Hukkamiskoht Valdeku metsas

Üksused, relvad, tehnika. Autasud ja vormid. Kõik teemasse puutuv.
Tarmo Männard
Liige
Postitusi: 1229
Liitunud: 08 Sept, 2005 0:35
Asukoht: Tallinn, Õismäe
Kontakt:

Re: lollid küsimused.

Postitus Postitas Tarmo Männard »

Palusin ülemustel teema eest oma nime ära võtta, sest rumalaid küsimisi- nagu minu jaoks ootamatult selgus- on paljudel teistelgi! :)
Niisiis...ei mingit teiepoolset teemakaaperdamist enam. Igaüks võib seaduslikult oma rumala küsimuse üles sättida.

Tulles korraks selle Valdeku metsa juurde: kas on umbkaudu teada, kus see tapakoht asus?
Elasin ise kunagi Valdeku tänaval ja on kuidagi ebamugav mõelda, midakõike ma teiste haudadel teha võisin. Isegi, kui nad kõik olid pahad.
Kasutaja avatar
Siki
Liige
Postitusi: 1240
Liitunud: 09 Juun, 2020 14:29
Kontakt:

Re: lollid küsimused.

Postitus Postitas Siki »

Tarmo Männard kirjutas:Tulles korraks selle Valdeku metsa juurde: kas on umbkaudu teada, kus see tapakoht asus?
Elasin ise kunagi Valdeku tänaval ja on kuidagi ebamugav mõelda, midakõike ma teiste haudadel teha võisin. Isegi, kui nad kõik olid pahad.


Siit teemast saab vaadata veel ühe Valdeku laskeväljal toimunud raske õnnetuse kohta:

https://foorum.rindeleht.ee/viewtopic.php?f=23&t=8173

Seal on üks fragment kaardist, kus on näha laskevälja piirkonda. Wabariigi ajal toimusid hukkamised laskevälja erinevates osades. Saksa ajal kasutatud punaste poolt rajatud tankitõrjekraavi, aga kus see täpselt kulges seal, ma ei oska öelda.
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5553
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: lollid küsimused.

Postitus Postitas toomas tyrk »

Siki kirjutas: Saksa ajal kasutatud punaste poolt rajatud tankitõrjekraavi, aga kus see täpselt kulges seal, ma ei oska öelda.


Kus tanktõrje kraav täpselt kulges - ei oska ka hetkel kohta välja pakkuda. Aga saksa okupatsiooni ajal (1942-43?) avastati Liiva kalmistu vahetus naabruses nimetud hauad, mis siis üritati mingi hetk pakkuda välja punaste repressioonide kohaks. Kose mõrvapaik oli juba avastatud ja avalikuks tehtud, samuti muid vähemaid mõrvapaiku. Siis pakuti välja uus.

SD võttis kiirelt asja üle ja rohkem sellest ei räägitud. Tegemist oli sakslaste 1941. a kasutatud kohaga.

Hetkel jään allika võlgu (mälu järgi kirjutan), aga võimalik, et jälle Kasak ise...
Kasutaja avatar
Siki
Liige
Postitusi: 1240
Liitunud: 09 Juun, 2020 14:29
Kontakt:

Re: Lollid küsimused.

Postitus Postitas Siki »

Erika Aulik ju elas ka sealkandis, Männiku teel, ja kirjutas raamatus "Viru tänav ja teised", et hukkamised toimusid tema kodule nii lähedal, et kord öösel õues viibides kuulis ta "vaskse häälega antud käsklusi", nuttu ja laskmist :?
Kui ma ei eksi ja õigesti mäletan, siis Jüri Freimuth väitis raamatus "Ilustamata elu", et selle luukeredega täidetud tankitõrjekraavi peal asuvad praegu Valdeku tänava majad :x
Kasutaja avatar
Siki
Liige
Postitusi: 1240
Liitunud: 09 Juun, 2020 14:29
Kontakt:

Re: Lollid küsimused.

Postitus Postitas Siki »

toomas tyrk kirjutas:Kus tanktõrje kraav täpselt kulges - ei oska ka hetkel kohta välja pakkuda.


Võtsin nüüd juba mainitud Jüri Freimuthi raamatu "Ilustamata elu" lk 21 ette ja loen:

"Paari päeva möödudes läksime uudistama lahingukohta Raudalu rebasekasvatuse ümbruses Viljandi maanteel. Maapind on seal liivane. kaetud männimetsaga. Tankitõrjekraavi juures koos tema laskepesade ja jooksukraavidega ei näinud me ühtegi relva. Kaevikute taga olid punkrid. Kohe esimesel polnud ust ja sees oli pime, kuid ukseavalt sisse kiigates nägime lademes surnud sõdureid. Langenud Vene soldatid maeti maantee servast alates piki tankitõrjekraavi ja see oli pikk lõik. Praegu on seal mälestuskivi, kuid tegelik matmispaik jääb hiljem ehitatud Valdeku tänava alla. Aastate vältel aeti terve kraav kinni ja on teada, et okupatsiooni ajal lasid sakslased seal maha ja matsid vangistatuid. Töötasin aastaid hiljem Silikaadis, kui taheti liivakarjääri Liiva kalmistu suunas laiendada. Kui kaevamisega jõuti kinniaetud kraavini, hakkasid välja tulema luukered, osal käed traadiga kinni seotud. Kaevamine keelati ja see ala on tänaseni puutumatu."
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist