Kriminaalselt karistatud isikud reameeste seas.

Muljeid teenistusest. Nii Eesti väeosades, N Liidus, luures või vastuluures, või hoopis partisanide juures. Kuidas kellelgi juhtunud on.
Kasutaja avatar
Siki
Liige
Postitusi: 1261
Liitunud: 09 Juun, 2020 14:29
Kontakt:

Re: Kriminaalselt karistatud isikud reameeste seas.

Postitus Postitas Siki »

Näiteks sellise mehe nagu Väino Sõna kohta kirjutatakse raamatus "Vastupanu 1955-1985" nii:

"31. oktoobril 1961 arreteeriti samas kriminaalasjas Väino Sõna (s. 1939), kes viibis vahi alla võtmise ajal sõjaväeteenistuses.
23. veebruaril 1959 oli ENSV Ülemkohus karistanud Sõna huligaansuse eest nelja-aastase vabadusekaotusega. Madrusena mootorlaeval Läänemaa töötanud Sõna oli 17. novembril 1958 lõiganud noaga puruks punalipu ja karjunud nõukogudevastaseid hüüdlauseid. Mootorlaev seisis sel ajal Klaipeda sadamas. Süüdistuskokkuvõttes sedastati Sõna nõukogudevastaseid vaateid järgmiselt:
"Sõna, õppides Pärnu merekoolis juulist 1957 kuni juunini 1958, avaldas kaaslaste seas nõukogudevastaseid ja natsionalistlikke vaateid, suhtus vaenulikult venelastessse, ülistas kapitalistlikku korda ja laimas nõukogude tegelikkust." Kohtus ei leidnud Sõna nõukogudevastased väljaütlemised kinnitust ja nii jäi süüdistuskokkuvõttes nõutud nõukogudevastase agitatsiooni ja propaganda paragrahv (58-10) kohaldamata. Sõna kandis karistust Kunda vangilaagris. 13. jaanuaril 1961 vabastati ta ENSV Ülemnõukogu Presiidiumi otsuse põhjal ennetähtaegselt ja võeti kohe seejärel sõjaväkke sundaega teenima. Teenistuskohaks sai Tallinn."

https://www.geni.com/people/V%C3%A4ino- ... 6208397234
Kasutaja avatar
Siki
Liige
Postitusi: 1261
Liitunud: 09 Juun, 2020 14:29
Kontakt:

Re: Kriminaalselt karistatud isikud reameeste seas.

Postitus Postitas Siki »

Tuntud mees Leo Kunnas (eesti kirjanik ja reservsõjaväelane, XIV Riigikogu liige) oli kohtu poolt karistatud ja reaalselt vangis istunud ennem seda, kui ajateenistusse läks. Ning tal olid ikka tõsised paragrahvid (relvade omamine, N. Liidust põgenemise katse, vanglast põgenemise katse..) ja ei teeninud teps mitte tööpataljonis.

https://arhiiv.err.ee/vaata/jutusaade-j ... leo-kunnas
Kasutaja avatar
Siki
Liige
Postitusi: 1261
Liitunud: 09 Juun, 2020 14:29
Kontakt:

Re: Kriminaalselt karistatud isikud reameeste seas.

Postitus Postitas Siki »

1948. aasta maikuus põgenesid kaks eesti poissi, Reino Urm ja Lembit Mustel, Nõukogude kaubalaeval Rootsist N Liitu. Mustel hukkus peagi GULAGi süsteemis, Reino Urm istus erinevate väga tõsiste paragrahvidega aastaid kinni nii Eestis kui Vorkutas. Peale laagrist vabanemist (ilmselt 1950. lõpus) sai ta sõjaväekutse. Ta proovis seletada, et see peab olema eksitus, aga saadeti siiski teenima. Leningradi jaotuspunktis sai ta tuttavaks veel kahe eestlasega, kes olid samuti vangis olnud. Kõik kolm sattusid samasse väeossa Moskva lähistel ja alguses otsustasid seal lihtsalt lulli lüüa ning tegevustest mitte osa võtta. Leidsid, et parem minna vastuhakkamise eest uuesti vangilaagrisse, seal vähemalt tuttav elu. Aga kui neile selgeks tehti, et armeest saadetakse sellise käitumise eest aastaks-paariks distsiplinaarpataljoni ja pärast peab ikka tavaväeosas aja täis teenima, mõtlesid nad ümber. Nad teenisid sideväeosas oma aja ära.

Allikas: https://www.vanajahea.ee/toode/aftonbla ... -jutustab/

Mälestused tunduvad usaldusväärsed. Vähemalt nii palju, kui muudest allikatest kontrollida saab, vastab raamatus kirjutatu kuni pisiasjadeni tõele. Ma ei näe põhjust, miks ta oleks pidanud oma eluloole ajateenistuse juurde luuletama.
Kasutaja avatar
Siki
Liige
Postitusi: 1261
Liitunud: 09 Juun, 2020 14:29
Kontakt:

Re: Kriminaalselt karistatud isikud reameeste seas.

Postitus Postitas Siki »

Botaanik Jaanus Paal (sünniaasta 1947) istus kakluses osalemise eest 2 aastat (1966-1968) Tallinnas Patareis ja Magasini tänava vanglas, sellest hoolimata taheti teda hiljem armeesse võtta. Ta proovis vabastust saada nii kehvale tervisele kui peatselt sündivale teisele lapsele viidates, aga pääsu ei oleks muidu olnud, kui ta poleks lõpuks tutvuste kaudu ja ühte dokumenti võltsides asja jutti ajanud. Sellest kirjutas ta detailselt ise raamatus "Trepist üles, trepist alla.."


https://et.wikipedia.org/wiki/Jaanus_Paal

https://www.rahvaraamat.ee/p/trepist-%C ... 9916603284
Urams
Liige
Postitusi: 284
Liitunud: 24 Okt, 2020 17:59
Kontakt:

Re: Kriminaalselt karistatud isikud reameeste seas.

Postitus Postitas Urams »

Stroibatis ca 20% 350 mehest,selle pärast oli kord ka kõva ,mingit dedovshinast ei olnud haisugi.Kriminaal
toimikute blanketid olid staabis laua peal ,kirjuta nimi peale ja kõnni disbatti.
Kasutaja avatar
Siki
Liige
Postitusi: 1261
Liitunud: 09 Juun, 2020 14:29
Kontakt:

Re: Kriminaalselt karistatud isikud reameeste seas.

Postitus Postitas Siki »

Minu üle-eelmises postituses mainitud Reino Urm väitis muide ka seda, et dedovštšina levinud hoopis sõjaväest vanglasse, mitte vastupidi.
Kasutaja avatar
Siki
Liige
Postitusi: 1261
Liitunud: 09 Juun, 2020 14:29
Kontakt:

Re: Kriminaalselt karistatud isikud reameeste seas.

Postitus Postitas Siki »

Eriti sünge pildi 1950. aastate "800-mehelisest sõjalaevade remontimise pataljonist" Tallinnas maalis saarlane Harry Õnnis (1931-2005):

"Suur osa tookord Leningradi Ekipaažis olnud eestlastest toodi tagasi Tallinna, mina nende hulgas. Tehas nr. 36, kus töötas ka palju eestlastest kvalifitseeritud töölisi-eraisikuid Tallinnast, asus Merepuiestee ääres, poolkaares ümber Admiraliteedi basseini. Meid majutati vanadesse paekivist ehitatud sõjaväeladudesse, kus puudusid alguses igasugused kütmise võimalused ja mis peatselt ümbritseti okastraadiga. Raamatukogu asus algselt suures välitelgis ja mind pandi sinna juhatajaks. Raamatusõpru oli aga pataljonis vähevõitu, sest haridust oli poistel üldiselt vähe, osa uhke mereväevormi kandjaid oli hädas isegi elementaarse kirjaoskusega. Asi läks veelgi hullemaks pärast Stalini surma 1953. aasta märtsis. Siis paljudele kriminaalvangidele antud amnestia tõi ka meie väeossa hulga vanglatest välja lastud ja madrusevormi topitud noori kurjategijaid. Algas tohutu varguste laine, joomingud tehase tsehhides töö ajal, metsikud kaklused, masinate ja muu sisseseade purustamised. Kriminaalid moodustasid pataljonis oma organisatsiooni nn platnoide bande.

Kord teatasid platnoidid mulle, et ma olen surma mõistetud. See oli pärast seda, kui olin hakanud omal käel uurima ja urgitsema Abajast pärit Kaljo Araka tapmise asja. Koos teise Saaremaa poisi Oskar Trulliga saime juba mõnele asjaolule jälile, ka sellele, et tapjad olid platnoid. Siis tuligi teade, et "nüüd käib surm sinu kannul". See ei olnud nali. Mind päästis aga platnoide peamehe Olegi auahnus: käimas olnud pataljoni esivõistlustel males tahtis ta iga hinna eest saada esikohta. Ta oli hea maletaja, kuid teine pretendent, teise järgu maletaja Kultõškin pretendeeris samuti esikohale. Võitja saatuse pidi otsustama minu võistluspartii Kultõškiniga turniiri lõpus. Oleg teatas mulle, et jään ellu, kui Kultõškinit võidan. Mul ei olnud põhjust midagi head loota. Olen seda alati imeks pidanud, et ikkagi võitsin selle elu ja surma peale mängitud partii."
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist