Kas hädakaitse ?

Kõik relvadest, nii Eestis kasutatavatest kui muidu...
Vasta
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kas hädakaitse ?

Postitus Postitas Kriku »

Traagilised sündmused said alguse mullu 11. aprilli õhtul toimunud peoga, kus kaks osalist kippusid korduvalt omavahel tülli minema. Harju maakohtus leidis tunnistajate ütlustega tõendamist, et hilisem kannatanu tungis peo käigus kahel korral Kristjanile kallale, kusjuures Kristjan ründajale vastupanu ei osutanud. Pärast teist rünnakut palus peoseltskond meestel lahkuda, mida läheduses elavad mehed ka tegid.

Kui Kristjan läkski koju, siis teine mees jäi koos ühe kaaslasega lähedal asuvasse bussipeatusesse suitsu tegema. See aga osutus saatuslikuks veaks, kuna selgus, et Kristjanil polnudki kavatsust koju puhkama jääda. Nimelt vahetas ta riided, vinnastas kaks ambu ja läks nendega bussipeatusesse arveid klaarima. Meeste vahel puhkeski taas sõnaline konflikt, seejärel bussipeatuses istunud mees tõusis ja hakkas kodu poole liikuma. Ühel hetkel pööras ta ringi ja tuli tagasi Kristjani juurde, kes taganes, sihtis ambudega kannatanu suunas ning sooritas umbes meetri kauguselt lasu.

Nool tabas kannatanut silma, põhjustades ränki tagajärgi. Nool läbis mehe vasaku silmamuna, põhjustades ühtlasi lisaks silma kaotusele koljuluu lahtise murru. Üliraskelt vigastanud mehe elu suutsid meedikud siiski päästa.

Prokuratuur leidis tõendeid kaaludes, et Kristjanile tuleb esitada süüdistus tapmiskatses. Süüdistatav ja kaitsja vaidlesid sellele aga vastu, rõhutades, et Kristjan tegutses hädakaitse seisundis ning korduvalt agressiivsust üles näidanud kannatanu suunas ammust laskmine ei ületanud hädakaitse piire.

Harju maakohus nõustus mullu septembris siiski prokuröriga, mõistis Kristjani süüdi tapmiskatses ja määras talle kaheksa-aastase vangistuse. Kuna süüasi oli arutlusel lühimenetluses, kujunes lõplikuks karistuseks viis aastat ja neli kuud vangistust. Kannatanu tsiviilhagi rahuldati osaliselt ning süüdistatavalt mõisteti välja 50 000 eurot mittevaralise kahju katteks. Mullu detsembris jättis maakohtu otsuse jõusse ka ringkonnakohus, mille järel esitas kaitsja kassatsioonkaebuse riigikohtusse.

«Kohtud on tõendite hindamisel oluliselt rikkunud kriminaalmenetlusõigust, jättes oma argumendid esitamata. Ringkonnakohus ei ole seejuures kaitseväidetele vastanud ega neid ümber lükanud. Kohtud eirasid tõendite hindamise põhimõtteid ning rikkusid kohtuotsuse põhjendamise kohustust. Seetõttu on eksitud väidetava tapmistahtluse tuvastamisel ning hädakaitseolukorra välistamisel,» ründas kaitsja alama astme kohtu otsuseid. Kõrgeim kohtuaste otsustaski lõppeval nädalal ringkonnakohtu otsuse tühistada ja saata kaasuse samasse kohtuastmesse uueks arutamiseks. «Kassaatori väited väärivad osaliselt tähelepanu ning ringkonnakohtu lahendis sisalduvad olulised eksimused materiaal- ja menetlusõiguse vastu tingivad vaidlustatud otsuse tühistamise. Kaitsja osutab põhjendatult, et paljuski on apellatsioonis esitatud maakohtu järeldusi vastustavad väited jäänud täielikult tähelepanuta,» leidis riigikohus.
https://www.postimees.ee/7233240/peo-jo ... lega-silma

Asja sisu kohta ei ütle need etteheited madala astme kohtutele muidugi midagi :?
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kas hädakaitse ?

Postitus Postitas Kriku »

Riigikohus võttis Doroškevitši asjas mõlema poole kaebused menetlusse: https://www.postimees.ee/7240719/mustak ... riigikohus
hjl85
Liige
Postitusi: 6367
Liitunud: 16 Mär, 2018 11:29
Kontakt:

Re: Kas hädakaitse ?

Postitus Postitas hjl85 »

See on hea, et võttis menetlusse. Paneb asjad selgemini paika ning loob selgust. Loodetavasti lükkab ümber selle "jalga lasta oleks olnud" teooria, mis ei kannata kriitikat. Arvestades muusiku kaasuse otsuses toodud seisukohtadega siis pakun, et RK-st tuleb täiesti õigeksmõistev otsus.
Crispy
Liige
Postitusi: 858
Liitunud: 03 Veebr, 2016 14:53
Kontakt:

Integratsioon ja Eesti venekeelsed

Postitus Postitas Crispy »

https://www.postimees.ee/7243100/liputa ... vaeseomaks

Vene poisid andsid neid tülitanud (mitu korda karistatud) mustale kere peale. Ei tea kas on just kõige õigem teema, aga hullude kuritegevuse alla ka vist ei lähe. Igatahes tundub, et härra Muhhamed jätkab oma patuelu ja integreerub pigem sinna kriminaalide poole.
Vene poisid on siin minu silmis igatahes normaalsed bratanid. Proovisid alguses tülitekitajat ignoreerida, hoolimata enne pudeli viski ärajoomisest :)
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kas hädakaitse ?

Postitus Postitas Kriku »

Röövimine hädakaitse piire ületades:
Kohtutoimik kirjeldab detailselt, mis sel varahommikul tegelikult juhtus. Anton Borisenkov (20) ja tema sõber Aleksei (21) läksid laupäeva, 27. juuni õhtul koos sõbrataridega linna peale aega veetma. Noored jalutasid Pirital, sõitsid seejärel kesklinna ja jõid Tammsaare pargis kamba peale ära pudeli viskit. Vastu hommikut jõudsid nad taksoga Lasnamäele ja kõndisid kodu poole. Kui noortel oli koduni minna veel sada meetrit, jalutas neile Maxima kaupluse juures vastu tumedanahaline mees. Seltskonnas olnud Alina (22) meenutas: «Mees ütles mulle inglise keeles «Kas sa tahad mind?» ja hakkas oma püksiauku lahti tegema. Mees hoidis käsi püksis ja tal olid hullumeelse silmad. Mul oli lõbus, kuna olin tarbinud alkoholi ja me naersime tema üle. Läksime käevangus noormeestega edasi, aga mees jätkas karjumist ja küsimuste esitamist. Tema käitumine häiris ja hakkasin teda natuke kartma,» rääkis Alina uurijale.

Neiud hõikasid tülitajale korduvalt «Go home! Go home!», kuid mees kõndis neile järele. Borisenkovi sõnul tahtsid nad lihtsalt koju minna, aga tülitaja ei läinud ära. «Ma võtsin seda kui agressiivset käitumist minu tüdruku ja kogu seltskonna suhtes. See pole normaalne, kui üks mees niimoodi käitub. Mees liikus minu neiu suunas ja siis lõin ma teda kaks korda jalaga pea piirkonda. Ta kukkus maha, aga tõusis kohe üles ja hakkas uuesti tulema meie suunas,» tunnistas Borisenkov uurijale. Puhkes kaklus. Seltskonnas olnud Aleksei tunnistas, et lõi ka ise tülitajat kaks korda lahtise käega näkku, kuid seda selleks, et mees mõistusele tuleks.
Kriminaalasja raames sai süüdistuse Borisenkov, kuna ta võttis pärast kaklust kaasa egiptlase telefoni. Harju maakohus mõistis Anton Borisenkovi eelmise aasta lõpus kokkuleppemenetluses süüdi röövimises ja karistas teda tingimisi kümnekuulise vangistusega 1,5 aasta pikkuse katseajaga. Karistusseadustik näeb röövi eest ette 2–10-aastase vangistuse. Kohus juhindus karistust määrates karistusseadustiku paragrahvist, mille järgi võib erandlikke asjaolusid arvestades kohaldada karistust alla seaduses sätestatud alammäära. Kohus võttiski arvesse, et oluline osa kakluse puhkemises oli röövi ohvril.
https://www.postimees.ee/7243100/liputa ... vaeseomaks

Õpetlik lugu.
Kasutaja avatar
Siki
Liige
Postitusi: 1261
Liitunud: 09 Juun, 2020 14:29
Kontakt:

Re: Kas hädakaitse ?

Postitus Postitas Siki »

Värske uudis: Riigikohus tunnistas Lasnamäe sillal meest tulistanud teetöölise õigeks.
hjl85
Liige
Postitusi: 6367
Liitunud: 16 Mär, 2018 11:29
Kontakt:

Re: Kas hädakaitse ?

Postitus Postitas hjl85 »

Minu ennustus osutus õigeks. Riigikohtu selline otsus oli ka ainumõeldav kui vaadata viimased otsuseid hädakaitse osas. Riigikohtu seisukoht viimastes kaasustes on selge: niikaua kuni rünne kestab siis niikaua on ka lubatud ründe tõrjumine ja seda kõikide vahenditega ning ei pea muretsema ründajale tekitatud kahju pärast.
Siin ka minu postitus viewtopic.php?f=41&t=36245&start=660
Ning Riigikohus rõhutas sama-lasud tehti ründe käigus ja ründe tõrjumine (laskmine) lõppes koos ründaja kukkumisega.
Viimati muutis hjl85, 01 Juul, 2021 11:48, muudetud 2 korda kokku.
alfa hotel
Liige
Postitusi: 211
Liitunud: 08 Mär, 2018 21:14
Kontakt:

Re: Kas hädakaitse ?

Postitus Postitas alfa hotel »

hjl85 kirjutas:Minu ennustus osutus õigeks. Riigikohtu selline otsus oli ka ainumõeldav kui vaadata viimased otsuseid hädakaitse osas.


Mul täpselt samad mõtted RK otsust lugedes. Ma vist siin isegi varem kirjutasin, et ma oleks üllatunud kui RK poleks õigeksmõistvat otsust teinud.
Larry
Liige
Postitusi: 1029
Liitunud: 31 Dets, 2005 16:39
Kontakt:

Re: Kas hädakaitse ?

Postitus Postitas Larry »

Peaaegu 3 aastat loksutati mööda kohtuid ja mõisteti süüdi, aga lõpp hea kõik hea, mõistus võitis.

Mida siit kaasa võtta? Riigikohus tõi välja, et kaitsevahend vastas ründe iseloomule ja ei olnud rakendatud ülemäärast jõudu. Minu arust väga oluline asjaolu - ründaja võib olla paljakäsi, aga tema vastu tulirelva kasutamine on ikkagi OK.

Asja võti on siin minu arust selles, et relvaomanikku oli juba rünnatud ja ründaja jätkas oma tegevust, samas kui relvaomanik oli omalt poolt teinud kõik mis tema sai teha, st. näitas relva ja tegi hoiatuslasu. Ründaja sai aru et rünnataval on potentsiaalselt surmav kaitsevahend, aga ikkagi jätkas oma rünnakut. Alamate kohtuastmete argumentatsioon, et oleks pidanud üritama tabada jalgadesse ja peale igat lasku analüüsima tulemust jne oli ilmselge jama iga laskmisest vähegi jagava inimese jaoks, selliseid argumente on eksperdil lihtne ümber lükata ja tore on, et ka lükati/ RK poolt kuulda võeti.

Kahju on ausast relvaomanikust, keda asja ees teist taga väntsutati, aga meil on nüüd oluline pretsedent tuleviku tarbeks.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kas hädakaitse ?

Postitus Postitas Kriku »

Kõige olulisem on siit ilmselt see:
Riigikohus leidis, et süüdistaval polnud võimalik ka pärast iga lasku hinnata, kas kannatanu sai pihta ja kas rünnak on lõppenud.
https://www.err.ee/1608264003/riigikohu ... ise-oigeks

Nii et siis põmm-põmm-põmm kuni kukub on õige lähenemine. Hea teada.
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3304
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Kas hädakaitse ?

Postitus Postitas Dr.Sci »

Kriku kirjutas:Kõige olulisem on siit ilmselt see:
Riigikohus leidis, et süüdistaval polnud võimalik ka pärast iga lasku hinnata, kas kannatanu sai pihta ja kas rünnak on lõppenud.
https://www.err.ee/1608264003/riigikohu ... ise-oigeks

Nii et siis põmm-põmm-põmm kuni kukub on õige lähenemine. Hea teada.
Miks mitte? Kui põhimõtteliselt võitled oma elu eest?
ants431
Liige
Postitusi: 729
Liitunud: 30 Jaan, 2007 21:54
Kontakt:

Re: Kas hädakaitse ?

Postitus Postitas ants431 »

Larry kirjutas:Peaaegu 3 aastat loksutati mööda kohtuid ja mõisteti süüdi, aga lõpp hea kõik hea, mõistus võitis.

Mida siit kaasa võtta? Riigikohus tõi välja, et kaitsevahend vastas ründe iseloomule ja ei olnud rakendatud ülemäärast jõudu. Minu arust väga oluline asjaolu - ründaja võib olla paljakäsi, aga tema vastu tulirelva kasutamine on ikkagi OK.

Asja võti on siin minu arust selles, et relvaomanikku oli juba rünnatud ja ründaja jätkas oma tegevust, samas kui relvaomanik oli omalt poolt teinud kõik mis tema sai teha, st. näitas relva ja tegi hoiatuslasu. Ründaja sai aru et rünnataval on potentsiaalselt surmav kaitsevahend, aga ikkagi jätkas oma rünnakut. Alamate kohtuastmete argumentatsioon, et oleks pidanud üritama tabada jalgadesse ja peale igat lasku analüüsima tulemust jne oli ilmselge jama iga laskmisest vähegi jagava inimese jaoks, selliseid argumente on eksperdil lihtne ümber lükata ja tore on, et ka lükati/ RK poolt kuulda võeti.

Kahju on ausast relvaomanikust, keda asja ees teist taga väntsutati, aga meil on nüüd oluline pretsedent tuleviku tarbeks.

Lõpuks võitis Lääne arusaamine Vene
arusaamise õigusest enesekaitsele. :wink: Vene aeg
oli palju inimesi kelle arvates pätt oli kah inimene ja teda ei tohi tappa kui tahtis ainult pisut peksa anda või pisut röövida.
Kommunistid ju lugesid kriminaale endle sotsiaalselt lähedamaseks kui näiteks haritlasu.
Leo
Liige
Postitusi: 3303
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Kas hädakaitse ?

Postitus Postitas Leo »

Kas Eesti Relvaomanike Liit on ka midagi avalikult arvanud sellest juhtumist? Näiteks võiks nad teha nimekirja advokaatidest, kelle poole pöörduda, kui relvaomanik vajab pädevat konsultatsiooni või õigusabi? Kui võrrelda relvaomanike arvu Eestis näiteks Soomega elanike arvu kohta, siis Eestis on isiklike relvade omanikke ikka täiesti käputäis. Miks see nii on? Olen kuulnud täiesti tõsistelt inimestelt, et näiteks PPAs töötab märgatav hulk riigiametnikke, kelle arvates relvastatud kodanik on meeletu oht avalikule korrale ja pingutavad tõsiselt, et relvaomanike "peedistada" ja relvaomamise õigust piirata. Näiteks peale Lihula massimõrva, mis oli kindlasti väga kole õnnetus, kontrolliti PPA poolt kõikide relvaomanike taustu ja kui ma õigesti mäletan, siis suurusjärgus 25000 relvaomanikust oli kümmekond, kelle tervis või elukombed tekitasid küsimusi. Paralleele tuues peaks siis peale iga pussitamist sellest maakonnast kõik noad kokku korjama ja nüriks käiama ning peale suuremaid liiklusõnnetusi sarnaste masinate juhid korduseksamile saatma :dont_know:
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 12 külalist