Demograafia

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Ma arvan, et sellest mõttest õige oleks kodulaenu kustutamine sõltuvalt laste tekkimisest. Õppelaenuga sedasi oli (vähemalt mina sellest osa sain küll).

Aga see odavate moodulmajade asi ei läbiks meil elu katseid - praktikas maksaks need majad võtmed kätte samapalju kui ehitusplatsil rajatavad ning selle kulude vahe paneb arendaja või majatootja lihtsalt tasku. St need noored pered siin mingit leevendust ei saaks. Ka pole näha, et KOV-ide rajatavad sotsmajade korterid tegelikult leevendust tooks, no Tallinnas on need kahtlemata parteipileti põhised ja lõppude lõpuks, kuidas see maja saaks märgatavalt odavam tulla. Pigem on ikka realistlik süsteem, et koos laste tulekuga kustutatakse osa eluasemelaenust ja las siis igaüks ise vaatab, kus ja millises majas ta elab.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Ära rabele. Sa ei pea igas teemas sõna võtma. Kui ei valda teemat, ei valda. Midagi katki ei ole. Mina näiteks "aeru" lahti-kokku ei paneks ja võimalik, et jääksin ka Harrisega hätta. Pole kumbagi näppida saanud ja nendel teemadel sõna ei võta.
Ma olen taoliste piirkondade problemaatikaga tegelenud viimane 19 aastat oma elust ja vähemalt ise arvan, et natuke kujutan asju ette küll. Mitte küll täelikult, aga natuke ehk tean. Niiet vabandust oma peavooluga vastumineva arvamuse pärast.

Tean ka kogemata ühte üle 500 elamuga uusarendusrajooni, kuhu ehitati peale uuringuid lasteaed 180 kohaga. Nüüd valitseb mu peas segadus, et kas tõesti vanemad ei taha oma lapsi viia jalutuskäigu kaugusele või äkki ongi asjad nii, et pooltes leibkondades polegi üldse lapsi. Sest kui rajoon on tekkinud viimase 15a jooksul ja igas peres oleks kaks põngerjat, peaks ju lasteaed olema vähemalt kolm korda suurem.

Muide, Harjumaal on ajalooliselt leibkonnas kuskil 2,5 inimest, niiet eriti lapserohke see olla ei saaks. Kahjuks seda arvamust kinnitab ka nähtu, olen pidanud kümnetes majades käima ka sees ja usu või ära usu, laste olemasolu/puudumine on juba ukse peal või isegi väravas vägagi äratuntav. Ma ise julgeks spekuleerida, et lapsed on taolises uusrajoonis igas teises või kolmandas majas. Muidu umbes 7a tagasi pidin samas rajoonis kinnistusraamatus läbi lappama umbes sadakond krunti ja umbes pooltel neist oli seljataga kohtutäitur sundmüük ja usun, et umbes kümnendikul lausa kaks. Ehk siis antud elumudeli jätkusuutlikkus kõigub üsna noateral (väike võnge majanduses toob kaasa massvõlgnevused) ja siie ehk ongi see koer ka maetud, miks lapsi igas teises või kolmandas majas on. Ülejäänud majades ongi needsamad DINK-id (vähemalt osades neist).
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
andrus
Liige
Postitusi: 4332
Liitunud: 02 Juul, 2004 11:39
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas andrus »

Minu arvates ei saa ennast teemat valdavateks pidavad inimesed seda lubada, et jätavad vastamata lihtsatele küsimustele nagu see:
kas saaks palun pädevat statistikat ka siia kõigi nende meelevaldsete väidete toetuseks?
Jaanalinnu mängimine siinkohal saadab signaali, et teema valdamise asemel on ainult kinnisideed ja hääled peas.

Väidetava 19 aastat teemaga tegelemisega seoses tuli mulle pähe millegipärast kohe see pilt:
square_peg.jpg
square_peg.jpg (18.44 KiB) Vaadatud 1930 korda
Nii näeb välja üks üritus iga hinna eest peavooluga vastuollu minna :)
2korda2
Liige
Postitusi: 1595
Liitunud: 01 Juul, 2014 11:56
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas 2korda2 »

Trumm,
vaat kui ilus - sina "tead ühte uuselamurajooni" (pane siis juba konkreetne nimi juurde), mina aga elan juba 15 aastat sellises. Minu sisse kolides oli see Vahi küla, siis Vahi alevik ja nüüdseks kutsutakse seda Raadi aleviks (Googlemaps seda veel ei tea, Maa-ameti kaardirakenduses aga leiad küll). ~350 eramut, 200+ ridaelamuboksi ja >1000 korterit (neid viimaseid ei viitsinud kokku lööma hakata - neid tuleb kiires tempos ikka veel juurde).
On 2 peamist põhjust, miks siin on võimalik hakkama saada <500 lasteia kohaga (kohalikus lasteaias on 12 rühma, Kõrvekülas samapalju):
1. Osa vanemaid ei kirjuta ennast/last valda, vaid tahavad tarbida linna teenuseid. Muuhulgas lasteaia ja/või koolikohad.
2. Laps käib lasteaias üpris lühikese osa oma elust, tüüpiliselt 3.-7. eluaastani. Seega umbes veerandi ajast, mil tema kohta laps öeldakse. Inimene, kes on piirkondlike demograafia küsimustega 19 aastat tegelenud seda muidugi teab ja oskab sellest arvutada ka potentsiaalselt vajaliku lasteaia suuruse. Teiste peas võib tõesti valitseda segadus.
Veel 1 tähepanek - mida vanem on elurajoon, seda vanemad inimesed (keskmiselt) seal elavad ja seda vähem lasteaia teenuseid vajavad. Tüüpiliselt hakataksegi oma maja peale mõtlema, kui pere kasvu planeeeritakse/on juba tulemas. 15 aastat hiljem selles peres üldiselt lasteaiaealisi lapsi enam ei ole. Maja müümisele hakatakse mõtlema alles siis, kui viimane laps on oma teed läinud.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Juurprobleem on jätkuvalt see, et DINK eluviisi kandvus majandusmootorina vajab tõestamist? Ka karu läheb mesipuusse läbi lennuava, kui algkiirus piisav. Olen selle kontseptsiooni suhtes jätkuvalt skeptiline ja elukogemus näitab, et inimesed, kelle elukreedo hulka kuulub trikitamine, teevad seda kõikjal. Seepärast ei võta ma ja juttu üüratust maksupanusest kuigi tõsiselt.
1. Osa vanemaid ei kirjuta ennast/last valda, vaid tahavad tarbida linna teenuseid. Muuhulgas lasteaia ja/või koolikohad.
See dünaamika on palju keerukam, kui paari lausega öelda saab. Nagu ma esimeses lõigus möönsin, siis üle lastakse kõikjal. Enamasti regatakse lähivalda end sisse kui laps väike ja vaja lasteaiakohta. Väikelapse transport on tülikas ja linna lasteaeda viiakse ainult siis, kui see asub töökoha ligi või vallas kohta pole. Suurem linna tagasi kirjutamine algab kooliealiseks saamisega, kuna eliitsemad koolid asuvad meil linnas. Ei ole eriline saladus, et lähivaldade elanikel on sobiv aadress ka linnas ja eriti popid on kesklinna eliitkoolide "tööpiirkinnad", kus ühes korteris võib olla nt 20 inimest sisse kirjutatud.

Üks suurimaid hävitustöö tegijaid KOV-ide eelarves oli Tallinna "tasuta" ühistransport. Tundub veider, et rikkad sõidavad ju oma (kalli) autoga, aga tühja, selle kuukaardi raha kokkuhoidmise nimel ollakse valmis kiirelt üle laskma. Praegu on asi lahenenud sedasi, et see "tasuta ühistransport" on ka väljaspool linna ja vastavateemaline riid on unustusse vajunud.

Ja mingit valda tagasi "kirjutamise" lainet võib näha siis, kui valimised paistavad ka kaalukeeleks on arenduse uus asfalt, kergtee vms. Vald koputab südametunnistusele ja inimesed muudkui tulevad. Minu jaoks on taoline kombelõtvus selle elukohaga muidugi arusaamatu, aga see selleks.

Aga see teemaks olnud dink-ide ärakolimine ja väidetav suur majanduspanus - ei osta seda juttu, nähtu ütleb mulle midagi muud.
Neid ära kolijaid on käputäis (kes maksab su maja laenu?) ja nendegi hulgas on usinalt neid, kelle maksupanus on tegelikult võrdne näiteks Maxima kärulükkaja omaga (üldsegi mitte paha pärast viimase suhtes), sest kes on harjunud üle lastes elama, laseb seda igal pool.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Muhemusu
Uudistaja
Postitusi: 13
Liitunud: 23 Nov, 2022 14:55
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas Muhemusu »

Eesti kaart 1.jpg
Tegin veel ühe kaardi. Kahjuks on see ilmselt tänaseks päevaks juba vananenud, sest peale loendust saabunud põgenikud muudavad mitmeis paigus osakaale. Valged alad on loenduse järgi asustamata.
Valdemar
Liige
Postitusi: 48
Liitunud: 28 Juul, 2020 19:54
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas Valdemar »

Tuleb välja, et elan asustamata alas, samas kõrval on puhta punane, kuigi minu teada kümne kilomeetri raadiuses elab vaid neli mitteeestlast- kolm ukrainlast-ei ole põgenikud, vaid siia 70-datel abiellunud ja üks venelane. Nii, et seda kaarti tasub võtta tibakese soolaga :D
Kasutaja avatar
Madis22
Liige
Postitusi: 1475
Liitunud: 09 Mär, 2005 14:11
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas Madis22 »

2korda2 kirjutas: 24 Nov, 2022 13:54
Kapten Trumm kirjutas: 24 Nov, 2022 12:56 Kui uskuda statistikaametit, siis on lastega leibkonnast keskmiselt 1,71 last, ehk näiteks toodud kolmelapseline pere on üsnagi vähe levinud.

175k tundub üüratu summa, kuid jagades selle 23 aasta ja 12 kuuga, saame tulemuseks märksa minoorsema 634 eurot kuus.
Seda enam on vale, et nii vähe levinud peremudelile kühveldatakse sellises mahus raha peale.
23 aastat on pool tööealisest elust. See on tühine ajavahemik?

Paneme selle "minoorse" 634EUR kuus konteksti:
Statistikaameti andmetel oli 2022 II kvartali mediaanpalk 1400EUR.
Paneme lastetoetusele juurde ka 3x18 kuud vanemapalka (3x18x1400=75600EUR, seega toetuste summa ulatub jämedalt 250KEUR-ni) - terve perioodi peale ühtlaselt jaotatuna ~900EUR kuus. Ma ei hakka tulumaksutagastusi vms soodustusi siia täpsemalt lisama. Ikka "minoorne"?

Palgakalkulaatori järgi tähendab 1400EUR brutopalk isikustamata makseid (II samba makse näiteks siia alla ei käi) summas 693,34EUR. Järeldus: selle 23 aasta jooksul panustab üks vanematest maksudena märkimisväärselt vähem kui ise riigilt tagasi saab.
Siin on üsna põhimõteline arvutusviga. Nii nagu toote tarbimisel tuleb arvestada toote kogu eluea kuluga, tuleks analoogiliselt läheneda ka lastele ja maksudele.
Peretoetused-tulumaksutagastused 175k€; mediaanpalk 1400€ on brutopalk, vanemapalgast võetakse maksud maha = vanemapalgad kokku 64 k€. Kolme lapse toetus kogu laste kasvatamise aja vältel kokku on 239k€. See jaguneb kahe inimese vahel. Need kaks inimest teevad kumbki tööd u. 40 aastat, ehk maksavad kahepeale makse 665k€. Ühe lapse kasvatamise kuludeks on täna riik arvutanud 511,2 €/kuu ja lapsevanema kohustuseks last ülal pidada 21 aastat. Kolme lapse kulud sellel mediaanpaaril on 386k€. Seega selle mediaanpaari panus riigi toimimisse ja selle jätkusuutlikusesse on tänases vääringus 665+386-239=812k€ pluss rahas mittemõõdetav uute maksumaksjate kasvatamise töö. DINK paari panus samasuguse mediaansissetuleku juures on u. 85 aasta (ei olda 3x18 kuud kodus) maksud u. 707 k€.
The laws of physics is more what you'd call 'guidelines' than actual rules.
2korda2
Liige
Postitusi: 1595
Liitunud: 01 Juul, 2014 11:56
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas 2korda2 »

Madis22,
sul on siin mõned vead sisse lipsanud:
Esiteks kirjutab sinu arvutus üles kasvatatud laste väärtuse saba ja sarvedega riigi omaks. Sa oled lapsevanem? Andsid oma lapsed riigi omandisse mingi konkreetse aktiga? Kui arvutame "kasu ühiskonnale/riigile", siis on õiglane kulu poolele asetada ka riigi poolt lapse haridusse ja tervisesse tehtavad kulutused, sünnitusest lasteaiani ja sealt gümnaasiumi lõpuni välja. Kus need on? Igaks juhuks mainin, et kulud ei paista ainult riigi-eelarvest - KOV-d panevad olulise osa. **
Teiseks on sul kirjas, nagu oleks lapsevanem töölt eemal 18 kuud. Ei ole 18 kuud, rohkem on. Minu laste puhul on näiteks vahemik olnud 28 - 35 kuud (vanim sündis ajal, mil vanemapalka polnudki). Õigupoolest ei ole minu tutvusringkonnas mitte kedagi, kes oleks kordki 1,5-aastase lapse kõrvalt tööle läinud. Ainsaks teatud mööndustega pere, kus oma pisiettevõte, millel hoiti kätt pulsil (palka loomulikult ei võetud). Lisaks ei arvesta me hiljem haige lapsega kodus oldud aega, mida paratamatult aastate jooksul koguneb ja kus kulud jälle riigi kanda.
Kolmandaks sa eeldad, et nii lapsevanemad kui lastetud saavad võrdset palka. Ei saa. Kui meeste puhul on erinevused väiksemad*, siis naiste puhul on erinevus täiesti olemas ja võib kesta ka õige mitu aastat pärast sünnitust (ceteris paribus võrdlus naisega, kes ei sünnitanud). Kui riigisektoris on ametipalk enam-vähem kindel ja eemoleku järel naastes tõstetakse palk automaatselt teistega samale tasemele, siis erasektor "diskrimineerib" täiega ja maksab tüüpiliselt vastavalt oskustele/panusele, mis pikemal eemalolekul paratamatult kannatavad. Kui me mõõdame "kasu ühiskonnale", siis kidunud oskustega riigipalgalise panus pole naastes võrdne pidevalt tööl olnutega, kuigi seadus näeb võrdset tasustamist ette.

* - siin ei maksa segi ajada põhjust tagajärjega. Tüüpiliselt ei käi "mees teenib palju, sest tal on lapsed" vaid "hästi teeniv mees saab lapsi/naine on valmis sellisega lapsi saama". Me võime rääkida sugude võrdsusest viimse päeva laupäevani aga nii lihtsalt on. Antropoloogia.

** - Tallinnas (suured koolid, kulud õpilase kohta pigem väiksemad) on näiteks 2022/23 õa ~48,5K munitsipaalõppeasutuse õpilast ja neile kulub 2023 aastal ~350MEUR ehk õpilase kohta ~7200EUR. 4 aastat lasteaeda + 12 aastat kooli = 16 aastat x 7200EUR=115 200EUR keskhariduse omandamiseks pigem odavamapoolses (õpilase kohta) KOV-s.

Mida ma öelda tahan - Eesti riiki ei pea ülal lapsevanemad. Eesti riigi toetused lastele või lastega perele on juba ammu tasemel, kus seda kohe mitte kuidagi öelda ei saa. Kui üldse keegi, siis hoiab Eesti riiki üleval mitmekordset keskmist palka teeniv vanemspetsialist, kes joob, suitsetab ja sõidab autoga. Maksude ja aktsiiside näol on tema panus riigieelarvesse (ja kaudselt KOV-i) üüratu. Samas sureb ta tõenäoliselt suhteliselt vara maha (suurema sissetuleku juurde käib üldiselt ka suurem stress, lisaks elustiili probleemid) ja nii pole ta pensionipõlves pikalt koormaks.
Kasutaja avatar
Madis22
Liige
Postitusi: 1475
Liitunud: 09 Mär, 2005 14:11
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas Madis22 »

Jah, üleskasvatatud kodanik kuulub saba ja sarvedega riigile ja on selle uus maksumaksja niikaua, kuni ta pole liikunud mõnda teise riiki makse maksma ja kodakondsust vahetanud. Lapsevanemal on võrreldes riigiga oma üleskasvatatud lapse suhtes väga vähe õiguseid. Kulud, mida riik teeb uute maksumaksjate kasvatamisse otse, ei puutu kuidagi nende uute maksumaksjate vanematesse. Vanemad ei muutu kuidagi sellest jõukamaks. Riik ei tee neid kulusid ligimesearmastusest, vaid on väga pragmaatiline. Eesmärk on optimaalsete kuludega saada piisavalt hästi toimetulevaid maksumaksjaid.

Mis teise osasse puutub, siis minu vahetud vaatlused on vastupidised. Suurel hulgal lapsi satub lastehoidudesse juba aastasena. Ilma üleüldist asjassepuutuvat statistilist uurimust tegemata (ja ma ei hakka seda tegema või otsima) ei näe ma mõtet eelpool tehtud arvutuste täpsuse üle diskuteerida. Ma oletan, et keskmised suurusjärgud võivad mõne protsendi võrra kõikuda, aga mitte statistiliselt olulisel määral.

Mida mina öelda tahan: lapsevanemad ei ole riigile koormaks, vaid panustavad uut maksumaksjat kasvatades riigi käekäiku kui mitte rohkem, siis vähemalt samapalju, kui need, kes vaid maksumaksmisega piirduvad. Mitmekordset keskmist teenivaid vanemspetsialiste, sõltumata elukommetest, on statistiliselt liiga vähe, et riigi käekäigus olulisemat rolli mängida.
The laws of physics is more what you'd call 'guidelines' than actual rules.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Eks selles toetuste teemast kumab läbi DINKide kadedus, ei muud. Et näe nüüd meie, DINKid (või siis 1 moelapsega) ei saagi niipalju.
Lihtsalt see kolm või enam last on tihtipeale (ja paraku) kahjuks täiskohaga töö, mille kõrvalt hästimakstud tööd teevad ikka üsna vähesed.
Isegi kui kõik lapsed on puudevabad, on need järjest haiged ja kõrge palavikuga lapse põetamist mõistlik inimene lapsehoidjale ei jäta.
Ja sellegi töö tegemiseks tuleb nagunii juba lapsehoidja palgata. Ei mahu enam traditsioonilisse 50 m2 üürikorterisse ära, odava väikeautoga ei saa maale sõita jne.

Eks need kulud kasvavad ka kaunis astmeliselt.
DINKid ja moelapse kasvatajad sellest enamasti aru ei kipu saama.

Ei maksa laiata "Eesti riik ei pea üleval lapsevanemaid".
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
2korda2
Liige
Postitusi: 1595
Liitunud: 01 Juul, 2014 11:56
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas 2korda2 »

Küll on hea, et mina ise ja minu lapsed pole riigi omad - saame ise oma elu üle otsustada.
Madis22, ole palun nii kena ja pane oma "vahetute vaatluste" kohta kirja millise KOV-i territooriumil minnakse suurel hulgal juba aastase lapse kõrvalt tööle. Ma hea meelega viskaks pilgu peale selle KOVi eelarvele. See väide kõlab pehmelt öeldes väheusutavalt arvestades, et 1,5-aastase lapse hoiukoha tagamise kohustus tekkis KOV-dele alles äsja. Lastehoid on KOV-le selgelt kuluartikkel, 1-aastastele koha võimaldamine tähendab selgelt lisakulutusi. Üpris vähetõenäoline, et mõni KOV seda teeks ajal, kui ka rikkad vallad on hädas isegi lasteaia kohtade tagamisega.
"Vahetu vaatluse" häda on selles, et minu vahetu vaatluse tulemus oleks:
1. Keskmine laste arv on kaugelt üle kahe, tunnen lähemalt vaid üht 30+ lastetut inimest samas kui enamuses peredes on vähemalt 3 last.
2. Alla 2KEUR saavad vaid pensionärid.
3. Lastega pered elavad 100% eramutes.

"ei näe ma mõtet eelpool tehtud arvutuste täpsuse üle diskuteerida." - sina olid see, kes märkis "Nii nagu toote tarbimisel tuleb arvestada toote kogu eluea kuluga, tuleks analoogiliselt läheneda ka lastele ja maksudele". Kui nüüd selgub, et arvutus hakkab soovitule vastupidist tulemust näitama, siis pole see arvutus enam oluline?

Trumm,
mul ei ole mitte mingit soovi diskuteerida tasemel "DINKid on kadedad" või "odava väikeautoga ei saa maale sõita". Ei ole minu tase. Mulle meeldiks, kui oma seisukohti kaitstaks arvutustega ja argumente tõetataks viidetega kontrollitavatele materjalidele. Tundub, et siin võib joone alla tõmmata küll.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Saamaks lahti "häältest peas" võiksime vahest vaadata leibkonna suurust.
Näiteks lastest kubiseval Harjumaal on see arv alla 2,5.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Madis22
Liige
Postitusi: 1475
Liitunud: 09 Mär, 2005 14:11
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas Madis22 »

Tartu linnas on 37 eralastehoidu, mis pakuvad teenust alates 1aasta vanustele. Oletan, et kui on pakkumine, siis on ka nõudlust.
Jah. Mina olin see, kes kirjutas, et minu arvutuskäigule eelnevad arvutused sisaldasid põhimõttelist viga arvutuste tegemise viisis. Kui sa kiidad minu pakutud arvutusmeetodi piisavalt heaks ja oled nõus otsima asjassepuutuvat statistikat, siis võib arutlust arvutuste täpsuse üle jätkata. Kui sa leiad, et on olemas parem arvutusmetoodika, mis olukorda selgemalt kirjeldab, siis selle üle võib arutleda. Kui sa ei ole valmis omaltpool diskussiooni ei vajalikku statistilist andmestikku või paremat arvutusmetoodikat lisama, siis ei ole midagi arutleda. Seni ei ole sa omalt poolt lisanud midagi asjassepuutuvat, et võiks hakata väitma, et minu arvutustes on mingisugune ebakõla selgunud.

Sa oled vaid viidanud, et statistiliselt võib esineda mingi sissetulekute ebavõrdsus lastega perede ja nende vahel, kes on otsustanud lapsi mitte saada ja ma olen möönud, et mõne protsendi ulatuses võib selline ebavõrdsus tõesti esineda. Minu poolt esitatud arvutusmudel eeldab, et see erinevus peaks olema suurusjärgus 15%, et võiks rääkida võrdsest panusest ühiskonda. Arvestades, et lastega paaridest ühe vanema sissetulek on lastetute paaride vastava vanemaga võrdne (ei ole määravat põhjust, misk see peaks oluliselt erinema) peaks teise vanema ja lastetu paari teise isiku palga vahe kõigi tööaastate keskmiselt erinema 30% või enam. See on väga suur vahe. Lapsevanema mittetöötatud aastad olen ma oma arvutusmudelis juba arvesse võtnud.
The laws of physics is more what you'd call 'guidelines' than actual rules.
Muhemusu
Uudistaja
Postitusi: 13
Liitunud: 23 Nov, 2022 14:55
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas Muhemusu »

Tegelikult on päris kummastav, et meie praegune mõõtmatult rikkam Eesti on pea kaks korda madalama sündimusega, kui puruvaesetel nõukogude võimu 80ndatel. Mida me nii valesti teeme?
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Google [Bot] ja 14 külalist