Ma mäletan seda autotehase asja natuke teistmoodi. BMW otsis uuele autotehasele kohta ja Eesti oli algselt samuti konkurentsis: Asukohta pakuti Muuga sadama juurde ja Lennu-taat oli veel eestkostjaks. Lõpuks valiti tehase asukohaks minumeelest Tsehhimaa,kaugeltuuriv kirjutas:Kangesti kahtlen ma selles,et mõni suur autofirma hakkab siia tootmisi püsti panema.
Mäletate veel seda Laari aegset punnimist,et BMW hakkaks tootma siin,hiljem avasid nad asja hoopis Kaliningradis.
Siin on kaks asja,personali puudus(ei usu,et auto kokkupanek oleks nagu Lego) ja turg.
Selgelt need autofirmad,kes on ehitanud tootmisi Venemaale või nagu näiteks Soome,kelle juures Mersusid kokku pannakse arvestavad Vene turuga.Miks BMW tehas läks Kaliningradi on selgelt seotud tollase ja ka hetkel oleva valitseja käitumisega Eesti suhtes.Igale asjale,mis tuleb Eestist võidakse lambist midagi juurde kirjutada,seda on ju meie põhilise artikli,mis Venemaale läheb,toidukauba näol näha.
Ka on iga aasta järjest raskem ja raskem selliseid suuri nagu omal ajal näiteks Elcoteq,siia meelitada.Jah Soomest ja Rootsist aeg ajalt kinnitavad kanda aga tegemist on ikkagi harva juhtumiga.Seega kuidagi tuleb endal tootmist arendada.
Küsimus polnud üldse tõõjõupuuduses või hindades vaid enamjaolt logistikas. Autod pannakse tänapäeval erinevatelt tootjatelt saadetud komponentidest kokku ja üsna mõttetu on saata detaile kuhugi Euroopa ääremaale ja valmis autosid sealt tagasi vedada. Poola, Tsehhi, Ungari, Rumeenia jne on palju magusamates paikades ja kohati odavamad.
See soomlaste autotehas, Uusikaupunkis on näinud paremaid ja halvemaid aegu. Aegade hämaruses pandi seal vist kokku Saabe, on tehtud ka Porschesid ja nüüd Mercedesed. See kui nad mingi lepingu saavad või seda pikendatakse on üsna suur sündmus ja võtab ajalehes terve lehekülje. Põhjus on täpselt sama kui Eesti hüpoteetilise autotehasega - logistiliselt elumõttetu koht. Norras ei panda samuti autosid kokku kuigi seda tööd seal ilmselt osatakse.
Kaliningradis olev BMW tehas peaks olema Avdotor ja samadel liinidel pandi samal ajal ka Kia-sid ja Hummereid kokku. Siin on põhjus Venemaa tollimaksudes. Et saada autole normaalne hind, peab see olema kokku pandud Venemaa (või oli see SNG tolliliidu ) territooriumil ja sellepärast ka koostetehased. MB ehitab praegult (kui juhuslikult juba valmis pole) Moskva kanti uut autotehast ja MB oli üldse üks vähestest suurtest, kellel Venemaal oma tehast polnud. Kogu MB sortimenti seal muidugi tegema ei hakata ja ilmselt veetakse neid ka edaspidi Euroopast juurde.
Dr.Sci väidet, et taastumatute loodusvarude väärtus aja jooksul kasvab või ka teise filosoofiaga lahata. Loodusvara ei lähe mitte kallimaks vaid raha läheb odavamaks. Seda trükitakse ausõna tagatisel kogu aeg juurde. Seetõttu pole eriliste vahet, et kas kasutada ressurssi kohe või tulevikus. Küll on aga suur vahe, mida saadud rahaga teha. Kui lihtsalt maha juua või mingite vellkomm-estonia projektide peal kulutada on raha samahea kui peldikus. Kui raha hakkab raha tekitama , on asjal jumet. Norra oleks ju samuti võinud oma naftavarude otsas tänase päevani istuda ja oodata, kuni hind tõuseb. Hind tegelikult ei tõuse, sest 1000 dollarit 1950 aastal oli palju rohkem kui 1000 dollarit täna. Norralased paigutasid minumeelest raha suht normaalselt. Nauru või mis see fosforiidisaar oligi, elanikud seevastu idiootselt.
Eestis kohe täna koppa maasse löömast takistab minumeelest see, et 95 % otsustajatest (riigikogust) ei valda teemat ja 95 % tõenäosusega läheb see algatus Nauru teed.