Luderi kirjutas: ↑22 Aug, 2024 16:03
Tomorrow kirjutas: ↑22 Aug, 2024 15:52
SÕJAPÄEVIK (910. päev) | Kui hea on Ukraina Vene rakettide ja droonide allatulistamises tegelikult? Kehvem, kui teile tundub
https://ekspress.delfi.ee/artikkel/1203 ... ile-tundub
Tiibraketid Kalibr, Kh-555, R-500, Iskander – Ukraina õhutõrje edukus 67%
Droonid Shahed-136, Lancet – Ukraina õhutõrje edukus 63%
Raketid Tsirkon – välja lastud 6, Ukraina õhutõrje edukus 33%
Hüperhelikiirusega raketid Kinzhal – välja lastud 111, Ukraina õhutõrje edukus 25%
Juhitavad raketid Kh-59, Kh-35, Kh-31 – Ukraina õhutõrje edukus 22%
Laevatõrjeraketid Oniks – välja lastud 211, Ukraina õhutõrje edukus 5,7%
Ballistilised raketid Iskander, Totška-U, KN-23 – välja lastud 1388, Ukraina õhutõrje edukus 4,5%
Maasihtmärkidele kohandatud õhutõrjeraketid S-300, S-400 – välja lastud 3008, Ukraina õhutõrje edukus 0,63%
Raketid Kh-22, Kh-32 – välja lastud 362, Ukraina õhutõrje edukus 0,55%
Selline statistika võib kah olla natuke eksitav ja tundub veidike ClickBait.
Palju parema ülevaate hetkeseisust (nii õhutõrje võimekus, kui venelaste raketivalik) annaks grupeerimine kvartalite, kuude või aastate kaupa.
Esimesed pool aastat laiasid Verelased ikka väga vabalt. Oli ju ülbust isegi lennundusega Kiievi kandis tiirutada. Raketid olid värsked, neid oli palju ja Ukraina õhutõrjevõimekus olematu.
Pragune seis, ma pakuks, et on palju parem (vähemalt tagala ja linnade osas.) Lisaks pole ka Vene varud enam sellised "põhjatud". Lastakse mis valmis saab või sisse ostetakse.
See on jah nagu ma aru saan terve sõja aegne statistika.
Kui võrra eraldi mingi rünnak kus hävitatakse üle 90% shahede, kõik tiibraketid ja 1/3 ballistilistest, siis paistaks olukord loomulikult parem.
Mis puutub S-300, S-400 ja Kh-22, Kh-32, siis esimeste puhul päästab see, et nende lõhkepea pole eriti suur, kuna tegu on õhutõrjerakettidega. Kh-22 puhul päästab see, et vaatamata tonnisele lõhkepeale on see äärmiselt ebatäpne. Võib terve kilomeetriga mööda panna. Lisaks on tegu laojääkidega vist. Kh-32 on uuem ja täpsem aga poole väiksema lõhkepeaga. Selles osas võrreldav rohkem JASSM või JASSM-ER tiibraketiga. Lisaks pole selle tootmiskogused nii suured ja seda suudab kanda ainult üks pommitaja mudel, seega eelhoiatuse aeg on pikk.
Mina loeks venelaste kõige ohtlikumaks raketiks ikkagi Iskanderi ballistilist versiooni. See on väga täpne ja selle saab välja lasta väga kiiresti maapealsest mobiilsest launcherist. Seega võib teele asuda kiiresti ja ootamatult ja siis kiiresti kaduda mis ei anna võimalust launcherit ennast hävitada. See oleks sama kui Ukrainlased saaksid HIMARS pealt lasta 500km PRSM rakette (mida neile ilmselt lähiajal ei anta) sügavale venemaa territooriumi pihta.