga, need olid vaenlase tagumikulakkujad, mõned võtsid küll aru pähe ja tulid Luki all üle. Siis edasi, kõige õigemad eestlased ja eetilisemad inimesed olid need, kes läksid saksa väkke 41-l, enam vähem normaalsed läksid saksa mobilisatsiooniga, nn vabatahtlikud, kuidas nn. Pitkapoistega ja Soomepoistega on, vist ka enam - vähem inimesed, siis on õiged eestlased ka need, kes läksid koos sakslastega 44-l, siia jäid mõned õiged eestlased, kes läksid metsa ja siis punased lambad, mingi selgrootu mass, mis hakkas okupantidega koostööd tegema, hiljem õiged eestlased enam metsa ei läinud, vaid hakati dissidentideks ja siis veel muidugi ksf! Metssiga ja veel mõned.
Tegelikult ei oleks ma pidanud seda kirjutama, kisub militaarteemast kõrvale, aga ole Sa Metssiga targem, jäta Sina järele!
Nagu olen kunagi ka varem kirjutanud, millalgi kadunud onu rääkis kadunud isaga, et vanasti räägiti , et punased ja kole värk, aga nüüd olema kõik roosad ja ei midagi. See onu oli ka EW ajal Kaitseväes teeninud, 44 läks ka Punaarmeesse ja Kuramaale, tema vanem vend läks 41-l värskelt abiellununa ja sinna ta kadus juba 41-l, isa oli 41-l juba seina ääres ja üks leitnat sättis nagaani, aga pääses juhuse tõttu (juhus oli kas polkovnik või mõni veel kõvem mees), 44-l oli isa koos vennaga Raplas nn Pitkapoistega keskooli aulas ootamas, tegelikult onu oli Rapla sides ja kuulis, et sakslased on Märjamaal ja nad lasksid vaikselt jalga, selle asemel, et vastu hakata, metsa minna või Rootsi sõita, paha lugu. Oleksid ikka vastu hakanud ja kangelastena hukkunud vb oleks venelased puruks löödud või oleks mõni õigem eestlane veel saanud laevapeale, poleks ka mind nõukogude võimuga koostööd tegemas olnud, üks oktoobrilaps jälle vähem. Mäletan, kuidas ma kolmandas klassis rõõmsalt värske pioneerina koju tulin, isa oli tollal juba kolhoosiesimees, olin ükskõiksest vastuvõtust üsna pettunud. Eh, ilus elu oli... :P
metssiga
Liige
Postitusi: 1688
Liitunud: 11 Nov, 2005 19:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Soomepoisid

Postitus Postitas metssiga »

Aitäh, ppp nii pikalt vastamast. Alustuseks pean ütlema, et ka mina olen vana kollaborant ja lurjus - ei ole ma olnud komsomol ega parteilane, aga NA ohvitser on vist hull küll? Aga nüüd sellest, millest jutt lahti läks - ei ole mina ütelnud, et keegi või kõik oleksid kaabakad., Mida mina ütlesin, on see, et 1945 tagasi koju tulnud korpusest tulid kõik - NKVD uurijad või vangivalvurid, täitevkomitee esimehed ja valla partorgid. Ühe sõnaga, sealt saadi need kaabakad, kellega Eestit sovetiseerida. On midagi vastu ütelda??
Oman vastavaid kohustusi ja piiramatuid õigusi antud ülesannete täitmisel.
metssiga
Liige
Postitusi: 1688
Liitunud: 11 Nov, 2005 19:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Soomepoisid

Postitus Postitas metssiga »

Va pagan, teema oli ju hoopis "soomepoisid" ja millest meie juba rääkisime?
Oman vastavaid kohustusi ja piiramatuid õigusi antud ülesannete täitmisel.
Lemet
Liige
Postitusi: 19914
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Soomepoisid

Postitus Postitas Lemet »

Vaata, kulla metssiga, ei olnud ikka vast päris sedapidi need asjad...need, kes sinu määratluse alla käisid, olid enam ikka need "nõukogude töötajad", kes korpusest kui katkust eemale hoidsid. "Evakueeritud" kutsuti neid, arvuliselt 25 000 inimest. Vaat nende puhul olen ma tõepoolest lugupeetud kaasfoorumlase metssea definitsiooniga nõus. Neile viimastele oli pühendatud Eesti NSV TA Ajaloo Instituudi teadusliku töötaja Säde Purge kandidaadiväitekiri, millest kasvas välja raamat "Karmidel aastatel: Nõukogude Eestist evakueerunud Suure Isamaasõja tagalas 1941-1944" (Eesti Raamat, 1965). Soovitan soojalt. Aga korpus...mitte et inglitiivad, seda kindlasti mitte, aga ka mitte "vastik sovieetlik inimkari". Veel vähe sellest raamatust andmeid...

...Kokku jõudis evakuatsiooniga Nõukogude tagalasse Eestist ümmarguselt 25 tuhat tsiviilisikut, kusjuures nende hulka ei ole arvatud esimese punase aasta jooksul teistest liiduvabariikidest saadetud spetsialiste, kelle abil oli üritatud korraldada ümber Eesti majandust ja ühiskonnaelu (näiteks Eesti Raudtee töötajaid evakueeriti enam kui 1500, kuid neist umbes 2/3 oli mujalt tulnud kaader), ning lisandusid veel hävituspataljonlased ja töölispolkude liikmed, keda hakati samuti valmistama ette uuteks ülesanneteks, mis neid tulevikus "vabastatud Nõukogude Eestis" ees ootasid.

Nõukogude tagalasse siirdunud kommunistide arvelevõtmisel 1941. aasta lõpus ja 1942. aasta alguses selgus, et Eestist 1941. aasta juulis ja augustis lahkunud kommunistidest oli sinna jõudnud 866 partei liiget ja 564 liikmekandidaati, kokku 1430 inimest Eestis 1941. aasta 1. juulil arvelolnud 2084-st partei liikmest ja 1667-st liikmekandidaadist. Ülejäänud 2321-st oli osa langenud lahingutes ning osa võitles Nõukogude armee ridades või jäi põrandaalusele tööle Eestisse.
Kuigi evakueerimisel esines raskusi ja organisatsioonilisi puudusi, tegid Vabariiklik Kaitsekomitee ja Eesti NSV valitsus EKP juhtimisel 1941. aasta suvel ära hinnatava töö inimeste ja materiaalsete väärtuste Nõukogude tagalasse viimisel," kirjutab Purge. "Tagalasse läks just elanike poliitiliselt aktiivsem osa, kes fašistliku okupatsiooni päevil oleks esmajoones kuulunud füüsilisele hävitamisele. Evakueerumine säilitas nende elu ning kolme tagalas veedetud aasta jooksul loodi neile kõik sõjaolukorras võimalikud tingimused enesetäiendamiseks ja edasiarenemiseks. Tänu sellele oli pärast Eesti vabastamist juba olemas suurte kogemustega ja poliitiliselt kasvanud kaader.
Kes koos demobiliseeritutega moodustasid moodustasid selle tuumiku, kes sõjajärgsetel aastatel hakkas organiseerima vabariigi majanduse ja kultuurielu taastamist ning ülesehitamist."

Kindlasti oli ka korpuses mitmesugust rahvast, eriti selle poliitorganites, aga lugupeetava kombel lauslahterdamine on kohe kindlasti liiast.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Kasutaja avatar
Castellum
Liige
Postitusi: 2451
Liitunud: 27 Dets, 2008 23:29
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Soomepoisid

Postitus Postitas Castellum »

OT, aga loo värskuse tõttu sobiks see lugu osaliselt ka siia - värskel jalgpallilainel käis kodumaal ka 80-ndate staar (sellases mõistes oligi) Ott Mõtsnik. Tema usutlusest Postimehes:
PM: Rootsi põgenemise jaoks polnud sa siiski liiga memmekas?

OM: See minek oli tingitud soovist muuta oma elustiili, pealegi elas Rootsis ka minu isa. Alguses me suhtlesime, kuid nüüd pole mul temaga mingit ühendust. Miks? See kõik ulatub kaugesse lapsepõlve, kui saime koos emaga temalt tihti peksa. Paraku ei taha ta kunagisi vigu tunnistada.

Oti isa oli üldiselt lugupeetud nõukogudevastane ja kirikumees Harri Mõtsnik. Nüüd peast ütlen, et oli aasta 1983, kui oli Mõtsniku kohtuprotsess ja punaste propagandaleht "Kodumaa" teda kõikepidi nuhtles...ja mina maal (Tallinnas ju ei saanud) "Ameerika Häält" kuulates teistpidi pilti kokku panin. Küll punaajakirjanikel oleks mitu paskvilli juurde kirjutatud, kui oleks veel perevägivallast teada saanud...

Nii nagu Corvus tõdeb, elu ei ole must-valge...
Kindlusarhitektuur on osa meie elukeskkonnast
Tminoff
Liige
Postitusi: 225
Liitunud: 15 Nov, 2004 15:56
Asukoht: Harjumaa
Kontakt:

Re: Soomepoisid

Postitus Postitas Tminoff »

Tõesti, elu ei ole must-valge ja väga palju määrab keerulistel aegadel juhus. Nagu teame, jõuti Eestis piirkonniti väga erinevalt mobilisatsioon Punaarmeesse läbi viia. Põhja-Eestis rohkem, Lõuna-Eestis vähem. Kuid näiteks Viljandis jõuti 1920.aastakäik suuresti vagunitesse toppida ja mobiliseerida. Mobist kõrvalehoidmisel kardeti löögi alla panna oma lähikondlasi, sest taolisi ähvardusi võeti tõsiselt. Sovetid olid ju näidanud, et nad ei mõista nalja.

Seega olenes sinu saatus 1941.aastal suurestu sinu sünniaastast ja geograafilisest elukohast.
Jah, viidi paljusid kutsealuseid nagu loomi Venemaale, kus paljud hukkusid töölaagrites. Neid mehi võiks ka meenutada.

On väga palju erinevaid lugusid, kuidas satuti ühele või teisele poolele sõdima. Kõik teavad juhtumeid, kus vennad olid vastaspooltel.

Samas oli kindlasti neid, kes läksid punases laskurkorpuses soveti-ideoloogiaga kaasa. Oli ka neid kes jäid vaatamata kõigele inimesteks. Muidugi, korpusepoistel oli karjäär sillutatud, kuid paljud seda kasutasid? Ja muidugi olid saksa ja soome pool sõdinud tõrjutud. See on fakt, mille vastu ei saa. Lihtsalt nii läks, sest sõjas on võitjad ja kaotajad.
Samal ajal, kui saksa okupatsioon oleks jäänud 50-aastaks. Kas oleks olnud natsiideoloogiaga kaasaminejaid. Arvan millegipärast, et oleks olnud proportsionaalselt sama palju kui soveti okupatsiooni ajal oli kaasajooksikuid.

Liiga lihtne on kõrvalt otsustada. Paljud taovad vastu rinda, et kui venelased jälle peaksid tulema küll ma siis võtan automaadi ja lähen. Aga tegelikult kas nad lähevad. Tihti tõusevad sõjas kangelasteks tagasihoidlikud inimesed, keda rahu ajal võibolla ei märgatagi. Ja paljud enda arust vägevad kujud, teevad sõjas esimesena püksid täis. Selleks, et teada saada, mida sina teeksid kui sõda puhkeb, tuleb sõjas ära käia ja seda isiklikult kogeda. Alles siis saad teada, kes tegelikult oled. Paraku on see nii...
metssiga
Liige
Postitusi: 1688
Liitunud: 11 Nov, 2005 19:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Soomepoisid

Postitus Postitas metssiga »

Tminoff kirjutas:Seega olenes sinu saatus 1941.aastal suurestu sinu sünniaastast ja geograafilisest elukohast.
Inimese saatus olenes nii 1941 kui 1491 tema enda tahtest. Mina olen elanud sellel maal, kus sinu eest kõik ära oli otsustatud. Ka minu eest, olin nõus ja koos nii mõningategi s..tade otsustega. Paar otsust tegin küll ise ja imede ime, läbi need läksid. Need on ka asjad, millest surivoodilgi võib uhkust tunda, nimelt oma otsused. Ja see oli see põhiline elutarkus, mis ma sain, tehke oma otsused ja saatuse määramise ise. Mina seda kõike ja alati ei saanud, oskanud, julgenud - põhimõtte sain aga kätte:-))
Oman vastavaid kohustusi ja piiramatuid õigusi antud ülesannete täitmisel.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 10 külalist