Eesti sõjaväe kiivrid - saksa M1918 ja poola wz.31

Üksused, relvad, tehnika. Autasud ja vormid. Kõik teemasse puutuv.
arvolv
Liige
Postitusi: 539
Liitunud: 06 Okt, 2006 15:06
Asukoht: Seattle, WA, USA
Kontakt:

Eesti sõjaväe kiivrid - saksa M1918 ja poola wz.31

Postitus Postitas arvolv »

Lgp. foorumi kolleegid;

1939. aastal ostis eesti sõjavägi poola sõjaväe wz.31 kiivrit poola sõjaväe käest. Oletan et need kiivrid olid pikema aja jooksul mõeldud (vananenud) saksa M1918 kiivrite asemele.

A.) Kas need poola wz.31 kiivrid värviti üle eesti normide järgi, või kas nad jäid poola sõjaväe oliiv-rohelise värviga?
B.) Kui mitu poola kiivrit osteti - ja millal?
C.) Kui palju nad maksid - või oli see leping kaup kauba vastu?
D.) Kas eesti sõjavägi ostis 1939. aastal ka sarnase kujuga rootsi M37 kiivrid - või kas poola kiivrite ostu koosseis oli vanadest rootsi M37 ja poola wz.31 kiivritest?
E.) Internet'ist leidsin ühe foto Nõukogude Liidu mereväe snaiperist Hankos, 1941. aastal, kes kannab ühte wz.31 kiivrit. Foto pealkiri ütleb, et see sõdur tuli Eestist, ja see kiiver on endine eesti sõjaväe kiiver - http://www.warrelics.eu/forum/rkkf-elit ... met-11439/ . Saan siis olukorrast nii aru, et kui vene merejalaväed 1940. aastal Eestisse sisse marssisid, puudusid neil kiivrid - ja nad siis "pärisid" eesti sõjaväe wz.31 kiivrid. Kas on veel mõned fotod olemas, mis näitavad saksa/NL sõdureid nende "eesti-poola" kiivritega? Eesti sõdurid, kes võitlesid saksa sõjaves, kas nemad ka kasutasid eesti sõjaväe (wz.31) kiivreid?

Tänan väga abi/nõu eest.

Terv.;

Arvo L. V.

Lisatud värvitahvel näitab eesti sõdureid, kaitseväe M36 mundris, saksa M1918 ja poola wz.31 kiivriga.
Manused
EW UNI 1936 1940 w M1918 wz31 helmets MilNet v1 750px.jpg
EW UNI 1936 1940 w M1918 wz31 helmets MilNet v1 750px.jpg (62.3 KiB) Vaadatud 9877 korda
oliver
Liige
Postitusi: 2100
Liitunud: 01 Dets, 2004 17:53
Asukoht: Saarel
Kontakt:

Re: Eesti sõjaväe kiivrid - saksa M1918 ja poola wz.31

Postitus Postitas oliver »

Neid nn. Rootsi kiivreid on Saaremal massiliselt. Ka on kroonikakaadrites neid näha vangivõetud punaarmeelaste kasutuses.
Kasutaja avatar
hillart
Liige
Postitusi: 3281
Liitunud: 07 Jaan, 2005 15:02
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Eesti sõjaväe kiivrid - saksa M1918 ja poola wz.31

Postitus Postitas hillart »

Oletan et need kiivrid olid pikema aja jooksul mõeldud (vananenud) saksa M1918 kiivrite asemele.
Hm. Pigem võiks siiski öelda, et oma kujuga oli I MS saksa kiiver omast ajast kõvasti ees, mida tõestab ka selles valdkonnas maailmas toimunud arendustegevus, kus praeguseks ollakse mitmetes riikides teineteisest sõltumatult samalaadsele tulemusele jõudnud. Noh, mitte 1:1-le küll, kuid põhimõtteliselt. :roll:
Postitusi lugedes kasuta kôigepealt oma aju (NB!! peaaju) HOMO SAPIENS !!! (e. foorumlane)

Stellung halten und sterben!!
arvolv
Liige
Postitusi: 539
Liitunud: 06 Okt, 2006 15:06
Asukoht: Seattle, WA, USA
Kontakt:

Re: Eesti sõjaväe kiivrid - saksa M1918 ja poola wz.31

Postitus Postitas arvolv »

Lgp. oliver, istorik, corvus;

Tänan väga vastuste eest. Paistab, et mul on veel mõned värvitahvlid vaja joonistada/uuendada... :)

Nii kuidas ma olukorrast aru saan, poola sõjavägi esitas need Wz.31 kiivrid 1931/1932. aastal. Need Wz.31 kiivrid pidid siis saksa M18 kiivreid üle pikema aja asendama. Poola sõjavägi kartis väga tuleviku lahingute õnnetustega - eriti sest saksa ja poola väed mõlemad kasutasid saksa M18 (või sarnase kujuga, saksa M16/M17) kiivreid. Ballistiliselt, poola sõjaväe tehnikerid vaidlesid, et nende Wz.31 kiiver pakub sõdurile paremat kaitset võrreldes saksa M18 kiivriga.

Saksa M18 kiivri kuju on nii omapärane, et inimese/sõduri esimene mõte on ju kohe - "sakslane". Ehk sarnane mõte võis ka Eesti sõjaväel olla, kui nad need rootsi kiivrid endale muretsesid. Ei tea. Nõkogude Liidul oli sarnane mõte, kui nad ida saksa NVA uuesti moodustasid. NVA võis edasi endist saksa (Wehrmacht'i) mundrit kasutada, aga endine saksa "Stahlhelm" kasutamine oli kategooriliselt "Verboten". Tänase päeva USA sõjaväe PASGT kiivri hüüdnimi on "Fritz", sest vähemalt kujuliselt, ta on väga sarnane saksa M35/M40/M43 kiivritega.

Jälle, tänud Teile abi/info eest.

Terv.;

Arvo L. V.
arvolv
Liige
Postitusi: 539
Liitunud: 06 Okt, 2006 15:06
Asukoht: Seattle, WA, USA
Kontakt:

Re: Eesti sõjaväe kiivrid - saksa M1918 ja poola wz.31

Postitus Postitas arvolv »

Lgp. corvus;

Tänan väga viimase postituse ja lisa info eest.

Lisatud, palun leidke minu värvitahvel, kahest Eestist taganenud Nõukogude Liidu sõdurist, kes siis Volkhov'i rindel talvelahingutest (1941-1942) osa võtsid. Sõdur paremal pool kannab siis nii sugust rootsi kiivrit, nagu Teie foto üleval näitab. Kas see vene talveriietus, mida ma siin joonistasin, on sobiv - või kas peaksin mingit teist talve mundrit selle värvitahvli jaoks kasutama?

Jälle, tänan väga abi ja info eest.

Terv.;

Arvo L. V.
Manused
Soviet Infantry 1941 1942 Volkhov Front w Swed M37 v1 MilNet 750px.jpg
arvolv
Liige
Postitusi: 539
Liitunud: 06 Okt, 2006 15:06
Asukoht: Seattle, WA, USA
Kontakt:

Re: Eesti sõjaväe kiivrid - saksa M1918 ja poola wz.31

Postitus Postitas arvolv »

Lgp. corvus;

Tänan väga Teie värvitahvli paranduste soovituste eest. Lisatud, palun leidke minu uuendatud värvitahvel Teie heakskiitmiseks. Kas see joonistus on parem, või on mul veel midagi vaja muuta?

Terv.;

Arvo L. V.
Manused
Soviet Infantry 1941 1942 Volkhov Front w Swed M37 v2 MilNet 750px.jpg
Soviet Infantry 1941 1942 Volkhov Front w Swed M37 v2 MilNet 750px.jpg (66.82 KiB) Vaadatud 9632 korda
Kasutaja avatar
just plain mean
Liige
Postitusi: 627
Liitunud: 08 Dets, 2008 14:05
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Eesti sõjaväe kiivrid - saksa M1918 ja poola wz.31

Postitus Postitas just plain mean »

ma julgen väita, et vatijopel kanti Punaarmees üksnes kaitsevärvi kraelõkmeid.
arvolv
Liige
Postitusi: 539
Liitunud: 06 Okt, 2006 15:06
Asukoht: Seattle, WA, USA
Kontakt:

Re: Eesti sõjaväe kiivrid - saksa M1918 ja poola wz.31

Postitus Postitas arvolv »

Lgp. corvus, Erik ja just plain mean;

Tänan väga informatsiooni ja selgituste eest. Olen väga tänulik Teile.

Terv.;

Arvo L. V.
ivanorav
Liige
Postitusi: 922
Liitunud: 30 Juun, 2008 22:38
Asukoht: Soome
Kontakt:

Re: Eesti sõjaväe kiivrid - saksa M1918 ja poola wz.31

Postitus Postitas ivanorav »

Ka Soomlased kasutasid Talve ja jätkusöjas (50%-50%) Rootsi kiivreid, äkki sealtkaudu on punavägi omale kiivrid saanud?
Kasutaja avatar
just plain mean
Liige
Postitusi: 627
Liitunud: 08 Dets, 2008 14:05
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Eesti sõjaväe kiivrid - saksa M1918 ja poola wz.31

Postitus Postitas just plain mean »

Väike täpsustus - vaatasin ühte oma venekeelset raamatut, mille pealkiri "Punaarmee vormiriietuse ja eraldusmärkide ajalugu 1918-1945". Selles on kirjas, et "5 kilovatti ja 60 volti" tüüpi vatikuub võeti ametlikult RKKA vormivarustusse 1941.a. augustis. Seega - kas seda ikka kanti nende 1940 värvikirevate lõkmetega?

varem kandis vatikuube (teistsuguse lõikega, ilma nn läbiõmblusteta ja peidetud nööpidega) ainult ratsavägi ja ratsasuurtükivägi (m1931)
Kasutaja avatar
gnadenlose
Liige
Postitusi: 2160
Liitunud: 02 Mär, 2004 13:18
Asukoht: Kilulinn/Kardulavabariik
Kontakt:

Re: Eesti sõjaväe kiivrid - saksa M1918 ja poola wz.31

Postitus Postitas gnadenlose »

Mõnus Eestis valmistatud sisuga eksampel müügis: http://www.warrelics.eu/forum/estonian- ... 40-212846/
Гив Ми Мани
Kasutaja avatar
hillart
Liige
Postitusi: 3281
Liitunud: 07 Jaan, 2005 15:02
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Eesti sõjaväe kiivrid - saksa M1918 ja poola wz.31

Postitus Postitas hillart »

Juba minu poolt antud saidil on leida sügisel 1941.aastal tehtud pilt, millel on selgelt näha mitte kaitsevärvi lõkmed just vatijopedel:
Aga see ju väga unikaalne foto, kus pealtnäha vatiürbid tegelikult puhta nahast tehtud. Vaata, kuidas läigivad! Vist mingi eriüksus. :lol:
Postitusi lugedes kasuta kôigepealt oma aju (NB!! peaaju) HOMO SAPIENS !!! (e. foorumlane)

Stellung halten und sterben!!
OnuEnn
Liige
Postitusi: 562
Liitunud: 10 Nov, 2011 22:38
Kontakt:

Re: Eesti sõjaväe kiivrid - saksa M1918 ja poola wz.31

Postitus Postitas OnuEnn »

"Aga see ju väga unikaalne foto, kus pealtnäha vatiürbid tegelikult puhta nahast tehtud. Vaata, kuidas läigivad! Vist mingi eriüksus. :lol:"

läigivad ja haisevad, aga peavad vihma.
arvolv
Liige
Postitusi: 539
Liitunud: 06 Okt, 2006 15:06
Asukoht: Seattle, WA, USA
Kontakt:

Re: Eesti sõjaväe kiivrid - saksa M1918 ja poola wz.31

Postitus Postitas arvolv »

Lgp. just plain mean, Hillart, gnadenlose, OnuEnn;

Tänan Teid väga lisa info eest.

Lgp. corvus;

Tänan väga viimase postituse/selgituse eest. Ma uuendasin oma joonistuse/värvitahvli Teie info/fotode järgi. Kas me võime siis oletada, et minu lisatud värvitahvel "stiliseeritud NL sõduritest" on siis "viimane sõna" Eestist taganendud NL sõdurist, Volkhov'i rindest, 1942. aastast - kes siis ka Eesti M40 või Rootsi M37/Poola wz.31 kiivreid kasutasid? Või kas ma peaksin mõned detailid uuendama/ümberjoonistama?

Terv.;

Arvo L. V.
Manused
Soviet Infantry 1941 1942 Volkhov Front w Swed M37 v3 MilNet 750px.jpg
Soviet Infantry 1941 1942 Volkhov Front w Swed M37 v3 MilNet 750px.jpg (75.22 KiB) Vaadatud 12348 korda
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist