Majapidamismured

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
diesel
Liige
Postitusi: 638
Liitunud: 20 Jaan, 2011 20:47
Kontakt:

Re: Majapidamismured

Postitus Postitas diesel »

kiidan puukiilu.
kildu silma ei lennuta ja vaikne on ka.
lõhub sama hästi kui muud kiilud.
AMvA
Liige
Postitusi: 3543
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: Majapidamismured

Postitus Postitas AMvA »

Walter2 kirjutas:Pigem on mõnele kirvele haamri funktsioon külge poogitud.
Karastatud asjadele teise karastatud asjaga pähe lajatamist tuleks võimalusel mitte harrastada - varemgi silmadest ilma jäädud.

Puulõhkumiskirvele haamri funktsioon?
AMvA
Liige
Postitusi: 3543
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: Majapidamismured

Postitus Postitas AMvA »

diesel kirjutas:kiidan puukiilu.
kildu silma ei lennuta ja vaikne on ka.
lõhub sama hästi kui muud kiilud.

Kuidas sa puukiiluga alustad?
diesel
Liige
Postitusi: 638
Liitunud: 20 Jaan, 2011 20:47
Kontakt:

Re: Majapidamismured

Postitus Postitas diesel »

rauast kirvega väike täke ette ja siis läeb sisse küll.
alustada tuleb piki kiudu. ja küljelt lüües on ka targem poolviltu lüüa.
Kasutaja avatar
Kilo Tango
Liige
Postitusi: 9135
Liitunud: 14 Aug, 2008 15:40
Kontakt:

Re: Majapidamismured

Postitus Postitas Kilo Tango »

AMvA kirjutas:...
Kui sa vaatad seda kirvest, siis see ongi mõledud pähe löömiseks
https://www.bauhof.ee/et/aiakaubad/lohkumiskirves-suki-3000g-581330?refSrc=4246212&nosto=nosto-page-product1


Mul on säherdune tööriist. Spalthammer nimeks. Lõhkusin sellega mitme talve puud ära. Varrega on nii, et kirve poolsesse otsa tasub kohe pärast kirve ostmist kerida MacGyveri teipi mõned ringid nii umbes vaksa pikkuse lõigu jagu. Ikka juhtub, et pakk on näiteks keskelt pehme ja ei pane hooga tähele ning tera sukeldub pakku ilma seda lõhki löömata nii, et vars saab paugu. Pika peale laguneb ära, kui teipi kaitseks pole. Kiilumine on vajalik ainult väga pikkade puude puhul (noh, kui palki lõhki aetakse näiteks). Selline spalthammer (oi mulle meeldib see nimi) on ise paras kiil ja seda sellise pika varre otsas viibutades pole tavapärast kiiludega jahmerdamist üldse vaja. Lisaks hoiab selja tugeva.
OLAVI
Liige
Postitusi: 1674
Liitunud: 31 Juul, 2014 0:49
Kontakt:

Re: Majapidamismured

Postitus Postitas OLAVI »

AMvA kirjutas:
Walter2 kirjutas:Pigem on mõnele kirvele haamri funktsioon külge poogitud.
Karastatud asjadele teise karastatud asjaga pähe lajatamist tuleks võimalusel mitte harrastada - varemgi silmadest ilma jäädud.

Puulõhkumiskirvele haamri funktsioon?

Kirveid on vägagi erineva otstarbe ja vastavalt ka konstruktsiooniga.
Isegi kivide lõhkumise kirves on olemas:
Pilt
https://espak.ee/epood/toode/lammutus-k ... per-11135/
Ainuke asi, mis jagades paljuneb on teadmised.
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15562
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Majapidamismured

Postitus Postitas Fucs »

Kilo Tango kirjutas:Varrega on nii, et kirve poolsesse otsa tasub kohe pärast kirve ostmist kerida MacGyveri teipi mõned ringid nii umbes vaksa pikkuse lõigu jagu. Ikka juhtub, et pakk on näiteks keskelt pehme ja ei pane hooga tähele ning tera sukeldub pakku ilma seda lõhki löömata nii, et vars saab paugu. Pika peale laguneb ära, kui teipi kaitseks pole.
Novat jah, mul kirvevars niiviisi läkski :evil:

Pildid tehtud kaks nädalat tagasi siis, kui veel kirvevars terve oli ja ladva poolt sai minema hakatud....

001.jpg
Ladva poolt minnes sai alguses oksi laasima hakatud

002.jpg
see on siis 75cm pikkune lõhkumiskirves koos varrega, ladva poolsed pakud olid umbes sama läbimõõduga. paremal maas paistab ka vene aegne lõhkumiskiil.

003.jpg
see on juba kiiluga pooleks löödud pakk kus 5 oksa, teises pooles oli veel 4...

Allpool tüves on juba sellised jämedamad oksad, mis ulatuvad täielikult läbi paku ja tüve, üheltpoolt küljest teiselepoole välja.
Paku saab kiiluga piki oksakohti pooleks, kolmeks või heal juhul ka neljaks, aga kuna oksad on läbi kogu tüve, siis edasi saab tükeldada ainult saega.
Aga kuusk on kuiv, lausa kõliseb !
Ja pikkupidi pakkude halgudeks saagimisel tekib tohutu kogus ilusat head pika laastuga saepuru... selle tassin pööningule, vanale kohati ära vajunud termoliidile kihiks peale :wink: (hiirtele väga meeldib puhas saepuru :mrgreen: aga head kraami ei saa lasta raisku minna)

Kuusk muidugi võttis kukkudes maha ka ühe ca 20-25cm tüvega kase (pööras kummuli koos juuremättaga) ja hunniku sarapuid jms jama mis sai kohe alguses pakkudeks lastud ja mille lõhkumine kirvega oli lausa lust ja lillepidu - üks kõks ja pakk pooleks.

See pole mul esimene selline ront. Aegade jooksul on mul juba kolm täpselt samasugust vana, omal ajal aastakümneid lagedal kasvanud ja nüüd juba metsa ja võsaga ümbritsetud seemnekuuske kummuli kukkunud ja toona siis ka küttepuudeks tehtud.

Teine probleem oli see, et ta jäi jämedatele okstele maha kukkudes kandma, latv vastu maad ja alumine ots kõrgele õhku. No üle minu pea kõvasti ikka.
Kuni umbes poole tüveni sai veel pakke jalge alla pandud ning saagi ülesse upitatud nii palju, et sai saagida, edasi läks tüvi juba liiga kõrgele õhku ja pidi alt oksad lühemaks saagima, et pool kuuske kuidagi ohutult madalamale lasta. No ja siis mingil hetkel ta prantsataski allapoole aga nii, et ikkagi lühemaks lõigatud oksad vajusid maasse ja tüvi jäi vastu maad. Alguses lasin siis saega kahelt poolt kuni peaaegu maani, jättes alt natukene läbi lõikamata, et saeketti mitte pekki keerata. Üritasin siis kiiludega neid pakke lahti saada. Paar pakku sain, aga enamustel sees nii palju oksi, et need jäid alt hoidma. Vot siis sai kasutatud ka puukiile. Kuna tulemuseks oli ikkagi palju kära ja vähe villa, siis otsisin üles oma vana saeketi, panin saele peale ja lasin sellega siis alumised küljed maani läbi. See toimis, kuniks tüve paksus hakkas sinna 80+cm kanti minema ja 40cm latiga ei saanud enam kogu tüve läbi lõigatud ka ringiratast saagides. Samas ei olnud võimalik ka tüve maas keerata, et paremini igast küljest ligi saaks.

Siis üritasin lasta tüve ca 1,50m pikkusteks juppideks (viie 30cm paku jagu), kiiluga lahti peksta .. ja siis seda 1,50m juppi jaksas ka maas keerata, et saega igast küljest ligi pääseks. Proovisin ka kiiludega pooleks lüüa juba osaliselt lahti saetud pakke n.ö. horisontaalasendis, et saega pääseks sügavamalt lõikama, aga niiviisi viltu kiile kuvaldaga sisse peksta oli paras katsumus... löödav pakk vetrus vastu, sest teises otsas oli ju saelõige tehtud.... ja eriti, kui kiilud pakku kinni jäid ilma, et see oleks pooleks läinud.... Ühesõnaga üks suur krdi keberniidze :D

Vahepeal olin juba nii vihane, et mõtlesin sõita Eesti teise otsa ühe sugulase juurde, kes oli kunagi RMK-s metsamees/saemees ja küsida sellelt pikemat saelatti koos pikema saeketiga.... :mrgreen:

No aga sain enne ja nüüd siin lõpuosas juba saan ka lõpuni hakkama. Viimane jupp ca 3-4m kaheksateistkümnset meetrist on veel teha. Praegu on tulenevalt ilmadest (ja mis seal salata, ka tulenevalt kunagi peaaegu õigevarsti saabuvast pensionieast :lol: ) väike operatiivpaus enne viimast otsustavat pealetungi 8)

Kogukaotused seni on:
Üks kirvevars KIA
Üks kuvaldavars KIA
Üks saekett WIA
Üks aiakäru ratas WIA
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36584
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Majapidamismured

Postitus Postitas Kriku »

Ja kui palju kokkuvõtteks siis puid said?
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15562
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Majapidamismured

Postitus Postitas Fucs »

ca 5 ruumi on tehtud, ca kaks tuleb sellest kuusest ja kuusega kaasnevast murrust umbes veel.
+ siis kaks n.ö. normaalset oksteta e. ainult ladvaokstega ca 30-40cm jämedust, poolest tüvest tormiga maha murtud kuuske tuleb veel teha... pole alustanudki... need on metsas, mitte õuepeal, nagu see suur ront... no ja siis vaatame, mis sellest krdi haava rondist keset metsa saab... Ma seda olen ainult eemalt vaadanud, et mitte oma tuju ja närvikava liiga vara ära rikkuda 8)
Edit: ahjaa... mul on seal haava juures kusagil kodukaku pesa... peab üldse vaatama, millal sinna saaks saega laamendama minna :D

Krt bensu, 2T õli ja saeketi õli läheb ka päris arvestatavas koguses juba praegu... ja need bensu ja õlide hinnad....
1L 2T õli kanku (koos mõõtekankuga) maksab mingi 15-20EUR... aga sellest muidugi jagub suht kauaks.
5L saeketiõli kanku netist saaks mingi 10-12EUR-iga aga kohalikes poodides ma hetkel ei näinud odavamat 5L kankut kui 22 EUR :shock:
No sellest ka ikka jagub pikemaks muidugi ja vana ketiga saab vahel kasutada ka vana pikalt (üle kahe aasta) seisnud ja settinud mootoriõli (seda mul kah on mingi kogus).
Aga bensu on läinud juba selle esimese kuuserondiga veel enne lõppu ca 10L (mingi 19-20EUR)... samas sai muidugi 30cm pikkusteks küttepuudeks ära hakseldatud ka kõik jämedad kuuse oksad + teised puud mis kõrval puruks ja pikali olid.

+ oma aeg ja töö... HINDAMATU 8)
+ üks kirvevars ja üks kuvaldavars kokku ca 18EUR
+ käruratas 12EUR
+ saekett (õnneks neid on vanadest varudest)
Kokku niiütelda jooksevkulud siiani ca 80 EUR

Mul naabrimees tegeleb n.ö. tööstuslikult/äriliselt küttepuude saagimise, lõhkumise ja müügiga. Ostab enamuse palke vist RMK-st. Vähemalt ennevanasti enamuse ostis.
Kaks kuud tagasi oleks saanud sealt (30cm kask, lepp segamini) 10 ruumi veel "sõbrahinnaga" 650EUR (eelmine aasta mais oli 380EUR), nüüd on see "sõbrahind" juba üle 800EUR/10 RM... ütles, et ei saa lihtsalt enam hea ja normaalse hinnaga palki, kui just oma metsadest tegema ei lähe (neid tal ka jagub).
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36584
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Majapidamismured

Postitus Postitas Kriku »

Siis oled ju veel kasumis.
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15562
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Majapidamismured

Postitus Postitas Fucs »

JUST!
..kui mitte arvestada, et
+ oma aeg ja töö... HINDAMATU 8)
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36584
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Majapidamismured

Postitus Postitas Kriku »

Milnet leinab muidugi kollektiivselt iga minutit, mil sa oled sunnitud mingi mõttetu jamaga tegelema... :crying:
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15562
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Majapidamismured

Postitus Postitas Fucs »

:P

...ehk tuleb südamepõhjani väljavihastatud ja kõik siinsed "pädevad kriitikud" kurele saatnud akf oleeg ikkagi tagasi ja täidab tühimikku...
Kasutaja avatar
isakene
Liige
Postitusi: 1068
Liitunud: 29 Jaan, 2009 1:04
Kontakt:

Re: Majapidamismured

Postitus Postitas isakene »

Fucs kirjutas:Krt bensu, 2T õli ja saeketi õli läheb ka päris arvestatavas koguses juba praegu... ja need bensu ja õlide hinnad....
1L 2T õli kanku (koos mõõtekankuga) maksab mingi 15-20EUR... aga sellest muidugi jagub suht kauaks.
5L saeketiõli kanku netist saaks mingi 10-12EUR-iga aga kohalikes poodides ma hetkel ei näinud odavamat 5L kankut kui 22 EUR :shock:
No sellest ka ikka jagub pikemaks muidugi ja vana ketiga saab vahel kasutada ka vana pikalt (üle kahe aasta) seisnud ja settinud mootoriõli (seda mul kah on mingi kogus).

Ära seda pulli tee, et otrabotkat (kasutatud mootoriõli) kusagile töötavasse mehhanismi paned. Ühel hetkel maksab kätte. Mina hüdraulikainimesena olen muidugi õnnelik, kui töllid musta tilkuva kolaga uksest sisse marsivad, garantii sel juhul ei kehti ja üldjuhul ma sellise roppuse remonti ka ette ei võta, peale vaadateski on selge et kulunud. Kui tahad, ostad uue jupi ja asi klaar. Ning esteetika maksab ka midagi, musta õliga mäkerdunud asi näeb ikka väga rõlge ja ropp välja.
Odav ketiõli aseaine on hüdraulikaõli. Flexoilis ja Erimellis müüakse lahtiselt, marsid oma kanistriga kohale ja lased täis panna, liitrihind ca €1,2-1,5, muutub pidevalt. Seda võib ka kasutatuna sae õlipaaki panna, olulist vahet ei ole. ma siin kohalikele ärin €0,5 liitri eest. Kasutatud hüdroõli on puhas ja selge, lihtsalt eeskirjad näevad seadmetes ette mingil aja tagant välja vahetada. Ning ma olen elus ikka väga mitu ketti hüdroõliga lõpuni kulutanud, alati saab enne tera otsa, kui kett välja venib.
2T õliga sama lugu, õlifirmades lahtiselt saadaval. Kuigi, viimasel ajal nad enam ei viitsi väga niristada, annavad lihtsalt liitrise nõu odavamalt, kui küsima lähed.

EDIT: Ketiõli müüakse vähemalt Flexoilis ka lahtiselt, a hinda küll öelda ei oska... kindlasti odavam kui kümnekas viiese kanistri eest...
Kui Teile paistab, et see on nii, siis see ongi nii - Teile paistab.
TALUPOEG TALUJA
Liige
Postitusi: 283
Liitunud: 12 Jaan, 2014 18:11
Kontakt:

Re: Majapidamismured

Postitus Postitas TALUPOEG TALUJA »

Mõni postitus tagasi vaatan seda okslikku pakku millele on ka kirvega kallale mindud ja ei suuda ära imestada, et kui jonnakad võivad olla nii pakud, kui ka pakku kirvega taguvad mehed. :mrgreen:
Aastakümnete pikkune kogemus on õpetanud, et kui juba pakule otsa vaatad ja näed seal imelikult palju könte, oksakohti jne. siis kaine mõistus ja haige selg tuletavad meelde, et ära mees jama. Võta kohe suurema kubatuuriga saag ja viiluta pakk 7-8cm. ketasteks. Neid siis annab kergemini kirvega lõhkuda. Kellel katel, ei pea niipalju pingutama. Põhiline, et saaks nii suur tükk, et mahuks ahju uksest sisse, rohkem polegi vaja. Ja veel tähelepanek, et paljud saemehed üritavad teha paku mõõtu. Tegelikult tasub ka saagides jälgida, et kus on kondi koht, sealt tuleb lõigata kas siis 10-15 cm. tükk kohe välja. Kus oksi vähem, sealt võib siis kas 25 või 50 cm. teha. Ja kui üldse kirves ei mõika, tulebki saega ära tükeldada. Lihtsalt energia ja tervise kokkuhoiu pärast. Karjamaa kuusega on küll palju tegemist. Too väsitab igal juhul mehe ära.

Aga jõudu!
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 22 külalist