EV energia ja julgeolek

Tagantjärele tarkus on täppisteadus. Või kui tädil oleks rattad...
Vasta
OLAVI
Liige
Postitusi: 1696
Liitunud: 31 Juul, 2014 0:49
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas OLAVI »

2korda2 kirjutas: 20 Juul, 2022 10:29 ...Palun nüüd too välja tõestus oma väitele, et elektri hind tarbijale on börsi ajal ainult tõusnud. ...
Kodanik, kellel on juba aastaid Ekspressi lugemiseks miski "koguperepakett", sirvikus "always logged in", võiks omada nii palju elutarkust teadmaks, et "elektri börsihind" ja "statistiline elektrihind tarbijale" on tegelikus elus sama hästi seotud nagu "nafta hind Rotterdami börsil" ja kohalik "bensiini tanklahind".

Nagu meediaski avaldatud, siis ca 80 000 elektritarbijat, kes uskudes et nad saavad oma tarbimist jälgides elektriarvet vähendada, said tegelikult börsihinnale "maja poolt kaalutud" osa juurde maksta.
Ehk maakeeles öelduna, neid peteti grupiviisiliselt.
Ainuke asi, mis jagades paljuneb on teadmised.
Peeter
Liige
Postitusi: 2591
Liitunud: 19 Veebr, 2006 20:12
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas Peeter »

2korda2 kirjutas: 20 Juul, 2022 10:29 Peeter,
palun nüüd too välja tõestus oma väitele, et elektri hind tarbijale on börsi ajal ainult tõusnud. Väitsid. Mina lükkasin muuhulgas avalike andmetega ümber. Siis hakkasid keerutama mingisugusest "sul on kindel pakett". Tõendeid endiselt pole. Tõesta, kui minult muudkui nõuad tõestusi asjadele, mida ma väitnud polegi.

Veelkord, ma küsisin Madiselt viidet väitele, et EG lepingu järgi on tarnitava gaasi hind 4x kõrgem. Mul pole aega kogu ajakirjandust (ega isegi ainult EG pressiteateid) läbi töötada. Teoreetiliselt on võimalik, et EG sõlmis lepingu millesse lisas suhteliselt erakordse klausli "me võime hinna avalikustada" ja sestap on vähemasti teoreetiliselt võimalik, et EG hinna ka avalikustas. Kõlas uskumatult, seetõttu viidet küsisingi. Ei saanud soovitud viidet. Kõik on endiselt nii, nagu olnud on - loogiline.
Teoreetiliselt (ja ka loogiliselt täiesti mõistetav), et EG teavitas Norrat, et kui Norra firma on gaasi meie piirkonda transportinud, siis EG on nõus ja suuteline selle koguse "ära konsumeerima", loomulikult juhtumil kui hinnas kokkuleppele saadakse. Hinnastamise aluseks võib olla nii börss, kui ka muud asjaolud. Aga on täiesti mõistetav, et sel juhtumil on hinna määramisel jäme ots Norra poolel. Ja täiesti võib olla ka niimoodi, et kui hinnas kokkuleppele ei saadagi (st Eesti selle hinnaga ei võta), siis läheb kogus nt Soome. Ja seda ma ütlesingi, et asi puudutab ainult transporti, hinnast ei taha või ei olegi kellelgi midagi rääkida.
Ja et selle diili hind jääb sel juhul sõltuma tarbimise hetkel olevatest hindadest ja norrakate heast tahtest sel hetkel. Ja lisasin, et ka siin foorumis on olnud märkusi, et norrakad kasutavad olukorda kasumivõtmiseks ära ja mingeid alesid teha ei soovi. Ja selle peale tuligi sinult arusaamatu seisukoht:
Postitas 2korda2 » 13 Juul, 2022 16:48
PS. Mina olen mõned head aastad tagasi EG ärianalüüsi käigus muuhulgas ka Raul Kotovit intervjueerinud, korduvalt. Selle pealt julgen väita, et ma tean gaasituru toimimisest pisut üle keskmise inimese. Selliste labaste võtetega pole mõtet üritada.


Nüüd veelkord sellest sõnasõjast: Ma väitsin ja väidan endiselt, et minule teadaolevatel "kindla" ja "50+50 kindel/börss" paketi lepingutel on vähemalt aastast 2015 see fikseeritud ühikuhind tarbijale pidevalt tõusnud. Ettepoole seda aastat lihtsalt ma praegu siin peast ei mäleta ja ei viitsi ka otsida, aga kogu see aeg on ühikuhind tarbijale (ka 50+50% paketis) ainult tõusnud. Sinult mingisuguseid tõestusi ma ei nõua, ega kavatsegi nõuda, mind see ei huvitagi kellele sa mida tõestad või tõestada tahad, või kellelt sa mida nõuad. See on sinu isiklik probleem. Jäta mind oma mängudest välja.
P.S. Kui tekkib üldine (põhjendatud) elav huvi, siis võin tõesti võtta ette dokumendid ja otsida välja raamatupidamise arhiivist need 7 aasta dokumendid ühe objekti/lepingu kohta, teine vast on meilboksi arhiivis mul. Lihtsalt niisama kellegi ja/või kellelegi "tõestamisvajaduse" pärast sellist kaevamist ette võtma ei tiku, sest ajaga on muudki targemat teha. Eriti kui tuleb seda teha isikule, kes ei usu, et hinnad kõikseaeg tõusnud on.

...sinu elektrihind on ainult tõusnud (kui ikka on nii) sinu enda halbade valikute/tegevusetuse tõttu.
Ära minu või minu halbade valikute pärast muretse. Minu (elektri)valikud ei ole minu rahakoti kaudu (veel) mulle puuga pähe lajatanud. Stabiilselt samad ja söödavad, loomulikult tõusvad, aga veel söödavad. Aga "elektribörsihaid" vigisesid siin nii-mis-kole-kohe sügisel-talvel. Võiks ju kah osatada, et "lollid valikud" jne, aga ma ei tee seda.
Viimati muutis Peeter, 20 Juul, 2022 13:05, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36628
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas Kriku »

OLAVI kirjutas: 20 Juul, 2022 11:24
2korda2 kirjutas: 20 Juul, 2022 10:29 ...Palun nüüd too välja tõestus oma väitele, et elektri hind tarbijale on börsi ajal ainult tõusnud. ...
Kodanik, kellel on juba aastaid Ekspressi lugemiseks miski "koguperepakett", sirvikus "always logged in", võiks omada nii palju elutarkust teadmaks, et "elektri börsihind" ja "statistiline elektrihind tarbijale" on tegelikus elus sama hästi seotud nagu "nafta hind Rotterdami börsil" ja kohalik "bensiini tanklahind".
Jutt oligi elektri hinnast tarbijale, kes kasutab börsipaketti. Arutelu kisub rappa :|
OLAVI
Liige
Postitusi: 1696
Liitunud: 31 Juul, 2014 0:49
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas OLAVI »

Avalikult ja tasuta lugemiseks, täismahus artikkel graafikutega, sellest mis talvel meid ees võib oodata:
Hoiatavad stsenaariumid: Mis juhtub Eesti ja muu Euroopaga talvel kui gaasi napib?

SEB finantsturgude riskinõustaja Martin Sillasoo analüüsib, milline talv meid ees ootab, kui Venemaa gaasi on vähe või jääb veelgi vähemaks. Alternatiivide otsimine eri viisidel, kas või lühiajaliselt, on ülimalt oluline, et olla ootamatusteks võimalikult hästi valmis.

Ligikaudu aasta tagasi hakati varasemast tähelepanelikumalt jälgima Euroopa gaasiturgu ning eelkõige just gaasivarusid. Vaadates antud turu sündmusi, siis viimase aasta jooksul saame täheldada alljärgnevat:

https://rohe.geenius.ee/rubriik/arvamus ... asi-napib/

Praegusel hetkel kui väljas on +25C seda lugeda on hoopis meeldivam sellest, kui lugeda talvel kui on akna taga -25C.
Ainuke asi, mis jagades paljuneb on teadmised.
teeline35
Liige
Postitusi: 1560
Liitunud: 11 Apr, 2010 9:21
Asukoht: LÄÄNEMAA
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas teeline35 »

Tõele au andes tunnetuslikult mingil ajal olid elektriarved väiksemad küll. Vahepeal kortermajas keskkütet polnud ja sinna aega jäid ka elektriarve rekordid. Ca 2010 või natuke peale. Mingil ajal enam-vähem sama tarbimise pealt olid arved üllatavalt väikesed. Õnneks juba mitmeid aastaid on kortermajas keskütte süsteem toimimas ja elektrtihinna kiire tõus vähemalt minu pere jaoks vähem märgatav.
(Üli)koolitamata,aga lugeda kirjutada mõistan.
teeline35
Liige
Postitusi: 1560
Liitunud: 11 Apr, 2010 9:21
Asukoht: LÄÄNEMAA
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas teeline35 »

gooligan kirjutas: 08 Juul, 2022 8:31 tundub, et nii ongi, nagu ka foorumis spekuleeriti. Otsest gaasinappust ei ole ja paanikaks vajadus puudub. Eesti Energia käib siin ikka väga kitsal köiel - inimeste hirmutamine oma haisuõli promomiseks on libe tee. Sedasorti hirmutamisega praegusel ajal riigifirma tegelema ei peaks.
Raik loodab, et selle tulemusel saab Enefit Power keskkonnaametilt loa, et ettevõte tohib linna kütta põlevkiviõliga, mis on odavam ja stabiilsem. Raik möönis, et see ei ole kindlasti argument taolise loa väljastamiseks, aga tema sõnul tuleb arvestada, et Narva jaoks on märkimisväärne kütte kallinemine, kui üldse on võimalik gaasi saada, väga suureks sotsiaalseks probleemiks.
....

Enefit Poweri gaasipuuduse jutt ei vasta tegelikule olukorrale, sest gaasi on torudes piisavalt ja tarned toimuvad, ütles ERR-ile saadetud kommentaaris Eesti Gaasi juhatuse liige Raul Kotov.

"See, et tehakse korduvad hankeid ja peetakse läbirääkimisi, on täna tavaline praktika. Eesti Gaas antud hankel ise ei osalenud, kuna eeldasime, et Eesti Energia suudab oma kontserni sees gaasivarustuse tagada. Uue hanke korral oleme mõistagi valmis osalema ja Narvale gaasi pakkuma," lausus Kotov.

Kotov märkis, et nad on aktiivselt tegelenud uute LNG tarneahelate loomisega ning toonud praeguseks kolm suurt LNG-tarnet Klaipeda LNG-terminali kaudu.

https://www.err.ee/1608651208/narva-kuu ... daolukorra

Pigem on probleem kõrges hinnas - kellele meeldiks gaasi eest 3x rohkem maksta, kui kohalik õli saadaval?
Kuid hädaolukorraks ainult kõrgest hinnast ei piisa...
Suuremas kaugküttekatlas võib põlevkiviõliga õhku reostada vaid juhul, kui gaasi üldse saada ei ole, rõhutab keskkonnaamet. Gaasi kallis hind rolli ei mängi.
Tallinna kütmise eest vastutav Utilitas pöördus juba mai lõpus keskkonnaameti poole ja teatas, et saabuda võib hädaolukord. Viis päeva varem oli ettevõte proovinud hankida 440 GW/h maagaasi. Neile pakuti vähem kui pool soovitust, kusjuures aastane vajadus on reeglina 676 GW/h maagaasi.

Utilitas palus keskkonnaametilt luba põletada oma Mustamäe jaamas hoopis põlevkiviõli. Ühtlasi paluti erandit, et riik kasvavast õhusaastest mööda vaataks.

Keskkonnaameti kliima- ja välisõhubüroo juhataja Meelis Mägi kinnitas, et tööstusheite seadus niisuguse võimaluse tõesti annab. "Aga samas seaduse paragrahvis on öeldud, et seda saab teha ainult siis, kui gaasivarustus katkeb," sõnas Mägi.
https://www.err.ee/1608650461/oli-polet ... katkemisel

Tänane EE-poolne hüperaktiivsus on tingitud sellest, et LNG terminal valmib mühinal. Ja kohe kui sinna randub esimene LNG-laev oleks kogu sellel põlevkiviõli-kamasutral lips läbi. Täna üritatakse tagada hirmutamise ja teadmatuse abil endale lepinguid enne, kui gaasimure lõplikult lahendatud. Põlevkiviõli kasutamine peaks olema meie viimane õlekõrs, siis kui päris hädaolukord. Kuid sinnani on veel pikk maa minna.
Liigkõrged arved peaks riik proovima tasandada ja see on ka loodava koalitsiooni (ükskõik millises koosseisus) üks postulaate...
Meeldetuletuseks. Kui põlevkivi hais on põhjuseks, miks õlikütus ei kõlba, siis tundub, et inimesed vähe külmetanud. Kui rahakott vastu peab, siis loomulikult kütke gaasiga kui palju tahate, aga makske ise. Mingit riigi toetust sellele üritusele (gaasiga iga hinna eest) pole küll vaja. Sest tuletame meelde kust Riik oma raha saab!!!

Kortermaja kus elan, köetakse pelletiga ja ei näe põhjust olukorras kus eelmise aastaga võrreldes pelletihind kaks korda kallim ja mitte keegi seda hüvitama ei tõtta, minu maksurahast kellegi teise mõnusat elu kinni maksta? Tänan ei!
(Üli)koolitamata,aga lugeda kirjutada mõistan.
OLAVI
Liige
Postitusi: 1696
Liitunud: 31 Juul, 2014 0:49
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas OLAVI »

Kriku kirjutas: 20 Juul, 2022 11:55
OLAVI kirjutas: 20 Juul, 2022 11:24
2korda2 kirjutas: 20 Juul, 2022 10:29 ...Palun nüüd too välja tõestus oma väitele, et elektri hind tarbijale on börsi ajal ainult tõusnud. ...
Kodanik, kellel on juba aastaid Ekspressi lugemiseks miski "koguperepakett", sirvikus "always logged in", võiks omada nii palju elutarkust teadmaks, et "elektri börsihind" ja "statistiline elektrihind tarbijale" on tegelikus elus sama hästi seotud nagu "nafta hind Rotterdami börsil" ja kohalik "bensiini tanklahind".
Jutt oligi elektri hinnast tarbijale, kes kasutab börsipaketti. Arutelu kisub rappa :|
Päris börsipaketi kasutajad saavad olla ainult need, kelle elektriarvel on rida: "Hinna arvestus börsihinnaga, tunnihinna alusel".
Neid tarbijaid, kes reaalselt maksid "elektri börsipõhist hinda tunniarvestuse alusel" oli marginaalne osa.
Laialdasem tunnipõhise arvestuse kasutuselevõtt sai võimalikuks alles siis, kui elektriarvestid ühendati kauglugemise võrku ja võrk ka tööle rakendati.
Enne kauglugemisvõrgu toimimahakkamist sai tunnipõhist elektriarvestust kasutada ainult need kliendid, kelle voolumõõtjasse sisestati GSM moodul, mis edastas elektriandmeid.

Ma ise olin juures sellel hetkel kui, Harjumaa esimene GSM moodul paigaldati eratarbija voolumõõtjale, selleks et pidada arvestust PV paneelide toodetud energia kohta.

Isikud, kes soovisid PV paneelid paigaldada võrku müümiseks, need pidid kohustuslikult kasutama tunnipõhise arvestusega paketti, mida loeti perioodiliselt voolumõõtja mälust ja mille kasutamiseks pidi klient ostma lisaks (mitte odava) GSM mooduli voolumõõtjale.

Valdav enamus tarbijaid, kes valisid "börsipõhise" paketi aga kellede elektriarvestid ei toiminud kauglugemisvõrgus, said tegelikult "elektrimüüja poolt kaalutud keskmise hinnaga" paketi mis tegelikult oligi "börsihinnaga" samahästi seotud kui "bensiini hind tanklas".
Kui lähteandmed on erinevad, siis on ka tehte vastus erinev, mis eksitab inimesi kes pole teemaga kursis.
Ainuke asi, mis jagades paljuneb on teadmised.
teeline35
Liige
Postitusi: 1560
Liitunud: 11 Apr, 2010 9:21
Asukoht: LÄÄNEMAA
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas teeline35 »

Selline artikkel on jäänud siin teemas tähelepanuta;
https://www.err.ee/1608651334/fermi-ene ... giat-toota
Fermi Energia juhi Kalev Kallemetsa sõnul võiks ettevõtte plaanitav tuumajaam hakata plaanide järgi tootma Virumaal elektrit 2032. aastal ning tuumajaama rajamine riigilt rahalist tuge ei vaja.
aga
"Kui kvaliteetset eeltööd ja infot toota nende otsuste tegemiseks, kui turutingimused on sellised, nagu on täna, ja esimene omatüübiline reaktor rajatakse ilusti, nii nagu täna protsessid liiguvad nii Suurbritannias, Kanadas kui ka USA-s. Ja rahastusväljavaated on nii positiivsed, nagu [kolmapäevane] otsus Euroopa Parlamendilt tuli ja pankade poolt ja teiste tuumaenergia ettevõtete poolt on võimalik Fermi Energiasse investeerida, siis tõenäosus, et 2032. aastaks elektritootmisse jõuame, on tublisti üle 50 protsendi," rääkis Kallemets.
Sisuliselt putitame suure tõenäosusega kümne aasta pärast oma vanemaid põlevkiviplokke ja räägime endiselt vajadusest katta oma elektritarbimisvajadused ise ja teha seda keskkonnasõbralikult. :wink:
(Üli)koolitamata,aga lugeda kirjutada mõistan.
teeline35
Liige
Postitusi: 1560
Liitunud: 11 Apr, 2010 9:21
Asukoht: LÄÄNEMAA
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas teeline35 »

Kas ma saan õieti aru, et eestis gaasi tarvitatakse põhiliselt kaugküttesüsteemide kütteks ja kogu sõda käib selle ümber, äkki leiaks mingi teise kütteaine?
ERRi tänased sellel teemal;
https://www.err.ee/1608661657/sikkut-po ... -loppemist
Majandus- ja taristuminister Riina Sikkuti sõnul on gaasiküttel katlamajades põlevkiviõli kasutuselevõtt põhjendatud ning reservkütuste kasutamiseks pole vaja oodata gaasivarude täielikku lõppemist.

"Gaasiturul on tegelikult välja kuulutatud varajane hoiatustase. Eesti, Läti, Leedu ja Soome lähenevad sellele sarnaselt. MKM-i hinnangul praegu see varajane hoiatustase vastab reaalsele olukorrale – tõesti, riskid on olemas, aga meie piirkonnas võiks gaasist piisata," rääkis Sikkut.

"Kaugkütteturg on eraldi teema – tõesti on mitmed Eesti kaugkütjad ka gaasi peal, arusaadavalt on muresid nii sellega, et gaasi turult kätte saada, kui ka tegelikult selle hinnaga," sõnas minister.
https://www.err.ee/1608661681/enefit-po ... ni-jooksul
Enefit Poweri juhi Andres Vainola sõnul oleks Enefit Power valmis ametliku otsuse järel minema Narva kaugküttes maagaasilt põlevkiviõlile üle mõne tunni jooksul. See teeks tarbijatele toasooja ka üle kahe korra odavamaks.

Narva linna soojaga varustav Balti elektrijaama 11. plokis alustati 16. juulil remondiga, mistõttu on Narva tarbijad nädala ilma sooja veeta. Kütte taaskäivitamisel oleks ettevõte aga kohe valmis alustama linna kütmist põlevkiviõliga.
Mille üle siin vaielda?
(Üli)koolitamata,aga lugeda kirjutada mõistan.
Peeter
Liige
Postitusi: 2591
Liitunud: 19 Veebr, 2006 20:12
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas Peeter »

Kriku kirjutas: 20 Juul, 2022 11:55
OLAVI kirjutas: 20 Juul, 2022 11:24
2korda2 kirjutas: 20 Juul, 2022 10:29 ...Palun nüüd too välja tõestus oma väitele, et elektri hind tarbijale on börsi ajal ainult tõusnud. ...
Kodanik, kellel on juba aastaid Ekspressi lugemiseks miski "koguperepakett", sirvikus "always logged in", võiks omada nii palju elutarkust teadmaks, et "elektri börsihind" ja "statistiline elektrihind tarbijale" on tegelikus elus sama hästi seotud nagu "nafta hind Rotterdami börsil" ja kohalik "bensiini tanklahind".
Jutt oligi elektri hinnast tarbijale, kes kasutab börsipaketti. Arutelu kisub rappa :|
Ääremärkus siia rappakiskuvale jutule: Oli jutt hinnast elektribörsi ajal, st jutt käis ajast, mil avanes võimalus mitme erineva paketi vahel valida, neis üks oli ka lisandunud valik börsipakett. Kui mina tegin selle märkuse, siis mina küll ei lugenud välja, et jutt käib "AINULT BÖRSIPAKETTI KASUTAVAST KLIENDIST". Mina tõlgendasin seda öeldud "alates börsiajast" ikka "ajamääratlusena", ja ma küll ei näinud, et kohustuslik on tõlgendada "valikumääratlusena". Rõhk sõnal "...ajal", mitte kuskil pole sõnakestki, et tuleb mõista "..valik". Ja sellest ka minu kogu selle tohuvapohu üles kiskunud repliik, et "esitatud arved on aja jooksul nagunii ainult suurenenud."
Ma väga südamest vabandan, aga ma tõesti ei saanud aru, et siin võivad sõna võtta ainult börsipaketi üle arutajad ja kogu jutt on ainult börsipaketi vaatevinklist vaadeldav. Aga meil on ju ka muid pakette....
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36628
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas Kriku »

Mina sain nii aru, et diskussioon algas fikseeritud hinnaga & börsihinnaga ostmise võrdlusest. Kui kellelgi mittebörsipaketi puhul hind tõuseb, aga börsipaketi puhul mitte, siis ei ole hinnatõus ju tingitud mitte elektribörsist, vaid tarbija valikutest.
2korda2
Liige
Postitusi: 1603
Liitunud: 01 Juul, 2014 11:56
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas 2korda2 »

Nagu Peetri postitustest näeme, nihutas ta taas väravaposte - nüüd ei ole väide enam kogu börsi ajaloo kohta, vaid periood algab aastast 2015. Põhjuse leiab minu eelnevast postitusest:
2013 (börs tekkis poole aasta pealt): 44,50
2014: 37,61
2015: 31,03
2016: 32,83
2017: 33,20
2018: 47,06
2019: 45,85
2020: 33,69
2021: 86,72
2022 (aasta algusest kuni 18.07 lõpuni): 146,13
Tõepoolest, 2015 oli kõige odavama elektriga aasta börsi ajaloos. Selleks, et väide päris tõsi oleks, jääb nüüd veel ära katta 2020 aastal tekkinud auk.
Peeter, tunnista lihtsalt, et sinu esialgne väide oli selgelt liialdatud. Vastasel korral palun too tõesti välja oma "50kindel/50börs" tarbimiskoha lepingu tingimused ja arved 2018 ja 2020. Teised aastad ei huvitagi. Äkki tõesti on elektrimüüja sind tõmmanud - saame ehk kamba peale sulle mõne euro koju tagasi tuua?!

Olavi, ka sinul on võimalik viidetega tõendada, et elektri hind on kogu börsi ajal tarbijale ainult tõusnud. Keskmisel tarbijal on olnud võimalik teha mitmeid valikuid. Kui tarbija on suutnud selle 9 aasta jooksul teha valikuid, kus elektri hind on temale ainult tõusnud, siis peab selleks ikka suhteliselt kehvasti valima. Selline tarbija võib kuskil ka olemas olla aga see oleks servajuhtum ja ei käi kuidagi kategoorilise "elektri hind on tarbijale kogu börsi ajaloo jooksul ainult tõusnud" alla.

Kauglugemisest.
Mina olen oma kulutabelis teinud märkuse "Arvesti vahetus" perioodi 01.2016 ja "Kauglugemine" perioodi 08.2016 taha. Ikka juba päris mitu aastat on asi töötanud. Mäletan selgelt, et ei olnud sugugi esimeste hulgas, kes kauglugemisele üle viidi.
Umbes nii pikalt on olnud võimalik sõlmida ka "päris" tunnihinnaga lepinguid. Lihtsalt kuni viimase aastani polnud see nii oluline, sest hinnad kõikusid suhteliselt vähe. Keskmisele tarbijale piisas täiesti "öösel ja nädalavahetusel on odavam". Minul näiteks on olnud 2 suunatud tarbijat: nõudepesu- ja pesumasin - ööseks tööle nii, et hommikul oleks värskelt puhas tulemus võtta. Pmst midagi muud ma ei sihtinud. Sellise käitumisega sain 50/50 tarbimise tulemuse.

Gaasi kauglugemine tuli hiljem - 09.2019
Gaasi võrguteenuse hinnad on olnud oluliselt "huvitavama" graafikuga kui elektri võrguteenuse puhul. Tõenäoliselt aga tarbijate suhtelise vähesuse, killustatuse vms tõttu pole need sellist tähelepanu saanud. Kas teie teadsite näiteks, et korra tõsteti gaasi magistraalvõrkude teenustasu korraga 80%? Seda maksavad kohalikud gaasi võrguteenuse pakkujad Eleringile (tollal oli see vist veel EG käes). Mina sain sellest teada, kui pöördusin tarbijakaitsesse küsimusega "millega põhjendate kohaliku gaasi võrguettevõtte uusi, oluliselt kõrgemaid, kooskõlastatud hindu?". Esiti plõksiti niisama vastu. Kui ma siis "juriidilises keeles" teabenõude vormistasin, siis tuli vastus "magistraalvõrkude tasud on suurenenud 80% kuluarvestuse meetodi (WACC) muudatuse tõttu". Kui nõudsin magistraalvõrgu kuluarvestuse materjale, sain vastuseks "aga see pole enam tarbija asi ja on üldse ärisaladus".
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40222
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Elektri kauglugemine (ja ka kauglülitamine) on palju lihtsam kui torus olevate asjadega - signaal käib sama elektrijuhet pidi, mis elekter. Vedelike ja gaasidega nõuab see eraldi side sisse seadmist.

Gaasi kauglugemine suurklientidega oli kindlasti olemas aastal 2003, kuid koduklientidel ülalnimetatud põhjusel võis see palju hiljem olla. Meil gaasikatlamajas oli kaugloetav (netti pidi) gaasimõõtja 2003 sügisel (varema kohta ei tea, pole näinud).
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Walter2
Liige
Postitusi: 4015
Liitunud: 27 Okt, 2012 22:11
Asukoht: Phuket
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas Walter2 »

Kapten Trumm kirjutas: 20 Juul, 2022 15:12 Elektri kauglugemine (ja ka kauglülitamine) on palju lihtsam kui torus olevate asjadega - signaal käib sama elektrijuhet pidi, mis elekter. Vedelike ja gaasidega nõuab see eraldi side sisse seadmist.
Oled kindel - elektrilevi kappidel on miskipärast magnetantennid küljes. :scratch:
Elu on liiga lühike et raisata seda lollide peale tõestamaks et nad on lollid /道德经 (Dàodéjīng)/
Parem olla tark ja rikas kui loll ja vaene...
OLAVI
Liige
Postitusi: 1696
Liitunud: 31 Juul, 2014 0:49
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas OLAVI »

Walter2 kirjutas: 20 Juul, 2022 15:16
Kapten Trumm kirjutas: 20 Juul, 2022 15:12 Elektri kauglugemine (ja ka kauglülitamine) on palju lihtsam kui torus olevate asjadega - signaal käib sama elektrijuhet pidi, mis elekter. Vedelike ja gaasidega nõuab see eraldi side sisse seadmist.
Oled kindel - elektrilevi kappidel on miskipärast magnetantennid küljes. :scratch:
Piirkondades, kus alajaamad veel ei toeta voolumõõtjate kaughaldust, nendes piirkondades on tänapäevani side GSM mooduliga.
See tähendab, et kas alajaam on vajalike side seadmetega veel varustamata või on võrgus mõni segaja, mis tapab signaali.
Ainuke asi, mis jagades paljuneb on teadmised.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 6 külalist