1. leht 1-st

Peeter Suure Merekindluse kirik?

Postitatud: 02 Juun, 2014 11:17
Postitas gans
Otsin infot ( pilti või suunavat infot) hoone kohta, mis asub Tallinnas, aadressil Salve 2a.
Olemasolevatel andmetel oli see algselt Peeter Suure merekindluse juurde kuuluv sõdurikirik.
Säilinud arhitektuursete elementide põhjal on see võimalik. Samas võiks olla tegemist ka näiteks
kitsarööpmelise vahejaamaga.
Kas keegi oskab midagi öelda. Mind huvitab just hoone esialgne ilme.

Re: Peeter Suure Merekindluse kirik?

Postitatud: 02 Juun, 2014 16:14
Postitas Castellum
Kõigepealt, terminist. Võib-olla maailmas on olemas "ohvitserikirikuid","sõdurikirikuid" jms; meil olid need ikka "sõjaväe-" või "garnisonikirikud".

Teiseks, millised on need 'olemasolevad andmed' ja 'arhitektuursed elemendid', mis lubaks oletada, et see hoone oli kirik?

Re: Peeter Suure Merekindluse kirik?

Postitatud: 04 Juun, 2014 10:18
Postitas mx77
Maja on ise ilmselt kindlasti Sellest perioodist ja sama kompleksi osa. Nõmmel muidu väga ikka selliseid kiviehitisi tollal ei ehitatud.

Re: Peeter Suure Merekindluse kirik?

Postitatud: 04 Juun, 2014 12:50
Postitas ivalo
Kas neid paekivist laohooneid seal rohkem, kui üks ei ole?

Re: Peeter Suure Merekindluse kirik?

Postitatud: 04 Juun, 2014 14:24
Postitas mx77
ivalo kirjutas:Kas neid paekivist laohooneid seal rohkem, kui üks ei ole?
kardan, et need laod seal nõuka ajast pärit.

Re: Peeter Suure Merekindluse kirik?

Postitatud: 04 Juun, 2014 18:51
Postitas Castellum
Berensi järgi oli PSM-l 5 kogudust (preestrit). Ta väidab, et neil polnud hooneid, vaid kasutati telke:
http://tallinn.ester.ee/record=b1898264~S1*est
Vähemalt kahes kohas oli aga kindlasti olemas ka kirikuhoone:

PSM peastaabi kirik asus Naissaarel, kirderannikul, kus on olnud ka õigeusu surnuaed. Punased põletasid kiriku veebruaris 1918 taganemisel maha.

Teine kirik asus PSM hospidalilinnakus. Seal asus EW ajal Kalevi pataljon. Kirikus tegutses 1931-39 Kopli luteri kirik. Siis põles maha. Teise versiooni järgi põles maha 1941, kui taganevad sovetid põletasid maha Kalevi pataljoni linnaku.

Ülejäänud (maarinde 1., 2. ja 3. polgu kirik) võisid olla telkides. Pakun, et vastavalt Vääna, Pääsküla ja Rae linnakus, kus peaksid olema olnud maarinde osakondade (otdel') keskused - arvan, et polgu staabid olid seal. Viimane on küll veel minu oletus, täpselt ei tea.

Hiiul (Nõmme-Kindluses) on tõenäoliselt mingi raudtee ladu. Satun sinna kanti, vaatan ka kindlasti üle.

Re: Peeter Suure Merekindluse kirik?

Postitatud: 10 Juun, 2014 15:04
Postitas mx77
Vaatasin arhiivi infosüsteemis Nõmme kohta saadaolevad kaardid läbi ja kahjuks ei ole ühelgi kaardil peale märgitud seda Hiiul asunud kitsarööpmelise ringdepood. Kas sellepärast, et ka EW ajal kuulus antud maa-ala sõjaväele?

Re: Peeter Suure Merekindluse kirik?

Postitatud: 11 Juun, 2014 0:55
Postitas ivalo
Vene 1946. aasta kaardile märgitud ainult tühi plats ja varemed.
HIIU.jpg
1941. aastal lasti see territoorium päris lagedaks, hävisid ka Vääna tänava äärsed eramajad.
Ringdepoo ja paekivist jaamahoone müürid jäid püsti.
1941. aasta fotol paistavad terved laohooned, kas jäävad need kõrvalasuva elevaatori territooriumile?
H2.jpg