Kevlarplaat/metallplaat?

Kõik mis puutub ülejäänud militaarvarustusse...
Vasta
Madis Reivik
Liige
Postitusi: 3321
Liitunud: 20 Dets, 2019 13:30
Kontakt:

Re: Kevlarplaat/metallplaat?

Postitus Postitas Madis Reivik »

https://apps.dtic.mil/sti/pdfs/ADA493654.pdf

12mm peaks ikka kinni võtma 7.62, ehkki seal testis 12mm pihta pandi ainult pooletollisega
raqon
Uudistaja
Postitusi: 14
Liitunud: 25 Veebr, 2022 9:09
Kontakt:

Re: Kevlarplaat/metallplaat?

Postitus Postitas raqon »

Jah üksiku lasu võib võtta, kuid reaalselt vastavalt STANAGile püstitatud nõuetele siiski täielikult ei vasta, selleks on vaja siiski natuke rohkem.
Andmed põhinevad reaalselt tellitud testidel ja verifitseerimistel.
Madis Reivik
Liige
Postitusi: 3321
Liitunud: 20 Dets, 2019 13:30
Kontakt:

Re: Kevlarplaat/metallplaat?

Postitus Postitas Madis Reivik »

Kas tavalise või "erilise" moonaga ? Tundub kuidagi karmivõitu aga ma ei taha vaielda kuna pole kursis.
Kas linke saaks ?
Leo
Liige
Postitusi: 3303
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Kevlarplaat/metallplaat?

Postitus Postitas Leo »

Ei ole mõistlik selle soomustamisega päris pilli lõhki ka puhuda. Totaalse sõja korral, mida hetkel Ukrainas peetakse, on kõige olulisem ikkagi killukaitse, alles siis kui see on saavutatud, võib rääkida kuulikindlatest plaatidest. Mulle meeldib EKJ uus kaitsevesti komplekt, mille aluskiht on alati killuvest ja killukaitsevöö ja alles siis kui väga vaja, lisatakse kuulikaitseplaate. Peame meeles, et iga kilo lisaks, väsitab võitlejat. Terasplaadi suur probleem on murdumine, kuul ei pruugi läbi mina, kuid selle löök murrab plaadi tagaküljelt killud välja, mis vigastavad. Seega alati peab killuvest all olema, v.a. spetsiaalsete kaitseplaatide kandmisel, mis ongi ehitatud nii, et alumine kiht püüab vajadusel plaadi tükid kinni.
Kasutaja avatar
Madis22
Liige
Postitusi: 1475
Liitunud: 09 Mär, 2005 14:11
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Kevlarplaat/metallplaat?

Postitus Postitas Madis22 »

Leo kirjutas: 31 Juul, 2022 20:34 Mulle meeldib EKJ uus kaitsevesti komplekt, mille aluskiht on alati killuvest ja killukaitsevöö ja alles siis kui väga vaja, lisatakse kuulikaitseplaate. Peame meeles, et iga kilo lisaks, väsitab võitlejat.
On see tootmisse ja üksustesse jõudnud? Paar-kolm aastat on julgelt möödas selle esimasest tutvustamisest, aga mil.ee pildialbumites veel väga tooni ei anna.
The laws of physics is more what you'd call 'guidelines' than actual rules.
Leo
Liige
Postitusi: 3303
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Kevlarplaat/metallplaat?

Postitus Postitas Leo »

Mul endal sama tähelepanek, et neid kõige uuemaid EKJ kaitseveste pole massidesse jõudnud. Mingid EKJ digilaiku PCd on üksikutel seljas olnud, kuid see on ilmselt mingi vanem vest või prototüüp. Võimalik, et tellimine lükati edasi, sest on pakilisemaid kohti, kuhu raha panna?

Muide, SKJ on kasutusel vähemalt pool tosinat eri kaitsevesti, reeglina niimoodi, et lahingüksustel on kuulikaitseplaatidega, kuid tagala või näiteks kahurvägi võib roheliste killuvestidega olla. Mitte midagi, mis veel töötab, ei visata minema. M05 on põhimõtteliselt killuvest, millele ette ja taha käivad kuuliplaadid, kuna see oli raske, siis M2010 on selline modulaarsem (ja kallim), kus saab eri osasid külge panna ja ära võtta. M13 on PC, peamiselt eriüksustel ja M17 on põhimõtteliselt uus vestitüüp, mis peaks sobima kõikidele võitlejatele, sisaldab nii killukaitset kui kuuliplaate, kuid seda kritiseeritakse, et eriti laiema/paksema inimese seljas jäävad kaitseplaatidele suured vahed. Endal seda veel proovida ei ole õnnestunud.
Kasutaja avatar
Chupacabra
Liige
Postitusi: 3499
Liitunud: 25 Juun, 2014 15:25
Kontakt:

Re: Kevlarplaat/metallplaat?

Postitus Postitas Chupacabra »

Madis22 kirjutas: 01 Aug, 2022 15:48
Leo kirjutas: 31 Juul, 2022 20:34 Mulle meeldib EKJ uus kaitsevesti komplekt, mille aluskiht on alati killuvest ja killukaitsevöö ja alles siis kui väga vaja, lisatakse kuulikaitseplaate. Peame meeles, et iga kilo lisaks, väsitab võitlejat.
On see tootmisse ja üksustesse jõudnud? Paar-kolm aastat on julgelt möödas selle esimasest tutvustamisest, aga mil.ee pildialbumites veel väga tooni ei anna.
See hange oli mitmes vaidluses, nüüd vist on jõutud sinnani et vaikselt võetakse kasutusse. Kõigepealt testisid elukutselised skaudid neid ja nüüd skaudi ajateenijad. Paar probleemi olen kuulnud uue süsteemiga - suurused on valed (S suuruse vöö sisse mahub kaks L suurust meest) ja pidid kiiresti lagunema (loodan et suuri koguseid ei osteta enne kvaliteedikontrolli).

Plaadikandja ja lahingvöö on disainitud Sohni vastavate toodete järgi. Need mida Leo näinud ongi ilmselt Sohni toodang.

Endiselt on huvitavaim küsimus mis plaadid ja kevlar tulevad. Hanke tingimuste järgi peaks olema suhteliselt kerge süsteem. Aga eks näis kas odavaim pakkuja sai hinna alla mingi trikiga.
vaad
Liige
Postitusi: 249
Liitunud: 22 Juul, 2019 15:08
Kontakt:

Re: Kevlarplaat/metallplaat?

Postitus Postitas vaad »

Praegused digilaigus vestid jõudsid esimeste üksusteni ca 2015 ning veel tänagi näeb reserviste ja kaitseliitlasi küllaga, kellel neid pole ehk uued vestid jõuavad heldurvaldekuteni heal juhul 5 aastaga
Leo
Liige
Postitusi: 3303
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Kevlarplaat/metallplaat?

Postitus Postitas Leo »

Sohni PCd mainis tõesti 1 EKJ kaader, kellel selline seljas oli. Kas EKJ uue komplekti kvaliteediprobleemid tähendavad et õmblused hargnevad ja katkevad või on midagi muud? SKJ killuvestis olev materjal on minu teada aramiidkiud ehk kevlar ja vastab põhimõtteliselt NIJ tasemele IIA, kuigi kliendi soovil on ka IIIA taset tehtud. Sisuliselt ka 9 mm püstoli kuuli kaitse. Kuulikaitseplaat peaks täna olema NIJ IV, kuigi vanem mudel EKJ kaitsevesti juures olen ka III plaate näinud, mis on suhteliselt jama, sest isegi AK uuemaa kuuli püüdmisega on raskusi. Mäletan, milline tants ja kaeblemine käis EKJ eelmiste vestide riigihankega ja lõpuks saadi vestid, mille peale kasutajad ütlesid, et killuvestina väga paks ja raske, istudes ja kükitades surus reite peale ja jalad läksid kiiresti kangeks. Lisaks küsitava väärtusega kuuliplaadid. Loodetavasti nendest vigadest on õpitud kuid kui teemaks on riigihange ja suured kogused, siis reeglina ostetakse odavaimat. KLis ollakse päris rahul PPAst saadud kergete vestidega, mis mahud suvemundri alla ja sõjalises mõistes on killuvest. Osa on hankinud sinna ka PCd juurde.
Kasutaja avatar
Chupacabra
Liige
Postitusi: 3499
Liitunud: 25 Juun, 2014 15:25
Kontakt:

Re: Kevlarplaat/metallplaat?

Postitus Postitas Chupacabra »

See NIJ Level III vs Level IV on ühe konkreetse küsimuse taga. Mis moona Vene armee kasutab? Teoorias (Vene propas) peaks olema 7N10, mis on teraspenetraatoriga ja läheb Level III plaadist läbi. Kui kasutatakse endiselt 7N6, siis see jääb Level III plaati kinni. 7N6 moon on odavam ja seda on aastakümneid toodetud suurtes kogustes, võrreldes 7N10ga. Arvestades Vene armees valitsevat bardakki ja korruptsiooni, siis ma eeldaks et enamus üksuseid on vana 7N6 peal. Ukrainast saaks sellele küsimusele vastuse (või siis KV juba teab vastust sellele küsimusele).

Level III ja Level IV kombinatsiooni kaaluvahe on päris suur. Mul oleks ainult hea meel, kui Level III piisab, mu selg tänaks.
Leo
Liige
Postitusi: 3303
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Kevlarplaat/metallplaat?

Postitus Postitas Leo »

Mulle ka väga meeldiks, kui kergem plaat oleks piisav ja reaalselt ongi ilmselt nii, et kohtades, kus kuuli oht väike, võetakse kõvad plaadid välja, sest iga liigne kilo väsitab. Lisaks automaadile on ohuks ka muidugi suurema kaliibriga KPd ja TPd. Ukraina sõja kogemus on ilmselt suureks reaalsusekontrolliks, milline kaitse on totaalse sõja korral optimaalne? Kindlasti võib mingeid järeldusi teha sõjasaagiks langenud laskemoona järgi, siililegi selge, et uuemat ja kallimat laskemoona ei ole mägedega, vaid seda hoitakse võimalusel parematele üksustele. Teada on ju seegi, et reaalselt iga tabamuse kohta külvatakse kastitäis kuule maastikule. Oletan avalike andmete põhjal, et Ukrainas on peamine oht ikkagi kild ehk killuvestid peavad olema kõikidel. Kuulikaitse on siis küsimus otseselt eesliinil olevale üksusele. Kuulikaitseplaadi tähtsust ei ole mõtet ka üle müstifitseerida, need on tavaliselt 25x30 sentimeetrit ja katavad eest ja tagant südame, aordikaare ja maksa, kuid kõik ülejäänud on parimalgi juhul killukaitse. Kui kild tabab katmata piirkonda, ehk enamikku inimesest, saab võitlejast kohe meditsiiniline kuluühik.
Kasutaja avatar
Chupacabra
Liige
Postitusi: 3499
Liitunud: 25 Juun, 2014 15:25
Kontakt:

Re: Kevlarplaat/metallplaat?

Postitus Postitas Chupacabra »

Tuletan meelde, et plaat peab kinni ka killu (isegi suurema ja kiiremini liikuva võrreldes kevlariga). Võib olla oleks optimaalne lahendus hoopis ees ja taga plaadid ning küljel kevlar paneelid. Kaitstud ala oleks umbes sarnane killuvestiga aga oleks oluliselt kergem killuvest+plaadikandja kombost.
Kasutaja avatar
Chupacabra
Liige
Postitusi: 3499
Liitunud: 25 Juun, 2014 15:25
Kontakt:

Re: Kevlarplaat/metallplaat?

Postitus Postitas Chupacabra »

Uue kandesüsteemi hange siin:
https://riigihanked.riik.ee/rhr-web/#/p ... neral-info

Tingimustes kirjas, et kaitseplaat peab olema maksimaalselt 1,6kg (kaitsetase saavutatakse koos pehme vestiga).
Peab kaitsma selliste kuulide eest:
5.45x39 Mild Steel Core kiirusega 915 ± 30 m/s (ehk 7N6)
5.56x45 Ball Ml93 kiirusega 910 ± 30 m/s
5.56x45 SS109 4.0 g kiirusega 920 ± 30 m/s
7.62x54R LPS 9.5 g kiirusega 840 ± 30 m/s;
7.62x39 mm M43 7.9 g kiirusega 700 m/s ± 30 m/s

Kui hanke võitja mingit skämmi kokku ei keera, siis peaks tulema päris kerge süsteem.
Leo
Liige
Postitusi: 3303
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Kevlarplaat/metallplaat?

Postitus Postitas Leo »

M05 kaitsevesti tehnilised andmed.jpg
Soome M10 ja M05 kuulikaitseplaadid.jpg
Ma panin siia fotod SKJ M05 kaitsevesti sees ja plaadi peal olevatest infodest ja nagu näha, siis pehme osa kaitsetase on IIIA, mis suudab kinni pidada ka püstolkuulipildujast lastud 9 mm kuuli, lisaks on kuulikaitseplaat selgelt NIJ IV, mis minu teada kaalub suurusjärgus 2,5 kilo. EKJ tingimustes nõutakse täiesti ilmselt III klassi kaitseplaate, ehk siis eeldatakse, et venelastel ei ole ega tule nähtavas tulevikus AP kuule. Minu arvates on see rumalus, sest kaitsevestid hangitakse vähemalt 10 aastaks ja keegi ei suuda ennustada, mis ohud selle aja jooksul tekkivad. Selge on üks, kuulide läbivus läheb pigem paremaks. Kui 2x 2,5 kilo kaitseplaati on liiga raske, siis võetakse 1 või mõlemad plaadid välja või jäetakse kogu kaitsevest maha. Ma olen täiesti kindel, et isegi EKJ soovitud 1,6 kiloste kaitseplaatidega leidub palju inimesi, kelle jaoks need on liiga rasked.
Kasutaja avatar
Chupacabra
Liige
Postitusi: 3499
Liitunud: 25 Juun, 2014 15:25
Kontakt:

Re: Kevlarplaat/metallplaat?

Postitus Postitas Chupacabra »

Kaitsetaseme valik on kaalu, maksumuse ja kaitsetaseme selline kombinatsioon, kus saad valida kolmest kaks.
KV peab võrrandisse lisama ka mobiilsuse ja eeldatavad ohud.
Juhul kui VF armee peamine kasutatav moon on 7N6, siis on hankes nõutud plaat täiesti adekvaatne. Muidugi, teatud üksused kannavad Level IV plaate aga see tuleneb nende spetsiifilistest ülesannetest.

PS. Ma ei soovita üldse metallplaate. Need on selleks puhuks kui mitte midagi muud pole võtta. Täna on meil rahuaeg ja kaubandusvõrgust võimalik soetada kõike vajaminevat.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 8 külalist