EV energia ja julgeolek

Tagantjärele tarkus on täppisteadus. Või kui tädil oleks rattad...
Vasta
2korda2
Liige
Postitusi: 1603
Liitunud: 01 Juul, 2014 11:56
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas 2korda2 »

Kriku, sinus on liiga vähe sotsi! Õige sots mõtleb ikka nii: tuumajaama tarvis on vaja suuri investeeringuid, seda saavad teha vaid rikkad ja siis jaama valmides hakkavad need rikkad vaeste pealt veel teenima kah!
Seda, et tegelikult ka kõik muud energiatootmisvõimalused jõukamatele kuuluvad... no tuulik või päikesepaneel on ju märksa odavam - äkki ikka mõni sihtrühma liige suudaks soetada?!
Energeetika on paraku täpselt selline teema, kus nelja-aastane valimistsükkel head tulemust ei luba.
Kasutaja avatar
Kilo Tango
Liige
Postitusi: 9144
Liitunud: 14 Aug, 2008 15:40
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas Kilo Tango »

MadMan kirjutas: 26 Jaan, 2023 12:52
Kilo Tango kirjutas: 26 Jaan, 2023 12:46 Algatati programm koos muude baltlastega (feilis muidugi leedukate pärast)
Oli jah mingi sebimine Balti tuumajaama rajamiseks Leedusse, aga RE väide on konkreetselt Eestiga seotud. Kas algatati mõni uuring Eestis koha leidmiseks? Need Balti ühisprojektid ei ole õnne kellegi õuele toonud. Riia jääb Baltikumi keskuseks ja nii on.
Sedasi ei saa asja vaadata, sest tollal taheti ehitada klassikalist >1GW reaktorvõimsusega mitmereaktorilist jaama. Selle Eestisse ehitamise mõte on siiani raskesti põhjendatav. Küll olen ma nõus, et kogu seda asja aeti liiga madala intensiivsusega algusest peale. Samas - ref tegi vähemalt midagigi.
Kasutaja avatar
wolfgang
Liige
Postitusi: 747
Liitunud: 28 Dets, 2008 22:44
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas wolfgang »

Fermi tahab ka mitmereaktorilist jaama rajada. Jutt ei käi ühest 300 MW-sest vaid, kui 3-4-st. See on audiovisuaalsel teel saadud info rahvakoosolekult. Lugenud ma seda ei ole. Arvan, et see väga mõistlik, kuna vaid 300 MW on selgelt liiga väike, kui Narva en. blokkide vanust vaadata.
Kasutaja avatar
Gideonic
Liige
Postitusi: 4871
Liitunud: 14 Aug, 2008 14:19
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas Gideonic »

wolfgang kirjutas: 26 Jaan, 2023 14:13 Fermi tahab ka mitmereaktorilist jaama rajada. Jutt ei käi ühest 300 MW-sest vaid, kui 3-4-st. See on audiovisuaalsel teel saadud info rahvakoosolekult. Lugenud ma seda ei ole. Arvan, et see väga mõistlik, kuna vaid 300 MW on selgelt liiga väike, kui Narva en. blokkide vanust vaadata.
Ühel reaktoril puudub nagunii igasugune mõte, kasvõi ainuüksi varustuskindluse jms kohapealt.

Samas 2008. aastal saigi rääkida ainult suurusjärgus 0,8 - 1,4 GW reaktoritest "klassikalistes" tuumajaamades. Neid Eestisse ehitada on senimaani veidi kahtlane, eriti kui me ise seda ainukesenea finantseeriks. Üks reaktor ei anna erilist varustuskindlust, 2+ suurt reaktorit jälle ei kipu kohe kuidagi ära tasuma, kuna soetushind on väga krõbe aga suure osa aastast "ülejäävad" reaktorid seisaksid vajaka (ehk ei teeniks tulu tagasi). Tänapäeval ehk võiks panustada vesinikku toodmisse (nagu Fermi plaanib ülejäägiga teha) aga 2008 oli selle energiale rakendusi mõnevõrra raskem ette näha.

Tuumajaam saab ära tasuda ikka siis kui teda saab suurema osa ajast töös hoida (eriti, kui tuletame taas meelede, et räägime ajastust anno 2010)

Vaadates kuidas siins Rail Balticu tasuvuse üle kiunuti, siis keegi kujutab ette kuidas oleks siunatud tuumajaama, mille ehitus kestab ~10 aastat ja koguhind on üle 5 miljardi euro (tolle aja rahas!) ... milles siis üks reaktor enamik aega seisaks (vähemalt algusaastatel).

Vaadates hetketarbimist, suudaks talvel kahele gigavati klassi reaktorile veel enamvähem rakendust leida:
https://app.electricitymaps.com/zone/EE

Aga mida teha soojade ilmadega?
Kasutaja avatar
wolfgang
Liige
Postitusi: 747
Liitunud: 28 Dets, 2008 22:44
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas wolfgang »

Väikese tarbimise lahenduseks on välja pakutud energiamahukat tootmist. Alumiiniumi sulatamist nimelt. Anto Raukas oli see mees, kes seda tegi. Vesinik vesinikuks, enne peab selle järele nõudlus tekkima.
Kasutaja avatar
Kilo Tango
Liige
Postitusi: 9144
Liitunud: 14 Aug, 2008 15:40
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas Kilo Tango »

Seda olen minagi siin mitu korda maininud. Stabiilne soodsa hinnaga elekter leiab endale alati rakendust, kuna odavat elektrit saab suhteliselt hõlpsasti rahaks moondada.
Benjy
Liige
Postitusi: 427
Liitunud: 03 Jaan, 2015 22:08
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas Benjy »

Tootjatele kohustuslik koormusfaktori tagamine. Ei ole ju keeruline. Ise teavad kuidas seda teevad.
manjabes
Liige
Postitusi: 403
Liitunud: 17 Jaan, 2006 21:05
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas manjabes »

Benjy kirjutas: 26 Jaan, 2023 15:35 Tootjatele kohustuslik koormusfaktori tagamine. Ei ole ju keeruline. Ise teavad kuidas seda teevad.
Naer saalis läbi pisarate...äsja käis EE propelleriosakond Elektrileviga kohtus, sest tahtis toetust saada. Siit nüüd järsku jõuda sinnani, et hakatakse nõudeid(ükskõik kui põhjendatuid) kehtestama? Not going to happen...
parkija
Liige
Postitusi: 1074
Liitunud: 04 Veebr, 2015 20:14
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas parkija »

Kleebin ERR uudisteportaalist : Valitsus korraldab taastuvenergia vähempakkumise.

Ja vastavalt "heale" tavale ei saa ilma toetusteta , ei paista see taastuvenergia nii odav sugugi . EE pani päikeseparkide omanikud ka fakti ette : Kas lasete EE l rohkem obrokit võtta või annate toodetud elektri meile tasuta , keegi EE st oli Vikerraadios seda soga klaarimas aga ma ei kuulanud kogu juttu .
Kasutaja avatar
Kilo Tango
Liige
Postitusi: 9144
Liitunud: 14 Aug, 2008 15:40
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas Kilo Tango »

parkija kirjutas: 26 Jaan, 2023 16:46 ...aga ma ei kuulanud kogu juttu .
Vbl oleks pidanud kuulama, sest EE keeras minu teada selle otsuse tagasi.
Kasutaja avatar
Marvin
Liige
Postitusi: 333
Liitunud: 25 Veebr, 2022 10:41
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas Marvin »

Kilo Tango kirjutas: 26 Jaan, 2023 16:58
parkija kirjutas: 26 Jaan, 2023 16:46 ...aga ma ei kuulanud kogu juttu .
Vbl oleks pidanud kuulama, sest EE keeras minu teada selle otsuse tagasi.
Eesti Energia ei pööranud otsust kestvalt tagasi, vaid andis teada, et enne selle otsuse uuesti kehtestamist tuleb rohkem selgitustööd teha.
Sallimata maksuameti osakonnana toimivat EEd sugugi, saan ma tegelikult aru, milles nende probleem on - võrgu tasakaalus hoidmine ongi paras ettevõtmine ja ei saa odav olla. Aga seda tasakaalustamatust on EE ja selle omanikuna riik ise takka lükanud. Nii et kes tegi? Ikka ise tegi :).
Kasutaja avatar
wolfgang
Liige
Postitusi: 747
Liitunud: 28 Dets, 2008 22:44
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas wolfgang »

Täpselt nii. Taastuvenergia tootjatelt peab hakkama fossiilenergia tasu küsima.
Kasutaja avatar
MadMan
Liige
Postitusi: 1986
Liitunud: 23 Veebr, 2005 19:33
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas MadMan »

wolfgang kirjutas: 27 Jaan, 2023 9:55 Täpselt nii. Taastuvenergia tootjatelt peab hakkama fossiilenergia tasu küsima.
Stabiliseerimistasu - see on 100% põhjendatud.
Vihkad Eestit? Vali Reformierakond.
Kasutaja avatar
Some
Liige
Postitusi: 4089
Liitunud: 11 Aug, 2008 9:25
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas Some »

EE ei tegele ju stabiliseerimisega, sellega tegeleb minu teada Elektrilevi? Ja Elektrilevi juba tõstis võrgutasusid, sest kulud stabiliseerimiseks läksid kõrgeks.
Kasutaja avatar
Kilo Tango
Liige
Postitusi: 9144
Liitunud: 14 Aug, 2008 15:40
Kontakt:

Re: EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas Kilo Tango »

Jaapani vesinkuunistused saavad kõvasti kriitikat.

https://www.popularmechanics.com/scienc ... y-failure/

Huvitav et Euroopa soovib kangesti samu vigu korrata.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 10 külalist