Kas Eesti politseipataljonid põletasid vene külasid?

Eestlased ning eestlastest koosnevad üksused, relvad, lahingud, varustus, autasud jne jne...
Suletud
Vaikal
Liige
Postitusi: 147
Liitunud: 17 Okt, 2004 10:19
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Kas Eesti politseipataljonid põletasid vene külasid?

Postitus Postitas Vaikal »

Kas eesti politsepataljonid põletasid vene külasid?
Kas kellegil foorumis osalejaist on mingisuguseidki andmeid, et politsepataljonid põletasid Vene külasid? Nimelt kirjutab Edgar Savisaar oma raamatus "Peaminister", et:

"Jääb ju tõsiasjaks, et Saksa sõjaväe koosseisus võidelnud nn politsepataljonid põletasid Venemaal läbiviidud karistusaktsioonide käigus maha külasid. Selles suhtes ei saa ma aru tollase muinsuskaitse juhtivtegelase Mart Laari loogikast, kes peab külasid põletanud ja rahulikke elanikke terroriseerinud standartenführer Rebast vabadusvõitlejaks, aga nõuab samas NKVD-laste karistamist."

Mis puutub Rebasesse, siis siin on asi selge. A. Rebane pole kunagi kuulunud politseipataljonide koosseisu. Tema hiidtoimikust (ERAF fond 30, s.6789) ei ole ka väiteid tema tegevusest partisanide vastu. Toimikus olevad N. Liidu arhiivide andmete kohaselt puuduvad neil andmed ka Rebase ja tema üksuse kuritegude kohta.

Olen tänulik teadete eest politsepataljonide kohta!
Võitjal on alati õigus?
Kasutaja avatar
Sollmann
Liige
Postitusi: 1378
Liitunud: 31 Jaan, 2005 19:45
Asukoht: Planeet Maa
Kontakt:

Postitus Postitas Sollmann »

Edgar on tubli eesti mees, midagi ei ole öelda
Külaline

Postitus Postitas Külaline »

Ajaloolane ("ajaloolane"?) Savikas paneb siin ilmselt "politseipataljonide" all ühte patta kõik pataljonid ("politseipataljon" ehk midagi karistajate taolist on ju hirmus sõna, võrreldes näiteks idapataljoniga).

Milline üksus täpselt kui palju külasid põletas ja kas üldse põletas, ma ei tea. Küll aga tunnistab minu mälu järgi külade põletamist partisanivõitluse käigus näiteks üks Idapataljonide tagavarapataljoni (nn Fischeri pataljoni) võitleja oma mälestustes (vt. Eesti mehed sõjatules.) Aga rõhutan, et ütlesin seda mälu järgi, raamatut mul praegu käepärast pole.
Külaline

Postitus Postitas Külaline »

Kujutan ette, kuidas Vene välisministeeriumi ametnikud minu poolt nimetatud raamatut agaralt lehitsema hakkavad... :lol:
Kasutaja avatar
istorik
Liige
Postitusi: 1042
Liitunud: 02 Mär, 2004 17:36
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

vene külad

Postitus Postitas istorik »

Ei ole ma seda fakti lugenud ei eestikeelsest ega ka tänapäeval väljaantud venekeelsest kirjandusest!
Viimased on tihtipeale üsna kurjad, sõimavad eestlasi ja lätlasi natsionalistideks ning partisanitapjateks nn. karatelnõje otrjadõ. Otsest külade põletamist aga siiani must- valgel kohanud pole!
Meenutuseks, et ka Valgevene arhiividest ju ei leitud neid kurjustegusid, mida visentalimehed Riipalu pataljonile ette heitsid!
Kasutaja avatar
Merepura
Liige
Postitusi: 184
Liitunud: 20 Okt, 2004 11:22
Asukoht: Saaremaa
Kontakt:

Postitus Postitas Merepura »

Tsiteerin Vaikali tsitaati Savisaare raamatust:

Jääb ju tõsiasjaks, et Saksa sõjaväe koosseisus võidelnud nn politsepataljonid põletasid Venemaal läbiviidud karistusaktsioonide käigus maha külasid.

Siin võib Savisaarel tegelikult isegi õigus olla, kui käsitleda ainult seda lauset (et siis kõigi Saksa sõjaväe koosseisus võidelnud politseinipataljonide tegemisi Venemaal). Samas tuleb tõdeda, et Eesti aladelt formeeritud politseipataljonide kohta põletamise info pole tõestatud, st ei ole tõsiasi :lol:.

Kusagilt on jäänud kõrvu mingi NSR info baltisakslastest formeeritud "Estland" pataljonist aga ka see tegutses Valgevenes, mitte Venemaal, ehk siis justnagu ei käiks antud liigituse alla.

Aga mis puutub Rebase poolset elanike terroriseerimist ja külade põletamist, siis seda samuti pole senini suudetud tõendada (ja arvata võib, et vähese tahte taha asi pidama poleks jäänud).
Kasutaja avatar
VANA LÖUKOER
Liige
Postitusi: 558
Liitunud: 17 Okt, 2004 17:52
Asukoht: Eestimaa,Läänemaa
Kontakt:

Postitus Postitas VANA LÖUKOER »

Seda,et kol.Alfons Rebane oleks venemaal külasid pöletanud,seda ma ei usuks.Tegu oli ikkagi ju eetiliste aadetega söduriga.Peaksin sellel teemal rääkima oma vanaonuga-oli temal au Rebasega alates Idapataljonidest koos södida ja nii kuni kurva löpuni.Samas jäi kord pihku eesti ekspress (mis number,seda ei mäleta),siis sel oli tehtud minu meelest fotokoopiad Kgb toimikutest,kus Kgb uuris 1980-ndatel aastatel nii politsei,-kui ka idapataljonide nn.terrori tegusi Venemaal ja Kgb ei leidnud midagi süüdistavat.Ning minu meelest on seda Kgb otsust ka hr.Zuroffi nina all lehvitatud,aga mis teha,kui möni aru ei saa.
Seoses nende Kgb uurimistega arvan isiklikult,et selle suure luureorgani käsutuses olid ju ikkagi piiramatud materjalid asja menetlemiseks ja seda peaks saama juba usaldada.
VAREMEIST TÖUSEB KÄTTEMAKS !!!!

MAHA VALGED JUUDID !!!!!!!!
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

Kulla Vaikal! Ma olen oma sügavaks pettumuseks ära kaotanud ametkondlikuks kasutamiseks mõeldud brošüüri pealkirjaga "Kommunistliku töökasvatuse arendamisest EÕM-is" - või kudagi nii see kõlas. Autoriks loomulikult see naistevanglas sündinud litsilats! Sügavamalt süüvimata, soovitaks tähelepanu pöörata suure ajaloolase järjekordse üllitise pealkirjale - "Peaminister"! Nii, nagu ei ole Savisaar olnud kunagi peaminister Eesti Vabariigis, nii võib ka suhtuda selle soperdise muudesse "tõepärastesse" väidetesse - pealkiri valetab, mis edasi? Tema nn. peaministri ajastust jäävad meelde võiladude ekspropieerimised, aga õuduste tipp oli idee Lasnamäe venelased küttekriisi ajal maapiirkondadesse saata. Otsisin juba võimalust relva hankida, sest peale vene kroonust tulemist jälle venelastega koos elama hakata ei tundunud elamisväärse perspektiivina. venelane põletab sinu puid, töllerdab hommikul sahvris, situb kemmergu prill-laua täis - no mida veel! Oleks või Savisaar ise ees tulnud - nii kergelt, kui teletorni juures aferistil läks, poleks minu kodutanumal läinud. Huvitav, aga enamus inimesi ei mäleta seda Savisaare külmast võetud aju "innovatsiooni"?!
Aga mis puutub külade põletamisesse, siis sõjas juhtub mõndagi. On ka vastikumaid jutte, mida mehed väikses ringis vintispeaga räägivad, aga mõiste "külapõletamine" ei ole alati see, millena seda demonstreerida soovitakse. Partisaniüksused kasutasid ära kohalikke elanikke, lisaks olid tühjaksjäänud metsakülad puhtalt regulaararmeena käsitletavate metsabandiitide käsutuses (peamine sõjaline tegevus väljendus üksikute saksa sõjaväelaste kinnipüüdmises ja enne tapmist elajalikus piinamises) ja seega selliste tugipunktide hävitamine oli taktikaliselt õigustatud. Tsiviilelanikud ei olnud kuidagi selliste aktsioonide läbiviimisest kahjustatud.
Vaikal
Liige
Postitusi: 147
Liitunud: 17 Okt, 2004 10:19
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Politseipataljonid põletasid...

Postitus Postitas Vaikal »

Soovin nimelt vastuväite koostamiseks veebilehel saada täiendavat kinnitust selle kohta, et jutud Vene külade põletamisest põletamise eesmärgil on alusetud. On muidugi võimalik, et selliseid juhuseid võis esineda lahingulistel-strateegilistel kaalutlustel. Nii tehti seda ka Eesti Vabadussõja ajal Pihkva taga.

Merepura:
Kusagilt on jäänud kõrvu mingi NSR info baltisakslastest formeeritud "Estland" pataljonist aga ka see tegutses Valgevenes, mitte Venemaal, ehk siis justnagu ei käiks antud liigituse alla.
Kas jutt pole mitte Ostland pataljonist? Vaata: http://www.hot.ee/fone/ostland.htm

A. Rebase ja Idapataljonide süüdistamine S-e raamatus ei vaja kommenteerimist ega tõestamist. Sellest on palju kirjutatud ja üsna põhjalikult on kirjutanud sellest Voldemar Pinn oma raamatus Alfons Rebane.
Võitjal on alati õigus?
MOrav
Liige
Postitusi: 2150
Liitunud: 28 Dets, 2004 20:45
Kontakt:

Postitus Postitas MOrav »

Meenutage mulle selle "välismaaeestlase" nimi, kelle fotodest 1941-1944 oli näitus Rahvusraamatukogus. Või kes käis, võiks meenutada mulle seal põlevate külade piltide all olevaid allkirju, sest kardan neid ise siin tuues eksida.

Ma pole päris kindel, et peaks siin rääkima "Ostlandi" tegudest. Või politseipataljonide tegevusest Leedus, Valgevenes jm. Või peaks? Ise natuke mõtlen selle küsimuse üle.
MOrav
Liige
Postitusi: 2150
Liitunud: 28 Dets, 2004 20:45
Kontakt:

Postitus Postitas MOrav »

Ise küsin, ise vastan. Pidasin silmas Donalt Koppeli fotosid. (Kõigepealt Eesti sõjavägi Tapal ja Narvas, siis Vene sõjaväe polgu kool Tamsalus ja polk ise Väike-Maarjas, seejärel viidi ta sõdima sakslaste vastu Venemaal, kust õnnestus põgeneda. Siis Tallinna politsei ratsareserv ja mobilisatsioon Eesti SS-brigaadi Poolas. Sõja lõpu poole järgnesid lahingud Neveli all ja Narva lähistel. Saksa sõjaväe koosseisus oli Donald Eesti Diviisi Staabi fotolaborant ja fotograaf.) Kunstiliselt olid fotod head.
Kasutaja avatar
istorik
Liige
Postitusi: 1042
Liitunud: 02 Mär, 2004 17:36
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

donald koppel

Postitus Postitas istorik »

Käisin isegi neid fotosid vaatamas, kuulu järgi andis ta oma kogu peale näituse lõppemist Pikale Leole ehk siis Tammiksaarele!
marsser
Uudistaja
Postitusi: 11
Liitunud: 21 Dets, 2004 19:44
Asukoht: tartu
Kontakt:

Postitus Postitas marsser »

Miks küll on vaja häbistada nii iseennast, kui kogu oma rahvast sellise plämaga ja panna Alfons Rebase ja NKVD teod ühe joone alla. Arvan, et "Suure Karu" käpp ise on hoidnud neid ridu kirjutades Savisaare käest ning talle muhedalt õlalegi patsutanud. Uskumatu!!!
Õpetaja

Postitus Postitas Õpetaja »

Lugesin eelöeldut ja mõtlesin.

Kas lugupeetud ajaloolased oleksid nii head ja meenutaksid mulle, millist hüüdnime kandis ""pääministri"" autor Pepleri 23 ühikas elades - või õigemini kuidas ta ennast ise olla kutsunud ?

Mul on kahjuks meelest läinud ...

õ
oliver
Liige
Postitusi: 2100
Liitunud: 01 Dets, 2004 17:53
Asukoht: Saarel
Kontakt:

Postitus Postitas oliver »

Teemat lugedes tundub et Eesti sõdurid olid kõige aatelisemad ja korralikumad. Ei usu. Oli sõda, poisid olid kodust kaugel (pealegi veel Venemaal), venelaste teod Eestis olid värskelt meeles. Küllap tehti kõike, iseasi kes ja kui palju ja mis põhjusel.
Suletud

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist